Gmina Kołbaskowo

Przystań w Siadle Dolnym wyróżniona

Opublikowane

w dniu

Przystań dla kajakarzy w oddalonym o 12 km od Szczecina Siadle Dolnym została wyróżniona w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Zachodniopomorskiego. W środę, 16 października 2019 r. wicemarszałek Tomasz Sobieraj wręczył statuetkę wójt Małgorzacie Schwarz za przemyślane zagospodarowanie lewego brzegu Odry. Komisja konkursowa doceniła m.in. ponadlokalne oddziaływanie inwestycji.

Inwestycja w Siadle Dolnym przekształciła dotychczas zaniedbane nabrzeże Odry w bardzo atrakcyjny turystycznie obszar i to nie tylko dla wielbicieli kajakowania po Międzyodrzu. Zyskali wszyscy, którzy cenią sobie klimat terenów nadwodnych i sielskiego otoczenia. Zmienione nabrzeże nie posiada barier architektonicznych, co zachęca do częstszego korzystania z wypoczynku nad Odrą.

Gminie Kołbaskowo udało się stworzyć bardzo atrakcyjne turystycznie miejsce o oddziaływaniu ponadlokalnym. Całość zagospodarowana w sposób wyważony, nieingerujący zbyt mocno w otaczającą przyrodę, zachęca do rekreacji nad wodą, poznawania pięknych terenów Międzyodrza – podkreśla Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Prace przy budowie przystani w Siadle Dolnym zakończyły się w czerwcu 2018 r. Powstała nowa infrastruktura, głównie kajakowa z trzema pomostami z systemami trapowymi oraz elementami do bezpiecznego cumowania. Została umocniona linia brzegowa, postawiono barierki nad rzeką i przy skarpach. Przy okazji zmian nad wodą zagospodarowano okalający teren, na którym powstały: ciąg pieszo-rowerowy, toalety, oświetlenie, altany piknikowe, wiaty do przechowywania sprzętu turystycznego i tablice informacyjne. Całość uzupełniły: ławki, stoliki i stoły piknikowe, grille, a także miejsce do gry w szachy lub warcaby oraz stojaki na rowery.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 4,2 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (działanie 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych).

Warto nadmienić, że Odra Zachodnia, która właśnie w okolicach Siadła Dolnego stanowi jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania aktywnej turystyki kajakowej, rozciąga się od miejscowości Widuchowa do strugi Skośnica. Rzeka stanowi również śródlądową drogę wodną połączoną z Kanałem Hohensaaten-Friedrichsthal. Wraz z Odrą Wschodnią tworzy obszar tzw. Międzyodrza, na którym został utworzony Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmujący torfowiska i mokradła poprzecinane dodatkowo siecią kanałów i starorzeczy. Do często wybieranych przez turystów na kajakowe wyprawy tras należy np. 14-kilometrowy odcinek: Siadło Dolne, Odra Zachodnia, Kanał Kwiatowy (Żeglicki Przekop) Żeglica, Przecznica, Przekop Klucz-Ustowo, Odra Zachodnia, Dziewoklicz, Ustowo Kanał Kurowski, Kurów, Siadło Dolne.

W uroczystości wręczenia Wyróżnienia uczestniczyli również Zbigniew Szczuplak wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołbaskowo, Marek Szczygielski reprezentujący Radę Sołecką oraz wykonawca przedsięwzięcia Adam Rusiecki Dyrektor Przedsiębiorstwa Usług Hydrotechnicznych „Rusiecki”, członkowie komisji konkursowej.

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Warsztaty wokalne z gwiazdą Teatru Kana w Gminie Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza wszystkich mieszkańców na interaktywne warsztaty wokalne, które poprowadzi ceniona artystka Bibianna Chimiak, znana z angażujących występów w Teatrze Kana. Wydarzenie odbędzie się w piątek o godzinie siedemnastej w świetlicy wiejskiej w Moczyłach. Spotkanie twórcze jest częścią większego projektu „Włączamy kulturę”, mającego na celu dostępność i rozwój kulturalny w regionie. Organizatorzy podkreślają, że zajęcia są bezpłatne i otwarte dla uczestników na każdym poziomie zaawansowania.

Opublikowane

w dniu

Celem warsztatów jest nie tylko nauka technik wokalnych, ale również integracja społeczności lokalnej poprzez wspólne śpiewanie i wrażenia artystyczne. Spotkanie będzie doskonałą okazją do zdobycia cennych umiejętności, spotkania z utalentowaną artystką i spędzenia czasu w kreatywnej atmosferze.

Projekt „Włączamy kulturę” jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu na wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Serdecznie zachęcamy do udziału w warsztatach, które mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju osobistego oraz kulturalnego życia społeczności.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Mammobus ponownie odwiedzi gminę Kołbaskowo

Gmina Kołbaskowo zaprasza na kolejną wizytę mammobusu, która odbędzie się w terenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR) w Przecławiu. Mieszkanki gminy Kołbaskowo będą miały możliwość bezpłatnych badań mammograficznych w mobilnym centrum diagnostycznym we wtorek 6 sierpnia br. To ważny element profilaktyki raka piersi, dlatego organizatorzy zachęcają wszystkie Panie spełniające kryteria do wcześniejszej rejestracji potrzebnej do skorzystania z usług mammobusu.

Opublikowane

w dniu

Rejestracja jest już otwarta i potrwa do dnia badania. Dzwonić można od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30 pod dwa dedykowane numery telefonów: 58 767 34 44 lub 58 767 34 77. Pracownice rejestracji udzielą wszelkich niezbędnych informacji oraz pomogą zarezerwować dogodny termin.

Badania mammograficzne są bezpłatne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które przynajmniej od dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach programu profilaktycznego. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i obsługiwany przez wykwalifikowany personel, co zapewnia najwyższą jakość diagnostyki.

 

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Przetarg na przebudowę drogi powiatowej Stobno-Mierzyn

W odpowiedzi na ogłoszenie przetargu na przebudowę odcinka drogi powiatowej Stobno – Mierzyn, napłynęły dwie oferty od znanych przedsiębiorstw budowlanych. Przetarg, który został ogłoszony 7 czerwca br., przyciągnął uwagę firm Strabag oraz Eurovia.

Opublikowane

w dniu

Strabag, międzynarodowa korporacja z sektora budowlanego, wyceniła realizację zadania na 2,3 miliona złotych. Druga oferta, przedstawiona przez konkurencyjną firmę Eurovia, zakłada wykonanie prac za 1,9 miliona złotych. Kwota przeznaczona na inwestycję, ustalona przez zamawiającego, wynosi 2,1 miliona złotych brutto.

Obecnie komisja przetargowa dokonuje analizy przedstawionych ofert. Zgodnie z przewidywaniami, prace mają rozpocząć się jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku. Zadanie obejmuje wykonanie nakładki bitumicznej na długości około 930 metrów drogi oraz częściową budowę nowej konstrukcji drogowej. Plan zakłada ułożenie dwóch warstw mas bitumicznych, wzmocnionych siatką z włókien szklanych i węglowych, wraz z niezbędnymi robotami towarzyszącymi.

Inwestycja wpisuje się w długoterminowy program modernizacji infrastruktury drogowej w powiecie polickim. W ostatnim czasie gmina Police zakończyła kompleksową przebudowę dróg Stobno – Szczecin i Stobno – Dołuje, a aktualnie prowadzone są prace przy przebudowie drogi przebiegającej przez Stobno. Ponadto, w fazie projektowej znajduje się przebudowa drogi łączącej Stobno z miejscowością Będargowo.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie