Kultura

Randka w ciemno z… książką

Opublikowane

w dniu

[lead]Na kilka dni przed 14 lutym, czyli przed walentynkami, na stronie internetowej Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie zaczęły pojawiać się wpisy: Moje papierowe serce tęskni… Czy przyjdziesz? Jeśli tak, będę szczęśliwa. Nie zawiedziesz, prawda? Tylko Ty i Ja… Nie zapomnij! Czekam na Ciebie 14 lutego… Czy nasze tegoroczne spotkanie będzie równie udane?[/lead]

Dodatkowo Filia Nova ogłosiła, że 14 lutego w Bibliotece na policzan będzie czekała NIESPODZIANKA. Tą niespodzianką była właśnie „Randka w ciemno z…” Pierwsza jej edycja odbyła się w ubiegłym roku i cieszyła się tak dużym powodzeniem, że było dla nas jasne, iż zorganizujemy drugą randkę.

Ogłoszenie i wpisy wzbudziły ciekawość i zaintrygowały naszych Czytelników, szczególnie tych, którzy nie uczestniczyli w ubiegłorocznym spotkaniu:) Zadawali pytania, a niektórzy starali się o to, byśmy uchyliły rąbka tajemnicy, lecz nie mogłyśmy tego uczynić, bo wtedy nie byłoby już niespodzianki! Jedna z pań, która odwiedziła Filię Novą w przeddzień spotkania, zapytała: „Powiedzcie mi, proszę, a czy na tę randkę to można przyjść z mężem, czy lepiej bez?”A nasza odpowiedź brzmiała:„Śmiało można przyjść z mężem. Można też zabrać znajomych i rodzinę. Czekamy na wszystkich!”No to już było dziwne. Na randkę-niespodziankę z mężem? I ze znajomymi? I z rodziną? I jeszcze może będą inni? A! To zapewne jakieś spotkanie z autorem książek? Cóż… domysłom nie było końca, ale wszystko wyjaśniło się 14 lutego. Tego dnia pojawił się afisz z informacją, że na policzan czekają KSIĄŻKI i to z nimi właśnie ta RANDKA W CIEMNO! No dobrze, to już wiemy, że spotkanie ma być z książkami, ale dlaczego w ciemno? I tu jest wspomniana wcześniej NIESPODZIANKA! Otóż książki pokazały się w wyjątkowym wydaniu. Specjalnie wydzielone miejsce, dekoracje w postaci czerwonych balonów w kształcie serduszek, obrazki nawiązujące do istoty walentynek, czerwone kokardy i krzesła, na których Czytelnik mógł zasiąść i spotkać się z Książkami. A każda z nich otulona została w papier prezentowy, zatem nie wiadomo było, jaki to tytuł. Dlatego randka w ciemno. Na każdej z książek widniała karteczka, która zachęcała, aby to właśnie ją Czytelnik – czy ten najmłodszy, czy też troszkę starszy, zabrał ze sobą, na przykład: 

  • Ach, jestem światowym bestsellerem przetłumaczonym na ponad 30 języków! A dlaczego? Bo historia, o której mowa, traktuje o rodzinie, przyjaźni, samotności i odnajdowaniu swojego miejsca na Ziemi, o potędze miłości i naszych wyborach… Poznaj historię opisaną na moich stronach! Zabierz mnie ze sobą, proszę…
  • Coż… Ta dziewczyna jest pesymistką. Nie wierzy w siebie. Ale ma marzenia…

Czy Ty również je masz? Jeśli chcesz poczytać o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i o tym, co jest naprawdę wartościowe – zabierz mnie ze sobą! Nie pozwól, bym czuła się samotna …

  • Jestem książką dla Czytelnika w każdym wieku. Jestem książką, która dostarczy pozytywnych wrażeń nie tylko miłośnikom literatury fantastycznej… Jestem książką, która przyprawia o ciarki… Niebezpieczeństwo czai się wśród drzew z każdym dniem nabiera realnych kształtów. Bądź ze mną!
  • Jedzie, jedzie,

PYR, PYR, PYR…
Pracy zawsze DUUŻO ma.
I o wszystko zawsze DBA! 
Co to takiego? Nie wiesz kolego?
Zaraz wszystko będzie jasne, tylko sięgnij po MNIE, właśnie!

Czytelnicy podchodzili,przeglądali, czytali słowa skierowane do nich przez każdą z Książek i zabierali wybrankę ze sobą. Uśmiechali się przy tym i dziękowali nam, że mogli uczestniczyć w tak miłym i niosącym wiele radości przedsięwzięciu. Dojechało do nas małżeństwo ze Szczecina, które dowiedziało się o randce z Facebooka. Kiedy weszli do Biblioteki, powiedzieli: „Nie mogliśmy odmówić sobie tej przyjemności. Kochamy książki i ta randka to wspaniały pomysł. Nie spotkaliśmy się jeszcze z taką formą promowania czytelnictwa.”Te słowa bardzo nas cieszą. Cieszą tym bardziej, że 14 lutego to również Międzynarodowy Dzień Dawania Książek! A my – Bibliotekarki Filii Novej- chciałyśmy sprawić radość wszystkim zakochanym w KSIĄŻKACH! A one same? Książki? One mogły odetchnąć z ulgą i były szczęśliwe, że ktoś spędzi z nimi czas i pozna świat opisany na ich kartkach…

Okazało się, że tegoroczna RANDKA było równie udana jak ta poprzednia i okazała się WYJĄTKOWA! Bo każde spotkanie z książką jest wyjątkowe, a ona sama pozostaje dla nas tajemnicą, dopóki się jej nie przyjrzymy i jej bliżej nie poznamy…

[signature]Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach

[/signature]

Reklama

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej

Kultura

Wiosenne Prezentacje Taneczne

Młodzi adepci sztuki baletowej będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu finałowego Wiosennych Prezentacji Tanecznych, które w tym roku ponownie odbędą się w międzynarodowym gronie.

Opublikowane

w dniu

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne to cykliczne wydarzenie artystyczne, które na stałe wpisało się już w harmonogram polickich imprez kulturalnych. Tym razem, po raz pierwszy, zostanie zrealizowane w edycji wiosennej, a młodzi tancerze będą mogli zaprezentować przed publicznością efekty swojej niemal całorocznej pracy nad doskonaleniem warsztatu artystycznego. Podczas koncertu finałowego, który w tym roku w związku z przebudową siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury wyjątkowo odbędzie się na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu, zaprezentują się zespoły baletowe zaproszone do współpracy przez Companię Baletową: zespoły skupione przy Szkole Kinder-&Jugendtanzensemble w Neuenhagen oraz działające na terenie Szczecina Państwowe Ognisko Baletowe, Fundacja Balet i zespół „Efekt” z Pałacu Młodzieży.

Międzynarodowe Prezentacje Taneczne połączone z warsztatami obejmującymi różnorodne techniki tańca to przedsięwzięcie realizowane z sukcesami od ponad 20 lat, które z każdym kolejnym rokiem przynosi swoim uczestnikom korzyści w zakresie umiejętności nie tylko tanecznych, ale również interpersonalnych. Podczas projektu – realizowanego przy wsparciu finansowym z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz lokalnych przedsiębiorstw – odbywa się szereg warsztatów tanecznych, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, podczas których uczestnicy uczą się nowych form tańca, współpracują przy tworzeniu prostych choreografii i czerpią od siebie nawzajem artystyczne inspiracje. W tym roku młodzi tancerze będą mogli rozwijać swoje kompetencje w zakresie tańca klasycznego, współczesnego oraz burleski. Poznają również podstawowe pozycje jogi, dzięki którym ich ciało będzie jeszcze lepiej przygotowane do wykonywania skomplikowanych pas baletowych.

Zwieńczeniem pracy uczestników projektu będzie koncert finałowy, który dla młodych tancerzy bedzię wyjątkową okazją do zaprezentowania warsztatu tanecznego i wyrazu artystycznego, a także szansą na wyrażenie, jak bardzo rozwinęli swoją wrażliwość i otworzyli się na przekazywanie emocji ruchem. Tancerze pokażą na scenie swoją ogromną świadomość artystyczną, ale przede wszystkim pasję i wielką miłość do tańca, więc podczas koncertu z pewnością nie zabraknie wzruszeń i wielkich emocji.

Projekt Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Taneczne realizowany jest w ramach Programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Sponsorami wydarzenia są również: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Policach, Folwark Podkowa, P.U.P.”TRANS-NET” S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie