Kultura

„SANSARA” – Wojtek Moskwa

Opublikowane

w dniu

[lead]Myśli dotyczące obecności duszy w istotach żywych, a nawet w bytach martwych, towarzyszyły artyście od dawna. Tym razem Wojtek Moskwa podjął próbę ukazania krajobrazów, które oczami autora, odzwierciedlają te inspirujące zagadnienie.[/lead]

Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat przemierzył tysiące kilometrów. Po wyprawie do Nepalu w 2012 roku, zaczął zgłębiać zjawisko kremacji, powszechne w tamtym regionie (ujęte na jednej z fotografii). W swych twórczych poszukiwaniach doszedł do pojęcia sansary, które stało się sednem jego wędrówek. Sansara w hinduizmie i buddyzmie oznacza nieustanne wędrowanie, cykl reinkarnacji, któremu od niezmierzonego okresu podlegają wszystkie żywe istoty.

Na wystawę składają się kwadratowe fotografie w formatach od 20 cm do 90 cm. Prace, zostały przygotowane w takich formatach, by żaden szczegół nie umknął naszej uwadze. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor napisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu przemyślenia i wspomnienia.

(…) Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak NEPAL, widzialny na tysiącach „turystycznych” kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość.

Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora(…)”

Marek Grygiel – historyk sztuki i kurator wystaw fotograficznych

Wernisaż w polickiej Galerii OBOK będzie okazją do osobistego poznania niezwykle ciekawej osobowości Wojtka Moskwy. Będzie można zakupić prace oraz album zawierający pokaźną ilość, fascynujący fotografii.

Zapraszamy!

22 listopada 2019 r. godz. 19:00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Siedlecka 1a

„KRAINA” – Wojtek Moskwa

(…) W fotografiach Wojtka Moskwy odnalazłem atmosferę mitu. Nie znam tak wyciszonej, syntetycznej i świadomej rejestracji ducha terenów położonych przy wąskim torze. Nie potrafię zgadnąć, czy Moskwa fotografuje jawę czy też sen, czy zasadził się na realny świat, czy też trafił w miejsca, które nie istnieją do końca.

Fragmenty pochodzą z albumu opisującego wystawę „KRAINA. Opowieść o wąskim torze”.

Autorem tekstów jest Michał Olszewski, pisarz i dziennikarz z Ełku.

Wernisaż, który odbędzie się w listopadzie w Zalesiu, będzie magiczną wyprawą.

„KRAINA” Wojtka Moskwy to efekt półrocznej wędrówki (2015/ 2016 rok ) po wschodnich rubieżach Mazur. Projekt, śladami sieci torów Ełckiej Kolei Wąskotorowej, zrealizowany był dla Muzeum Historycznego w Ełku. Sieć kolejowa łączy Ełk z Sypitkami. Wystawa składa się z 40 fotografii które przedstawiają wyjątkowe miejsca i krajobrazy. Nierzadko te dzikie, sfotografowane przez Moskwę, tereny niedostępne są dla turystów.

Wszystkie kadry zarejestrowane zostały na negatywach Ilford, średnioformatowym aparatem Hasselblad.

(…) Niby wszystko jest tu namacalne i prawdziwe, a jednocześnie trudno oprzeć się wrażeniu, że razem z autorem kroczymy przez mazurski sen, w niewiadomym kierunku, zagubieni i odlegli. Część tych fotografii stoi poza czasem – mogła być wykonana wczoraj, czterdzieści lub sto lat temu. Rzecz bowiem dzieje się w pejzażu, w którym ślady człowieka są coraz słabiej widoczne.

Zapraszamy na wernisaż do Zalesia. 21 listopada 2019r., godz. 18:00, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologiczne

O ARTYŚCIE:

Wojtek Moskwa – artysta fotograf, ur. 1976 w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył

Politechnikę Gdańską, po dwóch latach porzucił pracę w zawodzie dla fotografii.

Ważniejsze nagrody:

2008 – Pilzner Urquell International Photography Awards w USA, II nagroda

2015 – GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015 – wyróżnienie

2019 – fotograf miesiąca magazynu SZEROKI KADR

Albumy:

KRAINA. opowieść o wąskim torze (2016r.), nakład 1000 szt., SANSARA Nepal (2012r.), nakład 500 szt.

[signature]Aleksandra Słowińska

[/signature]

Reklama

Kultura

Kino Miejskiego Ośrodka Kultury zaprasza na seanse w Dniu Kobiet!

Wyjątkowo kobiecy repertuar, wspaniałe kreacje aktorskie, ujmujące opowieści, kino o kobietach i dla kobiet, ale nie tylko – na seanse zapraszamy wszystkich, którzy sobotnie popołudnie chcą spędzić, delektując się pięknymi kadrami, nastrojową muzyką i poruszającymi do głębi historiami.

Opublikowane

w dniu

Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu historia kota i towarzyszących mu zwierząt, które łączą siły, by stawić czoła czyhającemu na nich zagrożeniu w nowym świecie. Na młodzież czeka komedia o grupie polskich maturzystów i szalonym planie, który może zmienić bieg historii. A nieco później dwie fantastyczne produkcje, w których losy kobiet splatają się ze sobą, tworząc emocjonującą mieszankę, zostawiającą pole do refleksji i przemyśleń. Przepiękne to polski film o wyzwaniach, marzeniach i odwadze, potrzebnej do ich spełnienia. Natomiast Emilia Perez, która zostanie wyświetlona w cyklu Kino konesera, to opowieść o czterech kobietach, z których każda szuka w Meksyku szczęścia, wybierając nieoczywistą drogę do osiągnięcia celu.

Flow”

godz. 13:00

Reż. Gints Zilbalodis

Prod. Łotwa/Francja/Belgia 2024, 84 min

Świat zdaje się zmierzać ku końcowi, roi się od śladów ludzkiej obecności. Kot jest samotnym zwierzęciem, ale gdy jego dom zostaje zniszczony przez wielką powódź, znajduje schronienie na łodzi zamieszkanej przez różne gatunki i będzie musiał połączyć siły z nimi pomimo ich różnic. W samotnej łodzi płynącej przez mistyczne, zalane krajobrazy, stawiają czoła wyzwaniom i niebezpieczeństwom adaptacji do tego nowego świata.

100 dni do matury”

godz. 14:45

Reż. Mikołaj Piszczan

Wyk. Bartosz Laskowski, Jacek Koman, Małgorzata Foremniak, Piotr Głowacki, Pola Sieczko

Prod. Polska 2025, 100 min

Kapsel to imprezowicz z klasy maturalnej, dla którego znacznie ważniejsza niż egzamin dojrzałości jest paczka bliskich znajomych. Gdy dociera do niego, że zakończenie liceum oznacza również rozpad jego ekipy, postanawia pokrzyżować wszystkim studenckie plany i podarować jeszcze jeden rok wspólnej beztroski. Aby ocalić przyjaciół od trudów wkraczania w dorosłość, zamierza włamać się do innowacyjnego systemu Ministerstwa Edukacji i zmienić wyniki matur. Do brawurowej akcji angażuje grupę licealistów z najmniejszymi szansami na zdanie matury oraz… dawno niewidzianego, pełnego kontrowersyjnych życiowych mądrości dziadka. Czy genialny plan Kapsla się powiedzie? Czy chłopakowi uda się zmienić bieg wydarzeń i zatrzymać przyjaciół przy sobie?

Przepiękne!”

godz. 17:00

Reż. Katarzyna Priwieziencew

Wyk.: Marta Nieradkiewicz, Mikołaj Roznerski, Marta Ścisłowicz, Konrad Eleryk, Hanna Śleszyńska, Olaf Lubaszenko

Prod. Polska 2025, 119 min

Magda (Marta Nieradkiewicz) próbuje pogodzić wychowanie dwójki małych dzieci z prowadzeniem domu, a jednocześnie pragnie wrócić do pracy i realizować swoje zawodowe ambicje. Basia (Marta Ścisłowicz), skryta za murem nieufności, za wszelką cenę, unika miłości, choć bardzo jej pragnie. Krysia (Hanna Śleszyńska), po trzydziestu latach małżeństwa, chce czerpać z życia pełnymi garściami, nawet jeśli jej mąż nie podziela jej entuzjazmu. Agata (Katarzyna Herman), odnosząca sukcesy bizneswoman, nie potrafi odnaleźć nici porozumienia z nastoletnią córką. Julia (Kamila Urzędowska) jest gotowa poświęcić wszystko, by przedłużyć swoją karierę w branży, która ceni tylko młodość i urodę. A mała Tosia (Róża Szmidt)? Ona po prostu szuka odpowiedzi na wielkie pytania, które stawia przed nią życie.

Emilia Perez”

godz. 19:15

Reż. Jacques Audiard

Wyk.: Zoe Saldaña, Karla Sofía Gascón, Selena Gomez, Adriana Paz

Prod. Meksyk/Francja/USA 2024, 130 min

Niedoceniana prawniczka Rita otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Zleceniodawcą jest narkotykowy baron Manitas, dla którego ma zorganizować formalności związane ze zmianą płci. Bohaterka przyjmuje ofertę i znakomicie radzi sobie z realizacją zadania, w trakcie którego spotyka na swojej drodze tytułową Emilię Pérez. Kobieta jest całkowitym przeciwieństwem Manitasa. To pełna empatii, charyzmatyczna filantropka walcząca o Meksyk bez przemocy. Czy jednak da się wymazać krwawą przeszłość?

Czytaj dalej

Kultura

Tajemnica 16 piętra – komedia na najwyższym poziomie

Czy masz odwagę odkryć, co dzieje się po zmroku na 16 piętrze w najwyższym biurowcu miasta? Gdy wszystko inne cichnie, tam zaczyna się prawdziwa akcja. Dwaj przyjaciele zostają wplątani w wydarzenia, w których stają twarzą w twarz z niebezpiecznymi gangsterami. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, humor i napięcie sięgają zenitu!

Opublikowane

w dniu

W „Tajemnicy 16 piętra” wszystko jest możliwe. Historia zaczyna się od niewinnego spotkania, które przeradza się w pełną adrenaliny przygodę. Dwaj bohaterowie, przypadkowo wplątani w kłopoty, muszą stawić czoła bezwzględnym przestępcom.

To jednak dopiero początek. Każdy zwrot akcji prowadzi do kolejnych tajemnic, intryga goni intrygę, a kryminalna historia przeplata się z refleksjami o damsko-męskich relacjach. Czy masz odwagę zanurzyć się w wir szalonej przygody, w której każdy krok to niespodzianka?

UWAGA! UŻYWANE SĄ EFEKTY STROBOSKOPOWE!

Obsada:
Michał Żurawski / Mariusz Ostrowski
Tomasz Borkowski
Michał Sitarski / Dominik Bąk
Piotr Miazga
Piotr Ligienza / Maciej Mikołajczyk

Kostiumy i scenografia: Katarzyna Adamczyk
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Grzelka

W spektaklu padają słowa, niesłusznie uznawane za niecenzuralne.

Kiedy? 7 marca 2025r. (piątek), godz. 18:00
Gdzie? Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury (ul. Siedlecka 1A)
Bilety: Bilety w cenie 120 zł dostępne są w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Traugutta 4 oraz za pośrednictwem strony internetowej.

Czytaj dalej

Kultura

Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim

SPLOTY to nowa inspirująca przestrzeń w Miejskim Ośrodku Kultury, w której spotkania z drugim człowiekiem przenoszą w świat nowych perspektyw i fascynujących idei. Każde wydarzenie to szansa na zebranie motywacji do działania, wzbogacenie swojego światopoglądu, zmianę punktu widzenia, ale przede wszystkim miejsce do dyskusji na najbardziej intrygujące i poruszające tematy. Fascynujące spotkania z różnych dziedzin to nietuzinkowy splot ekspertów, twórców i wykonawców, dzielących się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem.

Opublikowane

w dniu

Zapraszamy na spotkanie z dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie” oraz twórcą cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”, „Down The Road”. Na początku spotkania Przemek zaproponuje kilka tematów do wyboru, a publiczność demokratycznie zagłosuje i do końca będzie miała realny wpływ na jego przebieg. „Filipiny – pasja i łowcy głów”, „Odmienne stany świadomości”, „Z kamerą wśród zwierząt”, a może po prostu „Down The Road”? Interaktywna podróż przez lata eksperymentalnych doświadczeń autora w różnych zakątkach świata, rozbudowana zostanie o historie z najnowszej książki. Nie przegapcie tego wyjątkowego spotkania!

Kiedy? 29 kwietnia (wtorek), godz. 18:00

Gdzie? W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Siedleckiej 1A

Bilety: w cenie 40 zł do nabycia online lub w recepcji MOK-u przy ul. Traugutta 4.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie