Kultura

Powiatowy Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” – rozstrzygnięty!

Opublikowane

w dniu

[lead]Organizatorem konkursu była Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci. Konkurs kierowano do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu powiatu polickiego i przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap wewnątrzszkolny polegał na tym, że nauczyciele typowali uczniów – jedną osobę z klasy, która wystąpi podczas finału w bibliotece (drugi etap). [/lead]

25 listopada odbył się drugi etap konkursu – czyli finał podczas którego wyłoniono tych najlepszych. Komisja w składzie: Wioletta Kołodziejczyk – Dyrektor Biblioteki i jednocześnie przewodnicząca komisji oraz członkowie i pracownicy biblioteki: Marta Juchnowicz i Renata Niedźwiedzka wytypowali Mistrza Pięknego Czytania (I miejsce) oraz II i III miejsce wraz z osobami wyróżnionymi.

W finale brało udział 31. uczestników, którzy czytali dowolny fragment z książki o tematyce II wojny światowej. Uczniowie doskonale wyczuli intencje organizatorów, wybierając takie książki, jak: „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej, „Asiunię” Joanny Papuzińskiej, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza, „Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa” Łukasza Wierzbickiego oraz wiele innych pięknych książek z tego okresu historycznego. Ponadto, niektórzy uczestnicy spotęgowali ten niezwykły nastrój finału przebierając się w postaci historyczne. Pomysł na taki temat konkursu powstał, by upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dzięki temu finał konkursu był wyjątkowy, bo oprócz tego, że poświęcono prawie dwie godziny na czytanie książek, co już jest wspaniałą inicjatywą, to jeszcze czytano o trudnej, ale jakże ważnej historii naszego kraju!

Wszystkie dzieci biorące udział w finale bardzo dobrze przygotowały się do swojego zadania. W skupieniu, z widocznym przejęciem czytały kolejne zdania, przenosząc publiczność w trudny świat wojny, ale nie pozbawiony nadziei, czy nawet dobrego humoru, szczególnie przy lekturze Łukasza Wierzbickiego, który opisywał losy niedźwiedzia płatającego figle swym wojskowym kompanom! Dzieci mają w sobie pewien rodzaj swobody i szczerości, który pięknie współgrał z tym jednak trudnym tematem. Zdecydowanie warto było tego posłuchać.

Kiedy przyszedł czas na podsumowanie konkursu i wyłonienie zwycięzców, emocje były już bardzo widoczne. Komisja przyznała nagrody książkowe: 3 nagrody główne oraz 5 wyróżnień oceniając: technikę czytania (płynność, tempo, poprawność czytania, dykcję, wyrazistość mowy) oraz środki artystycznego wyrazu (modulację głosu, pauzowanie, mimikę, kontakt z odbiorcą). Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy udziału i drobne upominki.

I miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Monika Wrzos ze Szkoły Podstawowej w Nowym Warpnie.

II miejsce – Maja Mitygowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach

III miejsce –Alicja Lipińska ze Szkoły Podstawowej w Tanowie

Wyróżnienia otrzymali : Abłomejko Adrianna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach, Bartczak Błażej ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Policach, Chmielewska Lilia ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach, Powroźniuk Anhelina ze Szkoły Podstawowej w Tanowie, Szajek Gabor ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach.

Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom konkursu, wyrażając jednocześnie podziw dla ich zaangażowania w rozwijanie umiejętności czytania. Czytanie daje wiele dobrego: rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, ćwiczy pamięć i jest znakomitą rozrywką! Zapraszamy na kolejny Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” już za rok!

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej

Kultura

MOK zaprasza na warsztaty salsy

Już 20. maja w Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się warsztaty salsy, które poprowadzi Alicja Maryś, dyplomowana instruktorka tańca z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Opublikowane

w dniu

Będzie to pierwsze spotkanie w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, zupełnie nowego projektu realizowanego przez MOK, którego celem jest zachęcanie kobiet do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu, podejmowania nowych wyzwań i działań na rzecz rozwoju osobistego.

Warsztaty są przeznaczone dla kobiet kochających taniec i ruch, bo obok gorących rytmów salsy nie sposób przejść obojętnie. W czasie zajęć uczestniczki będą pracować nie tylko nad nauką podstawowych kroków, ale również nad minichoreografią z porywającą muzyką latynoską w tle. A co najważniejsze nad właściwym sposobem poruszania się, zmysłowością i pewnością siebie, ponieważ salsa do doskonała szkoła wdzięku i seksapilu.

Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich kobiet, również tych, które nigdy wcześniej nie tańczyły. Nie obowiązuje limit wieku – wystarczy zaangażowanie i pozytywna energia!

Dobrą energią uczestniczki zarazi również prowadząca warsztaty Alicja Maryś, której charakterystycznym stylem tańca – pełnym charyzmy, wdzięku i kobiecości – zachwycają się uczestnicy wielu europejskich festiwali tanecznych. Alicja od lat kształci uczniów zachodniopomorskich szkół tańca, a tym, co wyróżnia ją spośród innych instruktorów jest przede wszystkim atmosfera na zajęciach – ciepła, wesoła, a jednocześnie pozwalająca każdemu z uczniów odnaleźć i rozwinąć indywidualny styl, zarówno w tańcu solo, jak i w parach.

Kiedy? 20.05.2023 (sobota), godz. 10:00-13.00

Gdzie? Miejski Ośrodek Kultury w Policach, ul. Traugutta 4

Jak się zapisać? Zapisy przez Strefę Zajęć (www.mokpolice.pl)

Koszt:

Do 7.05 – 90 zł

Do 14.05 – 110 zł

Do 20.05 – 130 zł

Czytaj dalej

Kultura

50. Jubileuszowe Ińskie Lato Filmowe

W terminie 11-20 sierpnia 2023 roku odbędzie się jubileuszowa edycja Ińskiego Lata Filmowego. Po raz 50. spotkają się w Ińsku miłośnicy kina, którym organizatorzy zaproponują projekcje około 80 filmów z całego świata. Filmowy program festiwalu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące – spotkania z twórcami filmowymi, wystawy, warsztaty, tematyczne wycieczki po regionie, koncerty oraz konkursy.

Opublikowane

w dniu

Jednym z głównych punktów programu będzie otwarcie archiwum festiwalu oraz galerii sztuki współczesnej O.MEGA, w której to zaprezentowana zostanie historia festiwalu oraz wydarzenia nawiązujące do wieloletniej aktywności artystów związanych z festiwalem. Ińsko odwiedzi blisko 50 twórców filmowych oraz gości specjalnych.

Tegoroczna tematyka imprezy koncentrować się będzie wokół następujących cykli filmowych:

BLIŻEJ NATURY – cykl filmowy poświęcony tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Rozwinięciem projekcji będą spotkania z osobami czynnie zajmującymi się ochroną środowiska, jak i liczne spacery z przyrodnikami (ornitologami, botanikami, mykologami itd.).

WOKÓŁ BAŁTYKU – Pomorze Zachodnie od zarania dziejów związane było z morzem, które zmieniało swój charakter, a jednocześnie tworzyło osobliwą tkankę kulturową. Festiwal przygląda

się będzie fenomenom związanym z pomorskością. Pomorze to liczne lądy i wyspy, a także niezliczony archipelag małych krain. Szwecja, Niemcy, Litwa, Łotwa czy Finlandia – wszystkie te kraje mają swoje… pomorza. Główny trzon cyklu stanowić będzie konkurs filmów dla młodych twórców z regionu Morza Bałtyckiego.

DOOKOŁA ŚWIATA – PROWINCJE – Ińsko jest jednym z najmniejszych miejscowości w Polsce, w której mieści się kino i aktualnie rozwija się infrastruktura festiwalowa. To miejsce gdzie film jest pretekstem do przyglądania się społecznościom podobnej wielkości na całym świecie, zwłaszcza w mało popularnych kinematografiach świata takich jak Mongolia, Iran oraz Turcja.

DOKUMENTY ŚWIATA – OBRAZY WSPÓŁCZESNOŚCI – blok filmów, w których zastanawiamy się oraz debatujemy nad bieżącymi sprawami dotyczącymi współczesnej cywilizacji, nowym trendom kulturowym, sztuce, odkryciom w nauce oraz przemianom społecznym.

NAJNOWSZE KINO POLSKIE – przegląd najnowszych filmów polskich – fabuł, dokumentów i animacji. Liczne spotkania z twórcami filmowymi. Pośród tegorocznych gości znajdzie się wielu uznanych twórców filmowych – reżyserów, aktorów, operatorów m.in. Jan Jakub Kolski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kasprzyk, Jacek Petrycki i inni.

POMERANIKA – program poświęcony szeroko pojętej, lokalnej, archeologii pamięci, zarówno tej sięgającej zamierzchłych czasów prehistorycznych, kultury Księstwa Pomorskiego, jak i czasów powojennych. Pomeranika to przyglądanie się najważniejszym tematom współczesnym, sztuce regionu i lokalnym inspiracjom.

W sekcji imprez towarzyszących jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona Urodzin Budynia – wieczór pamięci Jacka Szymkiewicza, zmarłego w ubiegłym roku autora tekstów i muzyka pochodzącego z Pomorza Zachodniego. Artysta obchodziłby 17 sierpnia swoje 49. urodziny. Osobny dział wydarzeń poświęcony będzie reportażom dźwiękowym oraz słuchowiskom.

Festiwal zainauguruje długometrażowy film dokumentalny poświęcony 50-leciu Ińskiego Lata Filmowego p.t. „Ińskie lata”. Zdjęcia do niego powstają od dwóch lat, a udział w realizacji wzięła blisko setka rozmówców. Reżyserem filmu jest Katarzyna Hoffmann.

15 maja uruchomiona zostanie sprzedaż karnetów na festiwal. Bieżące informacje o festiwalu można śledzić na stronie www.ilf.org.pl. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe oraz Urząd Miasta i Gminy Ińsko.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie