Gmina Dobra

Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci

W piątek, 13 maja w Starostwie Powiatowym w Policach podpisano umowę w sprawie realizacji programu „Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim”. Program prowadzony będzie w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest odpowiednio Powiat Policki oraz gminy: Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno.

Opublikowane

w dniu

Umowę podpisali: Starosta Policki Andrzej Bednarek, Członek Zarządu Powiatu w Policach Beata Chmielewska i Dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego z siedzibą w Szczecinie dr n. med. Konrad Jarosz przy obecności Wicestarosty Polickiego Joanny Napiwodzkiej, Przewodniczącego Rady Powiatu w Policach Cezarego Arciszewskiego, Wójt Gminy Dobra Teresy Dery i Burmistrza Nowego Warpna Jarosława Burby, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Policach Haliny Michalak i dr hab. n. med. Elżbiety Petriczko.

„Powiatowy program przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci w wieku 8 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Powiecie Polickim” prowadzony będzie w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest odpowiednio Powiat Policki i gminy: Dobra, Kołbaskowo i Nowe Warpno.

Celem programu jest zbadanie dzieci i sprawdzenie czy są zagrożone otyłością. W przypadku, gdy takie zagrożenie zostanie wykryte, zostanie udzielona natychmiastowa pomoc przez lekarzy specjalistów, pediatrów, endokrynologów i diabetologów dziecięcych – mówiła Beata Chmielewska, Członek Zarządu Powiatu w Policach.

Programem zostaną objęci najmłodsi uczniowie szkół podstawowych

Problem otyłości wśród dzieci lawinowo narasta. Najtańszym elementem leczenia jest zawsze profilaktyka i badania przesiewowe. Takie działania jak ten program są pożądane i tak powinna wyglądać polityka zdrowotna samorządów – mówił dr n. med. Konrad Jarosz, Dyrektor SPSK nr 1 w Szczecinie.

Koncepcja projektu opiera się na działaniach przesiewowych służących identyfikacji skali problemu, następnie działaniach edukacyjnych kierowanych do dzieci z rozpoznaną nadwagą i otyłością oraz ich rodzin, jak również szeroko pojętego środowiska szkolnego i rodzinnego. Niezmiernie ważną częścią projektu jest roczny program interwencyjny zmierzający do redukcji BMI, lub zahamowania przyrostów masy ciała oraz utrwalenia zasad zdrowego trybu życia, przyjętych „jako swoje”.

Ten projekt jest sprawdzonym planem działania. Mamy bardzo dobrze dobrany i przygotowany zespół, opracowaną logistykę, zatwierdzenie przez Agencję Technologii Medycznych i licencjonowanie przez Centrum Badań Profilaktycznych – mówiła dr hab. n. med. Elżbieta Petriczko.

Program dzieli się na trzy etapy: przygotowawczy, podstawowy i specjalistyczny

Etap przygotowawczy polegać będzie między innymi na przeprowadzeniu konsultacji ze środowiskiem szkolnym oraz środowiskiem samorządowym w zakresie harmonogramu realizacji oraz wpływu realizacji programu na stan zdrowia najmłodszego pokolenia oraz przeprowadzenie konsultacji ze środowiskiem lekarzy rodzinnych i pielęgniarek szkolnych, Wykazanie różnic w realizacji zadań oraz elementów wspólnych w opiece nad zdrowiem dzieci, a także pozyskanie środowiska lekarzy do współpracy przy wykrywaniu dzieci z czynnikami ryzyka chorób cywilizacyjnych (alternatywna ścieżka włączania dzieci).

Etap podstawowy polegać będzie między innymi na organizacji przebiegu badań przesiewowych na terenie placówki oświatowej, nastawionych na przede wszystkim na wykrywanie czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych oraz przekazanie rodzicom i dyrekcjom szkół Kompleksowej Analizy Zdrowotnej

Etap specjalistyczny polegać będzie na obniżeniu lub zahamowaniu przyrostów BMI dzieci z nadwagą i otyłością oraz przeprowadzenie kompleksowej, interdyscyplinarnej interwencji behawioralnej w populacji dzieci zakwalifikowanych na podstawie wyników KAZ. Interwencja przeprowadzana jest przez zespół specjalistów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz doświadczenie w zakresie behawioralnych czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Przewidziane są także konsultacje z psychologiem, dietetykiem i specjalistą aktywności fizycznej.

Całkowity koszt realizacji programu wyniesie 108.666,64 zł i jest finansowany ze środków budżetu Powiatu Polickiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, Gminy Dobra, Gminy Kołbaskowo i Gminy Nowe Warpno.

Mateusz Frąckowiak, Starostwo Powiatowe w Policach

Reklama

Gmina Dobra

Koncert Mikołajkowy w Wołczkowie

Opublikowane

w dniu

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Modernizacja przedszkoli w Gminie Police – inwestycje w rozwój najmłodszych

W Gminie Police ruszają prace budowlane mające na celu udoskonalenie warunków edukacyjnych w lokalnych przedszkolach. Prace rozpoczęły się w Przedszkolu Publicznym w Trzebieży, gdzie planuje się remont czterech pomieszczeń, rozbudowę sanitariatów oraz dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto, przewidziano renowację tarasu oraz zagospodarowanie ogrodu przedszkolnego.

Opublikowane

w dniu

Oprócz prac budowlanych, placówka zostanie wyposażona w nowe meble, które wpisują się w filozofię minimalistycznej przestrzeni edukacyjnej. Zmiany te mają za zadanie stworzyć środowisko wspierające rozwój dzieci, zapewniające równowagę i stymulujące kreatywność oraz samodzielność.

Inwestycje nie ograniczają się jednak tylko do przedszkola w Trzebieży. Przedszkole Publiczne w Tanowie również doczekało się poprawek, które koncentrowały się na poprawie bezpieczeństwa w ciągach komunikacyjnych, wyciszeniu sal, a także na zewnętrznej stronie budynku, gdzie pojawiły się nowe zabawki i wiaty rowerowe. Warto podkreślić, że obie placówki otrzymały również wyposażenie do terapii sensorycznej oraz specjalne programy wspierające terapeutów w ich pracy z dziećmi.

Zarówno rodzice, jak i pracownicy oświatowi są zdania, że wynikające z inwestycji korzyści będą miały znaczący wpływ na rozwój umiejętności poznawczych najmłodszych, a estetycznie zaaranżowane przestrzenie zachęcą do skupienia i aktywnego uczestniczenia w życiu przedszkola.

 

Czytaj dalej

Gmina Dobra

Prace ziemne na ul. Piaskowej wpłyną na komunikację w kierunku Redlicy

W związku z inwestycją gminną realizowaną przy ul. Piaskowej w Wołczkowie, mieszkańców powiatu polickiego czekają zmiany w organizacji ruchu. Od dziś do 9 grudnia br. ulica Zielona w kierunku Redlicy zostanie wyłączona z użytkowania. Podyktowane jest to koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych, które są elementem większego projektu miejskiego.

Opublikowane

w dniu

Gmina Dobra informuje, że dla zapewnienia płynności ruchu i bezpieczeństwa mieszkańców wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Objazdy zostały wytyczone i odpowiednio oznakowane, by kierowcy mogli z łatwością ominąć strefę prac. Władze apelują o ostrożność oraz zwracanie uwagi na tymczasowe znaki drogowe.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie