Gmina Kołbaskowo

Rezerwat „Kamienieckie Wąwozy im. prof. Janiny Jasnowskiej” w gminie Kołbaskowo

Utworzone zostały dwa nowe rezerwaty przyrody, zlokalizowane na terenie Nadleśnictwa Gryfino. Jeden z rezerwatów, „Kamienieckie Wąwozy im. prof. Janiny Jasnowskiej” to urokliwy obiekt o powierzchni 95,78 ha, położony w Dolinie Dolnej Odry w okolicy miejscowości Kamieniec w Gminie Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Po ich utworzeniu powierzchnia rezerwatów w nadleśnictwie zwiększyła się do 863,30 ha (a ilość obiektów do 10).

Rezerwat przyrody „Kamienieckie Wąwozy im. prof. Janiny Jasnowskiej” to urokliwy obiekt o powierzchni 95,78 ha, położony w Dolinie Dolnej Odry (w okolicy miejscowości Kamieniec w Gminie Kołbaskowo). Celem ochrony jest tu utrzymanie wyjątkowo licznej populacji kokoryczy drobnej Corydalis pumila, zachowanie i odtwarzanie naturalnych cech ekosystemów leśnych oraz ciekawych zbiorowisk roślinności kserotermicznej i psammofilnej (ciepłolubnej). Występujące w rezerwacie nadodrzańskie zbocza poprzecinane są malowniczymi wąwozami z licznymi wysiękami wód, dającymi początek wielu lokalnym strumieniom. Ciekawostkę stanowi wzniesienie, na którego szczycie znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko.  W obrębie rezerwatu występują liczne gatunki roślin naczyniowych objętych ochroną prawną, zagrożonych lub rzadkich w skali regionalnej.

Rezerwat przyrody „Wysoka Skarpa Rzeki Tywy” o powierzchni 20,69 ha położony jest wzdłuż rzeki Tywy, pomiędzy miejscowościami Żórawie i Żórawki (Gmina Gryfino). Celem ochrony jest tu zachowanie wartkiej, meandrującej rzeki o charakterze podgórskim, naturalnie wykształconych zbiorowisk leśnych, unikatowego krajobrazu głęboko wciętej doliny rzecznej oraz stanowisk rzadkich gatunków roślin (w tym storczyków). Na obszarze rezerwatu stwierdzono do tej pory występowanie aż osiemnastu gatunków roślin chronionych, w tym ośmiu objętych ochroną ścisłą, gatunków narażonych na wyginięcie i rzadkich na Pomorzu oraz wielu drzew o rozmiarach pomnikowych.

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie istnieje obecnie 96 rezerwatów przyrody.

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie