Zachodniopomorskie

Profilaktyka nowotworów ważna także w czasie pandemii

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobry moment, by wykonać badania profilaktyczne. Zapraszamy panie do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii na bezpłatne badania profilaktyczne: cytologię i mammografię.

Opublikowane

w dniu

Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, którego wykonanie pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy i stanów przedrakowych. To test przesiewowy, który opiera się na ocenie mikroskopowej komórek złuszczonych, pobranych z części szyjki macicy. Odpowiednio przygotowane preparaty komórkowe trafiają do oceny mikroskopowej. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy – stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Zgodnie z zaleceniami medycznymi, cytologię powinna wykonywać każda kobieta co najmniej raz na 3 lata. Gdy nowotwór jest wykryty we wczesnym stadium zaawansowania, przeżycie 5-letnie wynosi ponad 90%. Dla wcześnie wykrytych zmian przedinwazyjnych wyleczalność sięga 100%. Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów za 2019 r., w naszym województwie na raka szyjki macicy zachorowały 103 kobiety. W 2019 r. na ten rodzaj nowotworu zmarły 82 kobiety.

To właśnie z uwagi na dużą wyleczalność nowotworu wykrytego we wczesnym stadium warto robić systematyczne badania ginekologiczne i cytologię. Każde opóźnienie w diagnozie działa na niekorzyść pacjentki – podkreśla dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ZCO ds. lecznictwa.

Na bezpłatną cytologię zapraszamy kobiety w wieku 25-59 lat, które w okresie ostatnich trzech lat nie miały wykonanego badania cytologicznego na NFZ. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-14.00 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Mammografia

Mammografia to podstawowa i najbardziej popularna metoda diagnostyczna piersi. To badanie proste, szybkie, zazwyczaj niebolesne, nie wymagające żadnego dodatkowego przygotowania. Dawka promieniowania podczas badania jest zbliżona do otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w naszym województwie, stanowi 25,1% wszystkich zachorowań na nowotwory. Niestety jest to również druga, zaraz po nowotworze płuca przyczyna zgonów wśród kobiet – 13,9%. Wg KRN w 2019 r.
w Zachodniopomorskiem zachorowało na niego 947 kobiet, zmarło 310.

W ZCO, ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wykonaliśmy w 2021 r. 3692 mammografii. U części kobiet konieczna była dalsza, poszerzona diagnostyka. W jej efekcie wykryliśmy 119 przypadków złośliwego nowotworu piersi. Te kobiety już trafiły na leczenie onkologiczne.

Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Dotyczy to zwłaszcza tych wcześnie wykrytych nowotworów, kiedy nie doszło jeszcze do przerzutów do węzłów chłonnych. Z każdym przerzutem leczenie staje się dłuższe, a ryzyko niepowodzenia rośnie – mówi dr Mariusz Holicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ZCO.

Na bezpłatną mammografię zapraszamy kobiety w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich dwóch lat. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-16.30 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Samobadanie

W profilaktyce raka piersi ważną rolę pełni także samobadanie. O tym, jak to zrobić prawidłowo opowiemy na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzyna. W prelekcji i pokazie prowadzonym przez pracowników ZCO uczestniczyć też będzie członkini Stowarzyszenia Amazonek „Agata” w Szczecinie, Pani Joanna Łukomska. Pokaz samobadania dla pań z Koła Gospodyń odbędzie w piątek, 4 lutego o godz. 16. w sali na terenie Centrum Handlowego Ster (spotkanie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym).

Wykrywalność nowotworów w pandemii

W 2020 roku mieliśmy 10% spadek liczby pacjentów w poradniach specjalistycznych, 20% w leczeniu szpitalnym, w tym 8% w leczeniu zabiegowym – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie – To bardzo dużo, bo z dużym prawdopodobieństwem należy założyć, że pacjenci nie rozpoczęli także leczenia w innych ośrodkach, po prostu nie byli diagnozowani. Największy spadek obserwowaliśmy w grupach rozpoznań, w których w naszym szpitalu realizujemy kolejne etapy leczenia, np. radioterapię: nowotwory urologiczne, ginekologiczne, płuca.

Przez cały czas trwania pandemii COVID-19 Zachodniopomorskie Centrum Onkologii pracuje bez przerw w udzielaniu świadczeń w poradniach i oddziałach szpitalnych, a zgłaszający się pacjenci mają pełen dostęp do badań i kolejnych etapów leczenia.

Obserwowaliśmy obawy pacjentów przed zarażeniem koronawirusem w dwóch poprzednich latach – dodaje dr Małgorzata Talerczyk – Bywały sytuacje, kiedy pacjenci nawet nie zgłaszali się na zaplanowane operacje. Zaczynamy powolny powrót do poziomu realizacji świadczeń z okresu przed wybuchem pandemii, jednak obserwujemy też zwiększony odsetek pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. To osoby, które nie zostały zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

W 2019 roku w ZCO hospitalizowanych z różnymi nowotworami było 11 tys. 146 pacjentów, w 2020 – 10 tys. 502, a w 2021 – 10 tys. 743. Dane nie obejmują pacjentów leczonych w trybie dziennym (pacjenci poddawani ambulatoryjnie leczeniu chemioterapią).

Zachodniopomorskie

25-lecie aquaparku LAGUNA w Gryfinie

W niedzielę 21 maja aquapark Laguna w Gryfinie będzie obchodzić swoje 25-lecie! Z tej okazji na obiekcie przygotowano szereg atrakcji dla klientów. Impreza urodzinowa odbędzie się w godzinach od 11.00 do 16.00.

Opublikowane

w dniu

Na basenie rekreacyjnym najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawach i animacjach wodnych ze szkołą pływania Aktywnie.

Paraszkółka zaprezentuje jak uczy się pływania niemowlęta i małe dzieci i czym jest aquaterapia watsu.
Na basenie sportowym szkoła pływania Aktywnie zaprosi na Aqua Aerobik, a UKP Marlin Gryfino zrobi pokaz umiejętności pływania, po którym będzie można spróbować własnych sił i zapytać o wskazówki. Będzie można dowiedzieć się czym jest waterpolo, a może nawet samemu spróbować.
GKS DELF przygotuje dla chętnych wspólny trening i ćwiczenia w wodzie.
W tych atrakcjach na basenach można uczestniczyć w ramach promocyjnego w tym dniu BILETU! 2 godziny w cenie jednej godziny!

Ale to nie koniec niespodzianek!

Przed obiektem, na świeżym powietrzu będą kolejne atrakcje na które wstęp jest wolny.
W strefie animacji przygotowane będą zabawy ruchowe i zabawki plenerowe.
Dzieci, jeśli będą chciały, mogą zajrzeć na stanowiska malowania buziek i kreacji balonowych.
Będzie też stanowisko Gryfińskiego Stowarzyszenia Ratowniczego z nauką udzielania pierwszej pomocy.

Chętne osoby, które będą miały ochotę zajrzeć w zakamarki Laguny mogą udać się na zwiedzanie podbasenia!
Zwiedzanie będzie bezpłatne ale obowiązują ZAPISY, które już ruszyły (pod nr telefonu: 789 035 121 lub osobiście w Centrum Informacji Turystycznej na Nabrzeżu Miejskim w Gryfinie, w godzinach 9:00-17:00).
Liczba miejsc ograniczona!

No i najważniejsze! Jak urodziny to musi być TORT! I będzie!
Będzie też basenowa maskotka LAGUŚ! Można szykować aparaty do wspólnych zdjęć i dłonie do przybijania piątek!

Tego dnia wszystkie atrakcje szykują Ci, którzy na co dzień pracują na obiekcie i znają go od podszewki. To okazja by ich poznać!

REGULAMIN imprezy na: https://www.csir.gryfino.pl/images/aktualnosci/2023/2023-05-21_urodziny_laguny/regulamin_imprezy.pdf

Do wspólnego świętowania zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino i Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Gryfinie.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Szczecińscy rowerzyści jadą do Kopenhagi w ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie

W ramach obchodów Dni Skandynawskich w Szczecinie w dniach w dniach 11 – 15 maja 2023 roku odbędzie się na rajd rowerowy do Kopenhagi organizowany przez wolontariuszy Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus. Będzie to już siódma edycja wydarzenia mającego na celu pogłębianie więzi między mieszkańcami Pomorza Zachodniego i Skandynawami. Wyprawa odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin – Piotra Krzystka oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści w ciągu pięciu dni pokonają dystans około 500 kilometrów. Uczestnicy rajdu będą delektować się pięknem Skanii, ale także będą mieli także możliwość odwiedzenia najbardziej przyjaznego rowerzystom miasta na świecie – Kopenhagi. Tradycja jazdy na rowerze sięga w tym mieście 100 lat. Stolica Dani jest dobrym przykładem na to, że systematyczne i zaplanowane podnoszenie jakości infrastruktury rowerowej zwiększa proporcjonalnie ilość rowerzystów. Rowerzyści kopenhascy czują się bezpiecznie na ścieżkach rowerowych i uważają, że jazda na rowerze jest również bezpieczna dla ich dzieci. Miasto dba o rowerzystów i interesuje się ich opinią na temat systemu rowerowego. Wyprawa szczecińskich rowerzystą będzie na pewno okazją do szukania rozwiązań, które warto implementować w Szczecinie oraz na Pomorzu Zachodnim.

Celem wyprawy jest promocja Szczecina oraz Pomorza Zachodniego w Skandynawii oraz zaproszenie mieszkańców Skanii i Kopenhagi do odwiedzenia Szczecina oraz naszego regionu. W wyprawie będą uczestniczyć głównie rowerzyści z Pomorza Zachodniego oraz miłośnicy turystyki z innych regionów Polski i Niemiec.

Uczestnicy wyprawy otrzymają dedykowane koszulki kolarskie, które ufundował Partner wydarzenia – przewoźnik promowy do Skandynawii: Unity Line. Organizatorzy ogromnie dziękują za wsparcie wszystkim instytucjom oraz firmom dzięki którym można będzie zorganizować tą wyprawę: Demant Polska, Grupa Gezet oraz Geobike.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Muzyczna pasja od najmłodszych lat. Rusza nabór wniosków do „Janko Muzykanta”

Grają od najmłodszych lat, a niektórzy już wygrywają ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe konkursy. To właśnie do dzieci uzdolnionych muzycznie, które chcą rozwijać swoje umiejętności, skierowany jest program stypendialny marszałka „Janko Muzykant”. Wnioski można składać do 28 kwietnia 2023 r.

Opublikowane

w dniu

To już jedenasta odsłona programu. Mogą z niego skorzystać dzieci i młodzież w wieku szkolnym: od pierwszych klas szkoły podstawowej, po klasy maturalne. W tym roku pula stypendium wynosi 130 tys. zł.
i jest największa ze wszystkich dotychczasowych edycji.

Realizujemy wsparcie dla najmłodszych muzyków od kilku lat. Udało się pomóc ponad 200 utalentowanym osobom. Muzyczne pasje ma wielu mieszkańców regionu, jednak zdarza się tak, że sytuacja materialna w danej rodzinie nie pozwala im w pełni rozwijać tych zainteresowań, dlatego spieszymy z finansową pomocą – mówi Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa.

Wnioski mogą składać sami zainteresowani z pomocą opiekunów, jak też przedstawiciele szkół lub środowisk twórczych. Mają na to czas do 28 kwietnia br. Wsparcie dla jednej osoby może wynieść nawet 5 tys. zł. Stypendium może być wykorzystane na zakup instrumentu muzycznego, zakup akcesoriów do instrumentów lub opłacenie udziału w warsztatach muzycznych i mistrzowskich kursach wykonawczych.

Stypendium „Janko Muzykant” przyznawane jest od 2013 roku. Lista stypendystów marszałka liczy już ponad 200 osób.

Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: www.kultura.wzp.pl

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie