Jadłodzielnia podzieli się też wiedzą
Do takich dobrze już znanych działań należy z pewnością inicjatywa Stowarzyszenia Jadłodzielnia Szczecin, która od lat promuje ideę dzielenia się jedzeniem (foodsharingu). Tym razem organizacja widoczna będzie w szkołach. Zaplanowano warsztaty dla młodzieży, ale i działania informacyjne, również w języku ukraińskim.
Ofertę dla młodzieży ma także organizacja debiutująca w programie – Stowarzyszenie Czternastka. NGO zaplanowało cykl wykładów na temat zużycia energii w domach, ale i warsztaty, debaty czy konkurs dla młodzieży.
Koła Gospodyń Wiejskich pokazują jak działać
Ciekawie zapowiadają się inicjatywy zaplanowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Panie z Pilchowa stawiają na integrację z nowymi mieszkańcami. Nawiązywaniu kontaktów ma pomóc wspólne sadzenie zieleni. A KGW z Wołczkowa zorganizuje Dzień Dziecka z prawdziwego zdarzenia. Na ekologię stawia mocno także Koło Gospodyń Wiejskich Brzózki. Panie, razem z mieszkańcami, stworzą rabatę sąsiedzką na terenie parku maszyn rolniczych. Ale to dopiero początek świetnego pomysłu! Mieszkańcy wezmą udział w wielopokoleniowej grze wiejskiej „Czemu pszczoły są takie ważne?” oraz w spotkaniu z hodowcą pszczół podczas pikniku sąsiedzkiego. Odbędzie się on 20 maja w Światowym Dniu Pszczoły.
Integracja wciąż bardzo ważna
Po środki z programu w sięgnęło także Stowarzyszenie Mi-Gracja, które zorganizuje wielokulturową Wielkanoc. – Nie odpuszczamy. Będziemy wspierać osoby, które przybyły tu, szczególnie dzieci oraz młodzież, ale i promować kulturę – mówiła Katerina Zavizhenets.
Na działania artystyczne, w które zostanie zaangażowana młodzież z Ukrainy, stawia także Stowarzyszenie „Kreska i Kropka”. Organizacja przygotuje komiks na temat zagrożeń ekologicznych Pomorza Zachodniego „Z Lotu Ptaka” oraz wystawę „Rzeka” (wernisaż 1 kwietnia) nawiązującą tematycznie do katastrofy ekologicznej na Odrze.
W planach Społeczników jest także „Polsko–Ukraiński Festiwal Sztuki”. Wydarzenie przygotuje Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Zaplanowano lekcje rysunku (ołówkiem i węglem na papierze), malarstwa (akwarele, akryle, na blejtramach i papierze) oraz warsztaty śpiewu – inspirowane muzyką i poezją ukraińską. Zwieńczeniem artystycznych zmagań będzie wernisaż prac oraz finałowy koncert.
Stawiamy na sport!
W tej edycji nie zabraknie działań sportowych. Fundacja MARZENIE zorganizuje dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną zajęcia nauki gry tenisa ziemnego. Natomiast Szczeciński Klub Tenisowy planuje w lutym oraz w marcu cykl turniejów dla dzieci i młodzieży, w grze podwójnej.
Na turystykę rowerową stawiają: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn („Polsko -Ukraiński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy), Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra (Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy) oraz Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus (Rodzinny Rajd Rowerowy „Po Puszczy Bukowej z Gryfusem”).
Kibice Pogoni charytatywnie
Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin – Portowcy chce przekonać kibiców do zbierania plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Specjalny pojemnik w kształcie piłki postawiony zostanie przy wejściu na sektor, gdzie kibicują najzagorzalsi fani Portowców. W ramach działań projektowych zaplanowano także konkurs plastyczny dla najmłodszych.
Studenci też chcą być aktywni
Po środki z programu starało się także SAS Stowarzyszenie Aktywności Studenckiej. Zorganizują studencką ligę gier planszowych i zręcznościowych oraz dzień szczecińskiego studenta.
OSP stawia na bezpieczeństwo
W Programie Społecznik nie zabraknie OSP. Jednostka z Nowego Warpna stawia na bezpieczny wypoczynek nad wodą, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Zaplanowano m.in. inscenizację kontrolowanego tonięcia i podjęcia akcji ratunkowej przez przeszkolonych druhów OSP. Akcja planowana jest w czerwcu.
Gdzie szukać informacji?
Szczegółowe informacje na temat planowanych działań zamieszczane są na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych poszczególnych organizacji. Społeczniczki i Społecznicy wykorzystają także hashtagi: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR. Dzięki nim łatwiej znaleźć dane wydarzenie lub relację, np. na Facebooku. Na tym portalu warto też śledzić profil Programu Społecznik oraz Pomorze Zachodnie News na Facebooku.
Kolejny nabór wniosków ruszy 3 kwietnia 2023 r. – Pula środków przeznaczona na kolejny nabór wyniesie 875 tys. zł – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.
Program Społecznik skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą zmieniać najbliższe otoczenie. Na zaplanowane działania mogą pozyskać dotacje, na jedno działanie maksymalnie 5 tys. zł. Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.