Kultura

„SANSARA” – Wojtek Moskwa

Opublikowane

w dniu

[lead]Myśli dotyczące obecności duszy w istotach żywych, a nawet w bytach martwych, towarzyszyły artyście od dawna. Tym razem Wojtek Moskwa podjął próbę ukazania krajobrazów, które oczami autora, odzwierciedlają te inspirujące zagadnienie.[/lead]

Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył tysiące kilometrów. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku, zaczął zgłębiać zjawisko kremacji, powszechne w tamtym regionie (ujęte na jednej z fotografii). W swych twórczych poszukiwaniach doszedł do pojęcia sansary, które stało się sednem jego wędrówek. Sansara w hinduizmie i buddyzmie oznacza nieustanne wędrowanie, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty.

Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Prace, zostały przygotowane w takich formatach, by żaden szczegół nie umknął naszej uwadze. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor napisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu przemyślenia i wspomnienia.

(…) Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach „turystycznych” kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość.

Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora(…)”

Marek Grygiel – historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych

Wernisaż w polickiej Galerii OBOK będzie okazją do osobistego poznania niezwykle ciekawej osobowości Wojtka Moskwy. Będzie można zakupić prace oraz album zawierający pokaźną ilość, fascynujący fotografii.

Zapraszamy!

22 listopada 2019 r. godz. 19:00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Siedlecka 1a

„KRAINA” – Wojtek Moskwa

(…) W fotografiach Wojtka Moskwy odnalazłem atmosferę mitu. Nie znam tak wyciszonej, syntetycznej i świadomej rejestracji ducha terenów położonych przy wąskim torze. Nie potrafię zgadnąć, czy Moskwa fotografuje jawę czy też sen, czy zasadził się na realny świat, czy też trafił w miejsca, które nie istnieją do końca.

Fragmenty pochodzą z albumu opisującego wystawę „KRAINA. Opowieść o wąskim torze”.

Autorem tekstów jest Michał Olszewski, pisarz i dziennikarz z Ełku.

Wernisaż, który odbędzie się w listopadzie w Zalesiu, będzie magiczną wyprawą.

„KRAINA” Wojtka Moskwy to efekt półrocznej wędrówki (2015/ 2016 rok ) po wschodnich rubieżach Mazur. Projekt, śladami sieci torów Ełckiej Kolei Wąskotorowej, zrealizowany był dla Muzeum Historycznego w Ełku. Sieć kolejowa łączy Ełk z Sypitkami. Wystawa składa się z 40 fotografii które przedstawiają wyjątkowe miejsca i krajobrazy. Nierzadko te dzikie, sfotografowane przez Moskwę, tereny niedostępne są dla turystów.

Wszystkie kadry zarejestrowane zostały na negatywach Ilford, średnioformatowym aparatem Hasselblad.

(…) Niby wszystko jest tu namacalne i prawdziwe, a jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że razem z autorem kroczymy przez mazurski sen, w niewiadomym kierunku, zagubieni i odlegli. Część tych fotografii stoi poza czasem – mogła być wykonana wczoraj, czterdzieści lub sto lat temu. Rzecz bowiem dzieje się w pejzażu, w którym ślady człowieka są coraz słabiej widoczne.

Zapraszamy na wernisaż do Zalesia. 21 listopada 2019r., godz. 18:00, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologiczne

O ARTYŚCIE:

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, ur. 1976 w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył

Politechnikę Gdańską, po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie dla fotografii.

Ważniejsze nagrody:

2008 – Pilzner Urquell International Photography Awards w USA, II nagroda

2015 – GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015 – wyróżnienie

2019 – fotograf miesiąca magazynu SZEROKI KADR

Albumy:

KRAINA. opowieść o wąskim torze (2016r.), nakład 1000 szt., SANSARA Nepal (2012r.), nakład 500 szt.

[signature]Aleksandra Słowińska

[/signature]

Reklama

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Agnieszki Hekiert w Niekłończycy – mieszanka jazzu i natury

W magicznym otoczeniu wiejskich krajobrazów w Niekłończycy, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. W sobotę, 10 sierpnia, o godzinie 19:00, znana wokalistka jazzowa i ceniona trenerka wokalna z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, Agnieszka Hekiert, wystąpi wraz ze swoim trio.

Opublikowane

w dniu

Koncert odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – w kręgu utworzonym z bel siana, tworzącym intymną atmosferę. Takie ustawienie będzie nie tylko wspierać akustykę, ale także pozwoli publiczności znaleźć się blisko artystki, co jest rzadkością na koncertach o dużym rozmachu.

Agnieszka Hekiert, znana z głębokiej interpretacji standardów jazzowych oraz autorskich piosenek, obiecuje wieczór pełen emocji i muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. W trakcie koncertu posłuchać można będzie zarówno subtelnych ballad, jak i energetycznych melodii swingowych, które wprowadzą publiczność w stan zachwytu i skłonią do refleksji.

Wydarzenie to jest nie tylko okazją do zetknięcia się z jazzem w najlepszym wydaniu, ale również sposobnością do docenienia piękna lokalnej natury oraz kreatywności organizatorów w doborze miejsca dla takiego wydarzenia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie