Region

Program antysmogowy poza Policami

W ubiegłym roku w wyniku podjętych interwencji przez Straż Miejską w Policach pouczono 62 osoby oraz nałożono 22 mandaty karne za wykroczenia polegające na spalaniu odpadów.

Opublikowane

w dniu

Przeprowadzono również 22 kontrole posesji pod kątem spalania odpadów w instalacji grzewczej. Lepsza jakość powietrza, poprawa jakości życia i zdrowia. Mieszkańcy naszego Województwa stają przed szansą wymiany starych kotłów w swoich domach. Zachodniopomorski Program Antysmogowy rusza pełną parą Niestety, Gmina Police nie otrzymała dofinansowania w ramach tych środków.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Następnie, po rozstrzygnięciu konkursów przez Urząd Marszałkowski, mieszkańcy będą składać uproszczone wnioski o pomoc finansową już w swoich miejscowościach.

– Jakość powietrza jest na Pomorzu Zachodnim lepsza niż w innych polskich regionach, ale mamy aspiracje, by czerpać wzory z państw Europy Zachodniej, ze Skandynawii. Duże pokłony dla tych samorządów, które zdecydowały się na złożenie aplikacji i sięgnięcie po unijne wsparcie w walce o czyste powietrze. Z pewnością to wyzwanie nie na jeden rok, a na kilka lat. Dlatego cieszę się, że udało się nam zachęcić lokalnych włodarzy gmin i miast do działań antysmogowych – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Możliwość wprowadzenia pilotażowego programu antysmogowego ze wsparciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 to wynik pozytywnie zakończonych w lipcu 2018 r. negocjacji z Komisją Europejską. Wcześniej takiej możliwości nie było.

Dzięki realizacji 39 projektów dofinansowanych kwotą 34 mln zł, w regionie zostanie wymienionych 2511 źródeł ciepła i zostanie przeprowadzona termomodernizacja 433 budynków. Szacuje się, że całościowy spadek emisji CO₂ wyniesie 14 342 ton. Budżet pilotażowego Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego stanowią środki zarezerwowane w dwóch działaniach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020:

Z tych środków gminy będą mogły finansować likwidowanie szkodliwego dla środowiska źródła ciepła, a więc pieca węglowego lub kotła na węgiel i zastąpienie go nową jednostką wytwarzającą ciepło w oparciu o spalanie gazu lub inne źródło energii. W ramach ogłoszonego naboru złożone zostały 73 wnioski aplikacyjne. W wyniku przeprowadzonej oceny do dofinansowania skierowano 25 projektów na kwotę 15 197 054,00 zł.

Umowy wsparcia w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego podpisały już m.in. takie samorządy jak: Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Koszalin, Gmina Barlinek, Gmina Czaplinek, Gmina Drawsko Pomorskie, Gmina Goleniów, Gmina Nowogard, Gmina Kołobrzeg, Gmina Mielno, Miasto Szczecinek, Miasto Świnoujście, Gmina Wolin i Gmina Międzyzdroje. Lista beneficjentów programu jest dłuższa. Wkrótce do inicjatywy dołączą kolejni beneficjenci parafując porozumienia. Będzie to np. Gmina Biały Bór, Gmina Gryfino, Gmina Sianów, Gmina Myślibórz czy Miasto Stargard.

Gmina Police również aplikowała o granty z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego.

– Złożony został wniosek o uzyskanie środków na udzielenie grantu osobom fizycznym na realizację przedsięwzięć związanych z ochroną powietrza – mówi zastępca Burmistrza Polic, Maciej Greinert. Niestety Gmina Police nie otrzymała dofinansowania w ramach tych środków.

Na czasie

Exit mobile version