Rozwiązania dla osób w spektrum autyzmu. Ważna publikacja
Ta książka powinna znaleźć się w każdym samorządzie. Powstała pierwsza w Polsce publikacja dla wszystkich odpowiedzialnych za rozwój mieszkalnictwa wspomaganego i wdrażających takie rozwiązania dla osób w spektrum. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego udostępnia unikatowy przewodnik z rekomendacjami praktyków, wynikami badań oraz radami dla kadry mieszkań, rodziców i osób dorosłych w spektrum autyzmu.
Publikacja pn. „Mieszkalnictwo wspomagane jako źródło godnego życia i wolności osób ze spektrum autyzmu” została przygotowana przez praktyków testujących przez kilka lat mieszkalnictwo wspomagane w ramach projektu „Azymut Samodzielność”. Model testowany był w 9 gminach, w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.
Uczestnicy projektu otrzymali szansę na samodzielność i w odpowiednio przygotowanych mieszkaniach odkrywali swoje możliwości, nawiązywali relacje koleżeńskie i społeczne. Podczas specjalnych treningów zdobywali nowe umiejętności, zrobili pierwszy poważny krok w dorosłość. W Zachodniopomorskiem takie zajęcia odbywały się w Kołobrzegu, Goleniowie i Stargardzie.
„Otwarta społeczność” jest pierwszym celem strategicznym województwa zachodniopomorskiego. To nasze wspólne marzenie o tym, żeby każdemu stwarzać szanse na godne i normalne życie, na dobry rozwój. Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy pionierskim projektom, które mają na celu w pełni włączenie do społeczności osób, którym w życiu trudniej. Chcemy dać im szansę na niezależność i dorosłość – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W stronę samodzielności
W ramach projektu „Azymut Samodzielność” zostało uruchomionych dziewięć mieszkań wspomaganych. Sześć z nich znajduje się na Pomorzu Zachodnim: w Kołobrzegu, Stargardzie i cztery w Goleniowie. Gminy udostępniły lokale na ten cel. Ze środków przeznaczonych na realizację projektu wyremontowano je i przystosowano do specjalnych potrzeb osób ze spektrum autyzmu. I to w tych mieszkaniach odbywała się najważniejsza część działań – specjalnie przygotowane treningi samodzielności. Dla każdego uczestnika i uczestniczki ustalane były indywidualne cele, na podstawie diagnozy i oceny możliwości. Pod okiem trenerów samodzielności uczestnicy wkraczali w dorosłość, ucząc się gotować, sprzątać, zarządzać budżetem czy spędzać wolny czas. Treningi usamodzielniania trwały około 2 lat. W projekcie uczestniczyło w latach 2019-2022 ok. 80 użytkowników mieszkań oraz ich bliscy, w szczególności rodzice i opiekunowie prawni.
Treningi samodzielności
https:/www.youtube.com/watch?v=xmot2q3poSw
Pierwsza taka książka w Polsce
Po czterech latach od rozpoczęcia projektu, po fazie testowania zaproponowanych rozwiązań, mieszkania wraz z wyposażeniem ponownie zostały przekazane gminom. Teraz samorządy przejęły rolę prowadzenia mieszkań zgodnie z wypracowanym w projekcie modelem działania. Powstała też ważna publikacja z rekomendacjami.
Autorka wstępu do publikacji, dr Irena Ramik-Mażewska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego podkreśla, że „jest to pierwsza taka książka w Polsce”. Zaznacza także, że „odsłania trudną, ale możliwą drogę do usamodzielniania się dorosłych osób ze spektrum. Jest przewodnikiem, instruktażem, który wystarczy przyłożyć do swoich realiów i analizując owe realia dokonać zmian na miarę regionalnych, instytucjonalnych oraz osobistych możliwości”.
W książce zostały zawarte m.in. informacje dotyczące standardu lokalu, jego wyposażenia, rodzajów treningów, zakres pracy z rodzinami oraz kierunków pracy trenerów i osób organizujących prace.
Publikacja zawiera też dobre praktyki opisujące wnioski z fazy testowania modelu. Monografię zamyka dokumentacja projektowa, która może być wykorzystana w codziennej pracy. To gotowe do wdrożenia rozwiązania zawierające np. regulamin mieszkania wspomaganego, książkę ewidencji wyposażenia czy formularze kwalifikacyjne itp.
Autorkami publikacji, która podjęła próby opisania i usystematyzowania wsparcia jakie powinno być dedykowane dorosłym osobom w spektrum autyzmu są: Iwona Sondej-Pawlak oraz współpracujące z Fundacją SYNAPSIS Maria Jankowska, Maria Wroniszewska i Katarzyna Paluch.
Oprócz zasad uniwersalnego projektowania, ważne są kryteria odnoszące się do specyfiki życia osób z całościowym zaburzeniem rozwoju. Przygotowywane mieszkania muszą być położone w niedalekiej odległości od miejsca pracy czy aktywności osób ze spektrum autyzmu, a zastosowany projekt powinien być łatwy do zrozumienia, niezależnie od doświadczenia, wiedzy, umiejętności językowych czy obecnego poziomu koncentracji użytkownika. Oznacza to logiczność, prostotę i przejrzystość układu przestrzenno-funkcjonalnego.
W miarę możliwości projektanci ograniczają ilość wąskich przejść i korytarzy. Ważna jest dobra widoczność i równomierne oświetlenie w przestrzeniach otwartych, przy równoczesnej możliwości wydzielenia miejsc odosobnienia. Ze względu na hałas mieszkanie takie nie może także znajdować się w bezpośredniej bliskości szybu windy. Warunkiem koniecznym są także pojedyncze pokoje o powierzchni nie mniejszej niż 12 m kw. Powyższe wymagania nie są związane z podniesieniem komfortu, ale przede wszystkim mają na celu wyciszenie, uwolnienie od napięć wynikających z nadmiaru bodźców. Kolejnym istotnym elementem jest stonowana kolorystyka. Warunkiem koniecznym jest nieużywanie farb błyszczących, zwłaszcza w pomieszczeniach nasłonecznionych. To samo dotyczy kafli ceramicznych. Ściany powinny być gładkie, bez wzorów, bez dużych barwnych elementów.
Dlaczego taki tytuł?
Pierwotna nazwa tego dokumentu to: „Model mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i Zespołem Aspergera”. Zmianę nazwy dokonano wskutek zmiany zapisów klasyfikacji medycznej w ICD-11. We wspomnianej klasyfikacji nie ma podziału na: autyzm, Zespół Aspergera. Występuje natomiast zapis o zaburzeniach w spektrum autyzmu.
Zespół projektowy
Projekt „Azymut Samodzielność” to międzyregionalne przedsięwzięcie, w którego realizację od 2018 r. zaangażowany jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (lider) oraz ROPS-y z Poznania oraz Zielonej Góry, gminy oraz organizacje pozarządowe (Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych TWIKS (Goleniów), Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu, Fundacja Generado (Gubin), Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem (Gorzów Wielkopolski), Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „Gepetto” (Konin) oraz Stowarzyszenie na Rzecz osób z Autyzmem ProFUTURO z Poznania.
W maju 2022 r. projekt został nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Serwis Samorządowy PAP.
Projekt „Azymut-Samodzielność” został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus rozpoczął zapisy na tegoroczną edycję Ultra Gryfusa. Ultra Gryfus 2023, czyli 6. Turystyczny ultramaraton rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego odbędzie się w dniach 2 – 3 września 2023 roku.
Wydarzenie, które odbędzie się już po raz szósty, stało się jednym najważniejszych amatorskich wydarzeń rowerowych i kolarskich na Pomorzu Zachodnim. W rywalizacji może wziąć udział maksymalnie 250 zawodników. Zawody przeprowadzą wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a partnerem wydarzenia będzie Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Uczestnicy ultramaratonu wystartują z Łasztowni wcześnie rano w sobotę i pokonają około 275 kilometrów jadąc przez Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech oraz Pomorze Zachodnie w Polsce. Uczestnicy zawodów będą starowali w grupach 10 osobowych, a na pokonanie dystansu będą mieli limit czasowy 17 godzin dla trasy szosowej oraz 20 godzin dla trasy gravelowej.
Podczas poprzednich edycji zawodów najszybszym kolarzom objechanie Zalewu Szczecińskiego zajmowało około 8 godzin. W ubiegłym roku zawodnikom podczas rywalizacji towarzyszył momentami silny wiatr, który utrudniał jazdję. Ultramaraton sędziowali sędziowie z Zachodniopomorskiego Związku Kolarskiego. Zawody rok temu wygrał mieszkaniec Gminy Dobra –Marek Rupiński, który uzyskał czas 07:40:18 a wśród pań najlepsza była Joanna Balawajder z czasem 08:03:39.
Wyścig odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza oraz prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka. Organizatorzy do startu w zawodach zapraszają zarówno regularnie trenujących kolarzy jak i rowerzystów dla których będzie to pierwsza w życiu okazja do przekroczenia magicznej granicy 200 km. Zawody mają na celu popularyzację kolarstwa i turystyki rowerowej oraz promocję Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Wydarzenie będzie mogło się odbyć dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz wsparciu finansowemu od samorządów, instytucji oraz firm.
W niedzielę 21 maja aquapark Laguna w Gryfinie będzie obchodzić swoje 25-lecie! Z tej okazji na obiekcie przygotowano szereg atrakcji dla klientów. Impreza urodzinowa odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00.
Na basenie rekreacyjnym najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i animacjach wodnych ze szkołą pływania Aktywnie.
Paraszkółka zaprezentuje jak uczy się pływania niemowlęta i małe dzieci i czym jest aquaterapia watsu.
Na basenie sportowym szkoła pływania Aktywnie zaprosi na Aqua Aerobik, a UKP Marlin Gryfino zrobi pokaz umiejętności pływania, po którym będzie można spróbować własnych sił i zapytać o wskazówki. Będzie można dowiedzieć się czym jest waterpolo, a może nawet samemu spróbować.
GKS DELF przygotuje dla chętnych wspólny trening i ćwiczenia w wodzie. W tych atrakcjach na basenach można uczestniczyć w ramach promocyjnego w tym dniu BILETU! 2 godziny w cenie jednej godziny!
Ale to nie koniec niespodzianek!
Przed obiektem, na świeżym powietrzu będą kolejne atrakcje na które wstęp jest wolny.
W strefie animacji przygotowane będą zabawy ruchowe i zabawki plenerowe.
Dzieci, jeśli będą chciały, mogą zajrzeć na stanowiska malowania buziek i kreacji balonowych.
Będzie też stanowisko Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego z nauką udzielania pierwszej pomocy.
Chętne osoby, które będą miały ochotę zajrzeć w zakamarki Laguny mogą udać się na zwiedzanie podbasenia! Zwiedzanie będzie bezpłatne ale obowiązują ZAPISY, które już ruszyły (pod nr telefonu: 789 035 121 lub osobiście w Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie, w godzinach 9:00-17:00).
Liczba miejsc ograniczona!
No i najważniejsze! Jak urodziny to musi być TORT! I będzie!
Będzie też basenowa maskotka LAGUŚ! Można szykować aparaty do wspólnych zdjęć i dłonie do przybijania piątek!
Tego dnia wszystkie atrakcje szykują Ci, którzy na co dzień pracują na obiekcie i znają go od podszewki. To okazja by ich poznać!
Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie
W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie w dniach w dniach 11 – 15 maja 2023 roku odbędzie się na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. Będzie to już siódma edycja wydarzenia mającego na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego i Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.
Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.
Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski i Niemiec.
Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę: Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike.
Serwis używa plików cookie aby zachować jego pełne funkcjonowanie. Pliki cookie skategoryzowane jako konieczne do funkcjonowania serwisu przechowywane są w historii Twojej przeglądarki. Korzystamy również z plików cookie firm trzecich (Google, Facebook), informacje te pomagają nam dostarczać najlepsze rozwiązania w celu zapewnienia funkcjonowania serwisu.
Niezbędne pliki cookies są absolutnym minimum potrzebnym do funkcjonowania tego serwisu. Ta kategoria zawiera jedynie pliki cookies potrzebne do podstawowego funkcjonowania serwisu oraz rozwiązań zabezpieczających. Te pliki nie przechowują żadnych prywatnych informacji o użytkowniku.