Region

Rozpoczną modernizację tarasów na Zamku w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczyna modernizację tarasów oraz odbudowę skrzydła północnego. Wyłoniony w przetargu wykonawca inwestycji – Mostostal Warszawa SA – ma 30 miesięcy na realizację prac. W czwartek strony podpisały umowę.

Opublikowane

w dniu

„Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie” – to zadanie, w ramach którego zmodernizowane zostaną wszystkie zamkowe tarasy (południowy, wschodni i północny) oraz skarpa północna i zlokalizowane pod nią tunele. Odbudowane ma być także skrzydło północne, w którym w 2017 r. doszło do katastrofy budowlanej (w wytworzoną w gruncie pustkę osunął się filar jednej z sal, od tamtej pory skrzydło nie jest użytkowane).

Na prace w zakresie tarasów wykonawcy wyznaczony został termin 18 miesięcy, zaś na pozostałe prace – 30 miesięcy.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w czwartek (25 sierpnia 2022) o godz. 10:00. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie reprezentowała dyrektor Barbara Igielska, a Mostostal Warszawa – wiceprezes zarządu Jorge Calabuig Ferre. W uroczystości uczestniczyli także Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego oraz Anna Bańkowska, członkini zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest samorządową instytucją kultury, dla której organizatorem jest województwo zachodniopomorskie.

Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie:

Cieszę się, że możemy rozpocząć tak długo oczekiwaną inwestycję. Zagospodarowanie zamkowych tarasów planowaliśmy już dawno. Jednak zależało nam, by tę inwestycję bardzo dobrze przygotować. I – jak dziś już wiadomo – warto było dążyć do gruntownego przebadania skarpy północnej oraz wzgórza zamkowego. Dzięki temu dzisiaj znamy zarówno stan skarpy północnej, jak i wschodniej, a przede wszystkim mamy odkryte tunele i przebadaną ich sieć. To niezwykle ważne, ponieważ gdyby dopiero na etapie wykonania doszło do tego historycznego odkrycia tuneli, inwestycja byłaby zagrożona, a jej koszt znacznie większy. Wiedza, jaką obecnie dysponujemy dzięki badaniom i ekspertyzom, pozwoli sprawnie przeprowadzić prace. Jestem przekonana, że po zakończeniu tej inwestycji mieszkańcy regionu i turyści będą mogli cieszyć się estetyczną, a przede wszystkim bezpieczną przestrzenią zabytku i jego otoczenia. 

Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego:

Na ten dzień czekałem szczególnie długo. Od wielu lat zastanawialiśmy się, w jaki sposób sfinansować zabezpieczenie skarpy i tarasów zamkowych. Przedsięwzięcie leżało na sercu nie tylko Zarządowi Województwa i dyrekcji Zamku, ale i mieszkańcom Szczecina, którzy oczekiwali, że ten jeden z najważniejszych zabytków w ich mieście doczeka się większej renowacji. Przygotowania do inwestycji zostały gwałtownie przerwane w dniu 11 maja 2017 roku, kiedy to wydarzyła się pamiętna katastrofa budowalna. Jej skala zaskoczyła wszystkich, na całe szczęście dzięki odpowiedzialnym decyzjom pani dyrektor Barbary Igielskiej nic nikomu się nie stało. Wcześniejsze zabezpieczenie miejsc, gdzie pojawiały się rysy, uchroniło zdrowie i życie pracowników i zwiedzających. Bezpieczne były także cenne eksponaty, które wcześniej znajdowały się w miejscu objętym katastrofą. Stanęliśmy przed nowym wyzwaniem – usunięcia skutków katastrofy i znalezienia jej przyczyn, dopiero potem można było powrócić do planów zabezpieczenia i modernizacji skarpy zamkowej. Najważniejsze było takie przygotowanie inwestycji, by niczego nie robić na skróty. Priorytetem była dbałość o bezpieczeństwo ludzi. Poznanie przyczyn katastrofy okazało się długotrwałym procesem, bo – jak się okazało – przyczyny te były ukryte głęboko pod ziemią i nawarstwiały się przez długi czas. Dopiero w ubiegłym roku udało się dotrzeć do zasypanych tuneli i miejsc, gdzie doszło do osunięć. Po niezbędnym zabezpieczeniu terenu możliwe stało się rozpoczęcie inwestycji, która jest przedmiotem dzisiejszej uroczystości. Przede wszystkim zdecydowaliśmy się nie dzielić odbudowy skrzydła zamkowego od zabezpieczenia i renowacji skarp i tarasów. Dlatego umowa opiewa dziś na przeszło 85 mln zł. To przedsięwzięcia trudne, ale liczę na to, że jeden wykonawca poradzi sobie z tym lepiej, szybciej i bezpieczniej. Tym bardziej, że wykonawcą jest renomowana firma. Liczę na to, że uda się przeprowadzić tę inwestycję bez opóźnień i dodatkowych roszczeń. 5 lat trwały badania różnych instytucji, które odpowiedziały finalnie na pytanie, dlatego osunęła się kolumna i doszło do zawalenia stropów. Przez ten czas żyliśmy pod wielką presją opinii publicznej i staraliśmy się studzić emocje, tłumacząc, że w tej sytuacji najważniejsze musi być bezpieczeństwo, a nie tempo.

Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego:

Niecierpliwość wielu osób rzeczywiście dały się nam we znaki przez te ostatnie 5 lat. Tłumaczyliśmy, że zdrowie i życie ludzi jest najważniejsze. Tym bardziej się cieszę, że za 30 miesięcy będziemy mogli – żywię taką głęboką nadzieję – pogratulować Mostostalowi, który dzisiaj stoi przed nie lada wyzwaniem. Dziękuję że podjęliście się tego wyzwania.

 Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes zarządu Mostostalu Warszawa:

To rzeczywiście bardzo skomplikowana inwestycja i duże wyzwanie inżynieryjne ze względu na warunki geotechniczne oraz historyczny charakter obiektu. Niezbędna będzie ścisła współpraca z inwestorem i konserwatorem zabytków. Chciałem podkreślić, że zakończenie przetargu jest w dzisiejszych trudnych i nieprzewidywalnych czasach dużym osiągnięciem, którego gratuluję Panu Marszałkowi i całemu Zespołowi, który jest w to zaangażowany. Przewidujemy, że prace projektowe potrwają pół roku, a później rozpocznie się praca na placu budowy.

Inwestycja ma ogromne znaczenie nie tylko dla estetyki otoczenia Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa zabytku.

Wykonawca ma ją realizować w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że musi przygotować niezbędną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie wymagane zgody i opinie, a następnie wykonać roboty budowlane.

Całość prac kosztować ma blisko 85 mln zł (84 998 293 zł). Z tego 30 mln zł 970 tys. zł na modernizację tarasów dofinansowane zostanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozostała kwota pochodzi  z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie: renesansowy szczeciński zamek jest jednym z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego. W przeszłości był główną siedzibą Gryfitów – dynastii książęcej panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 roku. Następnie przez wieki pozostał siedzibą urzędów i instytucji odpowiedzialnych za zarząd nad Pomorzem – najpierw szwedzkich, później pruskich i niemieckich, a po roku 1945 – polskich.

Obecnie szczeciński zamek jest instytucją kultury pod nazwą Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz siedzibą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Zarządu Województwa, a także Opery na Zamku.

Instytucja kultury Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie propaguje dziedzictwo Gryfitów i organizuje wydarzenia kulturalne o różnej tematyce. Prowadzi własne galerie wystawowe, Kino Zamek, Teatr Piwnica przy Krypcie oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Organizuje m.in. wystawy, koncerty, widowiska historyczne, spotkania i zajęcia edukacyjne, warsztaty, wykłady i konferencje naukowe, realizuje transgraniczne wydarzenia kulturalne, promuje kulturę i sztukę Pomorza Zachodniego w innych krajach, a także wydaje publikacje dotyczące historii zabytku i regionu.

Reklama

Region

Nowe życie Świnoujskiej latarni

Mieszkanie Latarnika, pokój, w którym dyżurował tuż pod szczytem latarni, warsztat. Oryginalne wyposażenie z końca XIX wieku i realistyczne dioramy. Pasjonaci opiekujący się Latarnią Morską w Świnoujściu mimo blokady lądowej rozpoczynają projekt, który ma nadać temu wyjątkowemu zabytkowi nowe życie!

Opublikowane

w dniu

Pierwszym etapem tego przedsięwzięcia jest zebranie dokumentów i wykonanie projektu tzw. rehistoryzacji wnętrz. Środki na ten cel pasjonatom ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Ochrony Zabytków. Na to zadanie uzyskano blisko 150 000 zł – cały projekt będzie jednak kosztował kilka milionów złotych, bo poza przywróceniem pierwotnego układu pomieszczeń, przewidziano także zakup oryginalnych mebli, narzędzi i innych przedmiotów z epoki.

Naszym marzeniem jest, by spacer po Latarni był podrożą w przeszłość do przełomu XIXi XX wieku – mówi Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, jedenz pomysłodawców projektu – goście, którzy nas odwiedzą zobaczą, jak mieszkały rodziny latarników, zobaczą magazyn paliwa do latarnianych lamp i będą mogli położyć się na twardym łóżku na szczycie latarni, na którym przez kilkadziesiąt lat czuwali strażnicy ognia – Latarnicy” – dodaje Kucharska.

Dodatkowym elementem ekspozycji mają być realistyczne postacie Latarników, ubrane w historyczne stroje, a projekt w przyszłości ma także być uzupełniony nowoczesnymi hologramami. Warto dodać, że równocześnie pasjonaci chcą zorganizować razemz Samorządem konkurs zagospodarowania okolic zabytku (taki konkurs ogłoszono już w 2018 roku) – będzie to możliwe, gdy miną obecne obostrzenia w dostępie do Latarni.

Warto przypomnieć, że Latarnia Morska w Świnoujściu obecnie jest niedostępna od strony lądu i można dostać się do niej tylko od strony wody. Pasjonaci, Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia liczą, że ten stan niedługo zostanie przywrócony do normalności i Królowa Jasności znów będzie dostępna bez ograniczeń.

Koncepcja „Nowe Światło, Nowe Życie” powstała w zespole pod kierownictwem Pana Piotra Piwowarczyka i Agaty Kucharskiej.

Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego
i
w całym jego basenie, jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Jest najwyższą Latarnią wybudowaną z cegły do jej szczytu prowadzi dokładnie 308 schodów.

Do Latarni Morskiej można dostać się jedynie drogą wodną. Statek wypływa codziennie
z ul. Wybrzeże Władysława IV o godzinie 10:00, 12:45 oraz 15:45, na Warszowie są 15 minut później.

Dzięki wsparciu finansowemu Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. pakiet zawierający zwiedzanie Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz rejs w dwie strony statkiem ma wyjątkową, promocyjną cenę i kosztuje 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

Czytaj dalej

Region

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Police-Mścięcino, Trzeszczyn

83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów.

Opublikowane

w dniu

Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

Dlatego 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ten dzień, 8 czerwca  2006 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,  jako święto narodowe dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

Czytaj dalej

Region

Gryfus przekazuje dar serca: dzieci z rodzin zastępczych otrzymały rowery ufundowane przez uczestników rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego

Wieloletnią tradycją corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego wiosną przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na zakup rowerów dla dzieci z rodzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. W przeszłości rowery zakupione z gryfusowych zbiórek trafiały m.in. do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Trzcińsku – Zdroju czy też do rodzinnych domów dziecka na terenie Pomorza Zachodniego.

Opublikowane

w dniu

Cieszę się ogromnie, że rowery trafiły do rodzin w których są naprawdę potrzebne. Wzruszenie obdarowanych dzieci jest największą nagroda na wolontariuszy zaangażowanych w pomoc” – powiedziała Maria Bohuszewicz – Kobrzyńska, wolontariuszka Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas 12. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, który odbył się w dniach 22 – 23 kwietnia 2023 roku w ramach zbiórki do puszek oraz darowizn przekazanych na konto fundacji udało się zebrać 4.400 złotych. Wolontariusze Gryfus upiekli na tą okazję specjalnie wiele ciast, które były podziękowaniem dla wszystkich biorących udział w zbiórce funduszy na rowery dla dzieci. Dzięki zabranym środkom Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus za 4.780 złotych zakupił 3 rowery z kaskami i akcesoriami niezbędnymi do bezpiecznej jazdy na rowerze. W przeddzień Dnia Dziecka rowery zostały przekazane dzieciom z rodzin zastępczych będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

To jest piękne, że rowerzyści uczestniczący w naszych rajdach nie tylko realizują swoją pasję, ale także pomagają tym, którzy w życiu nie mieli tyle szczęścia” – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Jest to dowód na to, że sport i działalność społeczna mogą iść w parze. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczestników rajdów, Gryfus kontynuuje swoją misję – nie tylko propagowania aktywności fizycznej, ale także pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Już ponad 10 lat zbieramy środki na rowery podczas kolejnych edycji rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz ofiarność darczyńców sprawiają, że każdego roku kolejne rowery trafiają do dzieci z rodzin zastępczych, domów dziecka czy też z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie