Gmina Police

Ruiny Fabryki Benzyny Syntetycznej – Hydrierwerke AG

Na terenie naszego miasta mamy bardzo ciekawe i spektakularne ruiny po jednym z najnowocześniejszych zakładów wybudowanych na potrzeby wojny przez hitlerowskie Niemcy.

Opublikowane

w dniu

Niestety, jak na razie, nie są one należycie wykorzystane do celów historyczno-turystycznych. Bogusław Wołoszański, w wywiadzie udzielonym Gracjanowi Brodzie w 2017 roku, stwierdził, że jest to historia tej ziemi. Oczywiście jest to historia niemiecka, nie polska, ale za tym kryje się działalność wywiadu AK, piękna karta polskiej martyrologii.

Zginęło tutaj wielu Polaków oraz więźniów innych narodowości. Na zakończenie rozmowy apelował do władz lokalnych aby „zmiękły i wspomogły działaczy Stowarzyszenia opiekującego się tym miejscem”. Całą rozmowę można wysłuchać tutaj https:/www.youtube.com/watch?v=lpvRofbIlkY.

Obecnie stopniowo zmienia się nastawienie władz miasta . Zadaniem radnych KO jest wspomożenie naszych włodarzy w działaniach, których finalnym efektem będzie jedna z największych atrakcji turystycznych nie tylko naszego regionu.

Oto chronologia ostatnich wydarzeń:

Październik, 2019 r. W czasie sesji Rady Miasta zaprezentowano bardzo ciekawą koncepcję zagospodarowania Starej Fabryki przygotowaną przez Studio braci Herman (projekt zamówiła i opłaciła gmina). Projekt ten można obejrzeć na stronie www.police.sedinum.pl . W czasie projekcji obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”. To pozwoliło mi na pierwsze, wstępne spotkanie z nimi i wysłuchanie o największych problemach i bolączkach „Skarbu”. Celem opracowania wykonane przez Studio Braci Herman jest przygotowanie dokumentacji stanowiącej podstawę do podejmowania dalszych działań związanych z zagospodarowaniem terenu dawnej fabryki benzyny syntetycznej w Policach a w szczególności: analiza i synteza informacji o stanie istniejącym zagospodarowania terenu, wyznaczenie kierunków przyszłego zagospodarowania terenu z uwzględnieniem uwarunkowań historycznych, planistycznych, ochrony przyrody i zabytków oraz formalno-prawnych. Opracowanie służyć może jako kompendium do przygotowania docelowego programu funkcjonalno-użytkowego który w dalszej kolejności posłuży wykonaniu dokumentacji projektowej, określenia planowanych kosztów prac projektowych i robót budowlanych. Dodatkowo opracowanie może zostać wykorzystany jako materiał informacyjny i promocyjny, opisujący przedmiot inwestycji na potrzeby prezentacji zamierzeń Inwestora podmiotom zewnętrznym.

Listopad, 2019 r. Wizyta w siedzibie Stowarzyszenia. W czasie wielogodzinnej rozmowy zapoznałam się ze stanem prawnym poszczególnych obiektów, dokładniej przedstawiono mi w jaki sposób działa stowarzyszenie, w jakiej wysokości gmina finansuje tą działalność i na co są przeznaczane otrzymywane środki ( Skarb jest organizacją non profit, zwiedzanie z przewodnikiem nie jest biletowane).

Grudzień, 2019 r. Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim z panem Krzysztofem Żarną – z-cą dyrektora Wydziału Gospodarki Terytorialnej i Turystyki. Wstępnie, wraz Damianem Walczakiem, staraliśmy się wysondować nastawienie Urzędu Marszałkowskiego do rewitalizacji Starej Fabryki (rewitalizacja jest możliwa wyłącznie przy bardzo znacznym wsparciu finansowym z zewnątrz). Niestety w spotkaniu tym, ze względów zawodowych, nie mogli uczestniczyć członkowie zarządu Stowarzyszenia „ Skarb”. W tym samym miesiącu w imieniu radnych KO, radna Ewa Ignaczak zwróciła się do burmistrza Polic z prośbą o zorganizowanie dwóch wyjazdów, pierwszego do Świnoujścia celem zwiedzenia Fortu Gerharda, drugiego do Bydgoszczy celem zwiedzenia Exploseum. Spotkanie z twórcami muzeów w kompleksach militarnych w Świnoujściu i Bydgoszczy i zapoznanie się z problemami i pułapkami przy ich tworzeniu oraz obejrzenie efektów finalnych może być dla nas, ze względu na potencjał tkwiący w ruinach Starej Fabryki, bardzo cennym doświadczeniem. Świnoujście zostało wybrane, ponieważ reprezentuje modelową współpracę stowarzyszenia podobnego do Skarbu z władzami miasta co przyniosło efekty w postaci rewitalizacji kompleksu Ford Gerharda i Podziemnego Miasta, bardzo licznie odwiedzanych przez turystów. Natomiast bydgoskie Exploseum to muzeum powstałe na ruinach wielkiej (choć mniejszej od polickiej) poniemieckiej fabryki, obecnie atrakcja krajowa.

Na prośbę Krzysztofa Żarny zorganizowano spotkanie z członkami Skarbu w siedzibie Stowarzyszenia. Pan dyrektor zwiedził muzeum. Zebrane eksponaty, ich ilość i jakoś oraz praca jaką wykonują członkowie Stowarzyszenia (np. samodzielne tworzenie gablot ekspozycyjnych) zrobiła na nim duże wrażenie. Miał okazję porozmawiać z członkami Stowarzyszenia, przedstawił wstępną propozycje pierwszych działań jakie należałoby podjąć.

Styczeń, 2020 r. Spotkanie zorganizowane przez Damiana Walczaka w Urzędzie Miasta Police z Damianem Gresiem – dyrektorem Wydziału Gospodarki Terytorialnej i Turystyki oraz prezesem Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. W spotkaniu uczestniczyły władze miasta, naczelnicy kilku wydziałów oraz oczywiście radni KO. Pan dyrektor zaproponował ciekawą ścieżkę, z której można by skorzystać przy rewitalizacji Starej Fabryki. Również on zasugerował wyjazd do Fortu Gerharda w Świnoujściu i do Wolina, aby dowiedzieć się jak działają stowarzyszenia, które opiekują się tamtymi atrakcjami.

Pierwszy krok w postaci rozmów z różnymi podmiotami został zrobiony.
– Wiem, że potrzeba lat aby ruiny starej fabryki stały się atrakcją historyczno- turystyczną wartą zwiedzenie przez turystów przy okazji ich pobytu w Szczecinie – mówi Ewa Ignaczak. A może stanie się niekiedy odwrotnie. Może ktoś zwiedzi Szczecin przy okazji wizyty w Policach, która będzie jego głównym celem. Mam nadzieję, że pierwsze konkretne efekty tych rozmów zobaczymy już jesienią.

Gmina Police

Prezesi Grupy Azoty i Polic o sytuacji spółki i perspektywach współpracy z gminą

Sytuacja finansowa spółki nie jest dobra, ale prowadzimy restrukturyzacje na poziomie grupy i Polic, optymalizujemy koszty produkcji by poprawić sytuację rynkową, zwiększyć sprzedaż i odzyskać klientów – mówił Andrzej Dawidowski, wiceprezes Grupy Azoty i prezes polickiej części korporacji podczas sesji Rady Miejskiej Police. Prezes tłumaczył, że hałasy i łuny ognia związane z uruchamianiem zakładu produkcji polimerów powinny ustać, kiedy instalacja zostanie w pełni uruchomiona. Mówił też o szansach rozwoju terenów portowych, i licznych rozmowach z burmistrzem Polic o wspólnych działaniach w tym obszarze.  

Opublikowane

w dniu

Andrzej Dawidowski, prezes Grupy Azoty Police i wiceprezes całej grupy gościł na sesji rajców Polic. Towarzyszyli mu m.in. przedstawiciele Polyolefins. Prezes przybliżył sytuację Polic. Przyznał, że sytuacja finansowa producenta nawozowego jest trudna. Mają temu zaradzić działania restrukturyzacyjne, optymalizacja kosztów produkcji. Zarząd liczy na zwiększenie sprzedaży i odzyskanie klientów. Dawidowski przyznał, że w ramach restrukturyzacji grupy rozważane jest wyłączenie 22 instalacji. Decyzje będą poprzedzone analizami związanymi z rentownością, uwzględniającymi efekty synergii. Grupa uwzględni też unijną politykę zielonej transformacji, odchodzenia od węgla itd.

Prezes nie ukrywał, że powrót na ścieżkę operacyjnego zysku spółki bardzo utrudnia sytuacja geopolityczna, i zarzucenie naszego rynku tanimi nawozami z Rosji i Białorusi. To nieuczciwa konkurencja, i bez regulacji, odpowiednich ceł nie sposób z nimi cenowo rywalizować. Mają swoje surowce a przede wszystkim gaz.

Szefowie Polic odpowiadali też na pytania radnych dotyczące hałasu, odorów i częstych chmur ognia w fabryce polimerów, na które uskarżają się mieszkańcy. Zapewniali, że kiedy już zakończy się proces rozruchu nowych instalacji i zacznie się pełny cykl produkcyjny, te uciążliwości powinny zniknąć.

Tereny portowe z perspektywą!

Były też pozytywne akcenty spotkania z menadżerami Grupy Azoty Police. Prezes mówił o szansach jakie stwarza rozwój portu i terenów w jego zapleczu, należących do gminy. Rozmowy z włodarzami samorządu dotyczące wspólnych działań prowadzone są już od kilku miesięcy. Dawidowski dodał, że biznesmeni są zainteresowani, dopytują się o możliwości inwestowania. Police dysponuje terenami, których brakuje w gminie Goleniów, Stargard czy otoczeniu Szczecina.

Jesteśmy w pozytywnym sensie skazani na siebie, ta współpraca może przynieść obopólne korzyści – potwierdził burmistrz Krystian Kowalewski. – Inwestycje w zaplecze portowe, firmy logistyczne, magazynowe, przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, oczyszczalnie itd. to przecież nowe miejsca pracy, wzrost dochodów itd. Nie dziwi mnie zainteresowanie. Sprzyjają temu inwestycje w połączenie kolejowe portu, budowa obwodnicy Szczecina i Polic, które finalnie zwiększą atrakcyjność terenów w otoczeniu zakładów i portu.

Czytaj dalej

Gmina Police

Prestiżowe wyróżnienie dla Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” z Polic

Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” działająca na terenie powiatu polickiego, została uhonorowana trzecim miejscem w prestiżowym konkursie „Lodołamacze 2024”. Wyróżnienie w kategorii „Otwarty rynek pracy” zostało wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 17 października, w historycznych murach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Opublikowane

w dniu

Konkurs „Lodołamacze” jest wydarzeniem ukierunkowanym na promowanie równych szans w dostępie do rynku pracy oraz wyróżnianie instytucji i inicjatyw, które przyczyniają się do zwiększenia integracji zawodowej osób niepełnosprawnych. Kapituła konkursu zwróciła szczególną uwagę na skuteczne działania Spółdzielni „Pożyteczni” w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wyróżnienie to stanowi potwierdzenie ważnej roli Spółdzielni „Pożyteczni” w budowaniu otwartego rynku pracy, który jest dostępny dla wszystkich członków społeczeństwa, niezależnie od ich ograniczeń fizycznych czy intelektualnych. Gratulujemy Spółdzielni i zachęcamy do wspierania ich dalszych działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Police z inwestycją w przyszłość: poszukiwanie wód termalnych

Gmina Police uzyskała znaczące wsparcie finansowe na przeprowadzenie odwiertów w celu poszukiwania wód geotermalnych. Suma dofinansowania wynosi 18 milionów złotych i pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Umowę na te prace podpisał burmistrz Police, Krystian Kowalewski, we Wrześni, w obecności wiceprezesa NFOŚiGW, Józefa Matysiaka, i minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloski.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja stanowi krok w kierunku wykorzystania zasobów naturalnych i zrównoważonego rozwoju, ponieważ energia geotermalna uznawana jest za tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. W ramach projektu w Policach wykonany zostanie otwór wiertniczy na terenie ciepłowni gminnej przy ul. Tanowskiej, aby umożliwić bardziej ekonomiczne wykorzystanie ciepła ziemi.

Prezes polickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC), Cezary Arciszewski, wskazuje na korzyści finansowe i operacyjne wynikające z potencjalnego wykorzystywania wód termalnych. Szacuje się, że koszt budowy instalacji geotermalnej to około 50-55 milionów złotych, lecz dzięki wsparciu NFOŚiGW suma ta może zostać pomniejszona o 18 milionów złotych.

Gmina Police posiada dużą szansę na efektywne wykorzystanie wód geotermalnych, biorąc pod uwagę położenie nad Niżem Polskim, gdzie wody o wysokiej temperaturze znajdują się na stosunkowo niewielkiej głębokości. Gmina może również liczyć na dalszą pomoc finansową NFOŚiGW oraz niskooprocentowane pożyczki na sfinansowanie całości przedsięwzięcia.

Jeżeli odwierty potwierdzą obecność wód termalnych o parametrach podobnych do tych wykorzystywanych w Stargardzie, instalacja geotermalna w Policach będzie mogła zagwarantować mieszkańcom dostęp do ciepłej wody oraz znacznie przyczynić się do ogrzewania mieszkań. Projekt ma znaczący wpływ na poprawę samowystarczalności cieplnej regionu i wzbogaca portfolio źródeł odnawialnych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie