Gmina Police

Ruiny Fabryki Benzyny Syntetycznej – Hydrierwerke AG

Na terenie naszego miasta mamy bardzo ciekawe i spektakularne ruiny po jednym z najnowocześniejszych zakładów wybudowanych na potrzeby wojny przez hitlerowskie Niemcy.

Opublikowane

w dniu

Niestety, jak na razie, nie są one należycie wykorzystane do celów historyczno-turystycznych. Bogusław Wołoszański, w wywiadzie udzielonym Gracjanowi Brodzie w 2017 roku, stwierdził, że jest to historia tej ziemi. Oczywiście jest to historia niemiecka, nie polska, ale za tym kryje się działalność wywiadu AK, piękna karta polskiej martyrologii.

Zginęło tutaj wielu Polaków oraz więźniów innych narodowości. Na zakończenie rozmowy apelował do władz lokalnych aby „zmiękły i wspomogły działaczy Stowarzyszenia opiekującego się tym miejscem”. Całą rozmowę można wysłuchać tutaj https:/www.youtube.com/watch?v=lpvRofbIlkY.

Obecnie stopniowo zmienia się nastawienie władz miasta . Zadaniem radnych KO jest wspomożenie naszych włodarzy w działaniach, których finalnym efektem będzie jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko naszego regionu.

Oto chronologia ostatnich wydarzeń:

Październik, 2019 r. W czasie sesji Rady Miasta zaprezentowano bardzo ciekawą koncepcję zagospodarowania Starej Fabryki przygotowaną przez Studio braci Herman (projekt zamówiła i opłaciła gmina). Projekt ten można obejrzeć na stronie www.police.sedinum.pl . W czasie projekcji obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”. To pozwoliło mi na pierwsze, wstępne spotkanie z nimi i wysłuchanie o największych problemach i bolączkach „Skarbu”. Celem opracowania wykonane przez Studio Braci Herman jest przygotowanie dokumentacji stanowiącej podstawę do podejmowania dalszych działań związanych z zagospodarowaniem terenu dawnej fabryki benzyny syntetycznej w Policach a w szczególności: analiza i synteza informacji o stanie istniejącym zagospodarowania terenu, wyznaczenie kierunków przyszłego zagospodarowania terenu z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, planistycznych, ochrony przyrody i zabytków oraz formalno-prawnych. Opracowanie służyć może jako kompendium do przygotowania docelowego programu funkcjonalno-użytkowego który w dalszej kolejności posłuży wykonaniu dokumentacji projektowej, określenia planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych. Dodatkowo opracowanie może zostać wykorzystany jako materiał informacyjny i promocyjny, opisujący przedmiot inwestycji na potrzeby prezentacji zamierzeń Inwestora podmiotom zewnętrznym.

Listopad, 2019 r. Wizyta w siedzibie Stowarzyszenia. W czasie wielogodzinnej rozmowy zapoznałam się ze stanem prawnym poszczególnych obiektów, dokładniej przedstawiono mi w jaki sposób działa stowarzyszenie, w jakiej wysokości gmina finansuje tą działalność i na co są przeznaczane otrzymywane środki ( Skarb jest organizacją non profit, zwiedzanie z przewodnikiem nie jest biletowane).

Grudzień, 2019 r. Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim z panem Krzysztofem Żarną – z-cą dyrektora Wydziału Gospodarki Terytorialnej i Turystyki. Wstępnie, wraz Damianem Walczakiem, staraliśmy się wysondować nastawienie Urzędu Marszałkowskiego do rewitalizacji Starej Fabryki (rewitalizacja jest możliwa wyłącznie przy bardzo znacznym wsparciu finansowym z zewnątrz). Niestety w spotkaniu tym, ze względów zawodowych, nie mogli uczestniczyć członkowie zarządu Stowarzyszenia „ Skarb”. W tym samym miesiącu w imieniu radnych KO, radna Ewa Ignaczak zwróciła się do burmistrza Polic z prośbą o zorganizowanie dwóch wyjazdów, pierwszego do Świnoujścia celem zwiedzenia Fortu Gerharda, drugiego do Bydgoszczy celem zwiedzenia Exploseum. Spotkanie z twórcami muzeów w kompleksach militarnych w Świnoujściu i Bydgoszczy i zapoznanie się z problemami i pułapkami przy ich tworzeniu oraz obejrzenie efektów finalnych może być dla nas, ze względu na potencjał tkwiący w ruinach Starej Fabryki, bardzo cennym doświadczeniem. Świnoujście zostało wybrane, ponieważ reprezentuje modelową współpracę stowarzyszenia podobnego do Skarbu z władzami miasta co przyniosło efekty w postaci rewitalizacji kompleksu Ford Gerharda i Podziemnego Miasta, bardzo licznie odwiedzanych przez turystów. Natomiast bydgoskie Exploseum to muzeum powstałe na ruinach wielkiej (choć mniejszej od polickiej) poniemieckiej fabryki, obecnie atrakcja krajowa.

Na prośbę Krzysztofa Żarny zorganizowano spotkanie z członkami Skarbu w siedzibie Stowarzyszenia. Pan dyrektor zwiedził muzeum. Zebrane eksponaty, ich ilość i jakoś oraz praca jaką wykonują członkowie Stowarzyszenia (np. samodzielne tworzenie gablot ekspozycyjnych) zrobiła na nim duże wrażenie. Miał okazję porozmawiać z członkami Stowarzyszenia, przedstawił wstępną propozycje pierwszych działań jakie należałoby podjąć.

Styczeń, 2020 r. Spotkanie zorganizowane przez Damiana Walczaka w Urzędzie Miasta Police z Damianem Gresiem – dyrektorem Wydziału Gospodarki Terytorialnej i Turystyki oraz prezesem Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W spotkaniu uczestniczyły władze miasta, naczelnicy kilku wydziałów oraz oczywiście radni KO. Pan dyrektor zaproponował ciekawą ścieżkę, z której można by skorzystać przy rewitalizacji Starej Fabryki. Również on zasugerował wyjazd do Fortu Gerharda w Świnoujściu i do Wolina, aby dowiedzieć się jak działają stowarzyszenia, które opiekują się tamtymi atrakcjami.

Pierwszy krok w postaci rozmów z różnymi podmiotami został zrobiony.
– Wiem, że potrzeba lat aby ruiny starej fabryki stały się atrakcją historyczno- turystyczną wartą zwiedzenie przez turystów przy okazji ich pobytu w Szczecinie – mówi Ewa Ignaczak. A może stanie się niekiedy odwrotnie. Może ktoś zwiedzi Szczecin przy okazji wizyty w Policach, która będzie jego głównym celem. Mam nadzieję, że pierwsze konkretne efekty tych rozmów zobaczymy już jesienią.

Na czasie

Exit mobile version