Gmina Police

Ruiny Fabryki Benzyny Syntetycznej – Hydrierwerke AG

Na terenie naszego miasta mamy bardzo ciekawe i spektakularne ruiny po jednym z najnowocześniejszych zakładów wybudowanych na potrzeby wojny przez hitlerowskie Niemcy.

Opublikowane

w dniu

Niestety, jak na razie, nie są one należycie wykorzystane do celów historyczno-turystycznych. Bogusław Wołoszański, w wywiadzie udzielonym Gracjanowi Brodzie w 2017 roku, stwierdził, że jest to historia tej ziemi. Oczywiście jest to historia niemiecka, nie polska, ale za tym kryje się działalność wywiadu AK, piękna karta polskiej martyrologii.

Zginęło tutaj wielu Polaków oraz więźniów innych narodowości. Na zakończenie rozmowy apelował do władz lokalnych aby „zmiękły i wspomogły działaczy Stowarzyszenia opiekującego się tym miejscem”. Całą rozmowę można wysłuchać tutaj https://www.youtube.com/watch?v=lpvRofbIlkY.

Obecnie stopniowo zmienia się nastawienie władz miasta . Zadaniem radnych KO jest wspomożenie naszych włodarzy w działaniach, których finalnym efektem będzie jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko naszego regionu.

Oto chronologia ostatnich wydarzeń:

Październik, 2019 r. W czasie sesji Rady Miasta zaprezentowano bardzo ciekawą koncepcję zagospodarowania Starej Fabryki przygotowaną przez Studio braci Herman (projekt zamówiła i opłaciła gmina). Projekt ten można obejrzeć na stronie www.police.sedinum.pl . W czasie projekcji obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”. To pozwoliło mi na pierwsze, wstępne spotkanie z nimi i wysłuchanie o największych problemach i bolączkach „Skarbu”. Celem opracowania wykonane przez Studio Braci Herman jest przygotowanie dokumentacji stanowiącej podstawę do podejmowania dalszych działań związanych z zagospodarowaniem terenu dawnej fabryki benzyny syntetycznej w Policach a w szczególności: analiza i synteza informacji o stanie istniejącym zagospodarowania terenu, wyznaczenie kierunków przyszłego zagospodarowania terenu z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, planistycznych, ochrony przyrody i zabytków oraz formalno-prawnych. Opracowanie służyć może jako kompendium do przygotowania docelowego programu funkcjonalno-użytkowego który w dalszej kolejności posłuży wykonaniu dokumentacji projektowej, określenia planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych. Dodatkowo opracowanie może zostać wykorzystany jako materiał informacyjny i promocyjny, opisujący przedmiot inwestycji na potrzeby prezentacji zamierzeń Inwestora podmiotom zewnętrznym.

Listopad, 2019 r. Wizyta w siedzibie Stowarzyszenia. W czasie wielogodzinnej rozmowy zapoznałam się ze stanem prawnym poszczególnych obiektów, dokładniej przedstawiono mi w jaki sposób działa stowarzyszenie, w jakiej wysokości gmina finansuje tą działalność i na co są przeznaczane otrzymywane środki ( Skarb jest organizacją non profit, zwiedzanie z przewodnikiem nie jest biletowane).

Grudzień, 2019 r. Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim z panem Krzysztofem Żarną – z-cą dyrektora Wydziału Gospodarki Terytorialnej i Turystyki. Wstępnie, wraz Damianem Walczakiem, staraliśmy się wysondować nastawienie Urzędu Marszałkowskiego do rewitalizacji Starej Fabryki (rewitalizacja jest możliwa wyłącznie przy bardzo znacznym wsparciu finansowym z zewnątrz). Niestety w spotkaniu tym, ze względów zawodowych, nie mogli uczestniczyć członkowie zarządu Stowarzyszenia „ Skarb”. W tym samym miesiącu w imieniu radnych KO, radna Ewa Ignaczak zwróciła się do burmistrza Polic z prośbą o zorganizowanie dwóch wyjazdów, pierwszego do Świnoujścia celem zwiedzenia Fortu Gerharda, drugiego do Bydgoszczy celem zwiedzenia Exploseum. Spotkanie z twórcami muzeów w kompleksach militarnych w Świnoujściu i Bydgoszczy i zapoznanie się z problemami i pułapkami przy ich tworzeniu oraz obejrzenie efektów finalnych może być dla nas, ze względu na potencjał tkwiący w ruinach Starej Fabryki, bardzo cennym doświadczeniem. Świnoujście zostało wybrane, ponieważ reprezentuje modelową współpracę stowarzyszenia podobnego do Skarbu z władzami miasta co przyniosło efekty w postaci rewitalizacji kompleksu Ford Gerharda i Podziemnego Miasta, bardzo licznie odwiedzanych przez turystów. Natomiast bydgoskie Exploseum to muzeum powstałe na ruinach wielkiej (choć mniejszej od polickiej) poniemieckiej fabryki, obecnie atrakcja krajowa.

Na prośbę Krzysztofa Żarny zorganizowano spotkanie z członkami Skarbu w siedzibie Stowarzyszenia. Pan dyrektor zwiedził muzeum. Zebrane eksponaty, ich ilość i jakoś oraz praca jaką wykonują członkowie Stowarzyszenia (np. samodzielne tworzenie gablot ekspozycyjnych) zrobiła na nim duże wrażenie. Miał okazję porozmawiać z członkami Stowarzyszenia, przedstawił wstępną propozycje pierwszych działań jakie należałoby podjąć.

Styczeń, 2020 r. Spotkanie zorganizowane przez Damiana Walczaka w Urzędzie Miasta Police z Damianem Gresiem – dyrektorem Wydziału Gospodarki Terytorialnej i Turystyki oraz prezesem Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W spotkaniu uczestniczyły władze miasta, naczelnicy kilku wydziałów oraz oczywiście radni KO. Pan dyrektor zaproponował ciekawą ścieżkę, z której można by skorzystać przy rewitalizacji Starej Fabryki. Również on zasugerował wyjazd do Fortu Gerharda w Świnoujściu i do Wolina, aby dowiedzieć się jak działają stowarzyszenia, które opiekują się tamtymi atrakcjami.

Pierwszy krok w postaci rozmów z różnymi podmiotami został zrobiony.
– Wiem, że potrzeba lat aby ruiny starej fabryki stały się atrakcją historyczno- turystyczną wartą zwiedzenie przez turystów przy okazji ich pobytu w Szczecinie – mówi Ewa Ignaczak. A może stanie się niekiedy odwrotnie. Może ktoś zwiedzi Szczecin przy okazji wizyty w Policach, która będzie jego głównym celem. Mam nadzieję, że pierwsze konkretne efekty tych rozmów zobaczymy już jesienią.

Gmina Police

Nie będzie dyżurnego przedszkola w Policach

Na razie nie będzie dyżurnego przedszkola w wakacje w gminie Police. Sprawa braku wakacyjnych dyżurów w polickich przedszkolach ma wrócić na najbliższej sesji Rady Miejskiej..

Opublikowane

w dniu

Przedszkola w Policach zamykają się nawet na miesiąc czasu. Rodzice pozostają sami sobie. Na miesiąc muszą zorganizować jakąś opiekę dla swoich dzieciaków. Czegoś takiego jak dyżury w przedszkolach nie będzie w tym roku. Wszyscy zapomnieli o tym, że ustawodawca nie zdejmuje obowiązku z pana burmistrza, żeby zapewnił opiekę dla dzieciaków, których przedszkola są zamknięte. Nikt nie zapewnił alternatywy – mówi Radio Szczecin Rafał Ignaczak.

W ocenie Rafała Ignaczaka w Policach należałoby wrócić do modelu funkcjonowania przedszkoli, który obowiązywał w gminie przed 2019 rokiem.

Dyżury funkcjonowały świetnie przed pandemią, potem był Covid i rzeczywiście dzieciaki nie mogły się przemieszczać pomiędzy placówkami. Pandemii teraz nie ma, jest to wyraźnie już ogłoszone i możemy spokojnie wrócić do tego starego porządku, przywrócić dyżury. Myślę, że wystarczy troszeczkę dobrej woli i można to poukładać.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej

Gmina Police

Warsztaty tańca dancehall z Pauliną Woźniak

Jeśli chcecie poczuć niepowtarzalny klimat południa, doświadczyć tanecznych wibracji i dać ciału popłynąć przy dynamicznych dźwiękach muzyki, to te warsztaty są właśnie dla Was! Szkolić Was będzie instruktorka, która dopiero co wróciła z podróży na Jamajkę, gdzie miała możliwość doskonalić swój warsztat artystyczny u źródła.

Opublikowane

w dniu

Paulina Woźniak – uczestniczką formatów telewizyjnych You Can Dance, Mam Talent oraz Got to Dance – Tylko Taniec.

Dancehall to styl tańca, który narodził się na Jamajce w latach 70. – czuć w nim gorące słońce Karaibów, energetyczną moc południa i basowe rytmy zarażające dobrą energią. To styl, w którym całe ciało płynnie przechodzi przez kolejne ruchy bazowe, by zademonstrować siłę i energię drzemiącą w najgłębszych zakamarkach organizmu.

W czasie warsztatów, w formie choreografii lub w formie zabaw ruchowych, nauczycie się zarówno podstawowych kroków, jak i powtarzania dłuższych sekwencji tanecznych, jednocześnie
ćwicząc słuch muzyczny, korelację półkul mózgowych i koordynację ruchową.
Będziecie mogli skupić się nie tylko na samodzielnej pracy, ale również na działaniach zespołowych, co pozwoli Wam nawiązać nowe relacje koleżeńskie.

By wziąć udział w warsztatach, nie musicie mieć tanecznych umiejętności. Wystarczy, że dacie z siebie 100% pozytywnej energii i weźmiecie ze sobą dobry humor! Dajcie się porwać dźwiękom muzyki i wyraźcie siebie poprzez taniec!

Harmonogram warsztatów:

11:00 – 12:15 dzieci 8-11 lat

12:30 – 13:45 dzieci 12-14 lat
14:00 – 15:15 młodzież 15+

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie