Kultura

Program wydarzeń Domu Kultury „13 Muz”

Opublikowane

w dniu

19.05.2022 czwartek g. 18:00 – Pokaz etiud Filmowych i zbiórka funduszy dla Ukrainy wraz z wydarzeniami towarzyszącymi

Zapraszamy na wydarzenie, którego celem będzie zebranie funduszy na apteczkę żołnierską (fundusze będą zebrane podczas wydarzenia), która zostanie zakupiona dla żołnierzy walczących o wolność Ukrainy (koszt jednej apteczki 890 zł). Może dzięki nam zostanie uratowane życie jakiegoś żołnierza.

Wojna działa na różne sposoby, wyzwala nowe siły, by bronić własnego narodu, ale też obezwładnia i paraliżuje. I o tym będą dwie etiudy filmowe „Pokój” i „Rodzina”. Filmy są efektem pracy dzieci i młodzieży, uczniów Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. Adama Mickiewicza w Odessie, uczestniczącej w 2021 roku w letnich warsztatach filmowych. Podczas spotkania dowiemy się również jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w czasie kryzysu wojennego, posłuchamy wiersza będącego protestem przeciwko wojnie oraz występu muzycznego.

W programie wydarzenia:

1. Etiudy filmowe „Pokój” i „Rodzina”

2. Prelekcja psychologa na temat wpływu kryzysu wojennego na zdrowie psychiczne

3. Wypowiedzi uczestników

4. Wiersz członka Stowarzyszenia „Więź” Mariusza Krówki „Stop wojnie”

5. Występ muzyczny Liliany Kostrzewy

6. Poczęstunek: kawa lub herbata i ciastko

Opis Filmów

„Pokój” to liryczna historia walki odważnej Agaty z zespołem stresu pourazowego. Kiedyś Agata była młodą i ambitną kobietą, a jej życie było kolorowe i szczęśliwe. Miała córeczkę, ukochanego męża, wierną koleżankę i miłość dla całego świata. Jednak wszystkie te kolory odebrała wojna, pozostawiając po sobie tylko szarą rutynę oraz ogromny stres. Każdy dźwięk, każdy obraz, każde wspomnienie wywołują w Agacie silne napięcia lękowe. Została sama i obwinia się za wszystko, co się wydarzyło. Czy Agata będzie w stanie pogodzić się z przeszłością i poradzić sobie z „Drugim ja”, na które nakłada poczucie winy? Film zdobył główną nagrodę, statuetkę „Adama” na I Odeskim Młodzieżowym Festiwalu Filmów „Wszystko dla Polski”.

„Rodzina” to film o tym, jak wojna zmienia życie rodzin, synowie i córki idą na front i nie zawsze wracają. To opowieść o sile kobiet, młodych dziewcząt walczących na frontach II wojny światowej, ramię w ramię z mężczyznami. O dzielnych pielęgniarkach, które często z narażaniem własnego życia ratują rannych, niosąc pomoc potrzebującym.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans „Więź” powstało z inicjatywy członków rodzin osób z niepełnosprawnością psychiczną, przy wsparciu zaprzyjaźnionych ludzi dobrej woli. Do Krajowego Rejestru Sądowego zostało wpisane 8 stycznia 2004 r. Świadczy szeroką pomoc w rehabilitacji osób po kryzysach psychicznych i ich rodzin. Daje im wsparcie i nadzieję na lepsze jutro.

Koordynator wydarzenia: Maciej Korpuliński

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Mniejszych Szans – „Więź”

Dom Kultury „13 Muz”

Partner: ZPU Oddział im. A Mickiewicza w Odessie

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

20.05.2022 piątek g. 19:00 – Miłość – w świecie opery i filmu

Zapraszamy na wiosenny koncert, który przeniesie Państwa do świata oper, operetek, filmu i musicali.

W koncercie wystąpi kwartet Golden Star z gościnnym udziałem Joanny Sinkiewicz, sopranistki, laureatki Nagrody Fryderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku 2018”.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć kompozycje F. Chopina, W. Kilara, F. Lehara, J. Straussa, A. L. Webbera i innych wybitnych kompozytorów. Zabierzemy Państwa w podróż po melodiach sentymentalnych, które skrywają się w sercach każdego z nas, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Utwory zabrzmią w aranżacjach na kwartet smyczkowy.

Kwartet Golden Star w składzie:

Stella Karalis – skrzypce

Maria Bieleninik – skrzypce

Gabriela Świdrów – altówka

Katarzyna Kupny – wiolonczela

Joanna Sinkiewicz – sopran

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 25 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

21.05.2022 sobota g. 18:00 – „RÓŻA, historia nie lubi się powtarzać” – spektakl teatralny grupy TeART na Raz

Amatorska grupa teatralna pod kierownictwem Marka Brzezińskiego „TeART na Raz” przedstawi spektakl inspirowany historią hrabiny Elizabeth von Arnim, przybyłej ponad sto lat temu z Berlina do Nassenheide (dzisiejsze Rzędziny). Tam w małej podszczecińskiej wiosce odnalazła spokój ducha i miłość swojego życia.

Co Rozalia Sokół tytułowa „Róża” odnajdzie w Rzędzinach gdzie wraz z mężem pojawia się na początku XXI wieku? Czy historia rzeczywiście nie lubi się powtarzać? Na czym polega magia miejsca, magia przedmiotu? Między innymi takie pytania zadaje autor scenariusza – Andrzej Klepadło.

Premiera spektaklu „Róża” miała miejsce w październiku 2021 roku w ramach piątej edycji wydarzenia kulturalnego „Mistrz i uczeń”.

Obsada :

Róża – Elżbieta Kolczewska

Luiza – Krystyna Wawrych

Teresa – Grażyna Lupa / Brygida Małyska

Ted Krents – Marek Brzeziński

Jerzy – Andrzej Klepadło

Janusz – Marek Lupa

Współpraca: Elżbieta Olszewska, Dorota Katarzyna Klepadło

„TeART na raz” powstał z inicjatywy Marka Brzezińskiego w 2017 r. w oparciu o absolwentów jednej klasy Liceum Plastycznego w Szczecinie (rocznik 1978 – 83). Debiutanckie przedstawienie „Następni do raju” zakwalifikowało się na Przegląd Teatrów Amatorskich w Świdwinie, a w 2018 roku „Radio Szarlatanów” zostało laureatem Przeglądu. W 2019 w „13 Muzach” odbyła się premiera ostatniego przedstawienia „Rysy” – wg scenariusza Diederika Ebbinge’a „Mattehorn”.

Czas trwania: 50 min

Miejsce: Sala Kominkowa

Bilety: 10 zł / www.bilety.fm

Bilety są dostępne na stronie: www.bilety.fm i w punktach stacjonarnych biletów: Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec, wejście „I” oraz CIT – Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej).

23.05.2022 poniedziałek g. 18:00 – Prelekcja i wystawa „Rola Lajosa Kossutha w niepodległościowej walce Węgrów”

Stowarzyszenie Eko-Spol zaprasza na prelekcję poświęconą rewolucji 1848-1849 na Węgrzech i jej przywódcy Lajosowi Kossuthowi, bohaterowi narodowemu Madziarów. Kossuth początkowo domagał się od Habsburgów nadania konstytucji. Po odmowie stał się zwolennikiem otwartej konfrontacji z Austrią. Powstanie węgierskie odnosiło nie lada sukcesy. Zostało zduszone dopiero przez rosyjską interwencję – na Węgry wtargnął korpus pod dowództwem gen. Paskiewicza. Po upadku powstania Kossuth udał się na emigrację, gdzie zmarł.

Prelekcję wygłosi dr Wojciech Lizak – prawnik, historyk i historyk sztuki. Zajmuje się m.in. historią Węgier.

Prelekcja z wystawą odbędą się w ramach XI Szczecińskich Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”. Projekt jest współfinansowany przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Organizatorem prelekcji i wystawy jest Stowarzyszenie Eko-Spol.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

25.05.2022 środa g. 19:00 – „Człowiek z natury jest miłością” – program grupy poetyckiej „Ars Poetica” z SAS DK „13 Muz”

„Człowiek z natury jest miłością” to program artystyczny przygotowany przez poetów z Grupy Poetyckiej Ars Poetica i aktorów z Salonu Artystycznego Seniorów z Domu Kultury „13 Muz” w Szczecinie.

Inspiracją do powstania programu poetyckiego stały się ponadczasowe myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które pojawią się w programie jako „złote myśli” i które będą łączyły ze sobą autorskie utwory naszych poetów poruszające tematy miłości, człowieczeństwa, wiary, odpowiedzialności i dobra.

Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. Funkcję prymasa Polski pełnił w latach 1948 – 1981. Zwany jest Prymasem Tysiąclecia, określany niekiedy jako mąż stanu i postrzegany jako obrońca praw człowieka, narodu i Kościoła. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Błogosławiony Kościoła katolickiego.

Wybrane myśli Stefana Wyszyńskiego:

„Doznawana miłość jest mocą odmieniającą serce ludzkie. Każdy człowiek, który doznaje miłości, jest przez nią w pewnym stopniu zwyciężany, pozyskiwany i zdobywany.”

„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.”

„Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!”

„Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa.”

Występują: Poeci z Grupy Poetyckiej SAS i aktorzy Teatru Janusza z Salonu Artystycznego Seniorów SAS.

Opieka artystyczna: Janusz Janiszewski

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

26.05.2022 czwartek g. 19:00 – Anna Frajlich „Przeszczep/Powroty” / Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”, edycja 78

Spotkanie z Anną Frajlich w ramach premiery i promocji 1. i 2. tomu wierszy zebranych: „Przeszczep” i „Powroty”.

Prowadzenie: Piotr Michałowski

„Przeszczep”

1. tom wierszy zebranych zawiera niepublikowane w żadnej książce wiersze młodzieńcze oraz tomy: „Aby wiatr namalować”, „Tylko ziemia”, „Indian Summer”.

„Powroty”

2. tom wierszy zebranych zawiera tomy: „Który las”, „Ogrodem i ogrodzeniem”, „W słońcu listopada”, „Znów szuka mnie wiatr”.

Obie książki z posłowiami Wojciecha Ligęzy

Książki wydane w kooperacji z Polskim Funduszem Wydawniczym w Kanadzie.

Anna Frajlich – poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki. W 1969 r. wyemigrowała z Polski. Mieszka w Nowym Jorku. W latach 1982-2015 wykładała język polski oraz polską literaturę na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1980), Nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003), Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt twórczości (2015). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002). Uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008) oraz Wybitnego Polaka w USA w dziedzinie kultury (2017). Wydała tomy wierszy: „Aby wiatr namalować” (1978, 2016), „Tylko ziemia” (1979, 2016), „Indian Summer” (1982, 2018), „Który las” (1986, 2018), „Ogrodem i ogrodzeniem” (1993), „Jeszcze w drodze” (1994), „W słońcu listopada” (2000), „Znów szuka mnie wiatr” (2001, wersja francuska – „Le vent, à nouveau me cherche”, 2003, 2012), „Łodzią jest i jest przystanią” (Forma 2013), „W pośpiechu rzeka płynie” (DK „13 Muz” / Forma 2020); arkusz poetycki: „Drzewo za oknem” (1990); wybory wierszy: „Between Dawn and the Wind” („Pomiędzy świtem i wiatrem”, 1991, 2006), „Oceano tra di noi” („Ocean między nami”, 2018); zbiór opowiadań: „Laboratorium” (Forma 2010, 2018); zbiór esejów: „Czesław Miłosz. Lekcje” (Forma 2011) oraz monografię: „The Legacy Of Ancient Rome In The Russian Silver Age” (2007) obrazującą dziedzictwo starożytnego Rzymu w srebrnym wieku rosyjskiej poezji.

Miejsce: Sala Kominkowa

Wstęp wolny

Reklama

Kultura

Plener malarski w Parku Staromiejskim – spotkanie z sztuką w Policach

Miejski Ośrodek Kultury w Policach zaprasza miłośników malarstwa na kolejny plener malarski, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 5 października, w godzinach 12:00-14:00. Spotkanie z sztuką dla pasjonatów i amatorów malowania odbędzie się w malowniczej scenerii Parku Staromiejskiego, oferując uczestnikom nie tylko okazję do rozwijania swoich artystycznych umiejętności, ale także możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu w inspirującym otoczeniu.

Opublikowane

w dniu

Wstęp na wydarzenie jest całkowicie bezpłatny, jednak zainteresowani udziałem proszeni są o wcześniejsze zapisy w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury. Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne materiały do malowania, dzięki czemu każdy uczestnik będzie mógł swobodnie wyrazić swoją kreatywność. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję do integracji społeczności lokalnej oraz wymiany doświadczeń z innymi miłośnikami malarstwa.

Zachęca się zwłaszcza mieszkańców powiatu polickiego, choć wydarzenie otwarte jest dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w plenerowym malowaniu. Jest to także wyjątkowa szansa dla początkujących artystów, którzy szukają inspiracji i pragną nauczyć się nowych technik pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Plener malarski w Policach jest nie tylko formą spędzania wolnego czasu, ale również metodą na rozwój osobisty i artystyczny.

fot. Tomasz Łój / Miejski Ośrodek Kultury w Policach

 

Czytaj dalej

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Agnieszki Hekiert w Niekłończycy – mieszanka jazzu i natury

W magicznym otoczeniu wiejskich krajobrazów w Niekłończycy, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. W sobotę, 10 sierpnia, o godzinie 19:00, znana wokalistka jazzowa i ceniona trenerka wokalna z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, Agnieszka Hekiert, wystąpi wraz ze swoim trio.

Opublikowane

w dniu

Koncert odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – w kręgu utworzonym z bel siana, tworzącym intymną atmosferę. Takie ustawienie będzie nie tylko wspierać akustykę, ale także pozwoli publiczności znaleźć się blisko artystki, co jest rzadkością na koncertach o dużym rozmachu.

Agnieszka Hekiert, znana z głębokiej interpretacji standardów jazzowych oraz autorskich piosenek, obiecuje wieczór pełen emocji i muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. W trakcie koncertu posłuchać można będzie zarówno subtelnych ballad, jak i energetycznych melodii swingowych, które wprowadzą publiczność w stan zachwytu i skłonią do refleksji.

Wydarzenie to jest nie tylko okazją do zetknięcia się z jazzem w najlepszym wydaniu, ale również sposobnością do docenienia piękna lokalnej natury oraz kreatywności organizatorów w doborze miejsca dla takiego wydarzenia.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie