Zachodniopomorskie

Profilaktyka nowotworów ważna także w czasie pandemii

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dobry moment, by wykonać badania profilaktyczne. Zapraszamy panie do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii na bezpłatne badania profilaktyczne: cytologię i mammografię.

Opublikowane

w dniu

Cytologia

Cytologia to podstawowe badanie profilaktyczne, którego wykonanie pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy i stanów przedrakowych. To test przesiewowy, który opiera się na ocenie mikroskopowej komórek złuszczonych, pobranych z części szyjki macicy. Odpowiednio przygotowane preparaty komórkowe trafiają do oceny mikroskopowej. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy – stanowi podstawę do dalszej diagnostyki. Zgodnie z zaleceniami medycznymi, cytologię powinna wykonywać każda kobieta co najmniej raz na 3 lata. Gdy nowotwór jest wykryty we wczesnym stadium zaawansowania, przeżycie 5-letnie wynosi ponad 90%. Dla wcześnie wykrytych zmian przedinwazyjnych wyleczalność sięga 100%. Wg danych Krajowego Rejestru Nowotworów za 2019 r., w naszym województwie na raka szyjki macicy zachorowały 103 kobiety. W 2019 r. na ten rodzaj nowotworu zmarły 82 kobiety.

To właśnie z uwagi na dużą wyleczalność nowotworu wykrytego we wczesnym stadium warto robić systematyczne badania ginekologiczne i cytologię. Każde opóźnienie w diagnozie działa na niekorzyść pacjentki – podkreśla dr Małgorzata Talerczyk, zastępca dyrektora ZCO ds. lecznictwa.

Na bezpłatną cytologię zapraszamy kobiety w wieku 25-59 lat, które w okresie ostatnich trzech lat nie miały wykonanego badania cytologicznego na NFZ. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-14.00 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Mammografia

Mammografia to podstawowa i najbardziej popularna metoda diagnostyczna piersi. To badanie proste, szybkie, zazwyczaj niebolesne, nie wymagające żadnego dodatkowego przygotowania. Dawka promieniowania podczas badania jest zbliżona do otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w naszym województwie, stanowi 25,1% wszystkich zachorowań na nowotwory. Niestety jest to również druga, zaraz po nowotworze płuca przyczyna zgonów wśród kobiet – 13,9%. Wg KRN w 2019 r.
w Zachodniopomorskiem zachorowało na niego 947 kobiet, zmarło 310.

W ZCO, ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wykonaliśmy w 2021 r. 3692 mammografii. U części kobiet konieczna była dalsza, poszerzona diagnostyka. W jej efekcie wykryliśmy 119 przypadków złośliwego nowotworu piersi. Te kobiety już trafiły na leczenie onkologiczne.

Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny. Dotyczy to zwłaszcza tych wcześnie wykrytych nowotworów, kiedy nie doszło jeszcze do przerzutów do węzłów chłonnych. Z każdym przerzutem leczenie staje się dłuższe, a ryzyko niepowodzenia rośnie – mówi dr Mariusz Holicki, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ZCO.

Na bezpłatną mammografię zapraszamy kobiety w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich dwóch lat. Na badanie można zgłosić się w piątek, 4 lutego, w godzinach od 8-16.30 do Centrum Diagnostyki i Terapii Chorób Piersi do punktu informacyjnego (główne wejście do budynku Centrum od ul. Rolnej).

Samobadanie

W profilaktyce raka piersi ważną rolę pełni także samobadanie. O tym, jak to zrobić prawidłowo opowiemy na zaproszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzyna. W prelekcji i pokazie prowadzonym przez pracowników ZCO uczestniczyć też będzie członkini Stowarzyszenia Amazonek „Agata” w Szczecinie, Pani Joanna Łukomska. Pokaz samobadania dla pań z Koła Gospodyń odbędzie w piątek, 4 lutego o godz. 16. w sali na terenie Centrum Handlowego Ster (spotkanie odbędzie się w ścisłym reżimie sanitarnym).

Wykrywalność nowotworów w pandemii

W 2020 roku mieliśmy 10% spadek liczby pacjentów w poradniach specjalistycznych, 20% w leczeniu szpitalnym, w tym 8% w leczeniu zabiegowym – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie – To bardzo dużo, bo z dużym prawdopodobieństwem należy założyć, że pacjenci nie rozpoczęli także leczenia w innych ośrodkach, po prostu nie byli diagnozowani. Największy spadek obserwowaliśmy w grupach rozpoznań, w których w naszym szpitalu realizujemy kolejne etapy leczenia, np. radioterapię: nowotwory urologiczne, ginekologiczne, płuca.

Przez cały czas trwania pandemii COVID-19 Zachodniopomorskie Centrum Onkologii pracuje bez przerw w udzielaniu świadczeń w poradniach i oddziałach szpitalnych, a zgłaszający się pacjenci mają pełen dostęp do badań i kolejnych etapów leczenia.

Obserwowaliśmy obawy pacjentów przed zarażeniem koronawirusem w dwóch poprzednich latach – dodaje dr Małgorzata Talerczyk – Bywały sytuacje, kiedy pacjenci nawet nie zgłaszali się na zaplanowane operacje. Zaczynamy powolny powrót do poziomu realizacji świadczeń z okresu przed wybuchem pandemii, jednak obserwujemy też zwiększony odsetek pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową. To osoby, które nie zostały zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są największe.

W 2019 roku w ZCO hospitalizowanych z różnymi nowotworami było 11 tys. 146 pacjentów, w 2020 – 10 tys. 502, a w 2021 – 10 tys. 743. Dane nie obejmują pacjentów leczonych w trybie dziennym (pacjenci poddawani ambulatoryjnie leczeniu chemioterapią).

Gmina Dobra

Nowa platforma dla wydarzeń w Euroregionie Pomerania. Powstaje kalendarz wydarzeń

Wszystkie wydarzenia na terenie Euroregionu Pomerania w jednym miejscu? Takie możliwości da strona internetowa wydarzenia.wzp.pl, która pozwoli przeglądać atrakcje zaplanowane we wszystkich częściach regionu. Aktywny jest już formularz, dzięki któremu można zgłaszać pierwsze imprezy. W pełni z funkcjonalności strony będzie można korzystać od czwartku, 16 maja, a w ciągu kilku tygodni strona zacznie działać także w wersji niemieckojęzycznej.

Opublikowane

w dniu

Mieszkańcy Euroregionu Pomerania, będą mieli niebawem dostęp do nowej strony internetowej wydarzenia.wzp.pl, która ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu informacje o wydarzeniach organizowanych na terenie całego regionu. Platforma, obecnie w fazie uruchamiania formularza zgłoszeń, zostanie oficjalnie uruchomiona 16 maja tego roku. W przyszłości, użytkownicy będą również mogli korzystać z niemieckojęzycznej wersji serwisu.

Formularz zgłoszeń jest otwarty dla szerokiego kręgu organizatorów – od jednostek samorządu terytorialnego po grupy nieformalne. Po weryfikacji zgodności z regulaminem, akceptowane imprezy pojawiają się w Kalendarzu wydarzeń. Platforma ma być miejscem promocji różnorodnych inicjatyw, w tym festynów, wyścigów, seminariów i wystaw, obejmując szeroką gamę kategorii, jak sport, edukacja, kultura czy turystyka.

– Żyjemy na pograniczu, po polskiej i niemieckiej stronie ma miejsce wiele ciekawych wydarzeń. Polacy i Niemcy chętnie się przemieszczają i biorą udział w wydarzeniach po obu stronach Odry. Dzięki Kalendarzowi wydarzeń możliwa będzie promocja ciekawych imprez i wydarzeń odbywających się na terenie całego Euroregionu Pomerania, a także ułatwienie dostępu mieszkańców Euroregionu jak i jego okolic do informacji o organizowanych imprezach i wydarzeniach – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dodawanie wydarzeń do Kalendarza jest intuicyjne i przebiega za pomocą zakładki „+ Dodaj” na stronie internetowej. Wystarczy wypełnić obowiązkowe dane i załączyć grafikę, aby propozycja imprezy mogła być rozpatrzona przez administratora serwisu.

Projekt Kalendarza jest wspierany przez środki z Programu Interreg VI A Mecklenburg-Vorpommern/Brandenburg/Polska 2021-2027. Ma on nie tylko ułatwić mieszkańcom dostęp do informacji o lokalnych wydarzeniach, ale również przyczynić się do wzmożenia aktywności kulturalnej, społecznej i gospodarczej w regionie.

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Rusza Letnia Szkoła Muzykowania na Pomorzu Zachodnim – Rozpoczęcie rekrutacji na 2024!

Rozpoczęła się rekrutacja do Letniej Szkoły Muzykowania na Pomorzu Zachodnim w roku 2024. Projekt ten został powołany do życia w celu promowania muzyki i śpiewu ludowego jako części bogatej kultury regionalnej. Serdecznie zapraszamy do udziału dorosłych, seniorów, osoby niepełnosprawne, a także przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych. Liczba dostępnych miejsc została ograniczona do piętnastu, co gwarantuje indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Opublikowane

w dniu

Podczas kursu prowadzonego przez Stanisława Mazurka, uczestnicy w trakcie 150 godzin zajęć zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu emisji głosu i śpiewu tradycyjnego (120 godzin praktyki) oraz wiedzę teoretyczną na temat muzyki ludowej i historii śpiewu na Pomorzu Zachodnim (30 godzin teorii). Program szkolenia gwarantuje nie tylko rozwój umiejętności muzycznych, ale również pogłębienie świadomości kulturowej.

Kulminacyjnym punktem Letniej Szkoły Muzykowania będzie nagranie płyty CD, na której uczestnicy będą mieli okazję promować kulturowe dziedzictwo regionu. To unikalna okazja do nabycia nie tylko nowych umiejętności, ale i do uczestniczenia w tworzeniu materiału o wartości kulturowej.

Zapisy na kurs ruszyły i zważywszy na ograniczoną liczbę miejsc, zachęcamy zainteresowanych do szybkiego zgłaszania swojej kandydatury. Szkoła będzie się odbywać w trybie weekendowym, a koszt uczestnictwa wynosi 200 złotych za osobę, w cenie zawarty jest nocleg. Nie przegapcie szansy na niezapomniane doświadczenie muzyczne!

Formularz zgłoszeniowy znajduje się tu:
https://forms.gle/GKTrwQNHTA2Wb9Lw6

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Wspólna demonstracja Solidarności rolniczej i pracowniczej – sprzeciw wobec polityki klimatycznej i gospodarczej

Związki zawodowe Solidarność rolnicza i pracownicza zorganizują wspólną demonstrację, która odbędzie się 10 maja w Warszawie. Protest będzie wyrazem sprzeciwu wobec szeregu kwestii aktualnie dotykających Polskę, w tym problemów związanych z niszczeniem krajowego rolnictwa, wzrostem cen w sklepach, podwyżkami cen energii i ogrzewania. Szczególną uwagę protestujący zamierzają poświęcić krytyce wobec polityki klimatycznej znanej jako Zielony Ład.

Opublikowane

w dniu

Mieczysław Jurek, lider zachodniopomorskiej Solidarności, podkreśla, że skutki wprowadzenia obecnych działań klimatycznych dotkną każdego Polaka. Jurek zwraca uwagę na wzrost cen energii i żywności jako kluczowe problemy, które wpłyną na całe społeczeństwo, bez względu na przynależność polityczną czy zawodową.

Udział w demonstracji zapowiedziała również Solidarność Zakładów Chemicznych Police. Przewodniczący NSZZ Solidarność w tej jednostce, Andrzej Malicki, mówi o problemach konkurencyjności na rynku europejskim wynikających z importu nawozów z państw spoza Unii, wysokich cen emisji CO2 oraz innych mediów. Przemysł chemiczny, podobnie jak rolnictwo, jest w kryzysie – największym od wielu lat, według Malickiego.

Dodatkowo, Solidarność planuje działania mające na celu przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie polityki klimatycznej, zakładającego rewizję dotychczasowych rozwiązań pakietu klimatycznego UE.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie