Kultura

Przegląd krótkometrażówek nominowanych i nagrodzonych Oscarami w Kinie Zamek!

Najlepsze krótkometrażowe filmy nominowane do Oscarów, ale też nagrodzone statuetkami Amerykańskiej Akademii Filmowej będzie można zobaczyć w Kinie Zamek w Szczecinie. W repertuarze m.in. nominowana do Oscara polska „Sukienka” w reż. Tadeusza Łysiaka. Przegląd będzie podzielony na dwa bloki i odbędzie się 8 oraz 10 kwietnia. W jego ramach zaprezentowane zostaną zarówno filmy animowane, jak i aktorskie.

Opublikowane

w dniu

Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Do tegorocznych Oscarów nominowany był polski film „Sukienka” wyreżyserowany przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka.

Krótkie metraże najczęściej pokazywane są w zestawach po kilka produkcji – jedna wizyta w kinie to zanurzenie się w spektrum opowieści, emocji i doświadczeń wizualnych naraz. Pokazy krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara to świetna okazja, by przyjrzeć się najlepszym produkcjom krótkometrażowym ostatniego sezonu, skumulowanym w jedno wyjątkowe doświadczenie filmowe.

Przegląd krótkometrażowych filmów nominowanych do Oscara odbędzie się w Kinie Zamek w Szczecinie w dn. 8 i 10 kwietnia.

Przygotowany przez Kino Zamek przegląd to wyjątkowa okazja obejrzenia reprezentacji światowego kina krótkometrażowego, to najlepsze z najlepszych krótkie formy docenione przez Amerykańską Akademię Filmową. Propozycje przygotowane zostały w polskiej wersji językowej, charakteryzują się różnorodnością i oryginalnością – mówi Krzysztof Spór, dziennikarz filmowy i współautor programu filmowego Kina Zamek.

Pierwszego dnia (8 kwietnia) będzie można obejrzeć Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane. Będzie to pięć nietuzinkowych produkcji, w tym nagrodzona Oscarem animacja The Windshield Wiper. Oprócz tego widzowie poznają przygody małego ptaszka adoptowanego przez rodzinę myszy, który postanawia w końcu rozwinąć skrzydła. Zobaczą, co wspólnego mogą mieć ze sobą delikatna baletnica i szorstki bokser. Odkryją dlaczego członkowie pewnej ekscentrycznej rodziny popadają w obsesję na punkcie wszystkiego, czego się tkną i jakie pytania zadaje swojemu psu agentka służb specjalnych.

Filmy w programie: 

Robin Robin / reż. Dan Ojari, Mikey Please / Wielka Brytania / 2021 / 31 min

Gdy jej niewyklute jajko przypadkowo wpada na śmietnik, Robin zostaje adoptowana przez kochającą rodzinę myszy-włamywaczy. Ma bardziej dziób i pióra niż futro i ogon, nie jest mistrzynią w skradaniu się cichutko na paluszkach – niemniej jednak czuje się jak w domu. W miarę dorastania różnice nie dają jednak o sobie zapomnieć i Robin za wszelką cenę pragnie udowodnić przybranym krewnym, że może być naprawdę dobrą myszą. Wyrusza w pełną wyzwań podróż, by rozwinąć skrzydła i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Boxballet / reż. Anton Dyakov / Rosja / 2019 / 15 min

Pewnego dnia łagodna baletnica o imieniu Olya spotyka szorstkiego, gburowatego boksera Jewgienija. Ich światy i filozofia życia nie mogą się bardziej od siebie różnić. Kontrast jest tak ostry, że nawiązanie nawet najcieńszej nici porozumienia wydaje się być niemożliwe. Czy tak odmienne istoty znajdą w sobie wzajemne wsparcie i pozwolą by połączyło ich coś więcej?

Affairs of the Art / reż. Joanna Quinn / Wielka Brytania, Kanada / 2021 / 16 min

Ekscentryczne, ale też ujmujące i komiczne obsesje jednej rodziny w pełnej humoru, ręcznie rysowanej animacji. Beryl, 59-letnia pracownica fabryki, kocha rysować i jest zdeterminowana, by stać się hiperfuturystyczną artystką. Poznamy także jej dorosłego syna Colina, maniaka technologii, jej męża Ivora, obecnie muzę i modela Beryl wspierającego żonę w kreatywnych zapędach, oraz jej siostrę Beverly, fanatyczną narcyzkę mieszkającą w Los Angeles.

Bestia / reż. Hugo Covarrubias / Chile / 2021 / 16 min

Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Íngrid, agentki tajnej policji w Chile w 1975 roku. Jej relacje z własnym psem, ciałem, lękami i frustracjami ujawniają pęknięcia nie tylko w niej samej, ale i w objętym reżimem dyktatury wojskowej kraju.

The Windshield Wiper / reż. Alberto Mielgo / Hiszpania / 2021 / 15 min – OSCAR 2022

Na tle hałaśliwej, wypełnionej dymem kawiarni współczesny filozof pogrąża się w myślach. Zastanawiając się nad życiowymi wzlotami i upadkami, błędami, oczekiwaniami i drobnymi tęsknotami, mężczyzna wyrusza w metaforyczną podróż oświecenia pełną żywych obrazów, badając różne fazy romansu, cechy ludzkiej natury oraz przyszłość randek i związków, w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie „Czym jest miłość?”.

Początek programu o godz. 19. Łączny czas: 97 minut.

10 kwietnia zaprezentowane zostaną z kolei Najlepsze krótkometrażowe filmy aktorskie. Widzowie zobaczą pięć  wyjątkowych produkcji, w tym polski film „Sukienka” oraz nagrodzony w tym roku statuetką The Long Goodbye. Będą towarzyszyć Henrikowi, który z jakiegoś powodu za wszelką cenę musi zaśpiewać karaoke, czy Mateo, który znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Poznają pragnienia pracującej w przydrożnym motelu niskorosłej Julii, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki; lęki brytyjskiej rodziny, której spokojne życie w ułamku sekundy rozpada się na kawałki i dylematy nastoletniej Sezim z Kirgistanu, która staje przed wyborem między wolnością, a poszanowaniem tradycji.

Filmy w programie:

On My Mind / reż. Martin Strange-Hansen / Dania / 2021 / 18 min

Henrik chce zaśpiewać żonie piosenkę. Koniecznie dziś, koniecznie już, teraz. To kwestia życia i śmierci i… karaoke.

Please Hold / reż. K.D. Dávila / USA / 2020 / 19 min

 

W niedalekiej przyszłości 20-letni Mateo o latynoskim pochodzeniu zostaje aresztowany przez policyjnego drona bez żadnego wyjaśnienia i trafia do w pełni zautomatyzowanego więzienia bez możliwości ucieczki. Aby ujść z życiem, będzie musiał zmierzyć się z labiryntem skomputeryzowanej biurokracji amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości i wyruszyć na poszukiwanie człowieka, który jako jedyny może wszystko naprawić.

Sukienka / reż. Tadeusz Łysiak / Polska / 2020 / 30 min

„Sukienka” to opowieść o pożądaniu i kobiecej przyjaźni, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka. W główną rolę wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa. Jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

The Long Goodbye / reż. Aneil Karia / Wielka Brytania / 2020 / 12 min – OSCAR 2022

W niedalekiej przyszłości Riz i jego rodzina muszą zmierzyć się ze światem zewnętrznym, który gwałtownie wkracza w ich spokojne życie i uporać z prawdziwymi emocjami, jakie żywi do nich ich przyszywany kraj. Opowiedziana z wyczuciem acz druzgocąca historia i przejmujący, poetycki krzyk prosto z serca. Jednym z autorów scenariusza jest nominowany do Oscara aktor Riz Ahmed, który wcielił się też w główną rolę w filmie.

Ala Kacchu – Take and Run / reż. Maria Brendle / Szwajcaria / 2020 / 38 min

19-letnia Sezim chce spełnić swoje marzenie o studiowaniu w stolicy Kirgistanu. Kiedy zostaje porwana przez grupę młodych mężczyzn i zmuszona, by poślubić nieznajomego, jej życie rozpada się na kawałki. Odmowa jest równoznaczna z wykluczeniem ze społeczeństwa. Sezim desperacko szuka wyjścia z sytuacji, rozdarta między pragnieniem wolności a ograniczeniami, jakie narzuca jej kultura i tradycja jej własnego kraju.

Start programu o godz. 19. Łączny czas: 121 minut.

Bilety na każdy z programów kosztują 14 i 12 zł. Są dostępne na stronie https:/bilety.zamek.szczecin.pl, w kasie Zamku (Skrzydło Wschodnie, wejście A, I piętro) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego).

Na czasie

Exit mobile version