Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Ratownicy muszą być doświadczeni i sprawni fizycznie

Opublikowane

w dniu

[lead]Rozmowa z Łukaszem Branicą, koordynatorem ratownictwa chemicznego i technicznego w Grupie Azoty Police[/lead]

-Ilu jest ratowników chemicznych i technicznych w Grupie Azoty Police?

Aktualnie w Grupie Azoty Police mamy blisko 200 ratowników, z czego 180 to ratownicy chemiczni, pozostałą część stanowią ratownicy techniczni.

– Kto może zostać ratownikiem?

Żeby zostać ratownikiem należy posiadać dobry stan zdrowia, ukończone specjalistyczne szkolenie, a także wiedzę i doświadczenie w pracy, niezbędne do właściwego wykonywania działań ratowniczych.

-Czy są badane predyspozycje psychiczne kandydatów?

Tak. Badania zlecane przez lekarza medycyny pracy, weryfikujące stan zdrowia kandydata na ratownika, obejmują także badanie psychologiczne

-Co należy do zakresu obowiązków ratowników?

Podstawowym obowiązkiem ratowników jest stała gotowość do działania oraz udział w szkoleniach okresowych i ćwiczeniach na obiektach zakładowych. Ponadto ratownicy zobowiązani są do znajomości sprzętu wykorzystywanego w działaniach ratowniczych, a także bieżącego kontrolowania jego kompletności i sprawności. Ratownicy muszą znać także zasady bezpiecznego prowadzenia działań, a także dbać o własną sprawność fizyczną.  

-W jaki sposób przebiega szkolenie nowych ratowników?

Program specjalistycznych szkoleń dla kandydatów na ratowników obejmuje 40 godzin zajęć. Podczas szkolenia realizowane są zarówno zajęcia teoretyczne jak i ćwiczenia praktyczne.  Przyszli ratownicy uzyskują między innymi wiedzę na temat zagrożeń, z którymi mogą mieć do czynienia podczas działań ratowniczych oraz poznają zasady ich organizacji i taktyki. W części praktycznej szkolenia ratownicy zdobywają umiejętności stosowania sprzętu ochronnego i asekuracyjnego, a także udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

-Czy Ci, którzy są już ratownikami muszą odnawiać kwalifikacje?

Każdy ratownik zobowiązany jest do uczestnictwa w szkoleniu okresowym dwukrotnie w ciągu roku. Takie szkolenia organizowane są w Zakładowej Straży Pożarnej. Mają na celu utrwalenie wiedzy i umiejętności zdobytych na szkoleniu podstawowym. Inną istotną formą doskonalenia umiejętności ratowniczych są także, wspomniane wcześniej, ćwiczenia organizowane na terenie obiektów zakładowych.

Na czasie

Exit mobile version