Gmina Dobra

Referendum w Dobrej przełożone

Komisarz Wyborczy w Szczecinie podjął decyzję o zawieszeniu referendum w gminie Dobra. Nowy termin nie został podany, ale prawdopodobnie referendum odbędzie się nie wcześniej niż jesienią. Wójt Gminy Dobra poparła decyzję komisarza.

Opublikowane

w dniu

Wcześniej Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny radzi, żeby przełożyć referendum dotyczące odwołania wójta gminy Dobra na inny termin. Taką informację otrzymał komitet referendalny „Dobra wybiera”. Czytamy w piśmie, że w związku z sytuacją epidemiologiczną, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowia publicznego, ZPWIS rekomenduje odroczenie terminu referendum.

– W imieniu Komitetu Referendalnego już przed tygodniem, na spotkaniu 12 marca, zwróciłem się do Komisarza Wyborczego i pisemnie w dniu 13 marca do Wojewody Zachodniopomorskiego o przesunięcie referendum na inny termin, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców gminy, zarówno tych, którzy mieliby pojawić się w lokalach wyborczych, jak i członków komisji. Wydarzenie to stałoby w jawnej sprzeczności z wszelkimi przepisami i zaleceniami dotyczącymi zachowania się w istniejącej w kraju sytuacji.

Kilka dni temu, mieszkańcy skupieni w grupie Mieszkańcy dla Gminy Dobra opublikowali apel w sprawie referendum:

Te słowa kierujemy do osób, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie… Czy Wam się w głowach poprzewracało?! Czy żyjecie w innym, wirtualnym świecie pełnym nienawiści? W momencie kiedy we Włoszech umierają kolejne setki mieszkańców, w Polsce lawinowo przybywa osób zakażonych koronawirusem, a premier ogłasza stan epidemii w całym kraju, dla was najważniejsze jest referendum o odwołanie wójta? Przecież to oczywiste, że referendum nie odbędzie się w planowanym terminie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie narażał mieszkańców naszej gminy. Zastanówcie się chociaż przez chwilę, czy to jest teraz najważniejsze. Nasze rodziny są zagrożone, nasze mamy i babcie, nasi ojcowie i dziadkowie mogą stracić życie, a wam w głowie tylko chęć odwołania wójta i obawa, że przez koronawirusa będzie za niska frekwencja? Szczytem hipokryzji jest apel przedstawiciela referendum Jacka Zienkiewicza, który z oburzeniem przyjmuje postawę wójt Teresy Dery, że nie zajęła się kwestią odwołania referendum. Przecież to nie wójt o tym decyduje, a komisarz wyborczy – o czym doskonale zdają sobie sprawę osoby stojące za referendum. Nie przeszkadza to im jednak po raz kolejny wylewać falę hejtu na gospodarza naszej gminy. Opamiętajcie się! Wójt Gminy Dobra ma teraz ważniejsze sprawy na głowie niż kwestia referendum. Trzeba natychmiast zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, pomóc osobom starszym i ulżyć przedsiębiorcom, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Kwestią referendum zajmuje się komisarz wyborczy i na pewno podejmie właściwą decyzję, która nie będzie narażać ludzi. Jeśli tak bardzo się nudzicie i nie macie nic innego do roboty, to zadbajcie o swoich bliskich. Przestańcie natomiast wylewać swoją nienawiść na Facebooku. Wspierajmy razem osoby, które są chore lub mają podejrzenie koronawirusa. Tych osób będzie coraz więcej. Nadszedł bardzo trudny czas dla wszystkich.

Na odpowiedź nie trzeba było czekać długo. Zwolennicy odwołania Wójt napisali na swojej stronie:
W obliczu rozszerzającej się w dużym tempie epidemii koronawirusa, powolne działania Komisarza są niezrozumiałe. Komitet Referendalny już tydzień temu wstrzymał kampanię referendalną, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i swoich wolontariuszy. Odpadają także bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

Strona zwolenników Pani wójt nie przerwała kampanii, co potwierdzają doniesienia i zdjęcia internautów.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, oczywiście referendum można przeprowadzić. Ale co z członkami komisji referendalnej, którzy przez cały dzień będą narażeni na zarażenie wirusem?Co z osobami starszymi, których musimy szczególnie chronić przed zakażeniem? W żadnym wypadku rodziny nie powinny pozwalać naszym seniorom na opuszczanie domów.

Nie wiemy jaki procent mieszkańców naszej gminy jest już na kwarantannie. Za tydzień będzie ich już zapewne dużo więcej. Będą pozbawieni swoich obywatelskich praw. Co z tymi osobami, które nie mogą złamać warunków kwarantanny? (Za złamanie warunków grozi grzywna – 5 tys. zł. w Polsce są już pierwsze wnioski do prokuratury o ukaranie osób, które złamały procedury).

Jak te wszystkie pytania mają się do sytuacji, gdy akcja #zostańwdomu jest wspierana także przez zwolenników referendum, członków Komitetu Referendalnego, radnych opozycyjnych.

Pozostaje także kwestia poinformowania mieszkańców o ewentualnym odroczeniu referendum. Tu także potrzebny jest czas. Nie może być sytuacji, że w niedzielę 29 marca niektórzy z nas spotkają się przed zamkniętymi drzwiami w miejscach wyznaczonych na lokale wyborcze.

No i sprawa frekwencji, która jest kluczowa w referendum. Ta forma plebiscytu mobilizuje zwolenników zmian. Jak można zmobilizować orędowników odwołania Pani wójt, skoro ich zdrowie i życie może być zagrożone. Są sprawy ważne ale są też te najważniejsze jak zdrowie i rodzina.

Gmina Dobra

Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Mierzyna w ciągu DK10

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla obwodnicy Mierzyna w ciągu drogi krajowej nr 10. Na mocy tej decyzji będą mogły rozpocząć się prace budowlane i procedura odszkodowawcza dla nieruchomości przejętych pod drogę. Jest to wspólna inwestycja Miasta Szczecin i GDDKiA, która ma zapewnić odpowiedni dojazd ze Szczecina do węzła Szczecin Zachód (Dołuje) na Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu drogi ekspresowej S6. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonawcę obwodnicy Mierzyna.

Opublikowane

w dniu

Wspólna inwestycja GDDKiA i samorządu

Nowa droga w połowie będzie przebiegała na terenie Szczecina, gdzie drogami zarządza Prezydent Miasta. W związku z tym inwestycja musi być prowadzona wspólnie przez GDDKiA i samorząd. W 2022 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące etapu prac przygotowawczych. W oparciu o nie został przygotowany projekt budowlany. Dokumentacja dla drogi była gotowa w ubiegłym roku, co pozwoliło na złożeniu w czerwcu 2024 r. wniosku o uzyskanie decyzji ZRID.

Na początku tego roku podpisaliśmy z Miastem Szczecin porozumienie obejmujące etap robót budowlanych. Każda ze stron będzie ponosiła koszty prac na swoim terenie. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2028 r., równolegle z odcinkiem Kołbaskowo – Police, który powstanie w ramach ZOS.

Dojazd do Zachodniej Obwodnicy Szczecina

Obecnie DK10, wychodząca ze Szczecina w stronę granicy polsko-niemieckiej, przebiega przez gęsto zabudowaną miejscowość Mierzyn. Na drodze codziennie, w godzinach szczytu, tworzą się korki. Na połączeniu DK10 z ZOS powstanie węzeł Szczecin Zachód (Dołuje), który będzie jednym z głównych połączeń z centrum Szczecina.

Biegnąca obecnie przez Mierzyn DK10 nie byłaby w stanie obsłużyć dodatkowego ruchu, dlatego potrzebny jest nowy przebieg tej drogi. Zapewni on właściwy dojazd do obwodnicy Szczecina.

Nowa trasa ominie Mierzyn od północy

Początkiem drogi od strony Szczecina będzie skrzyżowanie na końcu ulicy Ku Słońcu w rejonie istniejącego centrum handlowego. Ten początkowy fragment, o długości ponad 200 m, to teren Miasta Szczecin. Dalej trasa będzie biegła w kierunku północnym do połączenia ulic Topolowej i Łukasińskiego. Za ten odcinek o długości ok. 1,2 km będzie odpowiedzialna GDDKiA. Dalej trasa ponownie wejdzie na teren Szczecina i będzie biegła w kierunku zachodnim, przechodząc częściowo przez teren ogródków działkowych. Po około 2,1 km droga opuści teren miasta. Dalej nowa DK10 po pokonaniu około 1,3 km dotrze do węzła Szczecin Zachód (Dołuje). Za ten ostatni fragment odpowiada GDDKiA.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Prace drogowe w Wołczkowie zmierzają ku końcowi

Koniec prac drogowych zaplanowanych przez gminę Dobra w Wołczkowie jest już bliski. Przebudowy ulic: Malinowej, Słonecznej, Astrowej, Siewnej oraz Czereśniowej i Ogrodowej są na ukończeniu, co przyniesie znaczną poprawę infrastruktury drogowe.

Opublikowane

w dniu

Na ulicy Malinowej pozostało do zrealizowania pięć zjazdów i skrzyżowanie z ulicami Mandarynkową i Agrestową oraz nałożenie warstwy ścieralnej na sekcji od ulicy Czereśniowej do Słonecznej. Nie stwierdzono przeszkód technicznych, które mogłyby wpłynąć negatywnie na tempo robót.

W kwestii ulicy Słonecznej, do zrobienia pozostało jeszcze obniżenie chodnika obok ulicy Malinowej i naniesienie oznakowania poziomego. Przewiduje się, że przejście dla pieszych w tej lokalizacji zostanie oddane do użytku na początku kwietnia.

Ul. Astrowa wymaga wykonania prac wykończeniowych i porządkowych. Ruch pojazdów budowlanych jest koncentrowany na odcinku około 50 metrów przylegającym do zaplecza budowy. Pomimo braku przewidzianego remontu nawierzchni dla tego fragmentu drogi w obecnym projekcie, radni z Wołczkowa wystąpili o realizację osobnej inwestycji, która obejmie ułożenie płyt YOMB.

Na ulicy Siewnej ukończono do chwili obecnej 320 metrów kolektora kanalizacji deszczowej i pozostaje do wykonania około 115 metrów robót od ulicy Kalinowej do Ogrodowej. Prace zostały opóźnione z powodu występującej kolizji z wodociągiem, jednak tymczasowe ścieżki zapewniają dojazd do poszczególnych nieruchomości.

Ul. Czereśniowa wymaga jeszcze doprowadzenia kolektora kanalizacyjnego na odcinku około 20 metrów, z dostępem do posesji od ul. Malinowej. Tak jak w przypadku ul. Siewnej, odtworzenie nawierzchni z płyt nastąpi po zakończeniu robót sanitarnych.

Ostatnia z wymienionych, ul. Ogrodowa, powinna mieć odtworzoną nawierzchnię do 15 marca. Drogowcy przeprosili mieszkańców za utrudnienia, lecz widać światło w tunelu w postaci zakończenia prac, które znacząco poprawią komfort przemieszczania się po Wołczkowie.

Projekt inwestycyjny pn. „Wołczkowo budowa ul. Piaskowej wraz z infrastrukturą oraz przebudową istniejącego rowu melioracyjnego” jest finansowany częściowo z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, otrzymując dofinansowanie w kwocie 2 029 323,43 zł. Całość inwestycji jest planowana na sumę 13,5 mln zł.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Profilaktyczna akcja „Jabłko czy cytryna?” w Mierzynie [ZDJĘCIA]

W Mierzynie odbyła się akcja profilaktyczna „Jabłko czy cytryna?”. Zainicjowany przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej program, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Policach, Komisariatem Policji w Mierzynie, Wojewodą Zachodniopomorskim oraz Wójtem Gminy Dobra, odbył się 19 lutego 2025 roku. Celem inicjatywy było podniesienie świadomości bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród kierowców.

Opublikowane

w dniu

Podczas akcji, zamiast karania mandatem, funkcjonariusze Policji proponowali kierującym nietypowe rozwiązanie: udział w zadaniu edukacyjnym, które urządzono z pomocą uczniów szkoły. Kierowcy odpowiadali na szybkie pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego i, w przypadku prawidłowej odpowiedzi, zamiast kary spożywali plaster cytryny, co miało stanowić przypomnienie o przewinieniu oraz motywować do przestrzegania przepisów w przyszłości.

Akcja „Jabłko czy cytryna?” w ramach przewidzianych środków oddziaływania wychowawczego (art. 41 Kodeksu Wykroczeń) stawia na edukację i prewencję, zwracając uwagę na odpowiedzialne zachowanie za kierownicą. Podkreśla się, że większość zdarzeń drogowych jest efektem nadmiernej prędkości i przypomina się, że bezpieczeństwo na drodze zależy od każdego uczestnika ruchu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie