Gmina Dobra

Program Społecznik w gminie Dobra

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz spotkał się ze stowarzyszeniami i społecznikami z gminy Dobra, którzy planują działania w ramach Programu Społecznik. Na terenie rekreacyjnym Mierzynianka w Mierzynie podpisano umowy dotacyjne na realizację społecznych wydarzeń.

Opublikowane

w dniu

„Społecznik” to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od 2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3,1 tys. inicjatyw.

Nazwa Programu Społecznik przy zapowiedzi różnych wydarzeń i akcji w regionie to gwarancja, że zostały one przygotowane przez lokalne organizacje pozarządowe, przez mieszkańców dla mieszkańców danej miejscowości. Wśród tegorocznych propozycji znajdziemy projekty zaangażowane społecznie, ale i zachęcające do wspólnego spędzania wolnego czasu. Serdecznie zachęcam do udziału w zaplanowanych rajdach, spotkaniach i warsztatach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

We wtorek, 17 maja na terenie rekreacyjnym Mierzynianka w Mierzynie marszałek Olgierd Geblewicz rozmawiał z przedstawicielami organizacji pozarządowych na temat zaplanowanych działań. Podpisano umowy dotacyjne. Na spotkaniach obecni byli m.in. członkowie Stowarzyszenia Mi-Gracja, Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, Stowarzyszenia „Dobra Platforma” czy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn.

Część tegorocznych projektów, które otrzymały wsparcie w Programie Społecznik dotyczyć będzie działań pomocowych i integracyjnych na rzecz uchodźców. Przedsięwzięcia te przy ocenie wniosków otrzymały dodatkowe punkty, podobnie jak działania młodzieżowe i proekologiczne.

Stowarzyszenie Mi‐Gracja dotację z programu w wysokości 5 tys. zł przeznaczy działania dla dzieci i młodzieży, które znalazły się schronienie przed wojną w Szczecinie i okolicznych miejscowościach. Organizacja zaplanowała warsztaty pn. „Harmonizacja”. Mają one stanowić wsparcie w procesie adaptacji społeczno‐emocjonalnej najmłodszych obywateli Ukrainy. Spotkania odbędą się w ogrodzie INKU Szczecińskiego Inkubatora Kultury.

Inny pomysł na integrację ma Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzynie, które zorganizuje polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie dwujęzycznej książki kulinarnej. Natomiast Stowarzyszenie „Dobra Platforma” zaprosi dzieci z Polski i Ukrainy do udziału w warsztatach kwiatowych. Zaplanowano w sumie cztery takie spotkania. Integracją zajmie się także Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn. Planuje rodzinne wydarzenie w plenerze pn. „Integracja sąsiedzka dzieci”.

W tegorocznej edycji Programu Społecznik nie zabraknie także projektów sportowych i promujących turystykę rowerową. Zadba o to m.in. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra. Ze wsparciem marszałkowskiego programu odbędzie się: Drugi Rodzinny Rajd Rowerowy po Gminie Dobra, VII Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy (trasa 15 km), Ultra Gryfus Kids 202, VII Rodzinny Rajd Rowerowy „Do rezerwatu Świdwie z Gryfusem” (Szczecin i powiat policki).

Ciekawie zapowiada się też projekt „Dobre Lato Filmowe”. Wieczorne seanse filmowe odbędą się latem w Wołczkowie, Dołujach i Stolcu.

Na tegoroczne działania w Programie Społecznik zostanie przeznaczona kwota 3 mln zł z budżetu województwa. Dofinansowane projekty będą realizowane od maja do końca roku, po podpisaniu przez organizacje umów. Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Operatorem Programu Społecznik jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Gmina Dobra

Szkolenie dla przyszłych wolontariuszy w Schronisku w Dobrej

Schronisko dla zwierząt w Dobrej otwiera swoje drzwi dla osób chętnych do włączenia się w pomoc potrzebującym zwierzętom jako wolontariusze. Organizacja ogłasza nabór i zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 sierpnia br. o godzinie 16:00. Spotkanie będzie stanowiło możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad zwierzętami i funkcjonowania schroniska.

Opublikowane

w dniu

Zaangażowanie społeczności lokalnej ma kluczowe znaczenie dla działalności schroniska, dlatego szczególnie zapraszamy te osoby, które wykazują gotowość poświęcenia swojego czasu na rzecz kotów. Pomoc wolontariuszy jest cenna na wielu płaszczyznach – od karmienia, przez czułą opiekę, po pomoc w socjalizacji zwierząt. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie powinny przybyć na wyznaczone spotkanie, by dowiedzieć się więcej o zadaniach i możliwościach współpracy z placówką. Szczegóły dotyczące przygotowań i programu szkolenia można uzyskać kontaktując się bezpośrednio ze schroniskiem.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt i potwierdzenie swojej obecności pod numer tel. 508222247 do 19.08.2024r.
🔴Przypominamy, że wolontariuszem może zostać tylko osoba pełnoletnia.
🔴Regulamin wolontariatu dostępny na stronie Schroniska w zakładce „Wolontariat”
🔴Szkolenie odbędzie się w Schronisku w Dobrej, ul. Zwierzyniecka 1, 72-003 Dobra

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Jadwiga Tumielewicz – nowa dyrektor Schroniska w Dobrej

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej powitało nową dyrektor – Jadwigę Tumielewicz. Pani Jadwiga jest znana z wielkiego serca dla zwierząt i niezawodnego oddania ich dobru. Jej życiową pasją jest pomoc tym, którzy sami nie są w stanie poprosić o wsparcie.

Opublikowane

w dniu

Posiadając bogate doświadczenie w zarządzaniu i ochronie zwierząt, nowa dyrektor wprowadzi szereg zmian wizjonerskich, kładąc nacisk na poprawę jakości życia podopiecznych schroniska. Jej imponujące osiągnięcia już teraz budzą optymizm i są gwarancją, że wizja pani Jadwigi zyska materialny wymiar.

Ulepszone warunki życia zwierząt i akcentowanie znaczenia edukacji społecznej związanej z opieką nad zwierzętami będzie stało w centrum jej działań. Pani Tumielewicz planuje liczne akcje adopcyjne, warsztaty edukacyjne oraz kampanie promujące odpowiedzialność każdego z nas wobec tych bezbronnych istot.

Zarówno mieszkańcy gminy, jak i jej najmniejsi czworonożni mieszkańcy mogą spodziewać się wkrótce wielu pozytywnych zmian. To wszystko zostanie uroczyście zainaugurowane podczas Dnia Otwartego w schronisku, który odbędzie się 5 października. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością zgromadzi wielu miłośników zwierząt.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie