Gmina Dobra

Petycja w sprawie wycofania niekorzystnych dla mieszkańców zmian w gospodarce odpadami komunalnymi 

W czwartek rano przed 40. sesją Rady Gminy Dobra radni Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra złożyli w imieniu mieszkańców petycję w sprawie wycofania niekorzystnych dla mieszkańców zmian w gospodarce odpadami komunalnymi na terenie Gminy Dobra. Petycję podpisało 2330 mieszkańców.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Gminy Dobra, którzy podpisali się pod przedmiotową petycją postulują m.in. przywrócenia cotygodniowych odbiorów odpadów zmieszanych, zwiększenia lub zniesienia limitu odbiorów bioodpadów oraz zwiększenia ilości worków do segregacji śmieci.

Taki duże poparcie dla petycji i wypowiedź współwłaścicielki firmy odbierającej odpady, że koszt odbiorów co tydzień i co dwa tygodnie jest porównywalny pozwalają mieć nadzieję, że główny postulat petycji (przywrócenie cotygodniowych odbiorów odpadów zmieszanych) zostanie spełniony bez dodatkowego obciążania budżetu. Mamy nadzieję, że Wójt Gminy Dobra wsłucha się w głos mieszkańców – powiedział Paweł Malinowski, radny Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.

Petycję podpisało 2330 mieszkańców Gminy Dobra (w tym: 1782 podpisów na listach papierowych oraz 548 podpisów złożonych online). Radni Wspólnoty Samorządowej Gminy dobra koordynowali zbieranie podpisów w które włączyło się wielu mieszkańców Gminy Dobra.

Bardzo dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy poświęcili swój czas i włączyli się w zbieranie podpisów pod petycją – powiedziała Magdalena Zagrodzka, radna Wspólnoty Samorządowej Gminy Dobra.

Temat petycji został podjęty przez radnych Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra na dzisiejszej sesji Rady Gminy Dobra, ale dyskusja została skutecznie przerwana przez Przewodniczącego Rady Gminy Bartłomieja Milucha, który nie pozwolił radnemu Pawłowi Malinowskiemu odnieść się w ramach „ad vocem” m.in. do wypowiedzi radnego Mariusza Lindnera, który uważa, że mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd czy też do wypowiedzi Wójt Gminy Dobra Teresy Dery.

Dziękujemy mieszkańcom za wiele godzin konstruktywnych rozmów podczas zbierania podpisów – powiedziała Monika Duziak – Kowalska.

Gmina Dobra

Ostatnie spotkanie cyklu „Historia w Dobrej” – wykład prof. Simińskiego o Raminach

W środowy wieczór, 19 czerwca, Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy w Mierzynie stał się miejscem dydaktycznym dla licznie zgromadzonych miłośników historii naszego regionu. Było to ostatnie spotkanie w ramach cyklu edukacyjnego „Historia w Dobrej”, organizowanego przez Monikę Kołacz. Tematem przewodnim wykładu były losy rodu von Ramin na Pomorzu, a wydarzenie to było wyjątkowe także ze względu na osobę prelegenta – profesora Rafała Simińskiego.

Opublikowane

w dniu

Profesor Simiński przygotował specjalnie dla tego wydarzenia prelekcję, która była wynikiem skrupulatnych badań źródeł archiwalnych. Swoją wiedzą i odkryciami podzielił się z zainteresowanymi, kreśląc obraz kariery członków rodziny von Ramin. Wykład dotyczył ich wpływu na administrację książęcą, a także ich obecności w duchowieństwie. Nie pominięto również wątku Raminiów jako mieszczan szczecińskich.

Dodatkowym akcentem, który z pewnością zachęcił uczestników do dalszej własnej edukacji, była deklaracja profesora o przygotowaniu artykułu na ten temat do „Przeglądu Zachodniopomorskiego”. Organizatorka wydarzenia wyraziła satysfakcję, że cykl „Historia w Dobrej” może być inspiracją dla naukowców takiego formatu.

Na kontynuację cyklu edukacyjnego będziemy musieli poczekać do października. Wówczas to kolejne wydarzenia rozszerzą naszą wiedzę o fascynujących kartach lokalnej historii.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Sobota pełna historii – oprowadzanie po zabytkowym kościele w Mierzynie

Zapraszamy wszystkich miłośników historii i architektury na wyjątkowe oprowadzanie po zabytkowym kościele w Mierzynie. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 czerwca, o godzinie 14:00 i włączone jest w cykl „ZWIEDZAMY KAMIENNE KOŚCIOŁY GMINY DOBRA”.

Opublikowane

w dniu

Przewodnikiem będzie Monika Kołacz, znana i ceniona za swoje bogate kompetencje w zakresie historii lokalnej oraz umiejętność wciągającego przekazywania wiedzy. To doskonała okazja, by nie tylko zaznajomić się z wyjątkowym charakterem kościelnego interieru, ale również posłuchać o bogatej historii i znaczeniu tej świątyni dla społeczności lokalnej.

Oprowadzanie jest w pełni finansowane z budżetu Gminy Dobra – podkreślając tym samym zaangażowanie władz lokalnych w promowanie kultury i dziedzictwa regionalnego. To doskonała inicjatywa edukacyjna, która przewidziana jest dla osób w każdym wieku.

Wstęp na wydarzenie jest wolne i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Wydarzenie jest zarówno szansą spędzenia czasu w kulturalny sposób, jak i możliwością pogłębienia swojej wiedzy na temat lokalnych zabytków, przybliżając ich historię i znaczenie dla kultury naszego regionu.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Aktywny weekend – Program rozwoju sportu w Gminie Dobra

Gmina Dobra, w ramach współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, zainicjowała projekt „Aktywny Weekend”, mający na celu promocje zdrowego stylu życia wśród mieszkańców. Projekt skierowany jest do osób w różnym wieku, obejmujący dzieci, młodzież oraz dorosłych.

Opublikowane

w dniu

Zajęcia sportowe w ramach projektu organizowane są cyklicznie na terenach przyszkolnych dwóch placówek edukacyjnych. W Publicznej Szkole Podstawowej w Bezrzeczu, przy ul. Górnej 3, a także w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaciół Dzieci w Mierzynie, przy ul. Kolorowej 27, mieszkańcy mają możliwość skorzystania z różnorodnych form aktywności fizycznej, które są dostosowane do różnych grup wiekowych i umiejętności.

Harmonogram zajęć został starannie przygotowany, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Szczegóły oferty zajęć można znaleźć na plakatach umieszczonych w widocznych miejscach obu szkół oraz w innych punktach informacyjnych gminy. Program „Aktywny Weekend” to doskonała okazja dla mieszkańców powiatu polickiego do spędzenia aktywnie czasu, poprawy kondycji i zdobycia nowych umiejętności sportowych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie