Gmina Kołbaskowo

Rekordowa poezja śpiewana w Moczyłach

Opublikowane

w dniu

[lead]Padł rekord frekwencyjny w Moczyłach – ponad tysiąc osób odwiedziło tą niewielką miejscowość zlokalizowaną nad brzegiem Odry. Szósta edycja „Doliny Dolnej Odry Poezją Śpiewaną” przyciągnęła licznych fanów m.in. Stanisława Soyki i Czesława Mozila. Na scenie pojawiły się także lokalne grupy folklorystyczne oraz szczecińska formacja „Nad Porami Roku”.[/lead]

Impreza w Moczyłach wpisała się już od kilku lat w stały kalendarz fanów muzyki z „krainy łagodności”. W sobotnie popołudnie dopisała pogoda i frekwencja. Zanim jednak artyści pojawili się na scenie rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Nasze Smaki” w którym mieszkańcy mogli pochwalić się swoim kunsztem kulinarnym. Pierwsze miejsce przypadło Paulinie Miętkiewicz za tort bezowy, drugie – Annie Mazur za pieczone pierożki z ostrym sosem a trzecie Liliannie Jeziorek za Śledzie po Moczylsku. Przyznano także kilka wyróżnień.

– Komisja, jak co roku miała duży dylemat – mówi wójt Małgorzata Schwarz. Były pyszne potrawy z gatunku słonych i słodkich. Chcieliśmy te potrawy podzielić, niestety regulamin przewiduje tylko pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienia. W przyszły roku będą dwie kategorie słone i słodkie, może wtedy przybędzie nam uczestników do konkursu. W Moczyłach równolegle odbyła się także wystawa prac lokalnych twórców, na stoisku sołectw można było skosztować różnych domowych potraw. Organizator zapewnił też strefę zabaw dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne.

Na scenie jako pierwsze pojawiły się „Nadodrzanki”, które zachwyciły publiczność wykonaniem ich wersji „Laleczki Z Saskiej Porcelany”. Potem na scenie zaprezentowała się szczecińska grupa „Nad Porami Roku”, których spokojnie już można nazwać „rezydentami” tej imprezy. Panowie Łukasz i Wojciech Leśniakowie, tym razem wspomagani byli przez duet smyczkowy – Natalię Szwarczak oraz Joannę Hajkiewicz. Z głośników popłynęły znane i lubiona przeboje takie jak „Przytul Mnie”, „Moje Serce”, „Światło” czy „Kolejka Bieszczadzka”. W repertuarze pojawiła się także nowa piosenka – „Dolina Odry” do tekstu Wojtka Leśniaka, która została napisana specjalnie na tą imprezę.

Pod wieczór na scenie pojawił się, razem ze swoim zespołem, Czesław Mozil – znany twórca przeróżnych typów muzyki począwszy od kabaretu, przez folk, alternatywę aż do punk rocka. Artysta, w związku z małym składem zespołu, grał na wielu instrumentach: akordeonie, melotronie – klawiszowym instrumencie elektrycznym – wielogłosowym, a jego urocze dziewczyny – na wiolonczeli, gitarze basowej, flecie, saksofonie barytonowym, sopranowym, klarnecie, akordeonie oraz dzwonkach ręcznych i dzwoneczkach koshi. Piękny wokal duńskich artystek uzupełniał brzmienie instrumentów. Najwięcej braw otrzymała jego „Maszynka Do Świerkania”. Między utworami artysta chętnie, na swój sposób, opisywał życie w naszym kraju i komentował zachowanie i zwyczaje różnych ludzi. Wspominał także o swoim ukraińskim pochodzeniu – jego ojciec pochodzi z Ukrainy, oraz życiu na emigracji w Danii.

O 21:30 przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – Stanisława Soykę. Większość repertuaru, który zaprezentował, pochodziła z jego najnowszej płyty „Muzyka I Słowa Stanisław Soyka”. Nie zabrakło jednak także największych hitów takich jak „Tolerancja” oraz „Cud Niepamięci”. W tym roku artysta obchodzi 40-lecie swojej działalności, debiutował w 1979 roku płytą „Don’t You Cry”, chociaż na największą sławę musiał poczekać do 1991 kiedy to wyszła jego największa płyta „Acoustic”.

(G.S.)

[signature]przeclaw24.pl

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Mizukon – festiwal kultury azjatyckiej już w lipcu w Przecławiu!

W lipcowe dni, od 12 do 14 lipca, Przecław zamieni się w centrum kultury azjatyckiej dzięki drugiej edycji festiwalu „Mizukon”. Wydarzenie to stało się nie tylko jedną z największych imprez dla entuzjastów pop-kultury z Azji Wschodniej na Pomorzu Zachodnim, ale także wyjątkowym punktem na mapie polskich konwentów miłośników mangi i anime.

Opublikowane

w dniu

Rafał Roguszka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, z dumą informuje, że pierwsza odsłona „Mizukonu” zgromadziła ponad 1200 uczestników, zarówno z Polski jak i z zagranicy, co czyni ją najpopularniejszym nowym wydarzeniem tego typu w kraju.

W tym roku festiwal został przedłużony do trzech dni, dając uczestnikom możliwość nurkowania w bogatym programie ponad 300 godzin atrakcji kulturalnych. Zaplanowano koncerty azjatyckiej muzyki, konkurs cosplay, spektakl teatru Rakugo, taneczne występy, wykłady na temat azjatyckiej popkultury, historii i sztuki. Na odwiedzających czekać będą liczne warsztaty, gry planszowe, gry arcade i konsolowe, jak również stoiska z gadżetami i azjatycką kulinarną strefą.

Organizatorem „Mizukonu” są Szczeciński Klub Azji i GOKSiR w Przecławiu. Szczeciński Klub Azji jest znanym promotorem kultury azjatyckiej w regionie, z imponującym dorobkiem eventów takich jak Japan Fest czy Szczecińskie Spotkania z Azją.

Nadchodzący „Mizukon” odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Szkoły Podstawowej w Przecławiu, rozpoczynając się w piątek o godzinie 17:00, a zakończy w niedzielę o tej samej godzinie. Bilety na wydarzenie są już dostępne online z cenami począwszy od 40 zł. Honorowy patronat nad festiwalem objęła wójt Gminy Kołbaskowo – Małgorzata Schwarz.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Rozbudowa drogi gminnej Kurów – Siadło Dolne nabiera tempa

W Kołbaskowie podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą prac przy rozbudowie drogi gminnej nr 195022Z na odcinku Kurów – Siadło Dolne. Zadanie to będzie realizować Musing Bud Sp. z o.o. Spółka Jawna, firma zlokalizowana w Szczecinie. Koszt inwestycji wyniesie 8 mln złotych.

Opublikowane

w dniu

Wybór wykonawcy poprzedziły starania wielu firm, gdyż w przetargu na realizację projektu uczestniczyło aż pięć przedsiębiorstw. Pomimo sporej konkurencji, wszystkie złożone oferty zmieściły się w wyznaczonym budżecie projektu, który był szacowany na 9,7 mln zł. Komisja przetargowa po szczegółowej analizie zdecydowała się na ofertę szczecińskiej firmy.

Zadaniem wykonawcy będzie nie tylko rozbudowa samej drogi na długości około sześćset metrów, ale również kompleksowe prace towarzyszące. W planach jest budowa chodników, zjazdów do posesji, dodatkowo powstaną mury oporowe. Planowane jest również rozbudowanie infrastruktury takiej jak kanalizacja deszczowa i sanitarna, kanały technologiczne oraz modernizacja sieci wodociągowej, gazowej, oświetleniowej i elektroenergetycznej.

Projekt ten częściowo finansowany jest z Funduszu Rozwoju Dróg – Gmina Kołbaskowo otrzymała dofinansowanie w wysokości 3,2 mln złotych. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, informuje o sukcesie w pozyskaniu wsparcia finansowego dla tego kluczowego przedsięwzięcia.

Przewidywany termin zakończenia prac to pierwszy kwartał roku 2025. Inwestycja ta stanowi finalny etap rozbudowy lokalnego szlaku komunikacyjnego. Wcześniej, w 2022 roku, ukończono już rozbudowę niektórych segmentów drogi w Siadle Dolnym o długości siedemset czterdziestu metrów, a jeszcze przedtem zrealizowano budowę drogi w Kurowie aż do połączenia z drogą powiatową Ustowo – Smętowice. Po zakończeniu bieżącej rozbudowy, droga gminna prowadząca wzdłuż Odry o długości prawie trzech kilometrów, od Siadła Dolnego do Kurowa, będzie charakteryzować się znakomitym standardem.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowy wielofunkcyjny plac zabaw wzbogaci Kurowo

Za projekt wielofunkcyjnego terenu odpowiada firma KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon, która rozpoczęła pracę nad przestrzenią po podpisaniu umowy z Małgorzatą Schwarz, wójtem Gminy Kołbaskowo, w ubiegłym roku. Inwestycja jest realizowana w ramach lokalnego Budżetu Obywatelskiego, a jej wartość szacowana jest na około 700 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Kompleksowy plac zabaw będzie zawierał duże elementy zabawowe w tym zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, małpi gaj, a także huśtawki i tyrolkę. Nie zabraknie również miejsca do aktywności sportowej – boisko zaprojektowano tak, aby można było na nim grać zarówno w koszykówkę, jak i piłkę nożną. Projekt przewiduje też instalację ławek i koszy na śmieci, co sprzyjać będzie utrzymywaniu porządku na terenie placu zabaw.

Oczekiwane oddanie placu do użytku niestety uległo opóźnieniu z powodu trudnych warunków pogodowych, lecz Małgorzata Schwarz zapewnia, że inwestycja jest na ukończeniu, a jej otwarcie przyniesie wiele korzyści społeczności lokalnej.

Wójt Gminy Kołbaskowo podkreśla, że „to będzie wizytówka Kurowa” oraz wyraża nadzieję, że „zarówno dorośli, jak i dzieci będą mogli wkrótce spędzać czas na nowym placu zabaw w sposób bezpieczny i przyjemny”.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie