Gmina Dobra

Radni ze Szczecina interpelują w sprawie Dobrej

Opublikowane

w dniu

[lead]Radny miejski ze Szczecina, Dariusz Matecki z PiS interpeluje do Prezydenta Piotra Krzystka w sprawie funkcjonującego w latach 1979-1989 w obrębie miejscowości Dołuje wysypiska śmieci, którego zarządcą jest MPO Szczecin. Na powierzchni 6 hektarów Szczecin składował tam opady przemysłowe i komunalne. Mimo upływu lat, byłe składowisko odpadów nadal jest nierekultywowane.[/lead]

Obecnie mija 30 lat od kiedy wysypisko przestało funkcjonować i na terenie tym nic się nie dzieje, co więcej teren ten nie jest w żaden sposób zabezpieczony przez co bardzo często wyrzucane są tam nowe odpady i zaśmieca się ponownie okolicę. Kierownik Urzędu Rejonowego w Szczecinie zobowiązał decyzją z dnia 20.03.1998 r. Miejski Zakład Gospodarki Odpadami do przeprowadzenia rekultywacji. Od tego czasu nic się nie dzieje a wręcz dochodzi do degradacji środowiska.

W 2012 roku Wójt Gminy Dobra zwrócił się w oficjalnym piśmie do Prezydenta Miasta Szczecin z informacją o możliwość dofinansowania rekultywacji składowiska przez Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej, co stanowiłoby możliwość ostatecznego rozwiązania problemu z przeprowadzeniem rekultywacji. Pismo nie spotkało się żadną odpowiedzią ze strony Prezydenta Miasta Szczecin.

– Dziś razem z radnymi gminy Dobra byłem na terenie po wysypisku śmieci miasta, przez brak podjętych działań może dochodzić do zatruwania gleby, wód gruntowych a tym samym mieszkańców żyjących pod Szczecinem, jeśli mamy być miastem metropolitalnym, to nie możemy pozostawiać takich problemów nierozwiązanych – mówi radny Dariusz Matecki.

Dariusz Matecki wniósł do Prezydenta Krzystka pismo o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: Czy Gmina Miasto Szczecin podjęła działania do przeprowadzenia rekultywacji? W jakim czasie według założenia miała być przeprowadzona rekultywacja i co do dnia dzisiejszego zostało zrobione? Kiedy Gmina Miasto Szczecin rozpocznie prace związane z pełną rekultywacją? Czy Gmina Miasto Szczecin i Pan Prezydent wezmą odpowiedzialność, za obniżenie wartości gruntów znajdujących się w pobliżu w związku z nie wykonaniem rekultywacji?

Jednocześnie radny Matecki w nawiązaniu do wcześniejszej interpelacji dot. rekultywacji terenu po byłym wysypisku śmieci miasta Szczecin, wnosi o zorganizowanie wspólnej sesji Rady Miasta Szczecin i Rady Gminy Dobra, na którym przedstawione zostaną m.in. odpowiedzi na przedstawione pytanie zawarte w wyżej wspomnianej interpelacji oraz na wszystkie pytanie radnych gminy Dobra.

Reklama

Gmina Dobra

Cykl wydarzeń „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” – kultura i historia w zasięgu ręki

Gmina Dobra znana jest z bogatej oferty kulturalnej i historycznej. W ramach cyklu wydarzeń „Zwiedzamy kamienne kościoły gminy Dobra” organizowanego przez Stowarzyszenie „Historie Lokalne”, mieszkańcy oraz goście regionu mają okazję zanurzyć się w przeszłość i poznać historie miejsc pełnych duchowości i tradycji.

Opublikowane

w dniu

Pierwsze spotkanie serii odbyło się 13 kwietnia w Wołczkowie, gdzie uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o lokalnych zabytkach sakralnych. Cykl kontynuowany jest w najbliższym czasie wizytą w kościele w Wąwelnicy planowaną na dzień 11 maja, a następnie uczestnicy odwiedzą kościoły w Dobrej, Bezrzeczu oraz Mierzynie.

Wydarzenie zwraca uwagę na ważne aspekty regionalnego dziedzictwa, w tym na nieoczywiste powiązania historyczne, jak choćby między wiejskim kościołkiem a katedrą szczecińską. Historię kościoła oraz lokalnych ciekawostek dotyczących znamienitych postaci takich jak pisarka Elizabeth von Arnim czy król Prus Fryderyk Wielki, przybliży historyczka sztuki Monika Kołacz.

Co ma wspólnego wiejski kościółek z katedrą szczecińską? Gdzie podczas mszy siadywała pisarka, Elizabeth von Arnim? Jaka postać łączy króla Prus Fryderyka Wielkiego z Bukiem? …  Te i inne historie opowiemy sobie już 27. 04, godz. 12.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tych wyjątkowych spotkaniach, zwracając się szczególnie do wieloletnich mieszkańców gminy, których wspomnienia i opowieści mogą stanowić bezcenną wartość dla dalszego przekazywania lokalnej historii.

Kolejne spotkania stanowią wyjątkową okazję do pogłębienia wiedzy na temat lokalnej historii i architektury, a także do integracji społeczności gminy Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Sobotnia wycieczka po gminie Dobra – podróż śladami historii i zabytków

W minioną sobotę, 20 kwietnia, mieszkańcy gminy Dobra mieli okazję wziąć udział w pełnej atrakcji wycieczce autokarowej, którą zorganizowało Gminne Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Celem wycieczki było odkrycie bogatej historii oraz zabytków pięciu miejscowości – Wołczkowa, Dobrej, Buku, Stolca i Grzepnicy. Zajęcia poprowadziła Monika Kołacz, lokalna znawczyni historii, która z pasją dzieliła się wiedzą na temat każdego odwiedzonego miejsca.

Opublikowane

w dniu

Uczestnicy wyprawy mieli unikalną okazję do zobaczenia ważnych dla regionu zabytków i poznania historii, która ukształtowała oblicze tych terenów. W Wołczkowie grupa zatrzymała się przy zabytkowej kaplicy, w Dobrej obejrzano starannie odrestaurowaną stację kolejową, a w Buku podziwiano zabytkowy kościół. W Stolcu uczestnicy zaznajomili się z lokalnymi legendami, a wyprawa zakończyła się w Grzepnicy, gdzie rys historyczny miejscowości stał się fascynującym zakończeniem dnia.

Wydarzenie to pokazało, że lokalne inicjatywy kulturalne, takie jak wycieczki i spotkania edukacyjne, mają znaczący wpływ na wzmacnianie tożsamości społeczności lokalnych oraz na promowanie wiedzy o regionalnym dziedzictwie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pożar domu w Grzepnicy – społeczność mobilizuje się, aby pomóc poszkodowanej rodzinie

W piątkowe popołudnie rozegrał się dramat w Grzepnicy, gdzie doszło do pożaru domu jednorodzinnego. Budynek, pełen niegdyś ciepła rodzinnych wspomnień, został ogarnięty przez płomienie. Pożar, który pochłonął m.in. garaż, dach oraz poddasze, spowodował, że wnętrze domu wymaga kompleksowego remontu.

Opublikowane

w dniu

Strażacy, którzy przybyli na miejsce, szybko podjęli działania w celu opanowania ognia. Na szczęście, nie odnotowano żadnych ofiar w ludziach. Mimo to, właściciele domu stają przed wyzwaniem odbudowy swojego życia. W odpowiedzi na ich sytuację, mieszkańcy powiatu polickiego wykazują solidarność, organizując zbiórkę finansową poprzez portal zrzutka.pl. Inicjatywa ta ma na celu wsparcie poszkodowanej rodziny w trudnym procesie remontu i powrotu do normalności.

Informacje o pożarze i zbiórce są dostępne pod adresem internetowym portalu: https://zrzutka.pl/3kxpvd, gdzie każdy może przyczynić się do zbiórki środków na odbudowę domu.

Zdjęcie: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie