Region

Program, który „robi robotę”. Przedstawiamy pomysły Społeczników z powiatu polickiego i ze Szczecina

Na sportowo i artystycznie, po polsku i ukraińsku, dla młodych i seniorów, ekologicznie i na wesoło. Niezmiennie z pasją i z myślą o mieszkańcach. Społecznicy i Społeczniczki ze Szczecina i powiatu polickiego przedstawiają inicjatywy, które będą realizować w najbliższym czasie dzięki marszałkowskiemu wsparciu. Wśród nich są np. rajdy rowerowe, warsztaty artystyczne czy świetnie zapowiadający się piknik sąsiedzki w Brzózkach w Światowym Dniu Pszczoły.

Opublikowane

w dniu

Wybrane w tym naborze projekty organizacji pozarządowych z Pomorza Zachodniego będą realizowane do końca lipca br. – Program Społecznik to już kilka tysięcy zrealizowanych inicjatyw w skali województwa. Cieszę się, że część projektów jest nowa, a część to kontynuacja wcześniejszych działań. Nie jest to program z najwyższym budżetem, ale mówiąc językiem młodzieżowym „robi robotę”. Świetnie aktywizuje mieszkańców do działania,  zachęca do zmieniania najbliższego otoczenia – zaznaczył w poniedziałek (7 bm.) podczas spotkania ze Społecznikami marszałek Olgierd Geblewicz. Był to czas na podpisanie umów z operatorem programu – Koszalińską Agencją Rozwoju Regionalnego i przedstawienie tegorocznych pomysłów.
Jadłodzielnia podzieli się też wiedzą
Do takich dobrze już znanych działań należy z pewnością inicjatywa Stowarzyszenia Jadłodzielnia Szczecin, która od lat promuje ideę dzielenia się jedzeniem (foodsharingu). Tym razem organizacja widoczna będzie w szkołach. Zaplanowano warsztaty dla młodzieży, ale i działania informacyjne, również w języku ukraińskim.
Ofertę dla młodzieży ma także organizacja debiutująca w programie – Stowarzyszenie Czternastka. NGO zaplanowało cykl wykładów na temat zużycia energii w domach, ale i warsztaty,  debaty czy konkurs dla młodzieży.
Koła Gospodyń Wiejskich pokazują jak działać
Ciekawie zapowiadają się inicjatywy zaplanowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Panie z Pilchowa stawiają na integrację z nowymi mieszkańcami. Nawiązywaniu kontaktów ma pomóc wspólne sadzenie zieleni. A KGW z Wołczkowa zorganizuje Dzień Dziecka z prawdziwego zdarzenia. Na ekologię stawia mocno także Koło Gospodyń Wiejskich Brzózki. Panie, razem z mieszkańcami, stworzą rabatę sąsiedzką na terenie parku maszyn rolniczych. Ale to dopiero początek świetnego pomysłu! Mieszkańcy wezmą udział w wielopokoleniowej grze wiejskiej „Czemu pszczoły są takie ważne?” oraz w spotkaniu z hodowcą pszczół podczas pikniku sąsiedzkiego. Odbędzie się on 20 maja w Światowym Dniu Pszczoły.
Integracja wciąż bardzo ważna
Po środki z programu w sięgnęło także Stowarzyszenie Mi-Gracja, które zorganizuje wielokulturową Wielkanoc. – Nie odpuszczamy. Będziemy wspierać osoby, które przybyły tu, szczególnie dzieci oraz młodzież, ale i promować kulturę – mówiła Katerina Zavizhenets.
Na działania artystyczne, w które zostanie zaangażowana młodzież z Ukrainy, stawia także Stowarzyszenie „Kreska i Kropka”. Organizacja przygotuje komiks na temat zagrożeń ekologicznych Pomorza Zachodniego „Z Lotu Ptaka” oraz wystawę „Rzeka” (wernisaż 1 kwietnia) nawiązującą tematycznie do katastrofy ekologicznej na Odrze.
W planach Społeczników jest także „Polsko–Ukraiński Festiwal Sztuki”. Wydarzenie przygotuje Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Zaplanowano lekcje rysunku (ołówkiem i węglem na papierze), malarstwa (akwarele, akryle, na blejtramach i papierze) oraz warsztaty śpiewu – inspirowane muzyką i poezją ukraińską. Zwieńczeniem artystycznych zmagań będzie wernisaż prac oraz finałowy koncert.
Stawiamy na sport!
W tej edycji nie zabraknie działań sportowych. Fundacja MARZENIE zorganizuje dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną zajęcia nauki gry tenisa ziemnego. Natomiast Szczeciński Klub Tenisowy planuje w lutym oraz w marcu cykl turniejów dla dzieci i młodzieży, w grze podwójnej.
Na turystykę rowerową stawiają: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn („Polsko -Ukraiński Międzypokoleniowy Rajd Rowerowy), Wspólnota Samorządowa Gminy Dobra (Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy) oraz Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus (Rodzinny Rajd Rowerowy „Po Puszczy Bukowej z Gryfusem”).
Kibice Pogoni charytatywnie
Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin – Portowcy chce przekonać kibiców do zbierania plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Specjalny pojemnik w kształcie piłki postawiony zostanie przy wejściu na sektor, gdzie kibicują najzagorzalsi fani Portowców. W ramach działań projektowych zaplanowano także konkurs plastyczny dla najmłodszych.
Studenci też chcą być aktywni
Po środki z programu starało się także SAS Stowarzyszenie Aktywności Studenckiej. Zorganizują  studencką ligę gier planszowych i zręcznościowych oraz dzień szczecińskiego studenta.
OSP stawia na bezpieczeństwo
W Programie Społecznik nie zabraknie OSP. Jednostka z Nowego Warpna stawia na bezpieczny wypoczynek nad wodą, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Zaplanowano m.in. inscenizację kontrolowanego tonięcia i podjęcia akcji ratunkowej przez przeszkolonych druhów OSP. Akcja planowana jest w czerwcu.
Gdzie szukać informacji?
Szczegółowe informacje na temat planowanych działań zamieszczane są na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych poszczególnych organizacji. Społeczniczki i Społecznicy wykorzystają także hashtagi: #PomorzeZachodnie, #ProgramSpołecznik,#społecznik, #KARR. Dzięki nim łatwiej znaleźć dane wydarzenie lub relację, np. na Facebooku. Na tym portalu warto też śledzić profil Programu Społecznik oraz Pomorze Zachodnie News na Facebooku.
Kolejny nabór wniosków ruszy 3 kwietnia 2023 r. – Pula środków przeznaczona na kolejny nabór wyniesie 875 tys. zł – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.
Program Społecznik skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą zmieniać najbliższe otoczenie. Na zaplanowane działania mogą pozyskać dotacje, na jedno działanie maksymalnie 5 tys. zł. Koordynacją Programu Społecznik 2022 – 2024 zajmuje się Biuro ds. organizacji pozarządowych Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Region

Nowe życie Świnoujskiej latarni

Mieszkanie Latarnika, pokój, w którym dyżurował tuż pod szczytem latarni, warsztat. Oryginalne wyposażenie z końca XIX wieku i realistyczne dioramy. Pasjonaci opiekujący się Latarnią Morską w Świnoujściu mimo blokady lądowej rozpoczynają projekt, który ma nadać temu wyjątkowemu zabytkowi nowe życie!

Opublikowane

w dniu

Pierwszym etapem tego przedsięwzięcia jest zebranie dokumentów i wykonanie projektu tzw. rehistoryzacji wnętrz. Środki na ten cel pasjonatom ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich udało się pozyskać z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Ochrony Zabytków. Na to zadanie uzyskano blisko 150 000 zł – cały projekt będzie jednak kosztował kilka milionów złotych, bo poza przywróceniem pierwotnego układu pomieszczeń, przewidziano także zakup oryginalnych mebli, narzędzi i innych przedmiotów z epoki.

Naszym marzeniem jest, by spacer po Latarni był podrożą w przeszłość do przełomu XIXi XX wieku – mówi Agata Kucharska ze Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich, jedenz pomysłodawców projektu – goście, którzy nas odwiedzą zobaczą, jak mieszkały rodziny latarników, zobaczą magazyn paliwa do latarnianych lamp i będą mogli położyć się na twardym łóżku na szczycie latarni, na którym przez kilkadziesiąt lat czuwali strażnicy ognia – Latarnicy” – dodaje Kucharska.

Dodatkowym elementem ekspozycji mają być realistyczne postacie Latarników, ubrane w historyczne stroje, a projekt w przyszłości ma także być uzupełniony nowoczesnymi hologramami. Warto dodać, że równocześnie pasjonaci chcą zorganizować razemz Samorządem konkurs zagospodarowania okolic zabytku (taki konkurs ogłoszono już w 2018 roku) – będzie to możliwe, gdy miną obecne obostrzenia w dostępie do Latarni.

Warto przypomnieć, że Latarnia Morska w Świnoujściu obecnie jest niedostępna od strony lądu i można dostać się do niej tylko od strony wody. Pasjonaci, Samorządowcy i mieszkańcy Świnoujścia liczą, że ten stan niedługo zostanie przywrócony do normalności i Królowa Jasności znów będzie dostępna bez ograniczeń.

Koncepcja „Nowe Światło, Nowe Życie” powstała w zespole pod kierownictwem Pana Piotra Piwowarczyka i Agaty Kucharskiej.

Latarnia Morska Świnoujście – najwyższa na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego
i
w całym jego basenie, jedna z najwyższych latarń morskich na świecie. Jest najwyższą Latarnią wybudowaną z cegły do jej szczytu prowadzi dokładnie 308 schodów.

Do Latarni Morskiej można dostać się jedynie drogą wodną. Statek wypływa codziennie
z ul. Wybrzeże Władysława IV o godzinie 10:00, 12:45 oraz 15:45, na Warszowie są 15 minut później.

Dzięki wsparciu finansowemu Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. pakiet zawierający zwiedzanie Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz rejs w dwie strony statkiem ma wyjątkową, promocyjną cenę i kosztuje 40 zł bilet normalny, 30 zł bilet ulgowy.

Czytaj dalej

Region

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Police-Mścięcino, Trzeszczyn

83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów.

Opublikowane

w dniu

Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

Dlatego 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ten dzień, 8 czerwca  2006 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,  jako święto narodowe dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

Czytaj dalej

Region

Gryfus przekazuje dar serca: dzieci z rodzin zastępczych otrzymały rowery ufundowane przez uczestników rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego

Wieloletnią tradycją corocznego rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego organizowanego wiosną przez Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus jest zbiórka środków na zakup rowerów dla dzieci z rodzi znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. W przeszłości rowery zakupione z gryfusowych zbiórek trafiały m.in. do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Trzcińsku – Zdroju czy też do rodzinnych domów dziecka na terenie Pomorza Zachodniego.

Opublikowane

w dniu

Cieszę się ogromnie, że rowery trafiły do rodzin w których są naprawdę potrzebne. Wzruszenie obdarowanych dzieci jest największą nagroda na wolontariuszy zaangażowanych w pomoc” – powiedziała Maria Bohuszewicz – Kobrzyńska, wolontariuszka Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Podczas 12. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego, który odbył się w dniach 22 – 23 kwietnia 2023 roku w ramach zbiórki do puszek oraz darowizn przekazanych na konto fundacji udało się zebrać 4.400 złotych. Wolontariusze Gryfus upiekli na tą okazję specjalnie wiele ciast, które były podziękowaniem dla wszystkich biorących udział w zbiórce funduszy na rowery dla dzieci. Dzięki zabranym środkom Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus za 4.780 złotych zakupił 3 rowery z kaskami i akcesoriami niezbędnymi do bezpiecznej jazdy na rowerze. W przeddzień Dnia Dziecka rowery zostały przekazane dzieciom z rodzin zastępczych będących pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.

To jest piękne, że rowerzyści uczestniczący w naszych rajdach nie tylko realizują swoją pasję, ale także pomagają tym, którzy w życiu nie mieli tyle szczęścia” – powiedział Wojtek Marciniak, wiceprezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Jest to dowód na to, że sport i działalność społeczna mogą iść w parze. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu uczestników rajdów, Gryfus kontynuuje swoją misję – nie tylko propagowania aktywności fizycznej, ale także pomocy tym najbardziej potrzebującym.

Już ponad 10 lat zbieramy środki na rowery podczas kolejnych edycji rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego. Ogromne zaangażowanie wolontariuszy oraz ofiarność darczyńców sprawiają, że każdego roku kolejne rowery trafiają do dzieci z rodzin zastępczych, domów dziecka czy też z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie