Gmina Dobra

Różane Dożynki w Dobrej odwołane

Corocznie organizowane w Dobrej, „Różane Dożynki”, w tym roku nie odbędą się. Spowodowane to jest panującą pandemią koronawirusa.

Opublikowano

w dniu

Z uwagi na zagrożenie COVID-19, bezpieczeństwo i zdrowie uczestników organizatorzy corocznych „Dożynek”, informują, iż w roku bieżącym, nasza impreza po raz pierwszy zostaje odwołana – czytamy w komunikacie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Dobrej.

W intencji rolników i w podziękowaniu za plony rolne odprawiona zostanie uroczysta msza św., w kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Świata
w Dobrej w dniu 15 sierpnia br. o godz. 12.00.

Gmina Dobra

Dobra. Utrudnienia na ulicy Szczecińskiej

W związku realizacją kolejnego odcinka ścieżki rowerowej w Dobrej wprowadzone zostaną utrudnienia w ruchu drogowym na odcinku od ul. Poziomkowej do ronda u zbiegu ulic Szczecińskiej i Granicznej. W dniu 16 września br. wprowadzony zostanie na tym odcinku ruch wahadłowy, a w najbliższy piątek tj. 18 września br. po porannym szczycie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu polegająca na całkowitym zamknięciu dla ruchu wskazanego odcinka drogi.

Opublikowano

w dniu

W związku z zamknięciem drogi prosimy kierowców o korzystanie z możliwych dróg alternatywnych tj:

  • Ulicą Poziomkową oraz Bukową/Stokrotki lub
  • Ulicą Przytulną i Krajobrazową

W związku z prowadzonymi objazdami na wyżej wymienionych ulicach prosimy mieszkańców o nieparkowanie samochodów na jezdni w celu zachowania płynności ruchu drogowego.

Z uwagi na zamknięty odcinek drogi, od dnia 18 września br. od godz. 9:00, nastąpi zmiana tras linii autobusowych 105 oraz 121:

Linia 105 – przystanek końcowy zostanie zlokalizowany w zatoce autobusowej w ciągu ulicy Szczecińskiej naprzeciwko sklepu netto (przystanek Dobra Przytulna). Uruchomiony zostanie dodatkowy przystanek dla wysiadających w ciągu ulicy Szczecińskiej na wysokości skrzyżowania z ulicą Przytulną. Nie będą obsługiwane przystanki Dobra Rondo oraz Dobra Osiedle.

Linia 121 – kursować będzie objazdem przez ulice Poziomkową oraz Stokrotki. Nie będzie obsługiwany przystanek Dobra Rondo, a przystanek Dobra Stokrotki nż. w kierunku Grzepnicy zostanie przeniesiony do nowej lokalizacji tymczasowej w ciągu ulicy Stokrotki.. W kierunku Grzepnicy uruchomiony zostanie dodatkowy przystanek w ciągu ulicy Szczecińskiej na wysokości skrzyżowania z ulicą Przytulną.

Utrudnienia trwać będą około dwóch tygodni.

Dodatkowe informacje w związku z zamknięciem ulicy Szczecińskiej będą przekazywane na bieżąco.

Prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności oraz w miarę możliwości omijanie newralgicznego odcinka drogi.

Wprowadzenie zamknięcia przedmiotowego odcinka związane jest z przesunięciem osi jezdni na tym odcinku w związku ze skutkami awarii sieci kanalizacji deszczowej która nastąpiła pod koniec czerwca bieżącego roku oraz w związku z zasadnością rozdzielenia ruchu pieszego od rowerowego na możliwie jak największym przebiegu ścieżki. Prowadzenie prac przy całkowitym zamknięciu drogi pozwoli skrócić czas potrzebny na przebudowę drogi na tym odcinku.

Na okres prowadzenia robót na tym odcinku zapewniony będzie bezpieczny, wygrodzony ciąg pieszy.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Dołuje i Kościno. Poznajmy historię naszej Małej Ojczyzny

Na bardzo ciekawy pomysł wpadł Pan Jacek z Kościna. Chodzi o zorganizowanie wystawy zdjęć przedstawiających historię miejscowości: Dołuje, Kościno, Wąwelnica i Lubieszyn. Z pomysłem zwrócił się do Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Dołuje – Kościno, które temat szybko podjęło.

Opublikowano

w dniu

Stowarzyszenie zwróciło się do mieszkańców z prośbą o udostępnianie starych zdjęć przedstawiających mieszkańców, budynki i inne dokumenty na bazie których zorganizowana zostanie wystawa. Stowarzyszenie chce pójść dalej, a mianowicie wykonać standy z tych zdjęć i umieścić je na stałe w przestrzeni publicznej tych miejscowości, np. przy przystankach autobusowych czy przy istniejących obecnie budynkach, przedstawiając jak wyglądały one w przeszłości. Pomysłów jest kilka…

Wykorzystajmy wiedzę, którą posiadają mieszkańcy zamieszkujący te tereny od kilkudziesięciu lat i nie dajmy zapomnieć o historii, którą Oni tworzyli.

Przecież tutaj mieszkamy, wypoczywamy i wychowujemy nasze dzieci. To jest nasza Mała Ojczyzna!

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Kolej powróci do Dobrej

Gmina Dobra złożyła projekt do programu Kolej Plus zakładający odbudowę połączenia kolejowego do Dobrej, jako element drugiego etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Celem projektu jest odbudowa linii kolejowej Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km. Kolej Plus to program uzupełniania lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej.

Opublikowano

w dniu

W związku z intensywnym rozwojem i dynamicznie rosnącą liczbą mieszkańców Gmina Dobra planuje odbudować historyczną linię kolejową i dołączyć do sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – mówi Teresa Dera, wójt Dobrej. Gmina złożyła już projekt do programu Kolej Plus zakładający odbudowę połączenia kolejowego Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km.

foto:rynek-kolejowy.pl

Historycznie Dobra była obsługiwana koleją z wykorzystaniem linii Szczecin Gumieńce – Nowe Warpno. Stacja Dobra Szczecińska została otwarta w 1897 roku po wybudowaniu linii kolejowej ze Stobna do Glashütte i później Nowego Warpna. Odcinek Dobra Szczecińska – Nowe Warpno wskutek przecięcia granicą państwową rozebrano w 1945 roku, a całą linię zamknięto w 1973 roku

Projekt obejmuje opracowanie Studium projektowo-technicznego oraz następnie realizację robót budowlanych.

Celem projektu jest odbudowa linii kolejowej do Dobrej (jako element II etapu rozwoju sieci Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej), która jest jedną z najszybciej rozwijających się miejscowości w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Historycznie Dobra była obsługiwana koleją z wykorzystaniem linii (Szczecin) Gumieńce – Nowe Warpno. Planuje się analizę wariantową i realizację przebiegu linii: Stobno Szczecińskie – Dołuje – Wąwelnica – Dobra o długości ok. 11,5 km. Z uwagi na zelektryfikowanie węzła szczecińskiego proponuje się budowę linii zelektryfikowanej, jednotorowej z ewentualnymi mijankami, z peronami dostosowanymi do potrzeb osób o ograniczonej mobilności o wysokości 760 mm ponad główkę szyny, dostosowanymi do taboru będącego w posiadaniu województwa zachodniopomorskiego i operującego na liniach kolejowych z i do Szczecina.

Projekt zakłada również elektryfikację oraz modernizację linii kolejowej między Szczecinem Gumieńce a Stobnem Szczecińskim (długość ok. 3,5 km).

Szczegółowy zakres projektu, w tym lokalizacje przystanków kolei, wskazany zostałby w ramach Studium Projektowo-Technicznego.

Co warte podkreślenia, projekt zgłoszony przez gminę nie jest oderwany od planów zarządcy infrastruktury PKP PLK. W specyfikacji przetargu na dokumentację przedprojektową dla studium wykonalności modernizacji linii nr 408 i 409 szczecińskim węźle kolejowym inwestor przewidział potrzebę odbudowy linii nr 429 na odcinku Dołuje – Dobra i przystosowanie odcinka Stobno Szczecińskie – Dobra do obsługi ruchu aglomeracyjnego. Tego projektu nie ma jednak – póki co – w prowadzonym przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego projekcie SKM Szczecin.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie