Gmina Dobra

Referendum w Dobrej przełożone

Komisarz Wyborczy w Szczecinie podjął decyzję o zawieszeniu referendum w gminie Dobra. Nowy termin nie został podany, ale prawdopodobnie referendum odbędzie się nie wcześniej niż jesienią. Wójt Gminy Dobra poparła decyzję komisarza.

Opublikowane

w dniu

Wcześniej Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny radzi, żeby przełożyć referendum dotyczące odwołania wójta gminy Dobra na inny termin. Taką informację otrzymał komitet referendalny „Dobra wybiera”. Czytamy w piśmie, że w związku z sytuacją epidemiologiczną, mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowia publicznego, ZPWIS rekomenduje odroczenie terminu referendum.

– W imieniu Komitetu Referendalnego już przed tygodniem, na spotkaniu 12 marca, zwróciłem się do Komisarza Wyborczego i pisemnie w dniu 13 marca do Wojewody Zachodniopomorskiego o przesunięcie referendum na inny termin, w trosce o zdrowie i życie mieszkańców gminy, zarówno tych, którzy mieliby pojawić się w lokalach wyborczych, jak i członków komisji. Wydarzenie to stałoby w jawnej sprzeczności z wszelkimi przepisami i zaleceniami dotyczącymi zachowania się w istniejącej w kraju sytuacji.

Kilka dni temu, mieszkańcy skupieni w grupie Mieszkańcy dla Gminy Dobra opublikowali apel w sprawie referendum:

Te słowa kierujemy do osób, które stoją za organizacją referendum w naszej gminie… Czy Wam się w głowach poprzewracało?! Czy żyjecie w innym, wirtualnym świecie pełnym nienawiści? W momencie kiedy we Włoszech umierają kolejne setki mieszkańców, w Polsce lawinowo przybywa osób zakażonych koronawirusem, a premier ogłasza stan epidemii w całym kraju, dla was najważniejsze jest referendum o odwołanie wójta? Przecież to oczywiste, że referendum nie odbędzie się w planowanym terminie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie narażał mieszkańców naszej gminy. Zastanówcie się chociaż przez chwilę, czy to jest teraz najważniejsze. Nasze rodziny są zagrożone, nasze mamy i babcie, nasi ojcowie i dziadkowie mogą stracić życie, a wam w głowie tylko chęć odwołania wójta i obawa, że przez koronawirusa będzie za niska frekwencja? Szczytem hipokryzji jest apel przedstawiciela referendum Jacka Zienkiewicza, który z oburzeniem przyjmuje postawę wójt Teresy Dery, że nie zajęła się kwestią odwołania referendum. Przecież to nie wójt o tym decyduje, a komisarz wyborczy – o czym doskonale zdają sobie sprawę osoby stojące za referendum. Nie przeszkadza to im jednak po raz kolejny wylewać falę hejtu na gospodarza naszej gminy. Opamiętajcie się! Wójt Gminy Dobra ma teraz ważniejsze sprawy na głowie niż kwestia referendum. Trzeba natychmiast zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, pomóc osobom starszym i ulżyć przedsiębiorcom, którzy są w bardzo trudnej sytuacji. Kwestią referendum zajmuje się komisarz wyborczy i na pewno podejmie właściwą decyzję, która nie będzie narażać ludzi. Jeśli tak bardzo się nudzicie i nie macie nic innego do roboty, to zadbajcie o swoich bliskich. Przestańcie natomiast wylewać swoją nienawiść na Facebooku. Wspierajmy razem osoby, które są chore lub mają podejrzenie koronawirusa. Tych osób będzie coraz więcej. Nadszedł bardzo trudny czas dla wszystkich.

Na odpowiedź nie trzeba było czekać długo. Zwolennicy odwołania Wójt napisali na swojej stronie:
W obliczu rozszerzającej się w dużym tempie epidemii koronawirusa, powolne działania Komisarza są niezrozumiałe. Komitet Referendalny już tydzień temu wstrzymał kampanię referendalną, ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców i swoich wolontariuszy. Odpadają także bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

Strona zwolenników Pani wójt nie przerwała kampanii, co potwierdzają doniesienia i zdjęcia internautów.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, oczywiście referendum można przeprowadzić. Ale co z członkami komisji referendalnej, którzy przez cały dzień będą narażeni na zarażenie wirusem?Co z osobami starszymi, których musimy szczególnie chronić przed zakażeniem? W żadnym wypadku rodziny nie powinny pozwalać naszym seniorom na opuszczanie domów.

Nie wiemy jaki procent mieszkańców naszej gminy jest już na kwarantannie. Za tydzień będzie ich już zapewne dużo więcej. Będą pozbawieni swoich obywatelskich praw. Co z tymi osobami, które nie mogą złamać warunków kwarantanny? (Za złamanie warunków grozi grzywna – 5 tys. zł. w Polsce są już pierwsze wnioski do prokuratury o ukaranie osób, które złamały procedury).

Jak te wszystkie pytania mają się do sytuacji, gdy akcja #zostańwdomu jest wspierana także przez zwolenników referendum, członków Komitetu Referendalnego, radnych opozycyjnych.

Pozostaje także kwestia poinformowania mieszkańców o ewentualnym odroczeniu referendum. Tu także potrzebny jest czas. Nie może być sytuacji, że w niedzielę 29 marca niektórzy z nas spotkają się przed zamkniętymi drzwiami w miejscach wyznaczonych na lokale wyborcze.

No i sprawa frekwencji, która jest kluczowa w referendum. Ta forma plebiscytu mobilizuje zwolenników zmian. Jak można zmobilizować orędowników odwołania Pani wójt, skoro ich zdrowie i życie może być zagrożone. Są sprawy ważne ale są też te najważniejsze jak zdrowie i rodzina.

Gmina Dobra

APEL DO MIESZKAŃCÓW MIERZYNA

Kolejne akty wandalizmu, tym razem w Mierzynie polegające na pomalowaniu sprayem wiaty przystankowej Wspólna, kierunek Szczecin oraz tablicy informacyjnej i trafostacji przy ul. Wspólnej. Pseudograffiti szpecą przestrzeń publiczną.

Opublikowane

w dniu

Zachęcamy do reagowania na akty wandalizmu. Jeśli ktoś widział sprawcę niszczenia mienia publicznego prosimy o zawiadomienie Straży Gminnej – Tel. 501 701 076, adres e-mail: strazgminna@dobraszczecinska.pl

Walczmy z wandalizmem!

Wspólnie dbajmy o nasze gminne mienie!

Kierownik Wydziału ds. Obywatelskich

Małgorzata Chmielewska

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Schronisko zaprasza do kociego przedszkola

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej serdecznie zaprasza do odwiedzania kociego przedszkola. Kocie przedszkole to miejsce dla młodych kociaków, które czekają w Domu Kota na swoich przyszłych właścicieli.

Opublikowane

w dniu

Czeka na Państwa 35 puszystych, kolorowych i milutkich przedszkolaków. Wszystkie są zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. Schronisko gwarantuje również darmową sterylizację lub kastrację dla wszystkich adoptowanych kociąt w terminie 6 miesięcy od adopcji. Zapraszamy serdecznie !!!

Schronisko jest czynne dla osób odwiedzających w godzinach:

Poniedziałek-sobota 8.00-16.00

Adopcja zwierząt prowadzona jest w godzinach 10.00 -15.30

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Więcej punków karnych za wykroczenia drogowe

We wrześniu br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Oprócz podwyższenia ilości przyznawanych punktów karnych za szczególnie groźne wykroczenia drogowe wzrosła także ilość przyznawanych punktów karnych za często popełniane drobniejsze wykroczenia związane z nieprawidłowym zatrzymaniem i postojem pojazdu.

Opublikowane

w dniu

Poniżej wyciąg z wykroczeń związanych z naruszeniami przepisów ruchu drogowego w zakresie zatrzymania i postoju oraz niestosowania się do znaków i sygnałów podawanych np. przez strażnika gminnego.

Czyn

Art. Kodeksu wykroczeń

Przepis rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych lub Prawa o ruchu drogowym

Ilość punktów

A 08

Naruszenie powodujące tamowanie lub

utrudnienie ruchu na drodze publicznej,

w strefie zamieszkania lub strefie ruchu

art. 90 § 2 k.w

8

B 12

Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu
w takim miejscu i na taki czas, aby
umożliwić pieszym swobodny dostęp do
pojazdu komunikacji publicznej lub na
chodnik – w przypadku braku wysepki dla
pasażerów na przystanku

Art. 97 kw

art. 26 ust. 6
p.r.d

6

C 01

Niezastosowanie się, w celu uniknięcia
kontroli, do sygnału osoby uprawnionej do
kontroli ruchu drogowego, nakazującego
zatrzymanie pojazdu

art. 92 § 2 k.w

§ 109 ust. 1
i 3 z.s.d

15

C 03

Nie stosowanie się do sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym – np. do sygnału podanego ręką lub tarczką STOP

art. 92 § 1 k.w

§ 108
ust. 2–5,
§ 109 ust. 4
albo § 110
z.s.d.

15

C 04

Nie stosowanie się do sygnałów i poleceń dawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego. Np. niezastosowanie się do polecenia strażnika, policjanta odstawienia nieprawidłowo parkującego pojazdu w określone miejsce na parkingu.

art. 92 § 1 k.w

§ 109 z.s.d.
lub
art. 129
ust. 2 pkt 1,
7 i 12 p.r.d

15

C 07

B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach

art. 92 § 1 k.w

§ 16 z.s.d.

8

C 17

D-18 „parking” lub D-18b „parking
zadaszony”, z umieszczoną pod znakiem
tabliczką T-29, albo D-18a „parking –
miejsce zastrzeżone”, z umieszczoną pod
znakiem tabliczką T-29

art. 92 § 1 k.w

§ 52 ust. 6
w zw. z § 2
ust. 4 albo
§ 52 ust. 4
w zw. z § 2
ust. 4 z.s.d.

6

C 18

P-18 „stanowisko postojowe” i P-24
„miejsce dla pojazdu osoby
niepełnosprawnej” albo P-20 „koperta”
i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby
niepełnosprawnej”, umieszczonego
samodzielnie bez znaku pionowego D-18,
D-18a lub D-18b

art. 92 § 1 k.w

§ 90 ust. 2
i § 92 albo
§ 90 ust. 4
i § 92 z.s.d.

6

G 07

Pozostawienie pojazdu bez wymaganego
przepisami oświetlenia

Art. 88 kw

art. 52 ust. 1
p.r.d.

3

H 18

Zatrzymanie- na przejściu dla pieszych lub na
przejeździe dla rowerzystów oraz
w odległości mniejszej niż 10 m przed
tym przejściem lub przejazdem, albo
w odległości 10 m za tym przejściem lub
przejazdem na drodze dwukierunkowej
o dwóch pasach ruchu

Art. 97 kw

art. 49 ust. 1
pkt 2 p.r.d.

5

H 19

Zatrzymanie- na przejeździe kolejowym lub
tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz
w odległości mniejszej niż 10 m od
przejazdu lub skrzyżowania

Art. 97 kw

art. 49 ust. 1
pkt 1 p.r.d.

5

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie