Kultura

Randka w ciemno z… książką

Opublikowane

w dniu

[lead]Na kilka dni przed 14 lutym, czyli przed walentynkami, na stronie internetowej Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie zaczęły pojawiać się wpisy: Moje papierowe serce tęskni… Czy przyjdziesz? Jeśli tak, będę szczęśliwa. Nie zawiedziesz, prawda? Tylko Ty i Ja… Nie zapomnij! Czekam na Ciebie 14 lutego… Czy nasze tegoroczne spotkanie będzie równie udane?[/lead]

Dodatkowo Filia Nova ogłosiła, że 14 lutego w Bibliotece na policzan będzie czekała NIESPODZIANKA. Tą niespodzianką była właśnie „Randka w ciemno z…” Pierwsza jej edycja odbyła się w ubiegłym roku i cieszyła się tak dużym powodzeniem, że było dla nas jasne, iż zorganizujemy drugą randkę.

Ogłoszenie i wpisy wzbudziły ciekawość i zaintrygowały naszych Czytelników, szczególnie tych, którzy nie uczestniczyli w ubiegłorocznym spotkaniu:) Zadawali pytania, a niektórzy starali się o to, byśmy uchyliły rąbka tajemnicy, lecz nie mogłyśmy tego uczynić, bo wtedy nie byłoby już niespodzianki! Jedna z pań, która odwiedziła Filię Novą w przeddzień spotkania, zapytała: „Powiedzcie mi, proszę, a czy na tę randkę to można przyjść z mężem, czy lepiej bez?”A nasza odpowiedź brzmiała:„Śmiało można przyjść z mężem. Można też zabrać znajomych i rodzinę. Czekamy na wszystkich!”No to już było dziwne. Na randkę-niespodziankę z mężem? I ze znajomymi? I z rodziną? I jeszcze może będą inni? A! To zapewne jakieś spotkanie z autorem książek? Cóż… domysłom nie było końca, ale wszystko wyjaśniło się 14 lutego. Tego dnia pojawił się afisz z informacją, że na policzan czekają KSIĄŻKI i to z nimi właśnie ta RANDKA W CIEMNO! No dobrze, to już wiemy, że spotkanie ma być z książkami, ale dlaczego w ciemno? I tu jest wspomniana wcześniej NIESPODZIANKA! Otóż książki pokazały się w wyjątkowym wydaniu. Specjalnie wydzielone miejsce, dekoracje w postaci czerwonych balonów w kształcie serduszek, obrazki nawiązujące do istoty walentynek, czerwone kokardy i krzesła, na których Czytelnik mógł zasiąść i spotkać się z Książkami. A każda z nich otulona została w papier prezentowy, zatem nie wiadomo było, jaki to tytuł. Dlatego randka w ciemno. Na każdej z książek widniała karteczka, która zachęcała, aby to właśnie ją Czytelnik – czy ten najmłodszy, czy też troszkę starszy, zabrał ze sobą, na przykład: 

  • Ach, jestem światowym bestsellerem przetłumaczonym na ponad 30 języków! A dlaczego? Bo historia, o której mowa, traktuje o rodzinie, przyjaźni, samotności i odnajdowaniu swojego miejsca na Ziemi, o potędze miłości i naszych wyborach… Poznaj historię opisaną na moich stronach! Zabierz mnie ze sobą, proszę…
  • Coż… Ta dziewczyna jest pesymistką. Nie wierzy w siebie. Ale ma marzenia…

Czy Ty również je masz? Jeśli chcesz poczytać o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i o tym, co jest naprawdę wartościowe – zabierz mnie ze sobą! Nie pozwól, bym czuła się samotna …

  • Jestem książką dla Czytelnika w każdym wieku. Jestem książką, która dostarczy pozytywnych wrażeń nie tylko miłośnikom literatury fantastycznej… Jestem książką, która przyprawia o ciarki… Niebezpieczeństwo czai się wśród drzew z każdym dniem nabiera realnych kształtów. Bądź ze mną!
  • Jedzie, jedzie,

PYR, PYR, PYR…
Pracy zawsze DUUŻO ma.
I o wszystko zawsze DBA! 
Co to takiego? Nie wiesz kolego?
Zaraz wszystko będzie jasne, tylko sięgnij po MNIE, właśnie!

Czytelnicy podchodzili,przeglądali, czytali słowa skierowane do nich przez każdą z Książek i zabierali wybrankę ze sobą. Uśmiechali się przy tym i dziękowali nam, że mogli uczestniczyć w tak miłym i niosącym wiele radości przedsięwzięciu. Dojechało do nas małżeństwo ze Szczecina, które dowiedziało się o randce z Facebooka. Kiedy weszli do Biblioteki, powiedzieli: „Nie mogliśmy odmówić sobie tej przyjemności. Kochamy książki i ta randka to wspaniały pomysł. Nie spotkaliśmy się jeszcze z taką formą promowania czytelnictwa.”Te słowa bardzo nas cieszą. Cieszą tym bardziej, że 14 lutego to również Międzynarodowy Dzień Dawania Książek! A my – Bibliotekarki Filii Novej- chciałyśmy sprawić radość wszystkim zakochanym w KSIĄŻKACH! A one same? Książki? One mogły odetchnąć z ulgą i były szczęśliwe, że ktoś spędzi z nimi czas i pozna świat opisany na ich kartkach…

Okazało się, że tegoroczna RANDKA było równie udana jak ta poprzednia i okazała się WYJĄTKOWA! Bo każde spotkanie z książką jest wyjątkowe, a ona sama pozostaje dla nas tajemnicą, dopóki się jej nie przyjrzymy i jej bliżej nie poznamy…

[signature]Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach

[/signature]

Reklama

Kultura

Wzrost czytelnictwa w Polsce: Autorzy dostrzegani przez czytelników

W najnowszym sprawozdaniu Biblioteki Narodowej zarysowany został obraz współczesnego czytelnictwa w Polsce, który ukazuje istotne tendencje. Z raportu wynika, że czytelnictwo w kraju zanotowało pozytywne zmiany: w ostatnim roku odsetek osób sięgających po książki wzrósł o dziewięć procent, osiągając poziom czterdziestu trzech procent populacji. Dane te rzucają światło na zmieniające się nawyki kulturalne Polaków.

Opublikowane

w dniu

Popularyzacja literatury wśród odbiorców ma kilka wymiarów. Okazuje się, że kluczowe dla sprzedaży są adaptacje filmowe oparte na literackich pierwowzorach oraz międzynarodowe triumfy autorów na polu nagrody tak prestiżowej, jak Nobel. Obecnie na szczycie listy popularnych pisarzy znajdują się Remigiusz Mróz, specjalizujący się w kryminałach i thrillerach prawniczych, Katarzyna Bonda, uznana za królową polskiego kryminału, oraz laureatka Nagrody Nobla – Olga Tokarczuk, której twórczość nie wymaga szerokiej eksplikacji.

Wyraźnie zaznacza się również rozbieżność płciowa w statystykach czytelnictwa. Co druga kobieta w Polsce sięga po książki, w przeciwieństwie do jednego na trzech mężczyzn. Ten fakt koreluje ze stwierdzeniem, że kobiety wykazują się wyższym poziomem wykształcenia. Konstatacja ta może służyć jako bodziec dla mężczyzn do narodowej refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi.

Czytaj dalej

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie