Gmina Dobra

Protest mieszkańców Bezrzecza. Żądają remontu drogi

Opublikowane

w dniu

[lead]150 mieszkańców Bezrzecza protestowało w sobotę przeciwko bierności władz powiatu polickiego.[/lead]

Chodzi o ulicę Górną. Mieszkańcy twierdzą, że od lat bezskutecznie proszą starostę polickiego o jej gruntowny remont. Mieszkańcy Bezrzecza blokowali drogę powiatową w Bezrzeczu, 14 grudnia godzinach od 12 do 13. O ich całkowitą przebudowę mieszkańcy Bezrzecza walczą już od kilku lat.

– Spotkaliśmy się tu przede wszystkim po to, żeby pokazać nasze niezadowolenie i powiedzieć panu staroście, że my już nie wierzymy w to co obiecują. Mieszkam tu od ponad 10 lat i nigdy nie widziałam porządnego remontu tej drogi. Ona jest wyłącznie łatana. Droga nie ma odwodnień, wąskie i niebezpieczne chodniki, niedoświetlone i niewidoczne przejścia. W momencie, kiedy są złe warunki atmosferyczne, nasze dzieci przychodzą brudne i mokre, do szkoły przynoszą ciuchy na zmianę. Chcemy zapewnień, że powiat będzie szukał tych pieniędzy i zabezpieczy je na remont tej drogi – mówi Katarzyna Ciurzyńska, mieszkanka Bezrzecza.

Zdaniem Starostwa Powiatowego w Policach obecnie w budżecie nie ma środków finansowych na gruntowną modernizację obu ulic – wstępnie przewidziana jest ona w roku 2023.

– Przez cztery lata jako radna powiatu polickiego walczyłam o to, by były pieniądze na tę drogę, i nic. Teraz zaglądam do budżetu na następne lata i co? Dalej nic – mówi Magdalena Zagrodzka, która brała udział w pikiecie. – Stwierdziliśmy, że dalej tak być nie może.

Mieszkańcy podkreślają, że droga jest za wąska, a jeżdżą nią także autobusy komunikacji miejskiej i ciężarówki, i dziurawa. Na dodatek jest źle oświetlona, na przejściach nie widać pieszych.

Spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie zapowiedział podczas listopadowej sesji Rady Powiatu starosta policki Andrzej Bednarek.

Droga, o której mowa jest jednym z najbardziej obciążanych ruchem kołowym ciągów w powiecie. Stanowi ona trzon ruchu lokalnego w Berzeczu (jedyny dojazd do osiedli mieszkaniowych, szkoły oraz sklepów handlowych), jednocześnie pełniąc rolę istotnego szlaku tranzytowego do i ze Szczecina dla wielu mieszkańców innych miejscowości tak gminy Dobra, jak i powiatu polickiego. Ulice te służą także trzem liniom autobusowym i ciężkiemu transportowi drogowemu czy wzrastającemu ruchowi sprzętu budowlanego. Na bardzo wąskim chodniku wzdłuż tej drogi, szczególnie w godzinach porannych, występuje także wzmożony ruch pieszych w tym dzieci idących do szkoły podstawowej mieszczącej się przy ul. Górnej. W przypadku opadów atmosferycznych, przy braku odwodnienia jezdni nie jest możliwe bezpieczne poruszanie się tym chodnikiem.

Reklama

Gmina Dobra

Warsztaty decoupage dla seniorów w GCKiB w Dobrej

Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Dobrej zaprasza seniorów na warsztaty decoupage, które odbędą się w dniu 24 kwietnia 2024 roku o godzinie 18:00. Spotkanie kreatywne będzie szansą na rozwijanie artystycznej pasji i dostarczy okazję do nauki nowych umiejętności.

Opublikowane

w dniu

Decoupage to sztuka dekorowania przedmiotów poprzez naklejanie papierowych ozdób, które następnie pokrywa się specjalnym lakierem. To nieskomplikowana, lecz efektowna metoda na stworzenie osobistych, unikalnych dzieł sztuki. Podczas warsztatów uczestnicy mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy o technikach decoupage i zastosować je w praktyce, co pobudzi ich wyobraźnię i stworzy przestrzeń dla artystycznej ekspresji.

Zgłoszenia na warsztaty są przyjmowane telefonicznie pod numerem 91 424 19 35 w godzinach od 12:00 do 20:00. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego warto zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem, by mieć pewność udziału w zajęciach.

Warsztaty są idealnym sposobem na kreatywne spędzenie czasu wolnego i mogą przynieść wiele satysfakcji z samodzielnego wykonania dekoracyjnych przedmiotów. Inicjatywa ta sprzyja również integracji środowiska lokalnego oraz wymianie doświadczeń międzypokoleniowych.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Spotkanie z lokalnymi autorami w bibliotece w Mierzynie

Spotkanie z lokalnymi autorami, Markiem Stelarem, Marcinem Grzelakiem i Przemkiem Kowalewskim, przyciągnęło tłumy. Atmosfera była gwarna, pełna wesołych rozmów i ożywionych dyskusji.

Opublikowane

w dniu

Oprawa spotkania sprzyjała rozmowom w nieformalnej atmosferze, gdzie autorzy dzielili się swoimi doświadczeniami i twórczymi planami. Odbywające się dyskusje nie stroniły od humoru i lekkości, co potwierdzają anegdoty dotyczące życia pisarzy.

Po zakończeniu panelu dyskusyjnego, w kuluarach rozbrzmiewały nieprzerwane rozmowy. Czytelnicy mieli możliwość bezpośredniego dialogu z autorami, zdobywania autografów oraz zadawania pytań, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu społecznym i zainteresowaniu literaturą. Z kolei dla pisarzy było to miejsce pełne inspiracji oraz bezpośredniego kontaktu z odbiorcami ich twórczości.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim przybyłym i zapraszają na kolejne spotkania zaplanowane na 23 maja i 6 czerwca. W tak pozytywnej atmosferze upływający czas w bibliotece w Mierzynie zwiastuje wiele nadchodzących pasjonujących wydarzeń kulturalnych.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nabór do Uniwersytetu Pierwszego Wieku

 Fundusz Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy rozpoczął nabór do nowego projektu pt: UNIWERSYTET PIERWSZEGO WIEKU. Jest to kurs skierowany do osób w wieku 15-29 lat, chcący podnieść swoje umiejętności, wiedzę i kompetencje społeczne.

Opublikowane

w dniu

Oferta jest skierowana do osób poszukujących nowego celu w życiu, bądź osób które dopiero go szukają.

Projekt zakłada wsparcie młodych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym np. ze względu na zamieszkanie na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego, poprzez powołanie UPW.

Celem projektu jest przygotowanie młodych mieszkańców  regionu do bycia lokalnym liderem, działaczem Rad Młodzieżowych na wszelkich szczeblach, przez co np.podniesie się poziom zaangażowania społecznego.

Zależy nam, aby absolwenci UPW stali się lokalnymi liderami, zakładali organizacje/rady młodzieżowe i zachęcali innych do działania mającego na celu budowanie „małej ojczyzny”.

Uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć czym są organizacje/rady młodzieżowe poprzez czynny udział w warsztatach.

 

ZAKRES WARSZTATÓW:

– animowania społ.

-przeprowadzanie akcji społ.

-pozyskiwanie funduszy

-realizowanie projektów

-promocja działań lokalnych

-pozyskiwanie wiedzy z zakresu organizacji młodzieżowych

-nabycie wiedzy i praktyki pozwalające lepiej aktywizować młodzież w lokalnym środowisku

Projekt obejmuje:

a) szkolenia teoretyczne: 1 spotkanie weekendowe (od piątku godz. 15:30 do niedzieli godz. 15:30), łącznie 120 godzin,

b) szkolenia praktyczne (wyjazdowe): 2 wyjazdy (jeden w roku 2024, jeden  roku 2025)

 

UPW do końca 2025 jest projektem pilotażowym, który pozwala rozpoznać potrzeby funkcjonowania. Planujemy cykliczność przedsięwzięcia.

Głównym celem Rządowego Programu Funduszu Młodzieży jest zwiększenie zaangażowania młodzieży w życie publiczne przez wsparcie inicjatyw młodzieżowych, oraz wzrost ich znaczenia w życiu publicznym, oraz ich wzmocnienie instytucjonalne.

Miejsce realizacji zadania:

Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy – Fundacja z siedzibą w Mierzynie, ul. Welecka 13b, 72-006 Mierzyn

Siedziba ZUL to miejsce dostosowane dla osób niepełnosprawnych, oraz w pełni przystosowany i wyposażony do zajęć dydaktycznych, warsztatowych, oraz plenerowych.

GRUPA DOCELOWA:

Działanie skierowane jest do 40 osób ( dwie grupy po 20 osób),

-w wieku 15-29 lat

-wykazujące się już wcześniej zaangażowaniem społecznym, bądź zainteresowanych taką inicjatywą.

Nabór do UPW zostanie ogłoszony na stronie Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego, oraz w mediach społecznościowych, i mediach lokalnych.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie