Gmina Dobra

Referendum w Dobrej przełożone

Komisarz Wyborczy w Szczecinie podjął decyzję o zawieszeniu referendum w gminie Dobra. Nowy termin nie został podany, ale prawdopodobnie referendum odbędzie się nie wcześniej niż jesienią. Wójt Gminy Dobra poparła decyzję komisarza.

Opublikowane

w dniu

Wcześniej Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny radzi, żeby przełożyć referendum dotyczące odwołania wójta gminy Dobra na inny termin. Taką informację otrzymał komitet referendalny „Dobra wybiera”. Czytamy w piśmie, że w związku z sytuacją epidemiologiczną, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowia publicznego, ZPWIS rekomenduje odroczenie terminu referendum.

– W imieniu Komitetu Referendalnego już przed tygodniem, na spotkaniu 12 marca, zwróciłem się do Komisarza Wyborczego i pisemnie w dniu 13 marca do Wojewody Zachodniopomorskiego o przesunięcie referendum na inny termin, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców gminy, zarówno tych, którzy mieliby pojawić się w lokalach wyborczych, jak i członków komisji. Wydarzenie to stałoby w jawnej sprzeczności z wszelkimi przepisami i zaleceniami dotyczącymi zachowania się w istniejącej w kraju sytuacji.

Kilka dni temu, mieszkańcy skupieni w grupie Mieszkańcy dla Gminy Dobra opublikowali apel w sprawie referendum:

Te słowa kierujemy do osób, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie… Czy Wam się w głowach poprzewracało?! Czy żyjecie w innym, wirtualnym świecie pełnym nienawiści? W momencie kiedy we Włoszech umierają kolejne setki mieszkańców, w Polsce lawinowo przybywa osób zakażonych koronawirusem, a premier ogłasza stan epidemii w całym kraju, dla was najważniejsze jest referendum o odwołanie wójta? Przecież to oczywiste, że referendum nie odbędzie się w planowanym terminie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie narażał mieszkańców naszej gminy. Zastanówcie się chociaż przez chwilę, czy to jest teraz najważniejsze. Nasze rodziny są zagrożone, nasze mamy i babcie, nasi ojcowie i dziadkowie mogą stracić życie, a wam w głowie tylko chęć odwołania wójta i obawa, że przez koronawirusa będzie za niska frekwencja? Szczytem hipokryzji jest apel przedstawiciela referendum Jacka Zienkiewicza, który z oburzeniem przyjmuje postawę wójt Teresy Dery, że nie zajęła się kwestią odwołania referendum. Przecież to nie wójt o tym decyduje, a komisarz wyborczy – o czym doskonale zdają sobie sprawę osoby stojące za referendum. Nie przeszkadza to im jednak po raz kolejny wylewać falę hejtu na gospodarza naszej gminy. Opamiętajcie się! Wójt Gminy Dobra ma teraz ważniejsze sprawy na głowie niż kwestia referendum. Trzeba natychmiast zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, pomóc osobom starszym i ulżyć przedsiębiorcom, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Kwestią referendum zajmuje się komisarz wyborczy i na pewno podejmie właściwą decyzję, która nie będzie narażać ludzi. Jeśli tak bardzo się nudzicie i nie macie nic innego do roboty, to zadbajcie o swoich bliskich. Przestańcie natomiast wylewać swoją nienawiść na Facebooku. Wspierajmy razem osoby, które są chore lub mają podejrzenie koronawirusa. Tych osób będzie coraz więcej. Nadszedł bardzo trudny czas dla wszystkich.

Na odpowiedź nie trzeba było czekać długo. Zwolennicy odwołania Wójt napisali na swojej stronie:
W obliczu rozszerzającej się w dużym tempie epidemii koronawirusa, powolne działania Komisarza są niezrozumiałe. Komitet Referendalny już tydzień temu wstrzymał kampanię referendalną, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i swoich wolontariuszy. Odpadają także bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

Strona zwolenników Pani wójt nie przerwała kampanii, co potwierdzają doniesienia i zdjęcia internautów.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, oczywiście referendum można przeprowadzić. Ale co z członkami komisji referendalnej, którzy przez cały dzień będą narażeni na zarażenie wirusem?Co z osobami starszymi, których musimy szczególnie chronić przed zakażeniem? W żadnym wypadku rodziny nie powinny pozwalać naszym seniorom na opuszczanie domów.

Nie wiemy jaki procent mieszkańców naszej gminy jest już na kwarantannie. Za tydzień będzie ich już zapewne dużo więcej. Będą pozbawieni swoich obywatelskich praw. Co z tymi osobami, które nie mogą złamać warunków kwarantanny? (Za złamanie warunków grozi grzywna – 5 tys. zł. w Polsce są już pierwsze wnioski do prokuratury o ukaranie osób, które złamały procedury).

Jak te wszystkie pytania mają się do sytuacji, gdy akcja #zostańwdomu jest wspierana także przez zwolenników referendum, członków Komitetu Referendalnego, radnych opozycyjnych.

Pozostaje także kwestia poinformowania mieszkańców o ewentualnym odroczeniu referendum. Tu także potrzebny jest czas. Nie może być sytuacji, że w niedzielę 29 marca niektórzy z nas spotkają się przed zamkniętymi drzwiami w miejscach wyznaczonych na lokale wyborcze.

No i sprawa frekwencji, która jest kluczowa w referendum. Ta forma plebiscytu mobilizuje zwolenników zmian. Jak można zmobilizować orędowników odwołania Pani wójt, skoro ich zdrowie i życie może być zagrożone. Są sprawy ważne ale są też te najważniejsze jak zdrowie i rodzina.

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie