Gmina Kołbaskowo

Rekordowa poezja śpiewana w Moczyłach

Opublikowane

w dniu

[lead]Padł rekord frekwencyjny w Moczyłach – ponad tysiąc osób odwiedziło tą niewielką miejscowość zlokalizowaną nad brzegiem Odry. Szósta edycja „Doliny Dolnej Odry Poezją Śpiewaną” przyciągnęła licznych fanów m.in. Stanisława Soyki i Czesława Mozila. Na scenie pojawiły się także lokalne grupy folklorystyczne oraz szczecińska formacja „Nad Porami Roku”.[/lead]

Impreza w Moczyłach wpisała się już od kilku lat w stały kalendarz fanów muzyki z „krainy łagodności”. W sobotnie popołudnie dopisała pogoda i frekwencja. Zanim jednak artyści pojawili się na scenie rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Nasze Smaki” w którym mieszkańcy mogli pochwalić się swoim kunsztem kulinarnym. Pierwsze miejsce przypadło Paulinie Miętkiewicz za tort bezowy, drugie – Annie Mazur za pieczone pierożki z ostrym sosem a trzecie Liliannie Jeziorek za Śledzie po Moczylsku. Przyznano także kilka wyróżnień.

– Komisja, jak co roku miała duży dylemat – mówi wójt Małgorzata Schwarz. Były pyszne potrawy z gatunku słonych i słodkich. Chcieliśmy te potrawy podzielić, niestety regulamin przewiduje tylko pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienia. W przyszły roku będą dwie kategorie słone i słodkie, może wtedy przybędzie nam uczestników do konkursu. W Moczyłach równolegle odbyła się także wystawa prac lokalnych twórców, na stoisku sołectw można było skosztować różnych domowych potraw. Organizator zapewnił też strefę zabaw dla dzieci oraz stoiska gastronomiczne.

Na scenie jako pierwsze pojawiły się „Nadodrzanki”, które zachwyciły publiczność wykonaniem ich wersji „Laleczki Z Saskiej Porcelany”. Potem na scenie zaprezentowała się szczecińska grupa „Nad Porami Roku”, których spokojnie już można nazwać „rezydentami” tej imprezy. Panowie Łukasz i Wojciech Leśniakowie, tym razem wspomagani byli przez duet smyczkowy – Natalię Szwarczak oraz Joannę Hajkiewicz. Z głośników popłynęły znane i lubiona przeboje takie jak „Przytul Mnie”, „Moje Serce”, „Światło” czy „Kolejka Bieszczadzka”. W repertuarze pojawiła się także nowa piosenka – „Dolina Odry” do tekstu Wojtka Leśniaka, która została napisana specjalnie na tą imprezę.

Pod wieczór na scenie pojawił się, razem ze swoim zespołem, Czesław Mozil – znany twórca przeróżnych typów muzyki począwszy od kabaretu, przez folk, alternatywę aż do punk rocka. Artysta, w związku z małym składem zespołu, grał na wielu instrumentach: akordeonie, melotronie – klawiszowym instrumencie elektrycznym – wielogłosowym, a jego urocze dziewczyny – na wiolonczeli, gitarze basowej, flecie, saksofonie barytonowym, sopranowym, klarnecie, akordeonie oraz dzwonkach ręcznych i dzwoneczkach koshi. Piękny wokal duńskich artystek uzupełniał brzmienie instrumentów. Najwięcej braw otrzymała jego „Maszynka Do Świerkania”. Między utworami artysta chętnie, na swój sposób, opisywał życie w naszym kraju i komentował zachowanie i zwyczaje różnych ludzi. Wspominał także o swoim ukraińskim pochodzeniu – jego ojciec pochodzi z Ukrainy, oraz życiu na emigracji w Danii.

O 21:30 przyszedł czas na gwiazdę wieczoru – Stanisława Soykę. Większość repertuaru, który zaprezentował, pochodziła z jego najnowszej płyty „Muzyka I Słowa Stanisław Soyka”. Nie zabrakło jednak także największych hitów takich jak „Tolerancja” oraz „Cud Niepamięci”. W tym roku artysta obchodzi 40-lecie swojej działalności, debiutował w 1979 roku płytą „Don’t You Cry”, chociaż na największą sławę musiał poczekać do 1991 kiedy to wyszła jego największa płyta „Acoustic”.

(G.S.)

[signature]przeclaw24.pl

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Wystawa „Ludowy z przyszłością” w Przecławiu – połączenie tradycji z nowoczesnością

W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu miłośnicy sztuki będą mieli okazję podziwiać niecodzienną wystawę zatytułowaną „Ludowy z przyszłością”. To unikalne wydarzenie połączy w sobie elementy kultury ludowej z nowoczesną sztuką użytkową.

Opublikowane

w dniu

Ekspozycja, która swą premierę ma dzisiaj, przemieni hol GOKSiR w prawdziwą galerię, prezentującą dzieła pięciu talentowanych projektantek: Anny Kaźmierczak-Kornicz, Karoliny Pańczuk, kuratorki Beaty Kuracińskiej, Marii Bąk oraz Anny Molskiej. Każda z artystek wykorzystała technologię druku 3D do reinterpretacji klasycznych wzorów ludowych, przez co tradycyjne motywy zyskały zupełnie nowe oblicze.

Oficjalne otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 29 listopada, jednak już od dziś zainteresowani będą mogli oglądać pierwsze eksponaty. Ekspozycja będzie dostępna w GOKSiR przez cały kolejny miesiąc, dając odwiedzającym możliwość zanurzenia się w niezwykłym połączeniu przeszłości z przyszłością.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowa droga Będargowo – Rajkowo coraz bliżej realizacji

Gmina Kołbaskowo po wielu zapytaniach i zainteresowaniu ze strony potencjalnych wykonawców, przesunęła termin otwarcia ofert na budowę nowej dróg gminnej Będargowo – Rajkowo na dzień 22 listopada. Źródła bliskie projektowi informują, że jest to ostateczny termin.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja ta zakłada stworzenie około 2,3 kilometrowej trasy, łączącej miejscowości Będargowo z Rajkowem. Projekt ten podzielony zostanie na dwa kluczowe etapy – pierwszy odcinek drogi o długości 0,5 km połączy drogę powiatową Będargowo – Stobno z węzłem „Będargowo”, integracyjnym z planowaną Zachodnią Obwodnicą Szczecina, a drugi, dłuższy odcinek o długości 1,8 km połączy bezpośrednio miejscowości Będargowo z Rajkowem.

Istotnym aspektem wyżej wspomnianego projektu jest dodanie ścieżki rowerowej wzdłuż drugiego odcinka, promujące alternatywne formy transportu i dbałość o zdrowie mieszkańców oraz turystów. Komunikacja pomiędzy Rajkowem a Będargowem ulegnie znaczącej poprawie dzięki zastosowaniu rozwiązań, takich jak małe ronda, które zapewnią płynność ruchu oraz bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Wybrany wykonawca zostanie zobowiązany do ukończenia prac w ciągu 12 miesięcy od momentu zawarcia umowy. Podkreślić należy, że realizowany obecnie projekt jest kolejnym krokiem w kierunku poprawy infrastruktury drogowej gminy. Wcześniej zakończono prace nad drogą gminną Ostoja – Szczecin, która również została wyposażona w ścieżkę rowerową i stanowi dodatkowy wjazd do Szczecina oraz element przyszłej obwodnicy.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Nowe schronisko dla dzikich zwierząt „Jeżykowo” w Kurowie

W Kurowie powstało „Jeżykowo”, prywatne zimowisko dla jeży oraz innych dzikich zwierząt, które wymagają opieki lub rehabilitacji. Twórczynią i siłą napędową projektu jest Marzena Białowolska-Barnyk, założycielka „Fundacji Dzikich Zwierząt Marzena Białowolska”. W wywiadzie dla lokalnych mediów, pani Marzena wyraziła swoje zadowolenie z realizacji długoletniego marzenia, które dzięki wsparciu finansowemu ze strony społeczności udało się przekształcić w rzeczywistość.

Opublikowane

w dniu

W Jeżykowie zamieszkać mogą nie tylko jeże, ale także sowy, kaczki, wiewiórki i zające. Cała przestrzeń rehabilitacyjna, licząca ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, jest dostosowana do potrzeb mieszkających tam zwierząt, z myślą o ich powrocie do naturalnego środowiska.

Na terenie ośrodka można zobaczyć pracowników fundacji, którzy zajmują się budową wolier dla ptaków oraz przygotowaniem dzikiego ogrodu, wyposażonego tak, aby zwierzęta mogły bez trudu znaleźć pożywienie w każdych warunkach pogodowych.

Marzena Białowolska-Barnyk apeluje do lokalnej społeczności o wsparcie w postaci dostarczenia słomy dla podopiecznych, a także gałęzi i konarów, które mają być naturalnym elementem wystroju wolier. Troska o zwierzęta w Jeżykowie to ważny krok w kierunku ochrony dzikiej fauny regionu.

Zdjęcia: Urząd Gminy w Kołbaskowie

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie