Gmina Kołbaskowo

Ścieżka rowerowa na historycznej kolejce wąskotorowej

Trwa postępowanie przetargowe na zadanie „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z realizacją inwestycji pn.: Ścieżka rowerowa na historycznej kolejce wąskotorowej Casekow-Penkun-Odra przez gminy Casekow-Penkun-Krackow-Grambow-Kołbaskowo”.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jest wiele zapytań potencjalnych wykonawców. Pierwszy termin zakończenia składania ofert był wyznaczony na 23 marca. Najnowszy został przesunięty na 26 kwietnia. Szczegóły inwestycji tutaj https:/platformazakupowa.pl/transakcja/430437

Ścieżka rowerowa po śladzie dawnej kolejki wąskotorowej CPO – to pomysł na nową inwestycję dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zadanie w naszej gminie zostało podzielone na dwa etapy, pierwszy od granicy państwowej przez Barnisław – Karwowo do Będargowa (ok. 5 km) i drugi, który będzie realizowany później, od Będargowa do Warzymic (ok. 2 km). Inwestycje na etapy podzielili także Niemcy (docelowo trasa po śladzie CPO ma mieć ok. 42 km).

Temat budowy ścieżki po trasie dawnej kolejki wąskotorowej CPO (Casekow-Penkun-Oder) pojawił się w 2017 roku. Porozumienie pomiędzy Gminą Kołbaskowo, a partnerami niemieckimi z Casekow, Penkun, Grambow i Krackow podpisano 20 marca 2018 roku. Następnie rozpoczęto przygotowywanie wniosku do Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska o dofinansowanie.

– Odtworzenie historycznego połączenia Casekow-Penkun-Oder poprzez budowę ścieżki rowerowej jej śladami, wpłynie na wzrost atrakcyjności wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego – uważa Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Różnorodne i malownicze krajobrazy przyrodnicze wzdłuż ścieżki, idylliczne wsie, dwory, zabytkowe kościoły i ich ruiny, jej historyczny charakter i transgraniczne położenie jest nie tylko szansą dla rozwoju turystyki, ale także wpłynie na polepszenie stanu środowiska naturalnego, poprzez wprowadzenie alternatywy dla ruchu czterokołowego.

Linia CPO powstała w 1899 roku, miała 42 km. Rozpoczynała się na dworcu w Casekow, skąd przebiegała w kierunku północnym docierając do miasta Penkun. Dalej tory biegły przez Krackow oraz Ladenthin, w którego pobliżu przebiega dziś granica państwowa. Na teren Polski, dzisiejszej gminy Kołbaskowo, kolejki wjeżdżały w rejonie Barnisławia, i dalej przez stacje Warnik, Karwowo, Będargowo, Warzymice dojeżdżały do stacji Szczecin Gumieńce, natomiast stacją końcową były Pomorzany Wąsk. w Szczecinie. Przykładowo, w 1935 roku kolejką przewieziono 93 tys. pasażerów oraz 125 tys. ton towarów.

Po dawnej linii dziś nie ma śladu, tory zostały po wojnie rozebrane, a stacyjki zniszczone. Podobnie jest po stronie niemieckiej. Zostały tylko nasypy pod tory, dziś miejscami gęsto zarośnięte. W rejonie Karwowa zachował się nasyp, który przeciął duży akwen. Dodajmy, że przebieg dawnego szlaku dobrze widać na mapie Google, tworzy go linia drzew i krzewów.

Gmina Kołbaskowo jest liderem projektu, który otrzymał 2,3 mln euro dofinansowania z programu Interreg V A.

____________________

Na zdjęciu miejsce, w którym nowa ścieżka po śladzie kolejki CPO przetnie się z istniejącą już ścieżką Karwowo – Warnik. W lewej części kadru widać miejsce, gdzie dawniej jeździły pociągi, a już niedługo pojawi się szlak rowerowy.

Na czasie

Exit mobile version