Gmina Dobra

Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci

W piątek, 13 maja w Starostwie Powiatowym w Policach podpisano umowę w sprawie realizacji programu „Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim”. Program prowadzony będzie w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest odpowiednio Powiat Policki oraz gminy: Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno.

Opublikowane

w dniu

Umowę podpisali: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska i Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z siedzibą w Szczecinie dr n. med. Konrad Jarosz przy obecności Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, Wójt Gminy Dobra Teresy Dery i Burmistrza Nowego Warpna Jarosława Burby, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach Haliny Michalak i dr hab. n. med. Elżbiety Petriczko.

„Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim” prowadzony będzie w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest odpowiednio Powiat Policki i gminy: Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno.

Celem programu jest zbadanie dzieci i sprawdzenie czy są zagrożone otyłością. W przypadku, gdy takie zagrożenie zostanie wykryte, zostanie udzielona natychmiastowa pomoc przez lekarzy specjalistów, pediatrów, endokrynologów i diabetologów dziecięcych – mówiła Beata Chmielewska, Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Programem zostaną objęci najmłodsi uczniowie szkół podstawowych

Problem otyłości wśród dzieci lawinowo narasta. Najtańszym elementem leczenia jest zawsze profilaktyka i badania przesiewowe. Takie działania jak ten program są pożądane i tak powinna wyglądać polityka zdrowotna samorządów – mówił dr n. med. Konrad Jarosz, Dyrektor SPSK nr 1 w Szczecinie.

Koncepcja projektu opiera się na działaniach przesiewowych służących identyfikacji skali problemu, następnie działaniach edukacyjnych kierowanych do dzieci z rozpoznaną nadwagą i otyłością oraz ich rodzin, jak również szeroko pojętego środowiska szkolnego i rodzinnego. Niezmiernie ważną częścią projektu jest roczny program interwencyjny zmierzający do redukcji BMI, lub zahamowania przyrostów masy ciała oraz utrwalenia zasad zdrowego trybu życia, przyjętych „jako swoje”.

Ten projekt jest sprawdzonym planem działania. Mamy bardzo dobrze dobrany i przygotowany zespół, opracowaną logistykę, zatwierdzenie przez Agencję Technologii Medycznych i licencjonowanie przez Centrum Badań Profilaktycznych – mówiła dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko.

Program dzieli się na trzy etapy: przygotowawczy, podstawowy i specjalistyczny

Etap przygotowawczy polegać będzie między innymi na przeprowadzeniu konsultacji ze środowiskiem szkolnym oraz środowiskiem samorządowym w zakresie harmonogramu realizacji oraz wpływu realizacji programu na stan zdrowia najmłodszego pokolenia oraz przeprowadzenie konsultacji ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i pielęgniarek szkolnych, Wykazanie różnic w realizacji zadań oraz elementów wspólnych w opiece nad zdrowiem dzieci, a także pozyskanie środowiska lekarzy do współpracy przy wykrywaniu dzieci z czynnikami ryzyka chorób cywilizacyjnych (alternatywna ścieżka włączania dzieci).

Etap podstawowy polegać będzie między innymi na organizacji przebiegu badań przesiewowych na terenie placówki oświatowej, nastawionych na przede wszystkim na wykrywanie czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych oraz przekazanie rodzicom i dyrekcjom szkół Kompleksowej Analizy Zdrowotnej

Etap specjalistyczny polegać będzie na obniżeniu lub zahamowaniu przyrostów BMI dzieci z nadwagą i otyłością oraz przeprowadzenie kompleksowej, interdyscyplinarnej interwencji behawioralnej w populacji dzieci zakwalifikowanych na podstawie wyników KAZ. Interwencja przeprowadzana jest przez zespół specjalistów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz doświadczenie w zakresie behawioralnych czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Przewidziane są także konsultacje z psychologiem, dietetykiem i specjalistą aktywności fizycznej.

Całkowity koszt realizacji programu wyniesie 108.666,64 zł i jest finansowany ze środków budżetu Powiatu Polickiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo i Gminy Nowe Warpno.

Mateusz Frąckowiak, Starostwo Powiatowe w Policach

Reklama

Gmina Dobra

Pako – jedenastoletni psiak o duchu młodzieńca szuka domu

Pako, sympatyczny mieszkaniec Schroniska w Dobrej, każdego tygodnia oczekuje soboty z niecierpliwością. Piesek wkraczając w jedenastą wiosnę swojego życia, zachowuje zapał i radość porównywalną do młodego psa. Sobota jest dla niego dniem szczególnym, bowiem wtedy też odwiedza go ukochana wolontariuszka i bierze go na długie i pełne uwagi spacery – momenty, które są dla Pako niezwykle ważne.

Opublikowane

w dniu

Niemniej jednak, w ciągu tygodnia brak tej wyjątkowej osoby jest dla niego odczuwalny. Zwierzak, choć otoczony opieką, intuicyjnie odczuwa, że codzienne spacery to nie to samo, co te sobotnie eskapady. To przekonanie sprawia, że Pako niestrudzenie czeka na osobę, z którą mógłby spędzić resztę swoich dni.

Starzejący się, lecz wciąż pełen życia pies, ma nadzieję znaleźć kogoś, kto otworzy przed nim drzwi swojego domu i serca. Pragnienie, aby Pako nie stał się tylko kolejnym numerkiem w statystyce, lecz członkiem rodziny, jest wyraźne w apelu tych, którzy go znają. Mimo śladów wieku widocznych na jego pyszczku, w oczach Pako wciąż tli się nadzieja na nowy, ciepły dom.

Kontakt w sprawie adopcji tego, a także innych zwierzaków, zadzwoń (godz. 8-16, poniedziałek – sobota) 508 222 247. Porozmawiaj z wolontariuszem 733 903 350

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Spotkanie autorskie z Dr Katarzyną Czyż w Mierzynie

Mieszkańcy Mierzyna będą mieli niebawem wyjątkową okazję spotkać się z Dr Katarzyną Czyż, doktorem nauk humanistycznych i autorką książki „Ludzkie żądze: Seks, władza i pieniądze”. Organizowane spotkanie to szansa na bezpośredni dialog z autorką, która znana jest z pogłębiania tematów społeczno-psychologicznych w swoich pracach.

Opublikowane

w dniu

Dr Katarzyna Czyż od lat analizuje wpływ seksu, władzy i pieniędzy na życie współczesnych ludzi. Jej najnowsza publikacja to rezultat szeroko zakrojonych badań i licznych wywiadów, które stanowiły fundament dla teoretycznych rozważań. Spotkanie odbędzie się w lokalnym centrum kultury, a jego celem jest nie tylko promocja książki, ale i umożliwienie mieszkańcom bezpośredniego kontaktu z autorką.

W programie przewidziano czas na dyskusję i zadawanie pytań. Co więcej, będzie to okazja do zdobycia egzemplarza książki z autografem autorki. Organizatorzy zaznaczają, że spotkanie ma charakter otwarty i każdy może w nim bezpłatnie uczestniczyć.

Data: 01.08.2024

Godzina: 18:00

Miejsce: Biblioteka w Mierzynie, ul. Welecka 5

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Nowi dyrektorzy placówek oświatowych w gminie Dobra

W ubiegły poniedziałek, 1 lipca br., odbyła się uroczystość wręczenia powierzeń na stanowiska dyrektorskie dwóch placówek edukacyjnych w gminie Dobra. Wójt Gminy, Pani Magdalena Zagrodzka, wręczyła akty powołania nowym dyrektorom Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach oraz Zespołu Przedszkoli w Mierzynie.

Opublikowane

w dniu

Robert Mazur, dotychczas nauczyciel wf-u i wicedyrektor w jednej ze szkół podstawowych w Szczecinie, objął stanowisko Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzędzinach. Natomiast Beata Nowicka, która od września 2015 roku pracowała w Punkcie przedszkolnym, a także w Przedszkolu Publicznym Nr 2 i Zespole Przedszkoli w Mierzynie, awansowała na stanowisko Dyrektora Zespołu Przedszkoli w Mierzynie.

Wybór na te dyrektorskie stanowiska jest wynikiem wieloletniej pracy i zaangażowania obu nauczycieli w edukację i zarządzanie placówkami. Ich kompetencje i doświadczenie zawodowe zostały docenione, co zaowocowało powierzeniem im nowych, odpowiedzialnych ról.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie