Gmina Dobra

Rodzinny Rajd Rowerowy do Rezerwatu Świdwie

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra zapraszają miłośników turystyki rowerowej na rodzinny rajd rowerowy do Rezerwatu Świdwie, który odbędzie się w najbliższą niedzielę (tj. 11 września). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.

Opublikowane

w dniu

Podczas 7. Rodzinnego Rajdu Rowerowego „Do Rezerwatu Świdwie z Gryfusem” uczestnicy pokonają dystans około 36 kilometrów (18 km w drodze do Rezerwatu Świdwie oraz 18km w drodze powrotnej nad jezioro Głębokie). Start i zakończenie rajdu będą miały miejsce na parkingu przy Kąpielisku Głębokie. Trasa tradycyjnie będzie przebiegać na terenie trzech gmin: Gmina Szczecin, Gmina Police oraz Gmina Dobra.

Organizatorzy w sposób szczególny zapraszają dzieci z opiekunami stąd tempo przejazdu będzie bardzo spokojne (prędkość na poziomie 10 km/h). Dodatkowo co kilka kilometrów będą robione przerwy, aby także najmłodsi uczestnicy wyprawy dali radę pokonać cały dystans. Na drogach publicznych uczestników rajdu będą zabezpieczali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie oraz policjanci z Polic i Mierzyna. Uczestnicy rajdu otrzymają na starcie odblaskowe kamizelki rowerowe a po dotarciu do Rezerwatu Świdwie pamiątkowe medale. W Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu będzie przygotowane ognisko, a wolontariusze Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus oraz Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra poprowadzą konkursy i zabawy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Udział w rajdzie tradycyjnie jest bezpłatny, ale wymaga obowiązkowej rejestracji na stronie: https:/mierzyn.pl/gryfus

Na organizację rajdu Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus pozyskała środki z budżetu województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik. Program Społecznik zainicjowany został przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie wspierają także NCDC, Starostwo Powiatowe w Policach, Nadleśnictwo Trzebież, Nadleśnictwo Międzyzdroje, Nadleśnictwo Gryfino oraz Grupa Gezet. Dzięki pozyskanym środkom organizatorzy mogli zakupić dla uczestników rajdu m.in. odblaskowe kamizelki rowerowe, pamiątkowe medale, wodę i prowiant oraz nagrody dla uczestników konkursów.

Rezerwat przyrody Świdwie to unikatowy w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego. Jest usytuowany w sercu polskiej części Puszczy Wkrzańskiej. To piękny, dziki teren. Czasem ptaki można dostrzec wśród zarośli rozlewiska. Można je również obserwować przez lunetę ustawioną na wieży obserwacyjnej. Przez Świdwie przepływa 32-kilometrowa Gunica, mająca swoje źródło w okolicy wioski Łęgi po południe od jeziora.

Szczegółowe informacje na temat rajdu organizatorzy zamieszczają na bieżąco na stronie wydarzenia na stronie: https:/www.facebook.com/events/775786370341252

Zachęcamy do obejrzenia filmu z ubiegłorocznej edycji rajdu: https:/www.youtube.com/watch?v=JTfUGyRqpLE

Reklama

Gmina Dobra

Odkrywanie przeszłości: Wykład dra Michała Adamczyka o paradoksie Wołczkowa

W ramach cyklu wykładów „Historia w Dobrej”, mieszkańcy gminy Dobra mieli możliwość uczestniczyć w fascynującym spotkaniu z dr. Michałem Adamczykiem, pracownikiem Muzeum Narodowego w Szczecinie, który przybliżył zgromadzonym historię znaleziska z epoki kamienia, znanego jako paradoks Wołczkowa.

Opublikowane

w dniu

Prezentacja, która odbyła się w lokalnej bibliotece, zaintrygowała publiczność szczegółami dotyczącymi przedwojennego odkrycia, które na długie lata wypadło z pola zainteresowania naukowców. Doktor Adamczyk, z charakterystyczną lekkością przekazu, umiejętnie przybliżył słuchaczom tematykę prehistorycznych artefaktów oraz ich znaczenie dla zrozumienia kultury i działań człowieka w tamtym okresie.

Pokazano, że nawet z pozornie prostych kawałków krzemienia można wyciągnąć bogatą wiedzę o życiu naszych przodków. Dodatkowo, referencje do innych fascynujących znalezisk, takich jak róg łosia z Rusinowa, podkreślały bogactwo pomorskiego dziedzictwa archeologicznego. Spotkanie to nie tylko rozbudziło ciekawość wśród publiczności, ale także jest zapowiedzią dalszych interesujących wykładów z cyklu.

Najbliższe spotkanie zaplanowano na 22 maja, gdzie gościem będzie dr Marta Cichocka z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Tym razem tematem wykładu będzie sytuacja Kościoła katolickiego na Pomorzu Zachodnim po roku 1945.

nor

cof

nor

oznor

cof

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowe lokale wyborcze w gminie Dobra

Opublikowane

w dniu

INFORMACJA DLA WYBORCÓW

Informuję, że w dniu wyborów – 21 kwietnia 2024 r. mieszkańcy głosują w następujących lokalach wyborczych:

DOBRA Obwodowa Komisja Wyborcza nr 1, 15 w Dobrej z siedzibą w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobrej, ul. Poziomkowa 5.

BUK Obwodowa Komisja Wyborcza
nr 7 w Buku z siedzibą w Świetlicy w Buku, Buk 42.

ŁĘGI Obwodowa Komisja Wyborcza nr 13
w Łęgach z siedzibą w Świetlicy w Łęgach,
ul. Na Świdwie 5b.

RZĘDZINY Obwodowa Komisja Wyborcza
nr 12 w Rzędzinach z siedzibą
w Publicznej Szkole Podstawowej w Rzędzinach, Rzędziny 6.

STOLEC Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11
w Stolcu z siedzibą w Klubie w Stolcu, Stolec 9.

GRZEPNICA, PŁOCHOCIN, SŁAWOSZEWO Obwodowa Komisja Wyborcza nr 14
w Grzepnicy z siedzibą w Świetlicy w Grzepnicy,
Grzepnica 8c.

WĄWELNICA, LUBIESZYN Obwodowa Komisja Wyborcza nr 10 w Wąwelnicy z siedzibą w Klubie
w Wąwelnicy, Wąwelnica 5a.

Głosowanie odbywa się od godz. 700 do godz. 2100

WÓJT GMINY DOBRA

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Warsztaty decoupage dla seniorów w GCKiB w Dobrej

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Dobrej zaprasza seniorów na warsztaty decoupage, które odbędą się w dniu 24 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00. Spotkanie kreatywne będzie szansą na rozwijanie artystycznej pasji i dostarczy okazję do nauki nowych umiejętności.

Opublikowane

w dniu

Decoupage to sztuka dekorowania przedmiotów poprzez naklejanie papierowych ozdób, które następnie pokrywa się specjalnym lakierem. To nieskomplikowana, lecz efektowna metoda na stworzenie osobistych, unikalnych dzieł sztuki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy o technikach decoupage i zastosować je w praktyce, co pobudzi ich wyobraźnię i stworzy przestrzeń dla artystycznej ekspresji.

Zgłoszenia na warsztaty są przyjmowane telefonicznie pod numerem 91 424 19 35 w godzinach od 12:00 do 20:00. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, by mieć pewność udziału w zajęciach.

Warsztaty są idealnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu wolnego i mogą przynieść wiele satysfakcji z samodzielnego wykonania dekoracyjnych przedmiotów. Inicjatywa ta sprzyja również integracji środowiska lokalnego oraz wymianie doświadczeń międzypokoleniowych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie