Dobra Książka

Serce i pazur. Opowieść o uczuciach zwierząt

Opublikowane

w dniu

[lead]Czy orły tęsknią? Czy słonie płaczą? Czy sarny kochają? Czy delfiny rozpaczają? Czy goryle łkają ze szczęścia? Czy zwierzęta rozmawiają ze sobą i z ludźmi? Czy lubią się bawić i nie lubią przemocy?[/lead]

Życie emocjonalne zwierząt dla niektórych jest i zawsze było czymś oczywistym – ale dopiero niedawno naukowcy potwierdzili to, o czym wiedział każdy, kto przyjaźnił się kiedyś z psem, kotem, koniem, dzikiem czy sroką: że człowiek nie różni się aż tak bardzo od innych zwierząt i nie jest aż tak wyjątkowy. 

Simona Kossak przez wiele lat snuła gawędy na antenie Radia Białystok. Uczyła w nich wrażliwości na los istot słabszych od nas. Nie tylko przekazywała wiedzę, ale i zarażała pasją, zaangażowaniem i poczuciem humoru. Dzieliła się obserwacjami i osobistymi doświadczeniami. Mówiła obrazowo, dowcipnie, prosto i potoczyście. 

W Sercu i pazurze opowiada o zaletach i wadach życia w grupie i w pojedynkę, o kłamstwach w świecie zwierząt, o radości i zabawie, o różnych obliczach smutku, rozpaczy i depresji, o tym, czego zwierzęta się boją i jak reagują, gdy są przestraszone. O złości, złośliwości i agresji. A także o miłości rodzicielskiej i oddaniu. I o naszych z nimi relacjach.

Ta lektura zmieni wasze spojrzenie na świat.

[subtitle]O autorce:[/subtitle]

Simona Kossak: biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki.

[signature]Seria: EKO
Format: 135 x 210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydłami
Stron: 360
Cena: 39,90[/signature]

Reklama

Dobra Książka

SMAK ZŁA. Fabularyzowana historia życia jednej z testerek posiłków Hitlera

Kilka dni temu ukazała się książka SMAK ZŁA, to fabularyzowana historia życia jednej z testerek posiłków Hitlera -Gretchen von Bismarck. Gordon Pape i Tony Aspler dzięki książce pozwalają nam wejrzeć w jedną z najbardziej strzeżonych sfer życia dyktatora Trzeciej Rzeszy – dowiadujemy się co jadał. Gotowano mu rzeczy delikatne – miał swoje preferencje, jeśli chodzi o ulubione potrawy, np. bulion warzywny z knedlami w kaszy mannie, gulasz, ale warzywny, czy szparagi w sosie holenderskim, a na deser czekoladowe eklerki i herbata słodzona siedmioma łyżeczkami cukru! Posłowie do książki napisał prof. Eugeniusz Cezary Król.

Opublikowane

w dniu

Co jest dobre, a co złe? Jak wygląda życie, kiedy masz świadomość, że każdy posiłek może być ostatnim? Tak wyglądało życie i praca testerek posiłków Hitlera.

Szparagi z sosem holenderskim, rosół warzywny z knedlami, pieczona czerwona papryka, czekoladowe eklerki – każde danie, które trafiało na stół Adolfa Hitlera, musiało stanowić ucztę dla oka i dla podniebienia, a co ważniejsze, musiało być dokładnie sprawdzone. Obsesyjna obawa przed zjedzeniem trucizny kazała dyktatorowi Trzeciej Rzeszy zwerbować czternaście testerek, których zadaniem było próbowanie każdego posiłku, zanim zostanie mu podany.

Smak zła to fabularyzowana opowieść o życiu jednej z nich. Gretchen von Bismarck, piękna młoda Niemka z arystokratycznej rodziny, obdarzona niezwykłym zmysłem smaku i węchu, marzy o zostaniu szefem kuchni. Zostaje zwerbowana do wewnętrznego kręgu Hitlera i staje się jedną z degustatorek serwowanych mu potraw. Jak wyglądało ich życie i praca, której stale towarzyszyła obawa, że kolejny kęs będzie ostatnim.

Jak wyglądało życie z Hitlerem od kuchni?

TONY ASPLER, GORDON PAPE

SMAK ZŁA

Czytaj dalej

Dobra Książka

SPOWIEDŹ HIMMLERA. SZCZERA ROZMOWA Z TWÓRCĄ OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH

Kolejna książka z bestsellerowej serii Bellony „spowiedzi” ważnych postaci historycznych, w tym zwłaszcza dostojników Trzeciej Rzeszy, udostępnionych czytelnikom przez Christophera Machta.

Opublikowane

w dniu

Heinrich Himmler. Faktycznie druga osoba w Trzeciej Rzeszy – ważniejszy od niego był tylko sam Adolf Hitler. Wszechwładny szef SS, minister policji, nadzorca służb bezpieczeństwa, a przede wszystkim człowiek, który stworzył sieć obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. „Bestia”, „człowiek pozbawiony sumienia”, „zbrodniarz wojenny” – to tylko niektóre jego określenia. Ale ten morderca zza biurka podobno zasłabł, gdy w 1941 roku był naocznym świadkiem egzekucji Żydów…

W ostatnich miesiącach wojny Himmler po cichu próbował się dogadać z aliantami w sprawie separatystycznego pokoju na Zachodzie, za co został wyklęty przez Hitlera i pozbawiony wszelkich stanowisk. Po klęsce Niemiec próbował się skryć pod fałszywą tożsamością, ale wpadł w ręce Brytyjczyków i 23 maja popełnił samobójstwo, rozgryzając ampułkę z cyjankiem.

Dotychczas nie ujawniono, że tuż przed śmiercią Himmlera przesłuchał oficer brytyjskiego wywiadu. Szef SS opowiedział mu o swym życiu i zbrodniczej działalności, nie unikając mało znanych szczegółów. Do stenogramu tej rozmowy dotarł Christopher Macht, autor bestsellerowej serii „spowiedzi” Hitlera
i innych nazistowskich dygnitarzy. Oto jego odkrycie!

***

Christopher Macht (ur. 1976) jest niemieckim pisarzem polskiego pochodzenia. Wywodzi się z Pomorza Zachodniego, obecnie mieszka w Niemczech, w Brandenburgii. Od lat tropi zagadki drugiej wojny światowej i niemieckiego nazizmu. Odkrył i opublikował nakładem wydawnictwa Bellona zapiski z rozmów Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Josepha Goebbelsa czy Josefa Mengele, zbrodniczego lekarza z Auchwitz. Jego książki, pełne sensacji i tajemnic, cieszą się dużym powodzeniem wśród czytelników, szczególnie miłośników historii XX wieku.

https:/christophermacht.com

KSIĄŻKI – https:/bit.ly/3dVGdSg

Spowiedz Himmlera_fragment

 

Czytaj dalej

Dobra Książka

Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy

Na pograniczu ukraińsko-polskim życie toczy się wolnym, niespotykanym gdzie indziej rytmem. Odwiedzając wioski i miasteczka, zaglądając do miejsc niegdyś zasiedlonych, a dziś pochłoniętych przez przyrodę, można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał.

Opublikowane

w dniu

Ten mikroświat, przecięty dzisiaj granicznymi drutami, podzielony na dwa państwa, przed laty funkcjonował jako jeden organizm, nasycony mieszanką języków, smaków i zapachów. Wszystkie uleciały wraz z wojenną zawieruchą.
To nie jest ckliwa opowieść o bezpowrotnie utraconej krainie. Autor przemierza opisywany region w poszukiwaniu dawnego i w zrozumieniu obecnego. Rozmawia z Ukraińcami i Polakami, zadaje pytania o przeszłość i teraźniejszość. Przelewa na karty książki relacje wypełnione bólem i niewiarą, radością i nadzieją. Zapuszcza się raz na ukraińską, raz na polską stronę przygranicza, gdzie krok po kroku, z reporterską precyzją, odnajduje zapomniane bądź głęboko ukryte – fizycznie i w ludzkiej pamięci.
Wielowątkowy przekaz ukazuje codzienność fragmentu II Rzeczypospolitej, terror sowiecko-niemiecki, wynikłe z niego etniczne dramaty oraz przetasowania terytorialne. Ale jest też w tym reportażu sugestywne „tu i teraz” – XXI wiek w enklawie Karpat, w podzielonych granicą Bieszczadach.

Krzysztof Potaczała – dziennikarz, reporter. Publikuje w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Do tej pory wydał: „KSU – rejestracja buntu”, „Bieszczady w PRL-u” (trzy tomy), „To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczadów”, „Zostały tylko kamienie. Akcja Wisła, wygnanie i powroty” oraz „Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu”. Mieszka w Ustrzykach Dolnych.

Tak blisko, tak daleko. Bieszczady po drugiej stronie granicy
Data wydania: 23.06.2022
Format: 135mm x 206mm
Liczba stron: 424
Cena detaliczna: 46,00 zł
zamów w inverso.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie