Kultura

Powiatowy Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” – rozstrzygnięty!

Opublikowane

w dniu

[lead]Organizatorem konkursu była Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci. Konkurs kierowano do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu powiatu polickiego i przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap wewnątrzszkolny polegał na tym, że nauczyciele typowali uczniów – jedną osobę z klasy, która wystąpi podczas finału w bibliotece (drugi etap). [/lead]

25 listopada odbył się drugi etap konkursu – czyli finał podczas którego wyłoniono tych najlepszych. Komisja w składzie: Wioletta Kołodziejczyk – Dyrektor Biblioteki i jednocześnie przewodnicząca komisji oraz członkowie i pracownicy biblioteki: Marta Juchnowicz i Renata Niedźwiedzka wytypowali Mistrza Pięknego Czytania (I miejsce) oraz II i III miejsce wraz z osobami wyróżnionymi.

W finale brało udział 31. uczestników, którzy czytali dowolny fragment z książki o tematyce II wojny światowej. Uczniowie doskonale wyczuli intencje organizatorów, wybierając takie książki, jak: „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej, „Asiunię” Joanny Papuzińskiej, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza, „Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa” Łukasza Wierzbickiego oraz wiele innych pięknych książek z tego okresu historycznego. Ponadto, niektórzy uczestnicy spotęgowali ten niezwykły nastrój finału przebierając się w postaci historyczne. Pomysł na taki temat konkursu powstał, by upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dzięki temu finał konkursu był wyjątkowy, bo oprócz tego, że poświęcono prawie dwie godziny na czytanie książek, co już jest wspaniałą inicjatywą, to jeszcze czytano o trudnej, ale jakże ważnej historii naszego kraju!

Wszystkie dzieci biorące udział w finale bardzo dobrze przygotowały się do swojego zadania. W skupieniu, z widocznym przejęciem czytały kolejne zdania, przenosząc publiczność w trudny świat wojny, ale nie pozbawiony nadziei, czy nawet dobrego humoru, szczególnie przy lekturze Łukasza Wierzbickiego, który opisywał losy niedźwiedzia płatającego figle swym wojskowym kompanom! Dzieci mają w sobie pewien rodzaj swobody i szczerości, który pięknie współgrał z tym jednak trudnym tematem. Zdecydowanie warto było tego posłuchać.

Kiedy przyszedł czas na podsumowanie konkursu i wyłonienie zwycięzców, emocje były już bardzo widoczne. Komisja przyznała nagrody książkowe: 3 nagrody główne oraz 5 wyróżnień oceniając: technikę czytania (płynność, tempo, poprawność czytania, dykcję, wyrazistość mowy) oraz środki artystycznego wyrazu (modulację głosu, pauzowanie, mimikę, kontakt z odbiorcą). Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy udziału i drobne upominki.

I miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Monika Wrzos ze Szkoły Podstawowej w Nowym Warpnie.

II miejsce – Maja Mitygowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach

III miejsce –Alicja Lipińska ze Szkoły Podstawowej w Tanowie

Wyróżnienia otrzymali : Abłomejko Adrianna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach, Bartczak Błażej ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Policach, Chmielewska Lilia ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach, Powroźniuk Anhelina ze Szkoły Podstawowej w Tanowie, Szajek Gabor ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach.

Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom konkursu, wyrażając jednocześnie podziw dla ich zaangażowania w rozwijanie umiejętności czytania. Czytanie daje wiele dobrego: rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, ćwiczy pamięć i jest znakomitą rozrywką! Zapraszamy na kolejny Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” już za rok!

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

Długi weekend na Zamku w Szczecinie. Brak pomysłów na nadchodzący długi weekend? Podpowiadamy!

Spektakl „Wariacje enigmatyczne” z Cyrwusem i Dąbrowskim, tango argentyńskie i muzyka hiszpańska w wykonaniu zespołu Duo Milonga, spektakl edukacyjny dla dzieci Teatru Gwitajcie. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapowiada atrakcje na cały długi weekend.

Opublikowane

w dniu

Już w piątek (12.08) na dziedzińcu Zamku będziemy świadkami wspaniałej gry aktorskiej. Piotr Dąbrowski i Piotr Cyrwus zagrają bohaterów sztuki Erica-Emmanuela Schmitta, którym w tle towarzyszyć będzie utwór „Wariacje enigmatyczne” Edwarda Elgara. Emocje nie opadną ani na moment. Będzie to emocjonujący pojedynek dwóch twardzieli, którzy mogą okazać się jednak wrażliwcami, kiedy między nich wkroczy kobieta. Spektakl rozpocznie się o godz. 20.

W niedzielę w ramach cyklu Bajki na lato z Teatrem Gwitajcie Zamek proponuje wybrać się na przedstawienie pt. „Wieść się niesie, ufo w lesie”. Spektakl edukacyjny dla dzieci o ufobrudku, niezbyt sympatycznym przybyszu z odległej planety, który ląduje w samym środku lasu z misją pozbycia się śmieci. Jego zamiary skutecznie udaremniają zwierzątka leśne i poprzez zabawę oraz wesołe piosenki pokazują niezwykłemu gościowi, jak można wykorzystać zużyte opakowania. Ufobrudek z pomocą swoich nowych przyjaciół poznaje walory odnawialnych materiałów i szczęśliwy wraca na swoją planetę.

Również w niedzielę o godz. 16 odbędzie się koncert duetu Duo Milonga. To zaskakujące połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym dźwiękiem akordeonu. Takie niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów. W repertuarze zespołu znajdują się różne kompozycje: od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI-wieczne oraz własne aranżacje muzyki hiszpańskiej i tang argentyńskich.

Dodatkową atrakcją jest kajak legendarnego Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Teraz kajak stanął na Dużym Dziedzińcu Zamku. Można go oglądać z bliska do soboty (13.08) do godz. 18. Później na stałe zagości w Morskim Centrum Nauki na stanowisku poświęconym podróżnikowi.

Zamek będzie czynny przez cały długi weekend. W poniedziałek (15.08) w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zachęca do odwiedzania zamkowych wystaw oraz punktu widokowego na Wieży Dzwonów. Czynne w godz. 10-18. Szczegółowe informacje oraz więcej wydarzeń na stronie Zamku www.zamek.szczecin.pl.

Czytaj dalej

Kultura

Będzie się działo w weekend na Zamku w Szczecinie

Spektakl z piosenkami Cohena, Dzień Kultury Romskiej, bajki dla dzieci z Teatrem Gwitajcie i nie tylko. Na mieszkańców i turystów, którzy w weekend odwiedzą zamkowe dziedzińce, czekać będzie sporo atrakcji. Bez względu na wiek każdy znajdzie coś dla siebie

Opublikowane

w dniu

Już w piątek, 5 sierpnia, o godz. 21 Zamek zaprasza na spektakl Będzie dobrze, Cohen!. To spotkanie z twórczością wybitnego kanadyjskiego pieśniarza i poety Leonarda Cohena. Twórczością widzianą nieco inaczej – przez pryzmat i doświadczenie znakomitego aktora Konrada Pawickiego, dla którego piosenki Cohena są sposobem na opowiedzenie jego świata. Twórcy spektaklu, czerpiąc z bogatego źródła piosenek Cohena, stworzyli postać dojrzałego mężczyzny, który próbuje przeciwstawić się światu, rusza do boju o lepszą rzeczywistość, ale nie znajduje siły na walkę ani w sztuce, ani w Bogu, ani w miłości do kobiet. Na oczach widzów przechodzi metamorfozę, pokazuje kolejne swoje oblicza, odsłania blizny. Kiedy wszystko zawodzi, pozostaje pytanie: czy to, o co walczył, nie było jedynie utopią i fatamorganą?

W niedzielę, 7 sierpnia, o godz. 11 w ramach cyklu Bajki na lato z Teatrem Gwitajcie dla najmłodszych Zamek przygotował przedstawienie pt. Chcecie wierzyć czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie. Minimusical, który wzruszy i zachwyci nie tylko dzieci, ale też te całkiem dorosłe „krasnoludki”. Rozśpiewane skrzaty zapraszają do wspólnej zabawy.

Także w niedzielę o godz. 16 odbędzie się Dzień Kultury Romskiej. Tego dnia na dziedzińcu Zamku wystąpią: Sara Czureja oraz zespół Somnakuno Drom. Wstęp wolny. Artyści wykonają utwory tradycyjnej europejskiej muzyki romskiej oraz własne kompozycje estradowe. Zespół Somnakuno Drom działa w Szczecinie od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę oraz język społeczności romskiej. W swoim repertuarze ma tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką tworzoną przez młode pokolenie, która ma bardziej dynamiczne brzmienie. Współorganizator wydarzenia: Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”.

Przez cały weekend Zamek zachęca do odwiedzania zamkowych wystaw. W środku zobaczyć można m.in. Zbrojownię oraz Celę Czarownic, a także ekspozycje Gabinet LubinusaNa pańskich stołach i w kredensach oraz Rajskie owoce. Ceremoniał i jego oprawa w kościele pomorskim w epoce nowożytnej. W weekend wystawy czynne są od godz. 10:00 do 18:00. Warto wejść również na Wieżę Dzwonów, z której rozciąga się przepiękny widok na Szczecin i okolicę. Punkt widokowy czynny będzie w weekend w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30).

Szczegółowe informacje oraz więcej wydarzeń na stronie Zamku www.zamek.szczecin.pl.

Czytaj dalej

Kultura

Cyrwus i Dąbrowski w „Wariacjach enigmatycznych” na Zamku

„Wariacje enigmatyczne” Erica Emmanuela Schmitta to pełna zwrotów akcji, przewrotna, błyskotliwa opowieści o miłości. Wystąpią: Piotr Cyrwus i Piotr Dąbrowski, aktorzy znani z filmów i seriali oraz scen największych teatrów w Polsce. Na spektakl zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Opublikowane

w dniu

 Sztukę znakomitego współczesnego francuskiego pisarza, eseisty i dramaturga (autora m.in. „Oskara i pani Róży” czy „Małych zbrodni małżeńskich”), jednego z najczęściej czytanych i wystawianych autorów francuskojęzycznych, zobaczyć będzie można na zamkowym dziedzińcu już w piątek 12 sierpnia o godz. 20:00.

„Wariacje enigmatyczne” to zaskakująca historia o miłości, rozpisana na dwa męskie głosy. Akcja toczy się na wyspie Rosvannoy położonej na Morzu Norweskim, na której mieszka pisarz i noblista – Abel Znorko. Wydaje się, że to człowiek niezwykle samotny, nieco zgorzkniały i niesłychanie uszczypliwy, co udowadnia podczas rozmowy z dziennikarzem (drugim bohaterem spektaklu) – Erikiem Larssenem. Powodem ich spotkania jest nowo wydana powieść pisarza – cykl wyznań miłosnych, zebranych w formie korespondencji między mężczyzną a kobietą. Jak z czasem się okazuje, kobietą nieprzypadkową, istotną w życiu obu panów.

Mężczyźni (w rolach głównych Piotr Cyrwus oraz Piotr Dąbrowski) dyskutują o samotności i sensie miłości. W tle towarzyszy im znamienny utwór – „Wariacje enigmatyczne” Edwarda Elgara. Widzowie są świadkami wspaniałej wręcz koncertowej gry aktorskiej, emocjonującego pojedynku dwóch twardzieli, którzy okazują się jednak wrażliwcami, kiedy między nich wkracza kobieta.

 „Spektakl-rozmowa, wciągająca i wręcz pochłaniająca uwagę widza. To prawdziwy koncert na słowa. Oglądamy, śmiejemy się, wzruszamy. Są zaskakujące momenty, trzymające w napięciu. Dwóch mężczyzn i miłość do kobiety. Skomplikowane uczucie, subtelne, szaleńcze, przeciwstawne” – pisała recenzentka portalu Białystok online po premierze sztuki w wykonaniu Cyrwusa i Dąbrowskiego. Z kolei recenzent Dziennika Teatralnego podkreślał „wysoki kunszt aktorskiej pracy”.

WARIACJE ENIGMATYCZNE

12 sierpnia (piątek), godz. 20:00

Dziedziniec Zamku

Bilety: 40 zł

 Autor Eric-Emmanuel Schmitt

Przekład Barbara Grzegorzewska

Występują: Piotr Cyrwus, Piotr Dąbrowski

Reżyseria Piotr Dąbrowski

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie