Kultura

Program wydarzeń Domu Kultury „13 Muz”

Opublikowane

w dniu

19.05.2022 czwartek g. 18:00 – Pokaz etiud Filmowych i zbiórka funduszy dla Ukrainy wraz z wydarzeniami towarzyszącymi

Zapraszamy na wydarzenie, którego celem będzie zebranie funduszy na apteczkę żołnierską (fundusze będą zebrane podczas wydarzenia), która zostanie zakupiona dla żołnierzy walczących o wolność Ukrainy (koszt jednej apteczki 890 zł). Może dzięki nam zostanie uratowane życie jakiegoś żołnierza.

Wojna działa na różne sposoby, wyzwala nowe siły, by bronić własnego narodu, ale też obezwładnia i paraliżuje. I o tym będą dwie etiudy filmowe „Pokój” i „Rodzina”. Filmy są efektem pracy dzieci i młodzieży, uczniów Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, uczestniczącej w 2021 roku w letnich warsztatach filmowych. Podczas spotkania dowiemy się również jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w czasie kryzysu wojennego, posłuchamy wiersza będącego protestem przeciwko wojnie oraz występu muzycznego.

W programie wydarzenia:

1. Etiudy filmowe „Pokój” i „Rodzina”

2. Prelekcja psychologa na temat wpływu kryzysu wojennego na zdrowie psychiczne

3. Wypowiedzi uczestników

4. Wiersz członka Stowarzyszenia „Więź” Mariusza Krówki „Stop wojnie”

5. Występ muzyczny Liliany Kostrzewy

6. Poczęstunek: kawa lub herbata i ciastko

Opis Filmów

„Pokój” to liryczna historia walki odważnej Agaty z zespołem stresu pourazowego. Kiedyś Agata była młodą i ambitną kobietą, a jej życie było kolorowe i szczęśliwe. Miała córeczkę, ukochanego męża, wierną koleżankę i miłość dla całego świata. Jednak wszystkie te kolory odebrała wojna, pozostawiając po sobie tylko szarą rutynę oraz ogromny stres. Każdy dźwięk, każdy obraz, każde wspomnienie wywołują w Agacie silne napięcia lękowe. Została sama i obwinia się za wszystko, co się wydarzyło. Czy Agata będzie w stanie pogodzić się z przeszłością i poradzić sobie z „Drugim ja”, na które nakłada poczucie winy? Film zdobył główną nagrodę, statuetkę „Adama” na I Odeskim Młodzieżowym Festiwalu Filmów „Wszystko dla Polski”.

„Rodzina” to film o tym, jak wojna zmienia życie rodzin, synowie i córki idą na front i nie zawsze wracają. To opowieść o sile kobiet, młodych dziewcząt walczących na frontach II wojny światowej, ramię w ramię z mężczyznami. O dzielnych pielęgniarkach, które często z narażaniem własnego życia ratują rannych, niosąc pomoc potrzebującym.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” powstało z inicjatywy członków rodzin osób z niepełnosprawnością psychiczną, przy wsparciu zaprzyjaźnionych ludzi dobrej woli. Do Krajowego Rejestru Sądowego zostało wpisane 8 stycznia 2004 r. Świadczy szeroką pomoc w rehabilitacji osób po kryzysach psychicznych i ich rodzin. Daje im wsparcie i nadzieję na lepsze jutro.

Koordynator wydarzenia: Maciej Korpuliński

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans – „Więź”

Dom Kultury „13 Muz”

Partner: ZPU Oddział im. A Mickiewicza w Odessie

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

20.05.2022 piątek g. 19:00 – Miłość – w świecie opery i filmu

Zapraszamy na wiosenny koncert, który przeniesie Państwa do świata oper, operetek, filmu i musicali.

W koncercie wystąpi kwartet Golden Star z gościnnym udziałem Joanny Sinkiewicz, sopranistki, laureatki Nagrody Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku 2018”.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć kompozycje F. Chopina, W. Kilara, F. Lehara, J. Straussa, A. L. Webbera i innych wybitnych kompozytorów. Zabierzemy Państwa w podróż po melodiach sentymentalnych, które skrywają się w sercach każdego z nas, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Utwory zabrzmią w aranżacjach na kwartet smyczkowy.

Kwartet Golden Star w składzie:

Stella Karalis – skrzypce

Maria Bieleninik – skrzypce

Gabriela Świdrów – altówka

Katarzyna Kupny – wiolonczela

Joanna Sinkiewicz – sopran

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 25 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

21.05.2022 sobota g. 18:00 – „RÓŻA, historia nie lubi się powtarzać” – spektakl teatralny grupy TeART na Raz

Amatorska grupa teatralna pod kierownictwem Marka Brzezińskiego „TeART na Raz” przedstawi spektakl inspirowany historią hrabiny Elizabeth von Arnim, przybyłej ponad sto lat temu z Berlina do Nassenheide (dzisiejsze Rzędziny). Tam w małej podszczecińskiej wiosce odnalazła spokój ducha i miłość swojego życia.

Co Rozalia Sokół tytułowa „Róża” odnajdzie w Rzędzinach gdzie wraz z mężem pojawia się na początku XXI wieku? Czy historia rzeczywiście nie lubi się powtarzać? Na czym polega magia miejsca, magia przedmiotu? Między innymi takie pytania zadaje autor scenariusza – Andrzej Klepadło.

Premiera spektaklu „Róża” miała miejsce w październiku 2021 roku w ramach piątej edycji wydarzenia kulturalnego „Mistrz i uczeń”.

Obsada :

Róża – Elżbieta Kolczewska

Luiza – Krystyna Wawrych

Teresa – Grażyna Lupa / Brygida Małyska

Ted Krents – Marek Brzeziński

Jerzy – Andrzej Klepadło

Janusz – Marek Lupa

Współpraca: Elżbieta Olszewska, Dorota Katarzyna Klepadło

„TeART na raz” powstał z inicjatywy Marka Brzezińskiego w 2017 r. w oparciu o absolwentów jednej klasy Liceum Plastycznego w Szczecinie (rocznik 1978 – 83). Debiutanckie przedstawienie „Następni do raju” zakwalifikowało się na Przegląd Teatrów Amatorskich w Świdwinie, a w 2018 roku „Radio Szarlatanów” zostało laureatem Przeglądu. W 2019 w „13 Muzach” odbyła się premiera ostatniego przedstawienia „Rysy” – wg scenariusza Diederika Ebbinge’a „Mattehorn”.

Czas trwania: 50 min

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 10 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

23.05.2022 poniedziałek g. 18:00 – Prelekcja i wystawa „Rola Lajosa Kossutha w niepodległościowej walce Węgrów”

Stowarzyszenie Eko-Spol zaprasza na prelekcję poświęconą rewolucji 1848-1849 na Węgrzech i jej przywódcy Lajosowi Kossuthowi, bohaterowi narodowemu Madziarów. Kossuth początkowo domagał się od Habsburgów nadania konstytucji. Po odmowie stał się zwolennikiem otwartej konfrontacji z Austrią. Powstanie węgierskie odnosiło nie lada sukcesy. Zostało zduszone dopiero przez rosyjską interwencję – na Węgry wtargnął korpus pod dowództwem gen. Paskiewicza. Po upadku powstania Kossuth udał się na emigrację, gdzie zmarł.

Prelekcję wygłosi dr Wojciech Lizak – prawnik, historyk i historyk sztuki. Zajmuje się m.in. historią Węgier.

Prelekcja z wystawą odbędą się w ramach XI Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. Projekt jest współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Organizatorem prelekcji i wystawy jest Stowarzyszenie Eko-Spol.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

25.05.2022 środa g. 19:00 – „Człowiek z natury jest miłością” – program grupy poetyckiej „Ars Poetica” z SAS DK „13 Muz”

„Człowiek z natury jest miłością” to program artystyczny przygotowany przez poetów z Grupy Poetyckiej Ars Poetica i aktorów z Salonu Artystycznego Seniorów z Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

Inspiracją do powstania programu poetyckiego stały się ponadczasowe myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które pojawią się w programie jako „złote myśli” i które będą łączyły ze sobą autorskie utwory naszych poetów poruszające tematy miłości, człowieczeństwa, wiary, odpowiedzialności i dobra.

Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Funkcję prymasa Polski pełnił w latach 1948 – 1981. Zwany jest Prymasem Tysiąclecia, określany niekiedy jako mąż stanu i postrzegany jako obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Wybrane myśli Stefana Wyszyńskiego:

„Doznawana miłość jest mocą odmieniającą serce ludzkie. Każdy człowiek, który doznaje miłości, jest przez nią w pewnym stopniu zwyciężany, pozyskiwany i zdobywany.”

„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.”

„Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!”

„Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa.”

Występują: Poeci z Grupy Poetyckiej SAS i aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.

Opieka artystyczna: Janusz Janiszewski

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

26.05.2022 czwartek g. 19:00 – Anna Frajlich „Przeszczep/Powroty” / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 78

Spotkanie z Anną Frajlich w ramach premiery i promocji 1. i 2. tomu wierszy zebranych: „Przeszczep” i „Powroty”.

Prowadzenie: Piotr Michałowski

„Przeszczep”

1. tom wierszy zebranych zawiera niepublikowane w żadnej książce wiersze młodzieńcze oraz tomy: „Aby wiatr namalować”, „Tylko ziemia”, „Indian Summer”.

„Powroty”

2. tom wierszy zebranych zawiera tomy: „Który las”, „Ogrodem i ogrodzeniem”, „W słońcu listopada”, „Znów szuka mnie wiatr”.

Obie książki z posłowiami Wojciecha Ligęzy

Książki wydane w kooperacji z Polskim Funduszem Wydawniczym w Kanadzie.

Anna Frajlich – poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki. W 1969 r. wyemigrowała z Polski. Mieszka w Nowym Jorku. W latach 1982-2015 wykładała język polski oraz polską literaturę na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1980), Nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003), Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt twórczości (2015). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002). Uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008) oraz Wybitnego Polaka w USA w dziedzinie kultury (2017). Wydała tomy wierszy: „Aby wiatr namalować” (1978, 2016), „Tylko ziemia” (1979, 2016), „Indian Summer” (1982, 2018), „Który las” (1986, 2018), „Ogrodem i ogrodzeniem” (1993), „Jeszcze w drodze” (1994), „W słońcu listopada” (2000), „Znów szuka mnie wiatr” (2001, wersja francuska – „Le vent, à nouveau me cherche”, 2003, 2012), „Łodzią jest i jest przystanią” (Forma 2013), „W pośpiechu rzeka płynie” (DK „13 Muz” / Forma 2020); arkusz poetycki: „Drzewo za oknem” (1990); wybory wierszy: „Between Dawn and the Wind” („Pomiędzy świtem i wiatrem”, 1991, 2006), „Oceano tra di noi” („Ocean między nami”, 2018); zbiór opowiadań: „Laboratorium” (Forma 2010, 2018); zbiór esejów: „Czesław Miłosz. Lekcje” (Forma 2011) oraz monografię: „The Legacy Of Ancient Rome In The Russian Silver Age” (2007) obrazującą dziedzictwo starożytnego Rzymu w srebrnym wieku rosyjskiej poezji.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Na czasie

Exit mobile version