Region

Cyganie/Romowie 1945-1989. Nie takie zwykłe w PRL

W czwartek 14 kwietnia, godz. 17:30 zapraszamy do Przystanku Historia (Posejdon, Brama Portowa 1, p.1.) na dyskusję w niecodziennym temacie. Dowiedz się jak wyglądało życie Romów w PRL.

Opublikowane

w dniu

Dzieje Cyganów w powojennej Polsce pokazują utopijność poprzedniego systemu podporządkowanego ideologii.

Władze państwowe PRL dążyły do zrealizowania postulatu jednolitego społeczeństwa, w którym brak było miejsca dla mniejszości etnicznych i odmienności kulturowych. Realizacja przez państwo wizji jednorodnego społeczeństwa socjalistycznego odcisnęła się piętnem na życiu Cyganów, którym władze odmówiły w 1964 roku prawa do wędrówki. Styl życia Cyganów w sposób wyraźny odstawał od reszty społeczeństwa. Cyganie swoją mobilnością naruszali zasady określone przez państwo  takie  jak obowiązek meldunkowy, obowiązek szkolny czy też nakaz pracy. Stan taki nie mógł pozostać bez reakcji państwa. Celem władz było rozciągnięci pełnej kontroli nad życiem Cyganów. Rezultatem podjętych przez państwo działań była konfrontacja dwóch odmiennych stylów życia – jednego opartego na wielowiekowej tradycji społeczności o charakterze zamkniętym ze stylem proponowanym przez władze.

Wytyczony cel asymilacji Cyganów władze państwowe chciały osiągnąć za pomocą szerokiego zakresu środków przymusu.  Stosowany przez władze  przymus prawny zatracał niekiedy swój legalny charakter (zgodny z prawem pozytywnym) i nabierał przez to cech przemocy oraz psychicznego terroru.

Władze państwowe usiłowały realizować swój zamiar asymilacji Cyganów bez realnych środków materialnych w okresie potrzebnym na naukę języka polskiego i zawodu. Cyganie w owym czasie na ogół byli analfabetami i wykonywali zawody stosowne do potrzeb i możliwości związanych z koczowniczym trybem życia. Te sprawy, które wędrując rozwiązywali wcześniej bez trudu, podczas pobytu długotrwałego  w jednym miejscu stawały się problemem. Znacznym trudnością dla władz państwowych było zapewnieniem rodzinom cygańskim mieszkań. W rezultacie prowadzonej akcji osiedleńczej Cyganie trafiali na ogół do prymitywnych baraków lub zdewastowanych wojną budynków mieszkalnych, albo egzystowali w swoich dotychczasowych wozach na ledwie utwardzonych placach, często bez zabezpieczenia elementarnych warunków sanitarnych.

Osiedlenie oznaczało więc wegetację w bardzo trudnych warunkach, w środowisku na ogół przejawiającym niechęć lub nawet wrogość.

Wydany przez władze PRL w 1964 roku zakaz wędrówki taborami nie spotkał się ze społecznym oporem czy choćby społeczną krytyką. Doszło do zadziwiającej zgodności postaw społeczeństwa polskiego i państwa realizującego swój plan akcji osiedleńczej.

Był to efekt uznania przez władze państwowe Cyganów za grupę jawnie przekraczającą ustalone normy.

W wyniku przymusowej akcji osiedleńczej Cyganie utracili tożsamość jako nomadowie,  zostali pozbawieni tego co stanowiło istotny komponent ich tradycji i obyczaju. zostali odcięci od wielowiekowej tradycji. Została także naruszona struktura społeczna Cyganów, doszło do przerwania tradycyjnych więzi i rozproszenie rodzin.

Ostatecznie konsekwencją przymusowego osiedlenia było to, że Cyganie zamiast oczekiwanego przez władze otwarcia na zmieniającą się rzeczywistość, stanęli przed koniecznością ochrony własnej tożsamości kulturowej przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz. Cyganie pozostali grupą etniczną (narodową) o zatrzymanym procesie asymilacyjnym.

Zapoczątkowane w Polsce w 1989 roku przemiany polityczne położyły kres działaniom asymilacyjnym państwa. Zmiana ustroju w 1989 roku ujawniła obszary zniszczeń jakie pozostawił po sobie poprzedni ustrój. Czas pokazał, że  chociaż zakończyła się historia państwa kierującego się socjalistyczną miarą, to kwestia cygańska dla władz państwowych nie straciła na aktualności.

Reklama

Region

W ramach obchodów Dni Skandynawskich, szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi [FILM]

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprasza na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie. Wydarzenie, na które organizatorzy rozpoczynają zapisy, odbędzie się w dniach 11 – 15 maja 2023 roku. Będzie to już siódmy rajd zorganizowany przez wolontariuszy Gryfusa w ramach pogłębiania więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego, a Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego, ale tradycyjnie spodziewamy się miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Impreza stałą się już wydarzeniem cyklicznym. Organizatorzy zapraszają serdecznie do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę.

Link do zapisów: https://gryfus.szczecin.pl/skandynawia2023

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1672674833165630

Czytaj dalej

Region

Rośliny do domu i ogrodu – nowość na targach Bud-Gryf & Home

Rośliny doniczkowe, krzewy iglaste i liściaste czy cebulki kwiatowe – to tylko część ofert wystawców Mini Targów Zieleni, które zaplanowano podczas targów Bud-Gryf & Home w hali Netto Arena w Szczecinie od 17 do 19 marca br. Na odwiedzających targi będą czekały także szczecińskie pamiątki i wyroby artystyczne.

Opublikowane

w dniu

Mini Targi Zieleni goszczą na targach Bud-Gryf & Home po raz pierwszy. Wystawcy przygotowali ciekawą ofertę roślin do domu i ogrodu. Pojawią się tam m.in. kwiaty rabatowe i balkonowe, krzewy iglaste i liściaste, drzewa, trawy rośliny wrzosowate, byliny, a nawet palmy. Rośliny to oczywiście główna atrakcja Mini Targów Zieleni, ale nie jedyna; odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć i zakupić fontanny ogrodowe.

Podczas targów będzie można kupić także wyroby artystyczne i użytkowe, szczecińskie pamiątki i miody. Zmęczeni i głodni goście targów znajdą chwilę wytchnienia w strefie gastronomicznej.

Więcej informacji dotyczących Mini Targów Zieleni, a także targów Bud-Gryf & Home dostępnych jest pod adresem: https://zstw.szczecin.pl/pl/wydarzenia/2023/bud-gryf-home-2023/informacje-o-wydarzen

Organizatorem Bud-Gryf & Home jest Żegluga Szczecińska Turystyka i Wydarzenia Sp. z o.o. Targi rozpoczną się 17 marca br. w hali Netto Arena w Szczecinie i potrwają do 19 marca. W piątek hala zostanie otwarta dla uczestników o godz. 12:00, koniec pierwszego dnia imprezy zaplanowano o godz. 17:00, w sobotę i niedzielę natomiast hala dostępna będzie od godz. 10:00 do godz. 17:00. Wejście na imprezę i parking przy hali są bezpłatne. W tym roku targi odbywają się po raz trzydziesty. Już po raz drugi wydarzenie odbędzie się w hali przy ul. Szafera.

Czytaj dalej

Region

Dron Arena 2023 – Whoop of Poland – Wyścigi mikro dronów ponownie w Szczecinie!

18 Marca 2023 r. między godzinami 12:00 – 20:00 w Szczecinie zmierzą się najlepsi zawodnicy z całej Polski, a ich zmagania będzie można obserwować zarówno na miejscu (wstęp bezpłatny dla publiczności), czyli w sali kinowej INKU przy Al. Wojska Polskiego 90 jak i online dzięki transmisji na żywo.

Opublikowane

w dniu

 Zapraszamy ponownie do stolicy Pomorza Zachodniego wszystkich tych, którzy lubią połączenie zdrowej sportowej rywalizacji i nowych technologii. Jednym z głównych wydarzeń w ramach odlotowej 12 rocznicy działalności Fundacji Kamienica1 oraz Whoop Of Poland (cyklu wydarzeń organizowanego w różnych miastach na terenie Polski) – są wyścigi mikro dronów! – zaprasza Paulina Pojawis z Fundacji Kamienica1.

 Na miejscu będzie mnóstwo atrakcji dla publiczności – można będzie podziwiać zmagania zawodników na dużym ekranie w sali kinowej, założyć specjalne gogle by sprawdzić co widzi zawodnik podczas sterowania swoim mikro dronem w czasie wyścigu na żywo tzw. system FPV (First Person View), obserwować przelatujące wokół drony, poznać i porozmawiać osobiście z uczestnikami oraz utytułowanymi zawodnikami w Polsce (w tym m. in.: znany na arenie międzynarodowej Paweł Phobos Stefański. Czy zeszłoroczny wicemistrz Polski “dużych” dronów wyścigowych Antoni Admovie Daczka). Podczas przerwy technicznej dla zawodników między godzinami 16:00 – 17:00 osoby z publiczności będą mogły osobiście spróbować pilotażu wirtualnym dronem za pomocą symulatora lotów dronów wyścigowych. Jeżeli ktoś nie będzie mógł być z nami na miejscu tego dnia – to może zobaczyć przebieg wyścigów online 

– Jeżeli ktoś sam chciałby wystartować i zmierzyć się z innymi w wyścigu mikro dronów – to jest jeszcze taka możliwość, albowiem rejestracja zostanie zamknięta o godzinie 23:59 dnia 10.03.2023 r., – udział bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona! – dodaje Paulina.

Więcej informacji na temat wydarzenia (m.in.: szczegółowy program wydarzenia, formularz rejestracyjny): https://www.facebook.com/events/875853767028107

Wspomniane wyścigi mikro dronów zostaną zrealizowane jako jedno z kolejnych wydarzeń pod nazwą Dronowo, czyli bezpłatnych cyklicznych spotkań miłośników dronów w Szczecinie, które odbywają się całorocznie w każdy czwartek między godzinami: 18:00 – 21:00 – więcej informacji na dedykowanej grupie:

https://www.facebook.com/groups/Dronowo.

Więcej informacji na temat dronów w Szczecinie na stronie na Facebook: https://www.facebook.com/DronowoOfficial

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie