Region

Problemy psychiczne i terapia w czasach pandemii COVID-19

Jak wykazują wyniki badań nawet co czwarty Polak zgłasza problemy psychiczne związane z trwającą obecnie pandemią COVID-19. Wynikają one przede wszystkim z permanentnego poczucia zagrożenia zdrowia i życia zarówno własnego jak i najbliższych osób, z wymuszonej izolacji społecznej czy utraty poczucia stabilności życiowej. Mogą też być bezpośrednio związane z przechorowaniem COVID-19 lub śmiercią bliskiej osoby nią spowodowaną.

Opublikowane

w dniu

I Oddział Dzienny Leczenia Nerwic w szpitalu przy ul. Wojciecha oferuje pomoc

Pacjenci cierpią na bezsenność, wzmożone problemy z koncentracją, zgłaszają kłopoty z pamięcią i myśli samobójcze, u wielu pogorszyły się stosunki rodzinne. Często pacjenci ci doświadczają poczucia silnego niepokoju, napięcia emocjonalnego, paniki czy zaburzeń obsesyjnych związanych z zaleceniami dezynfekcji i zachowania sterylnych warunków. Mogą też występować u nich tendencje do szczególnej, wręcz nadgorliwej obserwacji funkcjonowania własnego organizmu: analizowania kaszlu, nieustannego kontrolowania temperatury ciała i poziomu utlenowania krwi.

Przeczytaj też: Jak ratować człowieka pod którym załamał się lód? [FILM]

Wszystko to doprowadza do pojawienia się zaburzeń lękowych, depresyjnych, oraz nadużywania substancji psychoaktywnych takich jak alkohol czy narkotyki. Specjaliści przewidują, że u niektórych osób problemy psychiczne związane z pandemią będą się utrzymywały nawet przez kilka lat po jej zakończeniu. Dlatego tak ważna jest specjalistyczna pomoc dla tych, którzy sobie z tymi emocjami i przeciwnościami codziennego życia nie radzą.

Zagrożenie wynikające z dużej zaraźliwości koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowało, że w obecnych czasach specjalistyczna pomoc psychoterapeutyczno–psychologiczna jest udzielana głównie w formie teleporad. Należy jednak podkreślić, że dla wielu części osób forma ta jest niedogodna i nie spełnia swojej roli. Wielu pacjentów potrzebuje bezpośredniego kontaktu i wsparcia „na żywo”. Taką pomoc zapewnia I Oddział Dzienny Leczenia Nerwic szpitala „Zdroje”, który dotychczas funkcjonował w Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie, a obecnie przyjmuje pacjentów w nowej lokalizacji w placówce przy ul. Świętego Wojciecha 7. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów szczególnie dotkniętych zaistniałą sytuacją pandemiczną na oddziale uruchomiona została grupowa psychoterapia wspierająca dedykowana osobom, które chcą zrozumieć swoje emocje, oswoić strach związany z pandemią, poradzić sobie z utratą najbliższych, z konfliktami w rodzinie i problemami finansowymi. Terapia pozwala nabrać dystansu, „przerobić” własne lęki i stawić czoła nowej rzeczywistości, w której przychodzi nam obecnie funkcjonować. 

Spotkania odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach prowadzonych przez doświadczonych psychoterapeutów i psychologów w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 14.00. Pacjenci mają też zapewnioną pomoc psychiatryczną i wsparcie farmakologiczne.

Niezależnie w ramach I Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic prowadzona jest także grupowa psychoterapia wglądowa dla osób z innymi zaburzeniami nerwicowymi i zaburzeniami osobowości. Zapisy realizowane są na bieżąco – wystarczy zadzwonić pod numer 918806074. 

Należy zaznaczyć, że terapie są prowadzone na oddziale przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarno-epidemiologicznych, a jednocześnie dają jakże ważną możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzami, psychoterapeutami i psychologami. Świadczenia finansowane są w ramach NFZ, a na czas terapii wystawiane jest zwolnienie lekarskie. 

Magdalena Knop
rzecznik prasowy
SPSZOZ „Zdroje”
tel. 880016688

Polecamy również:

Kolejne utrudnienia w Jasienicy

Wykonawca pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic wybrany

Granty dla zachodniopomorskich sołectw

15 milionów złotych na uprzątnięcie odpadów przy ul. Kamiennej [FILM]

Reklama

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej

Region

Spotkanie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w obliczu wyzwań meteorologicznych i zagrożenia pryszczycą

W sobotę odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim specjalne posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał wicewojewoda Bartosz Brożyński. Uczestnicy, wśród których znaleźli się samorządowcy, w tym Starosta Policki Shivan Fate, a także przedstawiciele inspekcji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, omówili trudne warunki meteorologiczne oraz kwestię wykrycia ogniska pryszczycy w powiecie Maerkisch-Oderland w Niemczech.

Opublikowane

w dniu

W wyniku wykrycia choroby w hobbystycznej hodowli pod Berlinem podjęto działania zapobiegawcze, w tym likwidację zakażonych zwierząt oraz ustanowienie strefy ochronnej wokół ogniska pryszczycy. Jest to choroba dotykająca zwierzęta parzystokopytne i nie stanowiąca zagrożenia dla ludzi.

W ramach działań zapobiegawczych w województwie zachodniopomorskim zdecydowano o wprowadzeniu specjalnego nadzoru nad transportami zwierząt z Niemiec. Od sobotniego wieczoru transporty bydła, trzody chlewnej i owiec podlegają kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Kontrole mają charakter prewencyjny i będą prowadzone do odwołania.

Za nadzór nad transportami odpowiadać będą Straż Graniczna w porozumieniu z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Izbą Administracji Skarbowej oraz Powiatowymi Inspekcjami Weterynaryjnymi. Za ewentualne nieprawidłowości odpowiedzialność będzie spoczywać na Zachodniopomorskim Wojewódzkim Lekarzu Weterynarii, z uprawnieniami do zawracania niezgodnych z normami transportów zwierząt.

 

Czytaj dalej

Region

Przedłużone kontrole na granicy polsko-niemieckiej – wyzwanie dla branży TSL

W obliczu zwiększającej się presji w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego, niemieckie władze podjęły decyzję o przedłużeniu kontroli granicznych z Polską, które miały zakończyć się 25 marca bieżącego roku. Kontrole te, realizowane w punkcie przejściowym w Kołbaskowie, są odpowiedzią na rosnące napięcie geopolityczne w Europie i stanowią wyzwanie dla branży transportowej, logistycznej i spedycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Codzienne zatory składające się z setek tirów nie tylko skutkują znacznymi opóźnieniami w dostawach towarów do odbiorców, ale również generują zwiększone koszty operacyjne. Fakt ten dotyka przede wszystkim lokalnych przedsiębiorców, którzy zmagają się z rosnącymi wydatkami na paliwo, wynagrodzenia kierowców oraz amortyzację pojazdów.

Eksperci z branży TSL wskazują, że zagadnienie kontroli granicznych nabiera szczególnego znaczenia w okresie przedwyborczym zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dyskusja na temat nielegalnej imigracji staje się wówczas bardziej intensywna, co prowadzi do decyzji o dalszym utrzymywaniu oraz wzmacnianiu kontroli na granicach.

Przedsiębiorcy oraz związki branżowe apelują o podjęcie rozmów na szczeblu międzynarodowym w celu znalezienia rozwiązania, które z jednej strony zabezpieczałoby wymogi bezpieczeństwa, a z drugiej umożliwiło by płynny przepływ towarów niezbędnych dla utrzymania dynamiki europejskiego rynku.[

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie