Ta droga ma kluczowe znaczenie dla całej aglomeracji szczecińskiej – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz, podpisując dokument o dofinansowaniu projektu z funduszy unijnych w ramach RPO WZ. – Mam świadomość, że realizowanie inwestycji drogowych nie jest dziś łatwe. Jeśli chodzi o wykonawstwo – ceny, mówiąc delikatnie, szaleją. To jest wielkie wyzwanie dla samorządów, by zmieścić się budżecie i terminie. Projekty drogowe nie są też łatwe dla mieszkańców, bo trzeba jakoś ten czas remontów przeżyć. Widać to choćby w Szczecinie.
Przebudowany zostanie 2,5-kilometrowy odcinek drogi powiatowej nr 3920Z Dołuje – Przecław, od drogi krajowej nr 10 do skrzyżowania w Stobnie (z wyłączeniem odcinka w Dołujach wyremontowanego przez gminę). To popularna trasa łącząca przygraniczne miejscowości, ważna nie tylko dla gmin Dobra i Kołbaskowo, ale również mieszkańców zachodnich dzielnic Szczecina. Łączy się z DK 10, jest więc alternatywnym dojazdem do przejścia granicznego w Lubieszynie i ulokowanych na tym obszarze firm.
Rozwój aglomeracji szczecińskiej, metropolitalność powoduje, że drogi powiatowe stają się głównymi nitkami komunikacji, łącznikami – tłumaczył starosta policki Andrzej Bednarek.
Wyliczał, że np. w gminie Dobra przez 15 lat liczba mieszkańców wzrosła z 5 do 24 tysięcy. I trudno nadążyć z rozbudową infrastruktury. Ale współpraca między samorządami pozwala realizować wiele ważnych przedsięwzięć.
Przebudowa odcinka Dołuje – Stobno to kolejny piękny przykład jak rzeczywistość drogowa ulega zmianie dzięki wsparciu pana marszałka. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwala nam przystąpić do realizacji tej inwestycji – podkreślił starosta policki.
Po przebudowie trasa będzie przystosowana do ruchu pojazdów o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Teraz, z powodu złego stanu nawierzchni, obowiązują tam ograniczenia w ruchu ciężarówek, co utrudnia dostęp do terenów inwestycyjnych i działających w Stobnie przedsiębiorstw.
Dodatkowo projekt przebudowy drogi Dołuje-Stobno łączy obszar o niedostatecznym skomunikowaniu z siecią TEN-T (droga S-10), a więc wpisuje się w kompleksowe rozwiązania obszarowe i przyczynia się do wypełnienia luki w istniejącym systemie drogowym.