Gmina Dobra

Protest mieszkańców Bezrzecza. Żądają remontu drogi

Opublikowane

w dniu

[lead]150 mieszkańców Bezrzecza protestowało w sobotę przeciwko bierności władz powiatu polickiego.[/lead]

Chodzi o ulicę Górną. Mieszkańcy twierdzą, że od lat bezskutecznie proszą starostę polickiego o jej gruntowny remont. Mieszkańcy Bezrzecza blokowali drogę powiatową w Bezrzeczu, 14 grudnia godzinach od 12 do 13. O ich całkowitą przebudowę mieszkańcy Bezrzecza walczą już od kilku lat.

– Spotkaliśmy się tu przede wszystkim po to, żeby pokazać nasze niezadowolenie i powiedzieć panu staroście, że my już nie wierzymy w to co obiecują. Mieszkam tu od ponad 10 lat i nigdy nie widziałam porządnego remontu tej drogi. Ona jest wyłącznie łatana. Droga nie ma odwodnień, wąskie i niebezpieczne chodniki, niedoświetlone i niewidoczne przejścia. W momencie, kiedy są złe warunki atmosferyczne, nasze dzieci przychodzą brudne i mokre, do szkoły przynoszą ciuchy na zmianę. Chcemy zapewnień, że powiat będzie szukał tych pieniędzy i zabezpieczy je na remont tej drogi – mówi Katarzyna Ciurzyńska, mieszkanka Bezrzecza.

Zdaniem Starostwa Powiatowego w Policach obecnie w budżecie nie ma środków finansowych na gruntowną modernizację obu ulic – wstępnie przewidziana jest ona w roku 2023.

– Przez cztery lata jako radna powiatu polickiego walczyłam o to, by były pieniądze na tę drogę, i nic. Teraz zaglądam do budżetu na następne lata i co? Dalej nic – mówi Magdalena Zagrodzka, która brała udział w pikiecie. – Stwierdziliśmy, że dalej tak być nie może.

Mieszkańcy podkreślają, że droga jest za wąska, a jeżdżą nią także autobusy komunikacji miejskiej i ciężarówki, i dziurawa. Na dodatek jest źle oświetlona, na przejściach nie widać pieszych.

Spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie zapowiedział podczas listopadowej sesji Rady Powiatu starosta policki Andrzej Bednarek.

Droga, o której mowa jest jednym z najbardziej obciążanych ruchem kołowym ciągów w powiecie. Stanowi ona trzon ruchu lokalnego w Berzeczu (jedyny dojazd do osiedli mieszkaniowych, szkoły oraz sklepów handlowych), jednocześnie pełniąc rolę istotnego szlaku tranzytowego do i ze Szczecina dla wielu mieszkańców innych miejscowości tak gminy Dobra, jak i powiatu polickiego. Ulice te służą także trzem liniom autobusowym i ciężkiemu transportowi drogowemu czy wzrastającemu ruchowi sprzętu budowlanego. Na bardzo wąskim chodniku wzdłuż tej drogi, szczególnie w godzinach porannych, występuje także wzmożony ruch pieszych w tym dzieci idących do szkoły podstawowej mieszczącej się przy ul. Górnej. W przypadku opadów atmosferycznych, przy braku odwodnienia jezdni nie jest możliwe bezpieczne poruszanie się tym chodnikiem.

Reklama

Gmina Dobra

Niszczenie chodnika

Strażnicy gminni  stwierdzili zniszczenie chodnika przy ulicy Żubrzej w m. Dołuje. Według wstępnych ustaleń kierowca pojazdu, który tego dokonał okazał zezwolenie Starostwa Powiatowego w Policach na poruszanie się pojazdów ciężarowych na trasie Dołuje do działki rolnej, na wysokości której został zniszczony chodnik.

Opublikowane

w dniu

Mając na uwadze poczynione ustalenia strażnicy gminni nałożyli na sprawcę dwa mandaty karne. Jednocześnie zarówno Starostwo Powiatowe, jak i Straż Gminna zobowiązała sprawcę do pilnego naprawienia uszkodzenia. Sprawa będzie monitorowana.

Andrzej Budzyński
Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Bezpłatna nauka gry w tenisa ziemnego

Dzieci i młodzież z gminy Dobra może skorzystać z bezpłatnych zajęć nauki gry w tenisa ziemnego.  Treningi odbywać się będą w każdą środę i piątek począwszy od 5 lipca na kortach tenisowych przy kompleksie sportowym Orlik w Dobrej.

Opublikowane

w dniu

Podział na grupy wiekowe:
I grupa – (dzieci w wieku 7-10 lat) w godz. 17-18
II grupa – (dzieci w wieku 11-14 lat) w godz. 18-19
III grupa – (młodzież w wieku 15-19 lat) w godz. 19-20
Grupy liczyć będą maksymalnie 8 osób.
Zapisy chętnych osób odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Dobrej, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15, pod nr telefonu: 91 424 19 79. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia finansowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok w ramach zadania na rzecz dzieci i młodzieży „Profilaktyka poprzez sport”.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Przebudowa drogi Dołuje – Stobno oraz drogi w Stobnie

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Policach zorganizowano briefing prasowy dotyczący realizowanych przez Powiat Policki dwóch inwestycji drogowych na terenie gmin Dobra i Kołbaskowo. Pierwszą jest przebudowa drogi Dołuje – Stobno, a drugą przebudowa drogi w miejscowości Stobno.

Opublikowane

w dniu

W briefingu wzięli udział m.in. starosta Andrzej Bednarek, wicestarosta Joanna Napiwodzka, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska, Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz oraz wykonawcy obu inwestycji drogowych.
Wykonawcą trwającej już przebudowy drogi powiatowej na odcinku Dołuje – Stobno jest firma Eurovia Polska S.A. Z części remontowanej drogi zerwano już nawierzchnię. Do 30 września droga między Dołujami a Stobnem została zamknięta. Niebawem rozpoczną się też prace na odcinku od skrzyżowania z krajową 10 do przychodni w Dołujach. Tam planowany jest ruch wahadłowy. Przewidziany termin zakończenia prac to koniec października br.
Drugą inwestycją realizowaną przez starostwo jest przebudowa drogi powiatowej w miejscowości Stobno, na odcinku około 1 kilometra. W ramach inwestycji powstaną między innymi chodniki, dojazdy do posesji i sieć kanalizacji w miejscowości. Planowany termin zakończenia prac to koniec września 2024 r.
Podczas briefingu starosta poinformował, że prace budowlane na ul. Górnej i Koralowej w Bezrzeczu prowadzone są zgodnie z harmonogramem i jest duże prawdopodobieństwo, że inwestycja zakończy się jeszcze w tym roku.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie