Kultura

Randka w ciemno z… książką

Opublikowane

w dniu

[lead]Na kilka dni przed 14 lutym, czyli przed walentynkami, na stronie internetowej Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie zaczęły pojawiać się wpisy: Moje papierowe serce tęskni… Czy przyjdziesz? Jeśli tak, będę szczęśliwa. Nie zawiedziesz, prawda? Tylko Ty i Ja… Nie zapomnij! Czekam na Ciebie 14 lutego… Czy nasze tegoroczne spotkanie będzie równie udane?[/lead]

Dodatkowo Filia Nova ogłosiła, że 14 lutego w Bibliotece na policzan będzie czekała NIESPODZIANKA. Tą niespodzianką była właśnie „Randka w ciemno z…” Pierwsza jej edycja odbyła się w ubiegłym roku i cieszyła się tak dużym powodzeniem, że było dla nas jasne, iż zorganizujemy drugą randkę.

Ogłoszenie i wpisy wzbudziły ciekawość i zaintrygowały naszych Czytelników, szczególnie tych, którzy nie uczestniczyli w ubiegłorocznym spotkaniu:) Zadawali pytania, a niektórzy starali się o to, byśmy uchyliły rąbka tajemnicy, lecz nie mogłyśmy tego uczynić, bo wtedy nie byłoby już niespodzianki! Jedna z pań, która odwiedziła Filię Novą w przeddzień spotkania, zapytała: „Powiedzcie mi, proszę, a czy na tę randkę to można przyjść z mężem, czy lepiej bez?”A nasza odpowiedź brzmiała:„Śmiało można przyjść z mężem. Można też zabrać znajomych i rodzinę. Czekamy na wszystkich!”No to już było dziwne. Na randkę-niespodziankę z mężem? I ze znajomymi? I z rodziną? I jeszcze może będą inni? A! To zapewne jakieś spotkanie z autorem książek? Cóż… domysłom nie było końca, ale wszystko wyjaśniło się 14 lutego. Tego dnia pojawił się afisz z informacją, że na policzan czekają KSIĄŻKI i to z nimi właśnie ta RANDKA W CIEMNO! No dobrze, to już wiemy, że spotkanie ma być z książkami, ale dlaczego w ciemno? I tu jest wspomniana wcześniej NIESPODZIANKA! Otóż książki pokazały się w wyjątkowym wydaniu. Specjalnie wydzielone miejsce, dekoracje w postaci czerwonych balonów w kształcie serduszek, obrazki nawiązujące do istoty walentynek, czerwone kokardy i krzesła, na których Czytelnik mógł zasiąść i spotkać się z Książkami. A każda z nich otulona została w papier prezentowy, zatem nie wiadomo było, jaki to tytuł. Dlatego randka w ciemno. Na każdej z książek widniała karteczka, która zachęcała, aby to właśnie ją Czytelnik – czy ten najmłodszy, czy też troszkę starszy, zabrał ze sobą, na przykład: 

  • Ach, jestem światowym bestsellerem przetłumaczonym na ponad 30 języków! A dlaczego? Bo historia, o której mowa, traktuje o rodzinie, przyjaźni, samotności i odnajdowaniu swojego miejsca na Ziemi, o potędze miłości i naszych wyborach… Poznaj historię opisaną na moich stronach! Zabierz mnie ze sobą, proszę…
  • Coż… Ta dziewczyna jest pesymistką. Nie wierzy w siebie. Ale ma marzenia…

Czy Ty również je masz? Jeśli chcesz poczytać o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i o tym, co jest naprawdę wartościowe – zabierz mnie ze sobą! Nie pozwól, bym czuła się samotna …

  • Jestem książką dla Czytelnika w każdym wieku. Jestem książką, która dostarczy pozytywnych wrażeń nie tylko miłośnikom literatury fantastycznej… Jestem książką, która przyprawia o ciarki… Niebezpieczeństwo czai się wśród drzew z każdym dniem nabiera realnych kształtów. Bądź ze mną!
  • Jedzie, jedzie,

PYR, PYR, PYR…
Pracy zawsze DUUŻO ma.
I o wszystko zawsze DBA! 
Co to takiego? Nie wiesz kolego?
Zaraz wszystko będzie jasne, tylko sięgnij po MNIE, właśnie!

Czytelnicy podchodzili,przeglądali, czytali słowa skierowane do nich przez każdą z Książek i zabierali wybrankę ze sobą. Uśmiechali się przy tym i dziękowali nam, że mogli uczestniczyć w tak miłym i niosącym wiele radości przedsięwzięciu. Dojechało do nas małżeństwo ze Szczecina, które dowiedziało się o randce z Facebooka. Kiedy weszli do Biblioteki, powiedzieli: „Nie mogliśmy odmówić sobie tej przyjemności. Kochamy książki i ta randka to wspaniały pomysł. Nie spotkaliśmy się jeszcze z taką formą promowania czytelnictwa.”Te słowa bardzo nas cieszą. Cieszą tym bardziej, że 14 lutego to również Międzynarodowy Dzień Dawania Książek! A my – Bibliotekarki Filii Novej- chciałyśmy sprawić radość wszystkim zakochanym w KSIĄŻKACH! A one same? Książki? One mogły odetchnąć z ulgą i były szczęśliwe, że ktoś spędzi z nimi czas i pozna świat opisany na ich kartkach…

Okazało się, że tegoroczna RANDKA było równie udana jak ta poprzednia i okazała się WYJĄTKOWA! Bo każde spotkanie z książką jest wyjątkowe, a ona sama pozostaje dla nas tajemnicą, dopóki się jej nie przyjrzymy i jej bliżej nie poznamy…

[signature]Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach

[/signature]

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Grzegorza Niemczuka, w ramach cyklu “FRYDERYK Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”

Opublikowane

w dniu

Już 10 maja (piątek) o godz. 19:00 w szczecińskiej Willi Lentza odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Tym razem wystąpi Grzegorz Niemczuk — polski wirtuoz fortepianu, zwycięzca licznych konkursów pianistycznych.

Cykl „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” powstał z inicjatywy szczecińskiej Willi Lentza, a pierwsze wydarzenie z cyklu miało miejsce w styczniu 2024 roku. Od tego czasu w murach Willi Lentza zagrali: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik, i Sławomir Wilk. Przez najbliższe miesiące, podczas willowych wieczorów utwory Fryderyka Chopina będą interpretować współczesne gwiazdy estrady oklaskiwane przez publiczność w prestiżowych salach koncertowych świata. Główną ambicją organizatorów jest prezentacja wszystkich utworów mistrza.

Willa Lentza to jedna z najbardziej różnorodnych i aktywnych instytucji kultury. Wydarzenia w Willi Lentza odbywają się niemal codziennie – w programie instytucji nie brakuje interesujących wystaw artystów polskich i zagranicznych, koncertów światowej sławy muzyków czy teatralnych spektakli. Działalność Willi Lentza to szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych, które na wysokim poziomie promują muzykę, sztukę i szeroko rozumianą kulturę. Mimo prestiżowej prezentacji organizatorom wydarzeń z sukcesem udaje się skrócić dystans między dziełem, a odbiorcą — jest to możliwe, dzięki zapewnieniu kameralnego kontaktu z wielką sztuką.

Grzegorz Niemczuk występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata – Carnegie Hall i Steinway Hall w Nowym Jorku, Kioi Hall w Tokio, Beijing Concert Hall w Pekinie, Teatro Sérgio Cardoso w São Paulo, Victoria Concert Hall w Singapurze czy Collonge- Bellerive w Genewie. Grzegorz Niemczuk koncertował już w 36 krajach, a jego muzyka jest

doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, w

2013 roku wygrał nagrodę główną w nowojorskim konkursie International Carnegie Hall Concert Debut Competition. W roku 2016 został laureatem Nagrody Specjalnej International

Busan Maru Music Festival w Korei Południowej.

W trakcie pandemii (2020–2022) artysta stworzył unikatowy projekt nagrań filmów- wykładów o wszystkich utworach Fryderyka Chopina. W tym czasie powstało ponad 330 odcinków, które zostały opublikowane na YouTube oraz na Facebooku. Projekt powstał w dwóch wersjach językowych — polskiej i angielskiej.

W Willi Lentza Grzegorz Niemczuk zaprezentuje pięć mazurków Op. 6, dwie wariacje E-dur

na temat niemieckiej piosenki „Steh’ auf, steh’ auf, du schweizer Bub” Op. posth. oraz z „Hexameronu” na temat marszu z opery „Purytanie” Belliniego op. 29 A, a także Sonatę b- moll Op. 35 (napisaną w Nohant w roku 1839) ze słynnym „Marszem żałobnym” i Scherzo b-moll Op. 31 z roku 1837 dedykowane przez Fryderyka Chopina Adéle de Fürstenstein.

Data: 10 maja 2024

Godzina: 19:00

Miejsce: Willa Lentza, Szczecin

Bilety dostępne: https://bilety.willa-lentza.pl

Czytaj dalej

Kultura

Kevin Kenner i Vienna Morphing Soloists w Willi Lentza

Na początku maja, w szczecińskiej Willi Lentza, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”. Już 8.05 (środa) o godz. 18:00 odbędzie się koncert światowej sławy chopinisty — Kevina Kennera. Artysta wystąpi wraz z zespołem Vienna Morphing Soloists.

Opublikowane

w dniu

Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” to cykl koncertowy, którego celem jest przedstawienie wszystkich dzieł Mistrza z Żelazowej Woli. Wydarzenie organizowane przez szczecińską Willę Lentza rozpoczęło się w styczniu 2024 roku i przez najbliższe miesiące będzie przybliżać twórczość Fryderyka Chopina. W ramach cyklu w Willi Lentza wystąpili już: Jakub Kuszlik, Ewa Pobłocka, David Serebryanik i Sławomir Wilk.

Willa Lentza znana jest ze swojego wkładu w promowanie polskiej kultury, historii i sztuki, co również było inspiracją do stworzenia cyklu koncertowego. Instytucja ta jest jedną z największych i najaktywniejszych w Polsce. Willa Lentza promuje sztukę, muzykę oraz kulturę wysoką i prezentuje je na najwyższym poziomie. To zdecydowanie miejsce, którego brakowało na kulturalnej mapie Szczecina.

Kevin Kenner rozpoczął swoją naukę pod kierunkiem Krzysztofa Burzy. Jeszcze jako nastolatek wyjechał do Polski, aby pobierać nauki u prof. Ludwika Stefańskiego, który przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku. Kenner był wtedy najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę dla obiecującego artysty. Światowe uznanie zyskał w 1990 roku, kiedy zajął II miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (pierwszego miejsca wówczas nie przyznano), otrzymał także nagrodę publiczności za najlepsze wykonanie poloneza. W tym czasie zdobył również brązowy medal w Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Jako solista Kenner koncertował z najwybitniejszymi, światowymi orkiestrami, wśród nich: BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia Czeska, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Orkiestra Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony.

Podczas wydarzenia w Willi Lentza Kevin Kenner wystąpi w towarzystwie Vienna Morphing Soloists. Kwintet składa się z solistów Morphing Chamber Orchestra, która uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w całej Europie. Założycielem zespołu jest producent, aranżer i altowiolista Tomasz Wabnic. Ich niezwykłe umiejętności muzyczne i wszechstronność sprawiają, że są jednym z najbardziej uniwersalnych zespołów na świecie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie