Gmina Kołbaskowo

Rekordowa poezja śpiewana w Moczyłach

Opublikowane

w dniu

[lead]Padł rekord frekwencyjny w Moczyłach – ponad tysiąc osób odwiedziło tą niewielką miejscowość zlokalizowaną nad brzegiem Odry. Szósta edycja „Doliny Dolnej Odry Poezją Śpiewaną” przyciągnęła licznych fanów m.in. Stanisława Soyki i Czesława Mozila. Na scenie pojawiły się także lokalne grupy folklorystyczne oraz szczecińska formacja „Nad Porami Roku”.[/lead]

Impreza w Moczyłach wpisała się już od kilku lat w stały kalendarz fanów muzyki z „krainy łagodności”. W sobotnie popołudnie dopisała pogoda i frekwencja. Zanim jednak artyści pojawili się na scenie rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Nasze Smaki” w którym mieszkańcy mogli pochwalić się swoim kunsztem kulinarnym. Pierwsze miejsce przypadło Paulinie Miętkiewicz za tort bezowy, drugie – Annie Mazur za pieczone pierożki z ostrym sosem a trzecie Liliannie Jeziorek za Śledzie po Moczylsku. Przyznano także kilka wyróżnień.

– Komisja, jak co roku miała duży dylemat – mówi wójt Małgorzata Schwarz. Były pyszne potrawy z gatunku słonych i słodkich. Chcieliśmy te potrawy podzielić, niestety regulamin przewiduje tylko pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienia. W przyszły roku będą dwie kategorie słone i słodkie, może wtedy przybędzie nam uczestników do konkursu. W Moczyłach równolegle odbyła się także wystawa prac lokalnych twórców, na stoisku sołectw można było skosztować różnych domowych potraw. Organizator zapewnił też strefę zabaw dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne.

Na scenie jako pierwsze pojawiły się „Nadodrzanki”, które zachwyciły publiczność wykonaniem ich wersji „Laleczki Z Saskiej Porcelany”. Potem na scenie zaprezentowała się szczecińska grupa „Nad Porami Roku”, których spokojnie już można nazwać „rezydentami” tej imprezy. Panowie Łukasz i Wojciech Leśniakowie, tym razem wspomagani byli przez duet smyczkowy – Natalię Szwarczak oraz Joannę Hajkiewicz. Z głośników popłynęły znane i lubiona przeboje takie jak „Przytul Mnie”, „Moje Serce”, „Światło” czy „Kolejka Bieszczadzka”. W repertuarze pojawiła się także nowa piosenka – „Dolina Odry” do tekstu Wojtka Leśniaka, która została napisana specjalnie na tą imprezę.

Pod wieczór na scenie pojawił się, razem ze swoim zespołem, Czesław Mozil – znany twórca przeróżnych typów muzyki począwszy od kabaretu, przez folk, alternatywę aż do punk rocka. Artysta, w związku z małym składem zespołu, grał na wielu instrumentach: akordeonie, melotronie – klawiszowym instrumencie elektrycznym – wielogłosowym, a jego urocze dziewczyny – na wiolonczeli, gitarze basowej, flecie, saksofonie barytonowym, sopranowym, klarnecie, akordeonie oraz dzwonkach ręcznych i dzwoneczkach koshi. Piękny wokal duńskich artystek uzupełniał brzmienie instrumentów. Najwięcej braw otrzymała jego „Maszynka Do Świerkania”. Między utworami artysta chętnie, na swój sposób, opisywał życie w naszym kraju i komentował zachowanie i zwyczaje różnych ludzi. Wspominał także o swoim ukraińskim pochodzeniu – jego ojciec pochodzi z Ukrainy, oraz życiu na emigracji w Danii.

O 21:30 przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – Stanisława Soykę. Większość repertuaru, który zaprezentował, pochodziła z jego najnowszej płyty „Muzyka I Słowa Stanisław Soyka”. Nie zabrakło jednak także największych hitów takich jak „Tolerancja” oraz „Cud Niepamięci”. W tym roku artysta obchodzi 40-lecie swojej działalności, debiutował w 1979 roku płytą „Don’t You Cry”, chociaż na największą sławę musiał poczekać do 1991 kiedy to wyszła jego największa płyta „Acoustic”.

(G.S.)

[signature]przeclaw24.pl

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Obwodnica Warzymic i Przecławia gotowa już w wakacje

Jest szansa, że obwodnicą Przecławia i Warzymic pojedziemy jeszcze w wakacje, czyli o trzy kwartały wcześniej, niż jest w umowie. Prace mają zakończyć się pod koniec czerwca. Około miesiąca może potrwać procedura związana z odbiorem zadania.

Opublikowane

w dniu

Podobne wieści niedawno pojawiły się na stronie Głosu Szczecińskiego. – W lipcu, kilka miesięcy przed kontraktowym terminem, planowany jest odbiór budowy z Nadzorem Budowlanym i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obwodnicy Przecławia i Warzymic. Planowany termin oddania drogi do użytku to koniec lipca – powiedziała Głosowi Diana Zyglewska, reprezentująca wykonawcę prac Budimex S.A.

To pierwszy etap budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic. Obejmuje 4,2 km odcinek od ronda Hakena do drogi krajowej nr 13 w rejonie Smętowic, gdzie powstaje tymczasowe rondo. W drugim etapie nowa dwupasmówka dojdzie do autostrady A6. Prace wykonuje Budimex. Wartość umowy to około 89,5 mln zł.

Dodajmy, że to nie jedyna inwestycja drogowa w naszej gminie. Gmina Kołbaskowo rozpoczęła niedawno budowę dróg do terenów inwestycyjnych w Rosówku, dróg przy granicy w pobliżu Kołbaskowa oraz przebudowę ulicy Turkusowej i okolicznych w Warzymicach. Gmina przebudowuje również drogę Ostoja-Szczecin, buduje drogę Ustowo-obwodnica, której realizacja zbliża się do końca. Dodajmy, że Gmina Kołbaskowo zakończyła niedawno budowy dróg: Przecław-obwodnica, wzdłuż dk13 w Warzymicach oraz z Siadła Dolnego do Kurowa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie