Gmina Kołbaskowo

Ranking zamożności: Kołbaskowo w krajowej czołówce

Opublikowane

w dniu

[lead]Kolejny ranking zamożności samorządów przygotował, jak co roku, magazyn „Wspólnota”. Eksperci biorą pod uwagę dochód na głowę mieszkańca w danym mieście, powiecie czy gminie za rok 2018. Wysokie 46 miejsce w Polsce (na 1548 gmin wiejskich) zajęła Gmina Kołbaskowo (awans o 25 miejsc). W województwie zachodniopomorskim jest piąta.[/lead]

To znakomity wynik. Wśród gmin wiej­skich w Polsce Gmina Kołbaskowo zajęła 46 miejsce (zamożność per capita 4812,89 zł w 2018 roku, rok wcześniej 4191,74 zł, a np. w 2014 roku – 3568,43 zł). Pierwsze miejsce zajęła gmina Kleszczów (łódzkie – 35829,15 zł). To dzięki zlokalizowanej na tym tere­nie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów. Drugie miejsce za­jął Rewal (zachodniopomorskie – 12504,26 zł), trzecie Rząśnia (łódzkie – 9794,08 zł). W naszym województwie Kołbaskowo wy­przedziły tylko gminy nadmorskie: Rewal, Darłowo, Ustronie Morskie, Postomino. Sąsiednia Gmina Dobra również zajęła zna­komite 81 miejsce. W rankingu za 2017 rok Gmina Kołbaskowo była na 71 miejscu.

[subtitle]Kto na podium?[/subtitle]

Oprócz gmin wiejskich autorzy raportu wzięli pod uwagę dochody jednostek samo­rządu terytorialnego województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powia­tu, powiatów, miast powiatowych, innych miast.

Pod względem zamożności najwięcej powodów do zadowolenia mają mieszkań­cy mazowieckiego – „na głowę” przypada tu bowiem 420,97 zł. Na drugim miejscu znaj­duje się dolnośląskie z wynikiem 301,49 zł, a na trzecim podkarpackie – 274,11 zł. Zachodniopomorskie znalazło się na pią­tym miejscu – 261,93 zł.

Pod względem zamożności miast na sa­mym szczycie tradycyjnie Warszawa z wy­nikiem 7747,11 zł na mieszkańca, drugi jest Wrocław z wynikiem 5805,25 zł, a trzecie Opole – 5747 zł. Szczecin znalazł się na 14 miejscu – 4572,63 zł (nieco mniej niż Gmina Kołbaskowo).

W rankingu miast na prawach powia­tu wygrywa Sopot z kwotą 7494,71 zł, na podium znajdują się również Świnoujście (7127,15 zł) i Płock (6357,54 zł).

Na liście najbo­gatszych powiatów pierwszy uplasował się powiat człuchowski (pomorskie) z kwo­tą 1455,44 zł. Za nim przysuski (mazowiec­kie), z kwotą 1374,80 zł i opatowski (świę­tokrzyskie), gdzie zamożność per capita wynosi 1266,82 zł. Powiat policki znalazł się w tej kategorii na 59 miejscu (894,34 zł), za gryfickim, świdwińskim, drawskim, szczecineckim, kołobrzeskim, łobeskim, py­rzyckim.

Biorąc pod uwagę miasteczka najbogatsza w Polsce jest Krynica Morska (11018,01 zł), miejsce drugie zajmuje Dziwnów (10050,79 zł), a trzecie Świeradów-Zdrój (10027,76 zł).

[subtitle]Jak policzyli? [/subtitle]

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat. Dochody każdego samorządu podzielo­no przez liczbę ludności. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. W okresie inten­sywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych sub­wencji lepiej oddaje hasło rankingu (zamoż­ność) – twierdzą autorzy rankingu.

– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, od­jęliśmy składki przekazywane przez samo­rządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycz­nie zebranych docho­dów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podat­kach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmo­wanych w gminach de­cyzji fiskalnych – mówi prof. Paweł Swianie­wicz, autor rankingu.

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” to dwutygodnik poświęco­ny samorządom. Tworzony od 1990 roku przez ekspertów i dziennikarzy dostarcza fachowej wiedzy niezbędnej urzędnikom w codziennej pracy. Jest obowiązkową lek­turą prezydentów miast, burmistrzów, wój­tów, starostów, marszałków województw oraz jednostek organizacyjnych JST.

[signature]Jarosław Dworzyński
UG Kołbaskowo

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Nowy plac zabaw i boisko w Kurowie – idealne miejsce dla rodzin

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo zyskali nowe miejsce do aktywnego wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. W Kurowie został otwarty wielofunkcyjny plac zabaw wraz z boiskiem, które oferują wiele możliwości spędzania czasu zarówno dla najmłodszych, jak i osób w każdym wieku.

Opublikowane

w dniu

Centralnym punktem obiektu jest nowoczesny plac zabaw, wyposażony w różnorodne i bezpieczne urządzenia do zabawy. Duże elementy takie jak zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz mały park linowy dają możliwość rozwijania sprawności fizycznej dzieci w zabawowy sposób. Dla miłośników lekkiego dreszczyku przygotowana została tyrolka, zaś tradycjonaliści mogą korzystać z klasycznych huśtawek.

Obok placu zabaw mieszczące się tam boisko przyciąga miłośników sportów zespołowych. Oprócz gier w koszykówkę czy piłkę nożną, boisko wydaje się być doskonałym miejscem do organizacji lokalnych rozgrywek sportowych i integracji społeczności.

Infrastrukturę rekreacyjną uzupełniają umieszczone w strategicznych punktach ławki i kosze na śmieci, zachęcając do utrzymania czystości. Realizacja projektu możliwa była dzięki podpisaniu umowy z firmą KS Usługi Ogólnobudowlane Koza Szymon w ostatnich dniach minionego roku. Projekt objęty był ramami Budżetu Obywatelskiego i kosztował ok. 700 tysięcy złotych. Ostateczne otwarcie stanowi doskonały przykład efektywnego wykorzystania środków publicznych na inwestycje budujące lokalną wspólnotę.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Otwarcie Ścieżki CPO i Festyn Rodzinny w Ladenthin – Integrujemy Regiony

W niedzielę, 18 maja br, o godzinie 11:30, nastąpi oficjalne otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej CPO (Casekow – Penkun – Oder). Ceremonia otwarcia zostanie uświetniona podpisaniem polsko-niemieckich porozumień partnerskich. Uroczystość odbędzie się na skrzyżowaniu ścieżek rowerowych w Karwowie, przy przytulnej altanie wypoczynkowej.

Opublikowane

w dniu

Wójt Gminy Kołbaskowo, Małgorzata Schwarz, serdecznie zaprasza miłośników jazdy na rowerze oraz entuzjastów pieszych wędrówek: „Jest to doskonała okazja, aby cieszyć się z uroków naszej pięknej gminy i okolic, jednocześnie promując zdrowy styl życia i integrację między sąsiadującymi społecznościami.”

Dołączyć do uroczystości będzie można w grupie z dwóch punktów startowych: z miejscowości Ladenthin (odjazd o godz. 10:45 przy kościele) oraz z Będargowa (odjazd o godz. 11:00 przy cmentarzu).

Otwarcie ścieżki połączone jest z 4. edycją Festynu CPO w Ladenthin, który rozpocznie się o 13:00. Organizatorzy przygotowali bogaty program atrakcji. Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w zawodach sportowych z nagrodami, posłuchać koncertów, zobaczyć prelekcje i cieszyć oko pokazem ognia około godziny 22:00. Imprezę zakończy dyskoteka dla rowerzystów trwająca od 20:00 do 2:00 nocą. Na uczestników czekają również gadżety promocyjne i mapy ścieżki CPO.

Zdjęcia: UG Kołbaskowo

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie