Zachodniopomorskie

Profilaktyka nowotworów ważna także w czasie pandemii

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobry moment, by wykonać badania profilaktyczne. Zapraszamy panie do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii na bezpłatne badania profilaktyczne: cytologię i mammografię.

Opublikowane

w dniu

Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, którego wykonanie pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy i stanów przedrakowych. To test przesiewowy, który opiera się na ocenie mikroskopowej komórek złuszczonych, pobranych z części szyjki macicy. Odpowiednio przygotowane preparaty komórkowe trafiają do oceny mikroskopowej. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy – stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Zgodnie z zaleceniami medycznymi, cytologię powinna wykonywać każda kobieta co najmniej raz na 3 lata. Gdy nowotwór jest wykryty we wczesnym stadium zaawansowania, przeżycie 5-letnie wynosi ponad 90%. Dla wcześnie wykrytych zmian przedinwazyjnych wyleczalność sięga 100%. Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów za 2019 r., w naszym województwie na raka szyjki macicy zachorowały 103 kobiety. W 2019 r. na ten rodzaj nowotworu zmarły 82 kobiety.

To właśnie z uwagi na dużą wyleczalność nowotworu wykrytego we wczesnym stadium warto robić systematyczne badania ginekologiczne i cytologię. Każde opóźnienie w diagnozie działa na niekorzyść pacjentki – podkreśla dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ZCO ds. lecznictwa.

Na bezpłatną cytologię zapraszamy kobiety w wieku 25-59 lat, które w okresie ostatnich trzech lat nie miały wykonanego badania cytologicznego na NFZ. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-14.00 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Mammografia

Mammografia to podstawowa i najbardziej popularna metoda diagnostyczna piersi. To badanie proste, szybkie, zazwyczaj niebolesne, nie wymagające żadnego dodatkowego przygotowania. Dawka promieniowania podczas badania jest zbliżona do otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w naszym województwie, stanowi 25,1% wszystkich zachorowań na nowotwory. Niestety jest to również druga, zaraz po nowotworze płuca przyczyna zgonów wśród kobiet – 13,9%. Wg KRN w 2019 r.
w Zachodniopomorskiem zachorowało na niego 947 kobiet, zmarło 310.

W ZCO, ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wykonaliśmy w 2021 r. 3692 mammografii. U części kobiet konieczna była dalsza, poszerzona diagnostyka. W jej efekcie wykryliśmy 119 przypadków złośliwego nowotworu piersi. Te kobiety już trafiły na leczenie onkologiczne.

Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Dotyczy to zwłaszcza tych wcześnie wykrytych nowotworów, kiedy nie doszło jeszcze do przerzutów do węzłów chłonnych. Z każdym przerzutem leczenie staje się dłuższe, a ryzyko niepowodzenia rośnie – mówi dr Mariusz Holicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ZCO.

Na bezpłatną mammografię zapraszamy kobiety w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich dwóch lat. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-16.30 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Samobadanie

W profilaktyce raka piersi ważną rolę pełni także samobadanie. O tym, jak to zrobić prawidłowo opowiemy na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzyna. W prelekcji i pokazie prowadzonym przez pracowników ZCO uczestniczyć też będzie członkini Stowarzyszenia Amazonek „Agata” w Szczecinie, Pani Joanna Łukomska. Pokaz samobadania dla pań z Koła Gospodyń odbędzie w piątek, 4 lutego o godz. 16. w sali na terenie Centrum Handlowego Ster (spotkanie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym).

Wykrywalność nowotworów w pandemii

W 2020 roku mieliśmy 10% spadek liczby pacjentów w poradniach specjalistycznych, 20% w leczeniu szpitalnym, w tym 8% w leczeniu zabiegowym – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie – To bardzo dużo, bo z dużym prawdopodobieństwem należy założyć, że pacjenci nie rozpoczęli także leczenia w innych ośrodkach, po prostu nie byli diagnozowani. Największy spadek obserwowaliśmy w grupach rozpoznań, w których w naszym szpitalu realizujemy kolejne etapy leczenia, np. radioterapię: nowotwory urologiczne, ginekologiczne, płuca.

Przez cały czas trwania pandemii COVID-19 Zachodniopomorskie Centrum Onkologii pracuje bez przerw w udzielaniu świadczeń w poradniach i oddziałach szpitalnych, a zgłaszający się pacjenci mają pełen dostęp do badań i kolejnych etapów leczenia.

Obserwowaliśmy obawy pacjentów przed zarażeniem koronawirusem w dwóch poprzednich latach – dodaje dr Małgorzata Talerczyk – Bywały sytuacje, kiedy pacjenci nawet nie zgłaszali się na zaplanowane operacje. Zaczynamy powolny powrót do poziomu realizacji świadczeń z okresu przed wybuchem pandemii, jednak obserwujemy też zwiększony odsetek pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. To osoby, które nie zostały zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

W 2019 roku w ZCO hospitalizowanych z różnymi nowotworami było 11 tys. 146 pacjentów, w 2020 – 10 tys. 502, a w 2021 – 10 tys. 743. Dane nie obejmują pacjentów leczonych w trybie dziennym (pacjenci poddawani ambulatoryjnie leczeniu chemioterapią).

Zachodniopomorskie

60 milionów złotych dla gmin na dziennych opiekunów dzieci do lat trzech

Gminy, w których nie ma w tej chwili żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech mogą starać się o dofinansowanie z nowego programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Czas na złożenie wniosku mija z końcem sierpnia.

Opublikowane

w dniu

Kim jest dzienny opiekun? To osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Może mieć pod opieką od pięciorga do ośmiorga dzieci.

– Taka forma jest najbardziej zbliżona do rodzinnej, domowej opieki nad dziećmi – mówi wojewoda Adam Rudawski. – Sprawdzi się przede wszystkim w małych miejscowościach i wsiach, gdzie liczba urodzeń jest nieduża, nie ma więc potrzeby tworzenia w gminie żłobka, dla dużej grupy. Opiekę dla kilkorga maluchów może tam zapewnić właśnie dzienny opiekun. Zachęcam więc naszych samorządowców do sięgania po środki z programu rządowego. To idealna forma aktywizacji zawodowej rodziców, którzy bez obaw o swoją pociechę, będą mogli wrócić do pracy.

W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi. To może być np. mieszkanie, ale musi ono zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci tak, by stworzyć przestrzeń dla dziennego opiekuna.

Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie.  Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.

Łączny budżet programu to 60 milionów złotych w 2024 roku, a nabór wniosków trwa do 30 sierpnia.

Szczegóły: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Ruszył konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”

Rozpoczęły się kulinarne zmagania o tytuł najlepszego regionalnego produktu. Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, z wieloletnią tradycją, już po raz kolejny stanie się areną prezentacji lokalnych wyrobów charakterystycznych dla kultury gastronomicznej zachodniopomorskiego.

Opublikowane

w dniu

Zgłoszenia przyjmuje Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego do dnia 8 sierpnia 2024 roku. Konkurs stanowi wyjątkową okazję do promocji tradycyjnych metod produkcji oraz specyficznych smaków, które są nieodłącznym elementem dziedzictwa kulinarnego powiatu polickiego i całego województwa.

Uczestnicy konkursu zostaną podzieleni na cztery główne kategorie: produkty pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje regionalne oraz inne produkty regionalne. Każda kategoria zostanie oceniona przez komisję konkursową, mającą na celu wyłonić najwyżej jakościowe produkty, które idealnie oddają charakter określonej lokalności.

Decydująca rozgrywka odbędzie się 31 sierpnia 2024 roku w malowniczej przestrzeni Ogrodów Przelewice. Tamtejsze Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej stanie się domem dla finału wojewódzkiego, gdzie komisja przyzna główne nagrody w każdej podkategorii, a także wyróżnienia dla dwóch produktów z każdej kategorii. Więcej informacji uzyskać można na stronie internetowej zodr.pl.

 

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Paszportowa sobota – 29 czerwca

Po raz kolejny w tym roku w sobotę. 29 czerwca  w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie i Delegaturze ZUW w Koszalinie będą czynne stanowiska paszportowe od 8:00 do 15:00. Aby złożyć wniosek o paszport lub odebrać gotowy dokument nie musimy rezerwować wizyty.

Opublikowane

w dniu

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby pełnoletniej składamy osobiście. Gotowy paszport odbieramy również osobiście. Przy składaniu wniosku o paszport dla dziecka powyżej 5 roku życia konieczna jest również jego obecność.

 

Co należy przygotować

Ważny paszport lub ważny dowód osobisty, kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5×4,5 cm wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, zgodnie z wymogami zdjęć do paszportu oraz dowód opłaty paszportowej.

Paszport dla dziecka również przez internet

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka do 12 roku życia można złożyć także online: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka

Ile kosztuje wyrobienie paszportu

Opłata za paszport dla osoby dorosłej wynosi 140 zł. 50-procentowe ulgi przysługują m.in. uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z niepełnosprawnościami, żołnierzom i strażakom ratownikom OSP oraz posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Za paszport nie płacą osoby które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie