Region

Problemy psychiczne i terapia w czasach pandemii COVID-19

Jak wykazują wyniki badań nawet co czwarty Polak zgłasza problemy psychiczne związane z trwającą obecnie pandemią COVID-19. Wynikają one przede wszystkim z permanentnego poczucia zagrożenia zdrowia i życia zarówno własnego jak i najbliższych osób, z wymuszonej izolacji społecznej czy utraty poczucia stabilności życiowej. Mogą też być bezpośrednio związane z przechorowaniem COVID-19 lub śmiercią bliskiej osoby nią spowodowaną.

Opublikowane

w dniu

I Oddział Dzienny Leczenia Nerwic w szpitalu przy ul. Wojciecha oferuje pomoc

Pacjenci cierpią na bezsenność, wzmożone problemy z koncentracją, zgłaszają kłopoty z pamięcią i myśli samobójcze, u wielu pogorszyły się stosunki rodzinne. Często pacjenci ci doświadczają poczucia silnego niepokoju, napięcia emocjonalnego, paniki czy zaburzeń obsesyjnych związanych z zaleceniami dezynfekcji i zachowania sterylnych warunków. Mogą też występować u nich tendencje do szczególnej, wręcz nadgorliwej obserwacji funkcjonowania własnego organizmu: analizowania kaszlu, nieustannego kontrolowania temperatury ciała i poziomu utlenowania krwi.

Przeczytaj też: Jak ratować człowieka pod którym załamał się lód? [FILM]

Wszystko to doprowadza do pojawienia się zaburzeń lękowych, depresyjnych, oraz nadużywania substancji psychoaktywnych takich jak alkohol czy narkotyki. Specjaliści przewidują, że u niektórych osób problemy psychiczne związane z pandemią będą się utrzymywały nawet przez kilka lat po jej zakończeniu. Dlatego tak ważna jest specjalistyczna pomoc dla tych, którzy sobie z tymi emocjami i przeciwnościami codziennego życia nie radzą.

Zagrożenie wynikające z dużej zaraźliwości koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowało, że w obecnych czasach specjalistyczna pomoc psychoterapeutyczno–psychologiczna jest udzielana głównie w formie teleporad. Należy jednak podkreślić, że dla wielu części osób forma ta jest niedogodna i nie spełnia swojej roli. Wielu pacjentów potrzebuje bezpośredniego kontaktu i wsparcia „na żywo”. Taką pomoc zapewnia I Oddział Dzienny Leczenia Nerwic szpitala „Zdroje”, który dotychczas funkcjonował w Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie, a obecnie przyjmuje pacjentów w nowej lokalizacji w placówce przy ul. Świętego Wojciecha 7. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów szczególnie dotkniętych zaistniałą sytuacją pandemiczną na oddziale uruchomiona została grupowa psychoterapia wspierająca dedykowana osobom, które chcą zrozumieć swoje emocje, oswoić strach związany z pandemią, poradzić sobie z utratą najbliższych, z konfliktami w rodzinie i problemami finansowymi. Terapia pozwala nabrać dystansu, „przerobić” własne lęki i stawić czoła nowej rzeczywistości, w której przychodzi nam obecnie funkcjonować. 

Spotkania odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach prowadzonych przez doświadczonych psychoterapeutów i psychologów w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 14.00. Pacjenci mają też zapewnioną pomoc psychiatryczną i wsparcie farmakologiczne.

Niezależnie w ramach I Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic prowadzona jest także grupowa psychoterapia wglądowa dla osób z innymi zaburzeniami nerwicowymi i zaburzeniami osobowości. Zapisy realizowane są na bieżąco – wystarczy zadzwonić pod numer 918806074. 

Należy zaznaczyć, że terapie są prowadzone na oddziale przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarno-epidemiologicznych, a jednocześnie dają jakże ważną możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzami, psychoterapeutami i psychologami. Świadczenia finansowane są w ramach NFZ, a na czas terapii wystawiane jest zwolnienie lekarskie. 

Magdalena Knop
rzecznik prasowy
SPSZOZ „Zdroje”
tel. 880016688

Polecamy również:

Kolejne utrudnienia w Jasienicy

Wykonawca pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic wybrany

Granty dla zachodniopomorskich sołectw

15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Na czasie

Exit mobile version