Zachodniopomorskie

Profilaktyka nowotworów ważna także w czasie pandemii

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobry moment, by wykonać badania profilaktyczne. Zapraszamy panie do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii na bezpłatne badania profilaktyczne: cytologię i mammografię.

Opublikowane

w dniu

Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, którego wykonanie pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy i stanów przedrakowych. To test przesiewowy, który opiera się na ocenie mikroskopowej komórek złuszczonych, pobranych z części szyjki macicy. Odpowiednio przygotowane preparaty komórkowe trafiają do oceny mikroskopowej. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy – stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Zgodnie z zaleceniami medycznymi, cytologię powinna wykonywać każda kobieta co najmniej raz na 3 lata. Gdy nowotwór jest wykryty we wczesnym stadium zaawansowania, przeżycie 5-letnie wynosi ponad 90%. Dla wcześnie wykrytych zmian przedinwazyjnych wyleczalność sięga 100%. Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów za 2019 r., w naszym województwie na raka szyjki macicy zachorowały 103 kobiety. W 2019 r. na ten rodzaj nowotworu zmarły 82 kobiety.

To właśnie z uwagi na dużą wyleczalność nowotworu wykrytego we wczesnym stadium warto robić systematyczne badania ginekologiczne i cytologię. Każde opóźnienie w diagnozie działa na niekorzyść pacjentki – podkreśla dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ZCO ds. lecznictwa.

Na bezpłatną cytologię zapraszamy kobiety w wieku 25-59 lat, które w okresie ostatnich trzech lat nie miały wykonanego badania cytologicznego na NFZ. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-14.00 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Mammografia

Mammografia to podstawowa i najbardziej popularna metoda diagnostyczna piersi. To badanie proste, szybkie, zazwyczaj niebolesne, nie wymagające żadnego dodatkowego przygotowania. Dawka promieniowania podczas badania jest zbliżona do otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w naszym województwie, stanowi 25,1% wszystkich zachorowań na nowotwory. Niestety jest to również druga, zaraz po nowotworze płuca przyczyna zgonów wśród kobiet – 13,9%. Wg KRN w 2019 r.
w Zachodniopomorskiem zachorowało na niego 947 kobiet, zmarło 310.

W ZCO, ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wykonaliśmy w 2021 r. 3692 mammografii. U części kobiet konieczna była dalsza, poszerzona diagnostyka. W jej efekcie wykryliśmy 119 przypadków złośliwego nowotworu piersi. Te kobiety już trafiły na leczenie onkologiczne.

Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Dotyczy to zwłaszcza tych wcześnie wykrytych nowotworów, kiedy nie doszło jeszcze do przerzutów do węzłów chłonnych. Z każdym przerzutem leczenie staje się dłuższe, a ryzyko niepowodzenia rośnie – mówi dr Mariusz Holicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ZCO.

Na bezpłatną mammografię zapraszamy kobiety w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich dwóch lat. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-16.30 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Samobadanie

W profilaktyce raka piersi ważną rolę pełni także samobadanie. O tym, jak to zrobić prawidłowo opowiemy na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzyna. W prelekcji i pokazie prowadzonym przez pracowników ZCO uczestniczyć też będzie członkini Stowarzyszenia Amazonek „Agata” w Szczecinie, Pani Joanna Łukomska. Pokaz samobadania dla pań z Koła Gospodyń odbędzie w piątek, 4 lutego o godz. 16. w sali na terenie Centrum Handlowego Ster (spotkanie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym).

Wykrywalność nowotworów w pandemii

W 2020 roku mieliśmy 10% spadek liczby pacjentów w poradniach specjalistycznych, 20% w leczeniu szpitalnym, w tym 8% w leczeniu zabiegowym – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie – To bardzo dużo, bo z dużym prawdopodobieństwem należy założyć, że pacjenci nie rozpoczęli także leczenia w innych ośrodkach, po prostu nie byli diagnozowani. Największy spadek obserwowaliśmy w grupach rozpoznań, w których w naszym szpitalu realizujemy kolejne etapy leczenia, np. radioterapię: nowotwory urologiczne, ginekologiczne, płuca.

Przez cały czas trwania pandemii COVID-19 Zachodniopomorskie Centrum Onkologii pracuje bez przerw w udzielaniu świadczeń w poradniach i oddziałach szpitalnych, a zgłaszający się pacjenci mają pełen dostęp do badań i kolejnych etapów leczenia.

Obserwowaliśmy obawy pacjentów przed zarażeniem koronawirusem w dwóch poprzednich latach – dodaje dr Małgorzata Talerczyk – Bywały sytuacje, kiedy pacjenci nawet nie zgłaszali się na zaplanowane operacje. Zaczynamy powolny powrót do poziomu realizacji świadczeń z okresu przed wybuchem pandemii, jednak obserwujemy też zwiększony odsetek pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. To osoby, które nie zostały zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

W 2019 roku w ZCO hospitalizowanych z różnymi nowotworami było 11 tys. 146 pacjentów, w 2020 – 10 tys. 502, a w 2021 – 10 tys. 743. Dane nie obejmują pacjentów leczonych w trybie dziennym (pacjenci poddawani ambulatoryjnie leczeniu chemioterapią).

Zachodniopomorskie

90-latka oszukana metodą „na wnuczka”. Oddała oszustom cenne pamiątki, bo myślała, że wnuk spowodował wypadek samochodowy

Wśród straconych pamiątek jest biżuteria, cenne monety oraz pamiątki po rodzicach walczących w Powstaniu Warszawskim. Ich wartość to przede wszystkim wartość sentymentalna oraz historyczna. Kobieta odebrała telefon w nocy ze środy na czwartek, że jej wnuk spowodował wypadek, a jego ofiara walczy o życie.

Opublikowane

w dniu

Oszuści wmówili seniorce, że potrzebny jest transport ofiary wypadku do Niemiec, a jeżeli nie przeżyje ona operacji to wnuk może całe życie spędzić w więzieniu. Kobieta oddała więc bez zawahania wszystkie swoje cenne rzeczy. Zaniosła je do „kurierki sądowej” pod jeden ze szczecińskich hoteli.

Oszuści wiedzieli jak ma na imię wnuk seniorki. W czasie rozmowy przekazywali do telefonu „jej syna”, który miał zapewniać ją o wypadku i tym, że „trzeba ratować Olka”. Starsza kobieta zapakowała w torebkę wszystkie cenne rzeczy, jakie miała w domu i poszła na umówione miejsce, gdzie czekała na nią „kurierka sądowa”. Kobieta oddała oszustom biżuterię, cenne monety czy… pamiątki po rodzicach walczących w Powstaniu Warszawskim.

– Mój wnuk Olaf miał mieć wypadek samochodowy i jego ofiarą ma być kobieta z Niemiec, która jest w bardzo ciężkim stanie. Wnuczek miał rozpaczać, że pójdzie do więzienia. Policjant mówił, że musimy działać szybko, bo jak ona przeżyje to będą inne paragrafy niż wtedy, gdy umrze. Mówiłam, że muszę zadzwonić do syna, ale policjant mi powiedział, że mam na razie nie dzwonić, bo syn jest już w drodze do Warszawy. Jakiś czas to trwało. Dostałam później syna do telefonu i ten głos był tak podobny, potem wnuczek rozpaczał babcia pomóc, ratujmy Olka. Syn dodawał: mamo, daj co masz – relacjonuje seniorka. – Ja bym sobie głowę dała uciąć, że to są ich głosy… – dodaje 90-letnia kobieta.

Rodzina mieszkanki Szczecina jest zdruzgotana całą sytuacją. Koszty materialne są tutaj mniej istotne niż stres starszej kobiety oraz to, że utracone zostały pamiątki mające wielką wartość rodzinną i sentymentalną.

Sprawa została zgłoszona na policji i wszystkie osoby mające wiedzę na temat oszustwa mogą zgłaszać się na komisariat Szczecin-Niebuszewo. Rodzina za pomoc w ustaleniu sprawcy kradzieży oferuje wysoką nagrodę pieniężną. Policja i detektywi chcą ustalić kim jest wspomniana „kurierka Magda”, która odebrała przesyłkę spod Hotelu Dana.

To biżuteria sprzed ponad 100 lat i pamiątki z Powstania Warszawskiego. Gdyby te rzeczy zostały stopione to straciłyby całą swoją wartość. Nie posiadamy żadnych zdjęć tej biżuterii, nie posiadamy żadnych zdjęć monet. To wszystko leżało w szkatułkach, na dnie szuflady. To dla nas problemowa sytuacja i apelujemy, by zawsze fotografować takie kosztowności – mówi detektyw Marczulewska. – Oszuści działają według scenariusza, nie ma tutaj miejsca na improwizację. Są doskonale przygotowani. Wiedzą, kogo chcą oszukać – dodaje. – poszukujemy monitoringów z mieszkań prywatnych, firm, przejeżdżających samochodów z nocy 19-20.10, godziny 22-1. Może ktoś uchwycił tą dziewczynę lub moment przekazania kosztowności? – dodaje detektyw Małgorzata Marczulewska.

Rodzina proponuje nagrodę w kwocie 10 000 złotych dla wszystkich, którzy pomogą w ustaleniu sprawców oszustwa.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

„W życiu na nic nie jest za późno”. Seniorzy docenieni przez Marszałka Województwa

W życiu na nic nie jest za późno. To, co nas hamuje to nasze obawy – przekonywała podczas „Zachodniopomorskiego Dnia Seniora” blogerka i prezenterka telewizyjna „Mądra Babcia, czyli Beata Borucka. VIP-seniorka ma też garść gotowych rozwiązań, które warto wdrożyć. – WWW rozszyfrowuję tak Warto Wiedzieć Więcej. Na Pomorzu Zachodnim mamy też dwa ciekawe „rekordy”. Jakie? Czy aktywność to nasza mocna strona?

Opublikowane

w dniu

Beata Borucka  przyjechała do Szczecina na zaproszenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, który w piątek,  21 października 2022 r. zorganizował „Zachodniopomorski Dzień Seniora”.
Docenieni przez marszałka
Z gośćmi wydarzenia spotkał się Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który serdecznie przywitał seniorów i podziękował im za ich dotychczasowe działania.
– Cieszę się, że po 2-letniej przerwie powrócił  „Zachodniopomorski Dzień Seniora”.  Dzisiejsze spotkanie to Państwa święto, podczas którego doceniamy aktywność, zaangażowanie, chęć zmieniania świata. To niezwykły kapitał, który chcemy wykorzystywać. Polityka senioralna od lat jest istotnym elementem działań, które realizujemy za pośrednictwem naszego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Obecnie przy szerokich konsultacjach środowiska senioralnego tworzymy  dokument Wojewódzki Program Działań na Rzecz Seniorów – mówi marszałek.
Złote i srebrne odznaki Gryfa
W piątek najaktywniejsi seniorzy zostali odznaczeni Honorowymi Odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego. Marszałek Olgierd Geblewicz oraz członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska wręczyli  22 takie odznaczenia.
Złote odznaki otrzymali: Janina Kołodzińska, Krystyna Kujawa, Krystyna Matuszak, Leokadia Rygielska, Teresa Rysztak, Janusz Wentruba oraz Krystyna Wójtowicz
Srebrne odznaki odebrali:  Irena Fabrykiewicz, Jadwiga Grzonkowska, Zdzisław Iwanicki, Rafał Iwański, Anna Kusztelak, Bogumiła Lewandowska, Zenona Moskwa, Halina Olejarnik, Krystyna Padiasekm, Krystyna Pietrzkiewicz, Ludmiła Porębska, Magdalena Richter, Ryszard Sarna, Irena Szperkowska i Teresa Zaremba.

Działania na rzecz seniorów
W piątek, bezpośrednio przed „Zachodniopomorskim Dniem Seniora”, podczas spotkania z dziennikarzami, rozmawiano też o codziennych działaniach na rzecz osób 60+. To m.in. Zachodniopomorska Karta Seniora. Do Programu Karty przystąpiło 110 gmin, natomiast ponad 200 partnerów biznesowych oferuje ulgi i zniżki dla posiadaczy Karty, wydano 25 137 kart.

–  Od 2016 r. wdrażamy Zachodniopomorską Kartę Seniora. I z tego miejsca serdecznie dziękuję naszym partnerom biznesowym, którzy z nami współpracują. Dzięki nim seniorzy 60+ mogą korzystać z ulg i zniżek na usługi  i zakupy. Zachęcamy seniorów, aby korzystali z takiej możliwości  –  podkreślała Członkini Zarządu Anna Bańkowska.
Ciekawe „rekordy” z Pomorza Zachodniego
Na inną kwestię zwracała uwagę  Dorota Rybarska-Jarosz, dyrektor ROPS Urzędu Marszałkowskiego.
–  Obecnie przygotowujemy Wojewódzki Program Działań na Rzecz Seniorów. Naszą rolą jest obserwacja tego, co dzieje się w obszarze demograficznym i społecznym. Obserwujemy zjawisko odwróconego eurosieroctwa. Dotyczy to sytuacji, w której dzieci wyjechały poza region, a starsze osoby pozostają na miejscu. I jeśli „nie zaskoczy” postawa aktywna, to osoby starsze wpadają w pułapkę samotności i oddalenia. Szybciej wymagają wsparcia, stając się osobami zależnymi  –   wyjaśniała dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.
Z przeprowadzonych badań na potrzeby przygotowanego programu wynikają też dwie inne ciekawe rzeczy.
–  W województwie zachodniopomorskim mamy najwyższe czytelnictwo wśród seniorów w Polsce – mówiła dyrektor ROPS Dorota Rybarska-Jarosz.
Druga kwestia związana jest z inną sferą życia.
–  Mamy najwięcej osób 50+ Polsce wchodzących w związki małżeńskie. Dotyczy to blisko 9% kobiet i ponad 12,5% mężczyzn – dodała dyrektor ROPS.
Recepta na sukces „Mądrej Babci”
Natomiast do codziennej aktywności zachęca seniorów  Beata Borucka, gość specjalny „Zachodniopomorskiego  Dnia Seniora”.
–  W życiu na nic nie jest za późno. To, co nas hamuje to nasze obawy. Myślenie: a co ludzie powiedzą, nie dam rady, jestem za stara. To też obawy, czy nam się uda. Uważam, że wszyscy, niezależnie od wieku, powinniśmy pracować nad swoimi lękami i się ich pozbywać, żyć dla siebie. Nikt za nas życia nie przeżyje. Warto też przywoływać uśpione pasje – zachęca Beata Borucka.
Beata Borucka posługuje się też ciekawym neologizmem „staroczesność”, który świetnie odzwierciedla jej podejście do życia.
– „Staroczesność” polega na przywoływaniu rzeczy, które kojarzą się z babcią, czyli czasem, cierpliwością, ciepłem, bajkami, przytulaniem. Natomiast „czesność” to odniesienie do nowoczesności. Babcia wie, co się czyta, co się nosi, co ogląda – mówi  „Mądra Babcia”.
Beata Borucka zwróciła też uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Część seniorów, chce podejmować dodatkową pracę, zwyczajnie dorobić do często niskiej emerytury. – Podpowiadam seniorom jak to robić. Pokazujemy różne możliwości i uczymy jak wystartować np. ze sprzedażą rękodzieła – wyjaśniała.
Senior-Cuder 
Wszyscy uczestnicy „Zachodniopomorskiego Dnia Seniora” otrzymali grę karcianą pn. „Senior-Cuder, czyli gra o sens życia”, której celem jest poprawa funkcjonowania psycho-społecznego osób starszych. Pomysłodawcą gry jest ROPS w Krakowie.
Więcej informacji o działaniach dla seniorów dostępnych jest na stronie internetowej ROPS Urzędu Marszałkowskiego https://rops.wzp.pl/

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Idzie zima. Kolczasty przyjaciel szykuje się do snu

Zima to czas spoczynku i spowolnienia dla wielu gatunków zwierząt. Te kolczaste, sympatyczne zwierzęta gromadzą ogromne zapasy tłuszczu, przez co ich masa ciała podwaja się w ciągu zaledwie trzech tygodni! Dorosły jeż waży ok. 1 kg, a jesienią przybiera na wadze aż do 1,9 kg. Jeż zasypia naprawdę mocno.

Opublikowane

w dniu

W listopadzie, a często już w  październiku jeż zapada w sen zimowy. Trudny dla wielu zwierząt czas mrozów i śniegów spędza najczęściej w wyścielonej liśćmi norce ukrytej pod korzeniami drzew lub w stercie chrustu.

Otulony mchem, trawą i liśćmi budzi się zwykle dopiero w kwietniu. Na ten czas jego metabolizm maksymalnie zwalnia – temperatura ciała zmniejsza się z 36 °C do blisko 1 °C, krew dużo wolniej krąży.

W gazetach i różnych witrynach internetowych znajdziecie mnóstwo porad jak pomagać jeżom. Są porady jak budować domki dla jeży, opiekować się chorymi czy osłabionymi osobnikami.

Najlepiej jednak można pomóc jeżom w naturalny sposób. Nie wtrącać się zbytnio w ich jeżowy świat, nie dokarmiać na siłę, nie budować zagród czy blokowiska dla jeży. Wystarczy zrozumieć ich potrzeby.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie