Gmina Kołbaskowo

Ranking zamożności: Kołbaskowo w krajowej czołówce

Opublikowane

w dniu

[lead]Kolejny ranking zamożności samorządów przygotował, jak co roku, magazyn „Wspólnota”. Eksperci biorą pod uwagę dochód na głowę mieszkańca w danym mieście, powiecie czy gminie za rok 2018. Wysokie 46 miejsce w Polsce (na 1548 gmin wiejskich) zajęła Gmina Kołbaskowo (awans o 25 miejsc). W województwie zachodniopomorskim jest piąta.[/lead]

To znakomity wynik. Wśród gmin wiej­skich w Polsce Gmina Kołbaskowo zajęła 46 miejsce (zamożność per capita 4812,89 zł w 2018 roku, rok wcześniej 4191,74 zł, a np. w 2014 roku – 3568,43 zł). Pierwsze miejsce zajęła gmina Kleszczów (łódzkie – 35829,15 zł). To dzięki zlokalizowanej na tym tere­nie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Drugie miejsce za­jął Rewal (zachodniopomorskie – 12504,26 zł), trzecie Rząśnia (łódzkie – 9794,08 zł). W naszym województwie Kołbaskowo wy­przedziły tylko gminy nadmorskie: Rewal, Darłowo, Ustronie Morskie, Postomino. Sąsiednia Gmina Dobra również zajęła zna­komite 81 miejsce. W rankingu za 2017 rok Gmina Kołbaskowo była na 71 miejscu.

[subtitle]Kto na podium?[/subtitle]

Oprócz gmin wiejskich autorzy raportu wzięli pod uwagę dochody jednostek samo­rządu terytorialnego województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powia­tu, powiatów, miast powiatowych, innych miast.

Pod względem zamożności najwięcej powodów do zadowolenia mają mieszkań­cy mazowieckiego – „na głowę” przypada tu bowiem 420,97 zł. Na drugim miejscu znaj­duje się dolnośląskie z wynikiem 301,49 zł, a na trzecim podkarpackie – 274,11 zł. Zachodniopomorskie znalazło się na pią­tym miejscu – 261,93 zł.

Pod względem zamożności miast na sa­mym szczycie tradycyjnie Warszawa z wy­nikiem 7747,11 zł na mieszkańca, drugi jest Wrocław z wynikiem 5805,25 zł, a trzecie Opole – 5747 zł. Szczecin znalazł się na 14 miejscu – 4572,63 zł (nieco mniej niż Gmina Kołbaskowo).

W rankingu miast na prawach powia­tu wygrywa Sopot z kwotą 7494,71 zł, na podium znajdują się również Świnoujście (7127,15 zł) i Płock (6357,54 zł).

Na liście najbo­gatszych powiatów pierwszy uplasował się powiat człuchowski (pomorskie) z kwo­tą 1455,44 zł. Za nim przysuski (mazowiec­kie), z kwotą 1374,80 zł i opatowski (świę­tokrzyskie), gdzie zamożność per capita wynosi 1266,82 zł. Powiat policki znalazł się w tej kategorii na 59 miejscu (894,34 zł), za gryfickim, świdwińskim, drawskim, szczecineckim, kołobrzeskim, łobeskim, py­rzyckim.

Biorąc pod uwagę miasteczka najbogatsza w Polsce jest Krynica Morska (11018,01 zł), miejsce drugie zajmuje Dziwnów (10050,79 zł), a trzecie Świeradów-Zdrój (10027,76 zł).

[subtitle]Jak policzyli? [/subtitle]

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu podzielo­no przez liczbę ludności. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W okresie inten­sywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych sub­wencji lepiej oddaje hasło rankingu (zamoż­ność) – twierdzą autorzy rankingu.

– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, od­jęliśmy składki przekazywane przez samo­rządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycz­nie zebranych docho­dów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podat­kach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmo­wanych w gminach de­cyzji fiskalnych – mówi prof. Paweł Swianie­wicz, autor rankingu.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik poświęco­ny samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lek­turą prezydentów miast, burmistrzów, wój­tów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie