Gmina Kołbaskowo

Ranking zamożności: Kołbaskowo w krajowej czołówce

Opublikowane

w dniu

[lead]Kolejny ranking zamożności samorządów przygotował, jak co roku, magazyn „Wspólnota”. Eksperci biorą pod uwagę dochód na głowę mieszkańca w danym mieście, powiecie czy gminie za rok 2018. Wysokie 46 miejsce w Polsce (na 1548 gmin wiejskich) zajęła Gmina Kołbaskowo (awans o 25 miejsc). W województwie zachodniopomorskim jest piąta.[/lead]

To znakomity wynik. Wśród gmin wiej­skich w Polsce Gmina Kołbaskowo zajęła 46 miejsce (zamożność per capita 4812,89 zł w 2018 roku, rok wcześniej 4191,74 zł, a np. w 2014 roku – 3568,43 zł). Pierwsze miejsce zajęła gmina Kleszczów (łódzkie – 35829,15 zł). To dzięki zlokalizowanej na tym tere­nie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Drugie miejsce za­jął Rewal (zachodniopomorskie – 12504,26 zł), trzecie Rząśnia (łódzkie – 9794,08 zł). W naszym województwie Kołbaskowo wy­przedziły tylko gminy nadmorskie: Rewal, Darłowo, Ustronie Morskie, Postomino. Sąsiednia Gmina Dobra również zajęła zna­komite 81 miejsce. W rankingu za 2017 rok Gmina Kołbaskowo była na 71 miejscu.

[subtitle]Kto na podium?[/subtitle]

Oprócz gmin wiejskich autorzy raportu wzięli pod uwagę dochody jednostek samo­rządu terytorialnego województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powia­tu, powiatów, miast powiatowych, innych miast.

Pod względem zamożności najwięcej powodów do zadowolenia mają mieszkań­cy mazowieckiego – „na głowę” przypada tu bowiem 420,97 zł. Na drugim miejscu znaj­duje się dolnośląskie z wynikiem 301,49 zł, a na trzecim podkarpackie – 274,11 zł. Zachodniopomorskie znalazło się na pią­tym miejscu – 261,93 zł.

Pod względem zamożności miast na sa­mym szczycie tradycyjnie Warszawa z wy­nikiem 7747,11 zł na mieszkańca, drugi jest Wrocław z wynikiem 5805,25 zł, a trzecie Opole – 5747 zł. Szczecin znalazł się na 14 miejscu – 4572,63 zł (nieco mniej niż Gmina Kołbaskowo).

W rankingu miast na prawach powia­tu wygrywa Sopot z kwotą 7494,71 zł, na podium znajdują się również Świnoujście (7127,15 zł) i Płock (6357,54 zł).

Na liście najbo­gatszych powiatów pierwszy uplasował się powiat człuchowski (pomorskie) z kwo­tą 1455,44 zł. Za nim przysuski (mazowiec­kie), z kwotą 1374,80 zł i opatowski (świę­tokrzyskie), gdzie zamożność per capita wynosi 1266,82 zł. Powiat policki znalazł się w tej kategorii na 59 miejscu (894,34 zł), za gryfickim, świdwińskim, drawskim, szczecineckim, kołobrzeskim, łobeskim, py­rzyckim.

Biorąc pod uwagę miasteczka najbogatsza w Polsce jest Krynica Morska (11018,01 zł), miejsce drugie zajmuje Dziwnów (10050,79 zł), a trzecie Świeradów-Zdrój (10027,76 zł).

[subtitle]Jak policzyli? [/subtitle]

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu podzielo­no przez liczbę ludności. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W okresie inten­sywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych sub­wencji lepiej oddaje hasło rankingu (zamoż­ność) – twierdzą autorzy rankingu.

– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, od­jęliśmy składki przekazywane przez samo­rządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycz­nie zebranych docho­dów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podat­kach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmo­wanych w gminach de­cyzji fiskalnych – mówi prof. Paweł Swianie­wicz, autor rankingu.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik poświęco­ny samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lek­turą prezydentów miast, burmistrzów, wój­tów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Wkrótce otwarcie kompleksu DGS Diagnostics

Prace budowlane są na ostatniej prostej. Znamy już termin inauguracji. – Uroczyste otwarcie ma nastąpić 1 marca 2023 roku – usłyszeliśmy od przedstawicieli DGS Diagnostics.

Opublikowane

w dniu

To będzie unikatowy kompleks na skalę krajową i światową. Połączy szereg funkcji: produkcja, logistyka, obszar badawczo-rozwojowy, będą nowoczesne laboratoria, a także zróżnicowane zaplecze socjalne, od profesjonalnej siłowni, poprzez przestronną kantynę i zewnętrzny taras. Całość zajmie powierzchnię ponad 11,5 tys. m2. Czym zajmuje się firma?
DGS Diagnostics specjalizuje się w branży diagnostyki słuchu i zaburzeń równowagi. Projektujemy, produkujemy i serwisujemy całe spektrum instrumentów w zakresie audiometrii, tympanometrii, ABR, otoemisji akustycznej oraz narządu równowagi – wyjaśnia Paweł Muklewicz, dyrektor generalny DGS Diagnostics.
Firma jest globalnym liderem, a jej produkty i usługi docierają do 130 krajów na całym świecie.
Naszą produkcję cechuje wysokie zróżnicowanie produktowe o niskim wolumenie. Aby sprostać jej wymogom posługujemy się szerokim zakresem technologii, korzystamy z najnowocześniejszych narzędzi i wdrażamy nowe modele pracy. Dzięki wysoko wykwalifikowanym specjalistom, realizujemy na najwyższym poziomie cały proces – od R&D przez produkcję po logistykę, wspieraną przez pracowników obsługi klienta, zakupów, dokumentacji technicznej, jakości, elektroniki i serwisu. Funkcjonujemy w nowoczesnym układzie organizacyjnym, szanujemy różnorodne postawy, a przy tym dbamy o środowisko naturalne – dodaje Paweł Muklewicz.
Prace rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku. Wykonuje je firma Erbud.
Budowanie i konsekwentne realizowanie przemyślanej strategii rozwoju gminy to wyzwanie, jakie postawiły przed sobą władze Gminy Kołbaskowo – mówiła Dorota Trzebińska, przewodnicząca Rady Gminy Kołbaskowo. – Głównym celem tej strategii jest wzrost potencjału gospodarczego gminy. Dzięki nowym inwestorom możemy realizować te cele, które przyczyniają się do poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Możemy inwestować w drogi, oświatę, turystykę czy kulturę. Cieszymy się bardzo, że tak duża i znana firma jak DGS Diagnostics, zaufała nam i postanowiła zlokalizować w naszej gminie nowoczesny, innowacyjny zakład.
Obiekt dla DGS Diagnostics w Rosówku jest znakomicie zlokalizowany. W pobliżu autostrady A6, blisko dużego miasta Szczecin, a także granicy polsko-niemieckiej, a wkrótce ma powstać obwodnica Kołbaskowa, której przebieg zakończy się tuż przy budowanej siedzibie DGS Diagnostics.
Źródło: UG Kołbaskowo

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przeszukają przykościelny cmentarz w Bobolinie

W najbliższą sobotę (5 listopada 2022 roku) o godz. 10:00 rozpoczną się prace ewidencyjne i poszukiwania nagrobków oraz płyt nagrobnych na cmentarzu przykościelnym w Bobolinie (Boblin) w gm. Kołbaskowo.

Opublikowane

w dniu

Proszę zabrać ze sobą szpadle i pręty – mówi Marek Łuczak z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego. Pomimo, że wszystkie nagrobki zepchnięto spychaczem pod mur kościelny to cmentarz jest wpisany w rejestr zabytków, będziemy więc działać według wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Mamy zgodę na wykorzystanie wykrywaczy metalu, jeżeli wiec ktoś ma ochotę pomóc poszukać krzyży żeliwnych i fragmentów tablic to serdecznie zapraszam.
Chętnych mogą się zgłaszać na FB, miejsce zbiórki (kropkę), przy północnej furcie cmentarza przykościelnego, zaznaczono na planie.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Dzień Edukacji Narodowej. Nagrody dla nauczycieli

Dzień Edukacji Narodowej, święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela. Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo w siedzibie GOKSiR w Przecławiu, wręczyła pedagogom nagrody.

Opublikowane

w dniu

Jest mi niezmiernie miło gościć panie i wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziecinie edukacji – powiedziała Małgorzata Schwarz. – Życzę cierpliwości i wytrwałości w tej trudnej, ciężkiej pracy, bo zdaję sobie sprawę z tego, że jest to praca niewdzięczna. Stare chińskie przysłowie, w zasadzie przekleństwo, mówi: Obyś cudze dzieci uczył… Życzę satysfakcji z wykonywanej pracy, zadowolenia, żeby władze dostrzegały trud i wysiłek, który leży po waszej stronie. My jako gmina, nie szczędzimy środków na edukację, bo to pieniądze, które procentują poprzez wykształconych, młodych mieszkańców. I tego sobie życzmy, żeby edukacja w naszej gminie tak wyglądała, żebyśmy kształcili świadomych, mądrych, odpowiedzialnych obywateli naszego kraju.
Później miała miejsce najprzyjemniejsza część, czyli wręczenie nagród. Otrzymały je: Aneta Tyrka – ZPO Kołbaskowo, Patrycja Ingielewicz – ZPO Kołbaskowo, Anna Dynakowska – SP Będargowo, Małgorzata Dusza – Punkt Przedszkolny w Przecławiu, Katarzyna Jurkowska – Przedszkole Publiczne w Przecławiu, Renata Kaczkowska – ZSP Przylep oraz Małgorzata Osiewicz-Warlikowska – SP Przecław.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie