Kultura

Randka w ciemno z… książką

Opublikowane

w dniu

[lead]Na kilka dni przed 14 lutym, czyli przed walentynkami, na stronie internetowej Biblioteki im. Marii Skłodowskiej-Curie zaczęły pojawiać się wpisy: Moje papierowe serce tęskni… Czy przyjdziesz? Jeśli tak, będę szczęśliwa. Nie zawiedziesz, prawda? Tylko Ty i Ja… Nie zapomnij! Czekam na Ciebie 14 lutego… Czy nasze tegoroczne spotkanie będzie równie udane?[/lead]

Dodatkowo Filia Nova ogłosiła, że 14 lutego w Bibliotece na policzan będzie czekała NIESPODZIANKA. Tą niespodzianką była właśnie „Randka w ciemno z…” Pierwsza jej edycja odbyła się w ubiegłym roku i cieszyła się tak dużym powodzeniem, że było dla nas jasne, iż zorganizujemy drugą randkę.

Ogłoszenie i wpisy wzbudziły ciekawość i zaintrygowały naszych Czytelników, szczególnie tych, którzy nie uczestniczyli w ubiegłorocznym spotkaniu:) Zadawali pytania, a niektórzy starali się o to, byśmy uchyliły rąbka tajemnicy, lecz nie mogłyśmy tego uczynić, bo wtedy nie byłoby już niespodzianki! Jedna z pań, która odwiedziła Filię Novą w przeddzień spotkania, zapytała: „Powiedzcie mi, proszę, a czy na tę randkę to można przyjść z mężem, czy lepiej bez?”A nasza odpowiedź brzmiała:„Śmiało można przyjść z mężem. Można też zabrać znajomych i rodzinę. Czekamy na wszystkich!”No to już było dziwne. Na randkę-niespodziankę z mężem? I ze znajomymi? I z rodziną? I jeszcze może będą inni? A! To zapewne jakieś spotkanie z autorem książek? Cóż… domysłom nie było końca, ale wszystko wyjaśniło się 14 lutego. Tego dnia pojawił się afisz z informacją, że na policzan czekają KSIĄŻKI i to z nimi właśnie ta RANDKA W CIEMNO! No dobrze, to już wiemy, że spotkanie ma być z książkami, ale dlaczego w ciemno? I tu jest wspomniana wcześniej NIESPODZIANKA! Otóż książki pokazały się w wyjątkowym wydaniu. Specjalnie wydzielone miejsce, dekoracje w postaci czerwonych balonów w kształcie serduszek, obrazki nawiązujące do istoty walentynek, czerwone kokardy i krzesła, na których Czytelnik mógł zasiąść i spotkać się z Książkami. A każda z nich otulona została w papier prezentowy, zatem nie wiadomo było, jaki to tytuł. Dlatego randka w ciemno. Na każdej z książek widniała karteczka, która zachęcała, aby to właśnie ją Czytelnik – czy ten najmłodszy, czy też troszkę starszy, zabrał ze sobą, na przykład: 

  • Ach, jestem światowym bestsellerem przetłumaczonym na ponad 30 języków! A dlaczego? Bo historia, o której mowa, traktuje o rodzinie, przyjaźni, samotności i odnajdowaniu swojego miejsca na Ziemi, o potędze miłości i naszych wyborach… Poznaj historię opisaną na moich stronach! Zabierz mnie ze sobą, proszę…
  • Coż… Ta dziewczyna jest pesymistką. Nie wierzy w siebie. Ale ma marzenia…

Czy Ty również je masz? Jeśli chcesz poczytać o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i o tym, co jest naprawdę wartościowe – zabierz mnie ze sobą! Nie pozwól, bym czuła się samotna …

  • Jestem książką dla Czytelnika w każdym wieku. Jestem książką, która dostarczy pozytywnych wrażeń nie tylko miłośnikom literatury fantastycznej… Jestem książką, która przyprawia o ciarki… Niebezpieczeństwo czai się wśród drzew z każdym dniem nabiera realnych kształtów. Bądź ze mną!
  • Jedzie, jedzie,

PYR, PYR, PYR…
Pracy zawsze DUUŻO ma.
I o wszystko zawsze DBA! 
Co to takiego? Nie wiesz kolego?
Zaraz wszystko będzie jasne, tylko sięgnij po MNIE, właśnie!

Czytelnicy podchodzili,przeglądali, czytali słowa skierowane do nich przez każdą z Książek i zabierali wybrankę ze sobą. Uśmiechali się przy tym i dziękowali nam, że mogli uczestniczyć w tak miłym i niosącym wiele radości przedsięwzięciu. Dojechało do nas małżeństwo ze Szczecina, które dowiedziało się o randce z Facebooka. Kiedy weszli do Biblioteki, powiedzieli: „Nie mogliśmy odmówić sobie tej przyjemności. Kochamy książki i ta randka to wspaniały pomysł. Nie spotkaliśmy się jeszcze z taką formą promowania czytelnictwa.”Te słowa bardzo nas cieszą. Cieszą tym bardziej, że 14 lutego to również Międzynarodowy Dzień Dawania Książek! A my – Bibliotekarki Filii Novej- chciałyśmy sprawić radość wszystkim zakochanym w KSIĄŻKACH! A one same? Książki? One mogły odetchnąć z ulgą i były szczęśliwe, że ktoś spędzi z nimi czas i pozna świat opisany na ich kartkach…

Okazało się, że tegoroczna RANDKA było równie udana jak ta poprzednia i okazała się WYJĄTKOWA! Bo każde spotkanie z książką jest wyjątkowe, a ona sama pozostaje dla nas tajemnicą, dopóki się jej nie przyjrzymy i jej bliżej nie poznamy…

[signature]Katarzyna Ługiewicz
Biblioteka w Policach

[/signature]

Reklama

Kultura

Długi weekend na Zamku w Szczecinie. Brak pomysłów na nadchodzący długi weekend? Podpowiadamy!

Spektakl „Wariacje enigmatyczne” z Cyrwusem i Dąbrowskim, tango argentyńskie i muzyka hiszpańska w wykonaniu zespołu Duo Milonga, spektakl edukacyjny dla dzieci Teatru Gwitajcie. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapowiada atrakcje na cały długi weekend.

Opublikowane

w dniu

Już w piątek (12.08) na dziedzińcu Zamku będziemy świadkami wspaniałej gry aktorskiej. Piotr Dąbrowski i Piotr Cyrwus zagrają bohaterów sztuki Erica-Emmanuela Schmitta, którym w tle towarzyszyć będzie utwór „Wariacje enigmatyczne” Edwarda Elgara. Emocje nie opadną ani na moment. Będzie to emocjonujący pojedynek dwóch twardzieli, którzy mogą okazać się jednak wrażliwcami, kiedy między nich wkroczy kobieta. Spektakl rozpocznie się o godz. 20.

W niedzielę w ramach cyklu Bajki na lato z Teatrem Gwitajcie Zamek proponuje wybrać się na przedstawienie pt. „Wieść się niesie, ufo w lesie”. Spektakl edukacyjny dla dzieci o ufobrudku, niezbyt sympatycznym przybyszu z odległej planety, który ląduje w samym środku lasu z misją pozbycia się śmieci. Jego zamiary skutecznie udaremniają zwierzątka leśne i poprzez zabawę oraz wesołe piosenki pokazują niezwykłemu gościowi, jak można wykorzystać zużyte opakowania. Ufobrudek z pomocą swoich nowych przyjaciół poznaje walory odnawialnych materiałów i szczęśliwy wraca na swoją planetę.

Również w niedzielę o godz. 16 odbędzie się koncert duetu Duo Milonga. To zaskakujące połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym dźwiękiem akordeonu. Takie niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów. W repertuarze zespołu znajdują się różne kompozycje: od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI-wieczne oraz własne aranżacje muzyki hiszpańskiej i tang argentyńskich.

Dodatkową atrakcją jest kajak legendarnego Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Teraz kajak stanął na Dużym Dziedzińcu Zamku. Można go oglądać z bliska do soboty (13.08) do godz. 18. Później na stałe zagości w Morskim Centrum Nauki na stanowisku poświęconym podróżnikowi.

Zamek będzie czynny przez cały długi weekend. W poniedziałek (15.08) w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zachęca do odwiedzania zamkowych wystaw oraz punktu widokowego na Wieży Dzwonów. Czynne w godz. 10-18. Szczegółowe informacje oraz więcej wydarzeń na stronie Zamku www.zamek.szczecin.pl.

Czytaj dalej

Kultura

Będzie się działo w weekend na Zamku w Szczecinie

Spektakl z piosenkami Cohena, Dzień Kultury Romskiej, bajki dla dzieci z Teatrem Gwitajcie i nie tylko. Na mieszkańców i turystów, którzy w weekend odwiedzą zamkowe dziedzińce, czekać będzie sporo atrakcji. Bez względu na wiek każdy znajdzie coś dla siebie

Opublikowane

w dniu

Już w piątek, 5 sierpnia, o godz. 21 Zamek zaprasza na spektakl Będzie dobrze, Cohen!. To spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie znakomitego aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego świata. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?

W niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 11 w ramach cyklu Bajki na lato z Teatrem Gwitajcie dla najmłodszych Zamek przygotował przedstawienie pt. Chcecie wierzyć czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie. Minimusical, który wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe „krasnoludki”. Rozśpiewane skrzaty zapraszają do wspólnej zabawy.

Także w niedzielę o godz. 16 odbędzie się Dzień Kultury Romskiej. Tego dnia na dziedzińcu Zamku wystąpią: Sara Czureja oraz zespół Somnakuno Drom. Wstęp wolny. Artyści wykonają utwory tradycyjnej europejskiej muzyki romskiej oraz własne kompozycje estradowe. Zespół Somnakuno Drom działa w Szczecinie od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę oraz język społeczności romskiej. W swoim repertuarze ma tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką tworzoną przez młode pokolenie, która ma bardziej dynamiczne brzmienie. Współorganizator wydarzenia: Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”.

Przez cały weekend Zamek zachęca do odwiedzania zamkowych wystaw. W środku zobaczyć można m.in. Zbrojownię oraz Celę Czarownic, a także ekspozycje Gabinet LubinusaNa pańskich stołach i w kredensach oraz Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej. W weekend wystawy czynne są od godz. 10:00 do 18:00. Warto wejść również na Wieżę Dzwonów, z której rozciąga się przepiękny widok na Szczecin i okolicę. Punkt widokowy czynny będzie w weekend w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30).

Szczegółowe informacje oraz więcej wydarzeń na stronie Zamku www.zamek.szczecin.pl.

Czytaj dalej

Kultura

Cyrwus i Dąbrowski w „Wariacjach enigmatycznych” na Zamku

„Wariacje enigmatyczne” Erica Emmanuela Schmitta to pełna zwrotów akcji, przewrotna, błyskotliwa opowieści o miłości. Wystąpią: Piotr Cyrwus i Piotr Dąbrowski, aktorzy znani z filmów i seriali oraz scen największych teatrów w Polsce. Na spektakl zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

 Sztukę znakomitego współczesnego francuskiego pisarza, eseisty i dramaturga (autora m.in. „Oskara i pani Róży” czy „Małych zbrodni małżeńskich”), jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych, zobaczyć będzie można na zamkowym dziedzińcu już w piątek 12 sierpnia o godz. 20:00.

„Wariacje enigmatyczne” to zaskakująca historia o miłości, rozpisana na dwa męskie głosy. Akcja toczy się na wyspie Rosvannoy położonej na Morzu Norweskim, na której mieszka pisarz i noblista – Abel Znorko. Wydaje się, że to człowiek niezwykle samotny, nieco zgorzkniały i niesłychanie uszczypliwy, co udowadnia podczas rozmowy z dziennikarzem (drugim bohaterem spektaklu) – Erikiem Larssenem. Powodem ich spotkania jest nowo wydana powieść pisarza – cykl wyznań miłosnych, zebranych w formie korespondencji między mężczyzną a kobietą. Jak z czasem się okazuje, kobietą nieprzypadkową, istotną w życiu obu panów.

Mężczyźni (w rolach głównych Piotr Cyrwus oraz Piotr Dąbrowski) dyskutują o samotności i sensie miłości. W tle towarzyszy im znamienny utwór – „Wariacje enigmatyczne” Edwarda Elgara. Widzowie są świadkami wspaniałej wręcz koncertowej gry aktorskiej, emocjonującego pojedynku dwóch twardzieli, którzy okazują się jednak wrażliwcami, kiedy między nich wkracza kobieta.

 „Spektakl-rozmowa, wciągająca i wręcz pochłaniająca uwagę widza. To prawdziwy koncert na słowa. Oglądamy, śmiejemy się, wzruszamy. Są zaskakujące momenty, trzymające w napięciu. Dwóch mężczyzn i miłość do kobiety. Skomplikowane uczucie, subtelne, szaleńcze, przeciwstawne” – pisała recenzentka portalu Białystok online po premierze sztuki w wykonaniu Cyrwusa i Dąbrowskiego. Z kolei recenzent Dziennika Teatralnego podkreślał „wysoki kunszt aktorskiej pracy”.

WARIACJE ENIGMATYCZNE

12 sierpnia (piątek), godz. 20:00

Dziedziniec Zamku

Bilety: 40 zł

 Autor Eric-Emmanuel Schmitt

Przekład Barbara Grzegorzewska

Występują: Piotr Cyrwus, Piotr Dąbrowski

Reżyseria Piotr Dąbrowski

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie