Sport

Puchar Świata powraca do Szczecina!

W najbliższy weekend na wodach Jeziora Dąbie rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race będące częścią kultowego cyklu World Match Racing Tour.

Opublikowane

w dniu

Gwiazdorska obsada regat oraz bardzo ciekawy meczowy format gwarantują niezapomniane widowisko. Dziesięć załóg z 5 krajów zmierzy się w walce o punkty do światowego rankingu sterników World Sailing. Jednocześnie są to drugie regaty w sezonie w ramach World Match Racing Tour czyli Meczowych Mistrzostw Świata. Pierwsze odbyły się tydzień temu w Long Beach w USA.

Foto Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

Na starcie szczecińskich regat wśród faworytów do zwycięstwa śmiało można wymienić francuską załogę pod wodzą Maxime’a Mesnila. Obecnie czwarty sternik świata już dwukrotnie wygrywał regaty Pucharu Świata w Polsce, znakomicie zna łódki TOM 28 na których rozegrane zostaną regaty Szczecin Match Race i ma za sobą bardzo udany ubiegły sezon. Druga rozstawiona estońska załoga ze sternikiem Matim Seppem postara się pokrzyżować jego plany. Jednak ten doświadczony zespół, aktualnie skalsyfikowany na 10. miejscu na świecie, nie wspomina zbyt dobrze szczecińskich akwenów. Już kilkukrotnie zjawiali się tutaj w roli faworytów, ale jeszcze nigdy nie udało im się stanąć na najwyższym stopniu podium. Ta sztuka natomiast udała się już trzykrotnie Patrykowi Zbroi i jego szczecińskiej załodze YKP Szczecin. Najwyżej sklasyfikowany na 11 miejscu w światowym rankingu Polak świetnie czuje się na swoich wodach, znakomicie zna jachty i ma patent na wygrywanie regat tradycyjnie już rozgrywanych w weekend majowy.

Foto Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

Trzy załogi z listy startowej plasują się w trzeciej dziesiątce na świecie i każda z nich może zagrozić faworytom. Młody Francuz Aurelien Pierroz od kilku sezonów notuje stabilny wzrost w rankingu i obecnie znajduje się na 24. pozycji. Pomimo początku sezonu w Europie, ma już na koncie zwycięstwo w meczowych regatach. Łukasz Wosiński reprezentujący HRM Racing oraz Przemysław Tarnacki należą do legend polskiego żeglarstwa. Choć od kilku sezonów nie pływają regularnie w regatach najwyższej rangi, obaj mają doświadczenie i umiejętności pozwalające na skuteczne stawianie warunków najlepszym na świecie praktycznie bez przygotowania. Na liście startowej zobaczymy też żeńską załogę, liderkę światowych list Pauline Courtois. Francuzka wraz ze swoją załogą w ubiegłym sezonie zdominowała kobiece żeglarstwo meczowe. Jej planem na ten rok jest wspinanie się w rankingu otwartym, a realizację tego planu rozpoczyna właśnie od regat Szczecin Match Race.

Foto Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

Organizatorzy regat zapewniają zawodnikom 6 jednakowych regatowych jachtów TOM28. Dzięki temu każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka a nie sprzęt. Jest to standard stosowany w regatach meczowych na całym świecie dlatego wiele załóg może przyjechać na regaty nawet z odległych miejsc świata.

Podczas trzech dni wyścigów na Jeziorze Dąbie w Centrum Żeglarskim kibice zobaczą rundę każdy z każdym, a następnie ćwierćfinały, półfinały i finały. Start regat w piątek i godz 10.00, zakończenie w niedzielę o 16.00

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym czyli każdy załoga popłynie w 11 wyścigach. Zwycięzca każdego wyścigu zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok 60 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1 a po nich finały dla najlepszych 4 załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie 4 sędziów i 2 arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Foto Gwidon Libera, www.polishmatch.pl

Sport

Siatkarska kadra polickiego Chemika rośnie – nowe talenty dołączają do drużyny

Siatkarska drużyna Chemik Police zyskuje nowe, silne wsparcie. Klub ogłosił właśnie podpisanie kontraktów z czterema zdolnymi zawodniczkami, które mają przyczynić się do sukcesów zespołu w nadchodzących sezonach. Julia Hewelt oraz Anna Fiedorowicz, obie będące młodzieżowymi reprezentantkami Polski, wraz z Ewą Kwiatkowską i Agatą Nowak, dołączają do składu

Opublikowane

w dniu

Julia Hewelt ma 18 lat i gra na pozycji atakującej. Jest wychowanką Wieżycy Stężycy, gdzie współpracowała z trenerem Dawidem Michorem. W barwach poprzedniego klubu zdobyła dwa mistrzostwa Polski juniorek. Aktualnie przebywa w Irlandii, reprezentując Polskę w mistrzostwach Europy do lat 20.

Cieszę się, bo rozpoczynam przygodę z siatkówką seniorską. Nie spodziewałam się, że rozpocznę ją w takim klubie, ale to tylko pokazuje, jak życie potrafi być nieprzewidywalne. Teraz skupiam się na meczach reprezentacji, a po niej dołączam do Chemika i dam z siebie wszystko – mówi Hewelt.

Anną Fiedorowicz ma 18 lat i występuje na pozycji przyjmującej. Jest wychowanką UKS Olsztyn, ostatnie lata spędziła w Wieżycy Stężycy. Razem z trenerem Dawidem Michorem zdobyli dwa mistrzostwa Polski juniorek. Aktualnie Ania przebywa na mistrzostwach Europy do lat 20, gdzie z reprezentacją walczy o wyjście z grupy. Po trzech meczach Polki mają 9 punktów, a Fiedorowicz gra w wyjściowej szóstce.

Gdyby rok temu ktoś powiedział mi, że za sezon będę grała w Chemiku, to chyba bym nie uwierzyła. Tak się jednak stało, spełniam marzenia i na pewno dam z siebie wszystko – mówi Anna Fiedorowicz.

Ewa Kwiatkowska pochodzi ze Szczecina, gra na pozycji środkowej. W przeszłości występowała m.in. w ŁKS Łódź, MKS Kalisz czy PSPS Chemiku Police. Na koncie ma złoty, srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski.

Historia lubi zataczać koło, tak jak jest w moim przypadku. Jestem szczecinianką, kilka lat grałam w barwach Chemika i ponownie mam szansę reprezentowania barw swojego regionu. Mówią, że koło ratunkowe nie musi być nowe, najważniejsze, żeby utrzymywało się na powierzchni. Wiem jaka będzie moja rola w Chemiku, chciałabym przekazać jak najwięcej doświadczenia i dołożyć cegiełkę do zwycięstw, aby uzyskać jak najlepszy wynik w tym sezonie – mówi Kwiatkowska.

Agata Nowak ma 29 lat i gra na pozycji libero. W poprzednich latach występowała m.in. w Bielsku, Świeciu, Poznaniu, Kaliszu czy Toruniu.

Dołączam do klubu z niesamowitą historią. W ostatnich latach zdominował grę w naszej lidze. Nawet jeśli przechodzi przez trudniejszy moment, to wciąż podpisanie kontraktu w Chemiku znaczy dla mnie wiele. Cieszę się nowym rozdziałem i czekam na start przygotowań – mówi Agata Nowak.

Kadra Chemika Police na sezon 2024/25

Atakujące: Julia Hewelt

Przyjmujące: Martyna Grajber-Nowakowska, Anna Fiedorowicz

Środkowe: Dominika Pierzchała, Ewa Kwiatkowska

Rozgrywające:

Libero: Agata Nowak,

 

Czytaj dalej

Sport

Niespodziewane emocje na meczu Kluczevii Stargard z Chemikiem Police

Piłkarze Kluczevi Stargard pokazali swoją wyższość nad ambitnie broniącym się zespołem Chemika Police, kończąc mecz wynikiem 4:2. Choć miano głównego faworyta do zapewnienia sobie awansu zdawało się niebotycznie ciążyć na barkach stargardzian, to początek meczu niespodziewanie należał do gości z Polic.

Opublikowane

w dniu

Chemik Police, wprawiając w osłupienie licznie zgromadzonych sympatyków Kluczevii, wyszedł na prowadzenie jeszcze przed przerwą, dając nadzieje na niemalże baśniową niespodziankę. Łza wzruszenia krążyła w oczach fanów, gdy młodzi zawodnicy z Polic zdołali zamienić teoretyczne przewidywania w realną przewagę.

Druga połowa meczu przyniosła jednak zmianę biegu wydarzeń. Kluczevia Stargard z każdą minutą nabierała coraz większej determinacji, a kunsztowne zagrania i strzały jak z armaty w końcu przełamały defensywę Chemika Police. Cztery bramki dla Kluczevii ustaliły wynik meczu na 4:2, demonstrując siłę i doświadczenie faworytów.

Mimo przegranej, Chemik Police zszedł z boiska z podniesionymi głowami. Drużyna, choć pokonana, pokazała charakter i zdeterminowanie, które zapewne zaowocuje w przyszłych potyczkach. Młody zespół udowodnił, że nie brakuje mu odwagi w konfrontacji z uznawanymi za silniejszych. To było popołudnie pełne mocy sportowych emocji, które tylko potwierdza, iż w piłce nożnej liczy się nie tylko wynik, ale także duch walki i hart ducha.

 

Czytaj dalej

Sport

Międzynarodowe Regaty Szczecin Fair Play w klasie Finn

W najbliższy weekend w Centrum Żeglarskim będą odbywały się regaty Szczecin Fair Play, które organizujemy wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem klasy Finn.

Opublikowane

w dniu

Start zawodów przewidziany jest na sobotę, 27 lipca. Regaty potrwają dwa dni. Finn to bardzo ciekawa łódka mieczowa, zasłużona dla rozpowszechniania żeglarstwa olimpijskiego. Zaprojektowana w roku 1949, celem udziału w konkursie na łódź olimpijską zorganizowanym przez Fiński Związek Żeglarski przed Olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Ma stosunkowo duży żagiel o powierzchni 10 m², w związku, z czym radzą sobie z nią tylko żeglarze silni, o odpowiedniej masie ciała.

  • Ożaglowanie typu ket

  • Długość kadłuba: 4,5 m

  • Szerokość kadłuba: 1,51 m

  • Powierzchnia żagla: 10 m2

  • Waga kadłuba: 105 kg (przed około 1990 rokiem – 145 kg)

Organizatorami regat są szczecińskie Centrum Żeglarskie oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Finn. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie https://centrumzeglarskie.pl/regaty/szczecin-fair-play.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie