Kultura

Powiatowy Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” – rozstrzygnięty!

Opublikowane

w dniu

[lead]Organizatorem konkursu była Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci. Konkurs kierowano do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu powiatu polickiego i przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap wewnątrzszkolny polegał na tym, że nauczyciele typowali uczniów – jedną osobę z klasy, która wystąpi podczas finału w bibliotece (drugi etap). [/lead]

25 listopada odbył się drugi etap konkursu – czyli finał podczas którego wyłoniono tych najlepszych. Komisja w składzie: Wioletta Kołodziejczyk – Dyrektor Biblioteki i jednocześnie przewodnicząca komisji oraz członkowie i pracownicy biblioteki: Marta Juchnowicz i Renata Niedźwiedzka wytypowali Mistrza Pięknego Czytania (I miejsce) oraz II i III miejsce wraz z osobami wyróżnionymi.

W finale brało udział 31. uczestników, którzy czytali dowolny fragment z książki o tematyce II wojny światowej. Uczniowie doskonale wyczuli intencje organizatorów, wybierając takie książki, jak: „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej, „Asiunię” Joanny Papuzińskiej, „Czy wojna jest dla dziewczyn?” Pawła Beręsewicza, „Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa” Łukasza Wierzbickiego oraz wiele innych pięknych książek z tego okresu historycznego. Ponadto, niektórzy uczestnicy spotęgowali ten niezwykły nastrój finału przebierając się w postaci historyczne. Pomysł na taki temat konkursu powstał, by upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dzięki temu finał konkursu był wyjątkowy, bo oprócz tego, że poświęcono prawie dwie godziny na czytanie książek, co już jest wspaniałą inicjatywą, to jeszcze czytano o trudnej, ale jakże ważnej historii naszego kraju!

Wszystkie dzieci biorące udział w finale bardzo dobrze przygotowały się do swojego zadania. W skupieniu, z widocznym przejęciem czytały kolejne zdania, przenosząc publiczność w trudny świat wojny, ale nie pozbawiony nadziei, czy nawet dobrego humoru, szczególnie przy lekturze Łukasza Wierzbickiego, który opisywał losy niedźwiedzia płatającego figle swym wojskowym kompanom! Dzieci mają w sobie pewien rodzaj swobody i szczerości, który pięknie współgrał z tym jednak trudnym tematem. Zdecydowanie warto było tego posłuchać.

Kiedy przyszedł czas na podsumowanie konkursu i wyłonienie zwycięzców, emocje były już bardzo widoczne. Komisja przyznała nagrody książkowe: 3 nagrody główne oraz 5 wyróżnień oceniając: technikę czytania (płynność, tempo, poprawność czytania, dykcję, wyrazistość mowy) oraz środki artystycznego wyrazu (modulację głosu, pauzowanie, mimikę, kontakt z odbiorcą). Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy udziału i drobne upominki.

I miejsce i tytuł Mistrza Pięknego Czytania otrzymała Monika Wrzos ze Szkoły Podstawowej w Nowym Warpnie.

II miejsce – Maja Mitygowska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach

III miejsce –Alicja Lipińska ze Szkoły Podstawowej w Tanowie

Wyróżnienia otrzymali : Abłomejko Adrianna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Policach, Bartczak Błażej ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Policach, Chmielewska Lilia ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Policach, Powroźniuk Anhelina ze Szkoły Podstawowej w Tanowie, Szajek Gabor ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Policach.

Biblioteka im. M. Skłodowskiej – Curie w Policach – Oddział dla Dzieci serdecznie gratuluje wszystkim uczestnikom konkursu, wyrażając jednocześnie podziw dla ich zaangażowania w rozwijanie umiejętności czytania. Czytanie daje wiele dobrego: rozwija wyobraźnię, uczy myślenia, ćwiczy pamięć i jest znakomitą rozrywką! Zapraszamy na kolejny Konkurs Czytelniczy o tytuł: „Mistrza pięknego czytania” już za rok!

[signature]Tekst i fot.: Marta Juchnowicz

[/signature]

Reklama

Kultura

Już za miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego!

W dniach od 26 kwietnia do 1 maja 2024 roku, powiat stargardzki stanie się areną dla festiwalu „POJEZIERZE WOLNYCH MYŚLI”. To wydarzenie, nawiązujące do tradycji festiwalu Włóczykij, zostało zainspirowane przez grupę organizatorów z Ińska, Drawska Pomorskiego oraz okolicznych miejscowości, w tym Fundację Brzeźnica, która od lipca 2023 roku jest właścicielem opuszczonej wsi w gminie Węgorzyno.

Opublikowane

w dniu

Festiwal ten ma na celu promowanie artystyczno-ekologicznej przestrzeni rozciągającej się między Ińskiem a Drawskiem Pomorskim. Celem wydarzenia jest również stworzenie platformy dla debat i wymiany myśli dotyczących rozwoju regionu. Cztery główne lokalizacje: Ińsko, Brzeźnica, Jankowo oraz Drawsko Pomorskie zostaną połączone w unikalny szlak kulturalny.

Założeniem „POJEZIERZA WOLNYCH MYŚLI” jest skupienie się na aspektach przyrody, podróżnictwie, sztuce, reportażu oraz nauce, z zaproszeniem mieszkańców do aktywnego uczestnictwa. Przemysław Lewandowski, dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pełni rolę pomysłodawcy festiwalu. W radzie programowej festiwalu zasiadają znane postacie takie jak Jacek Karczewski, Krzysztof Story, Maciej Gaca czy Joanna Klass.

W programie festiwalu przewidziano ponad 50 wydarzeń, z udziałem reporterów, autórów, muzyków oraz naukowców. Planowane są spotkania, warsztaty, wycieczki oraz koncerty, a także dedykowany program edukacyjny dla dzieci.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 26 kwietnia, przy udziale Jana Natkańskiego, wybitnego arabisty. Jego rozmówczynią będzie Agata Kasprolewicz. Dopełnieniem bogatej oferty muzycznej będzie występ Jacka Kleyffa i Michała Zygmunta z nowym projektem „Pociągi pod specjalnym nadzorem”.

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/tscxkw

Czytaj dalej

Kultura

Zapraszamy na V Zamyślenia Pasyjne w Jasienicy

Już po raz piąty w historii kościół p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach stanie się miejscem spotkania śpiewaczego, służącego wielkopostnej zadumie. 

Opublikowane

w dniu

Na wyjątkowy koncert zapraszamy w Niedzielę Palmową, 24 marca o godz. 16:00. Podczas koncertu można będzie wesprzeć rodzinę z Trzebieży, która w styczniu straciła dorobek życia w pożarze.

Jasienickie Zamyślenia Nad Pieśnią Pasyjną to coroczne spotkanie chórów i zespołów z naszego regionu, które w tonach pieśni pasyjnych, wprowadzają słuchaczy w nastrój zbliżającego się Triduum Paschalnego. W tym roku dołączyli do nas wspaniali muzycy z Załomia, Mierzyna i Szczecina. We wspaniałej akustyce jasienickiego usłyszymy rekordową liczbę siedmiu chórów i zespołów wokalnych. Pieśni pasyjne zaprezentują: Policki Chór Kameralny „Postscriptum”, Chór Kameralny Polickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zespół Wokalny „Tam i Owo” z Tanowa, Chór Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu „Przemienienie”, Zespół Folklorystyczny Mierzynianki, Szczeciński Chór Cantores Osoviensis Mater Dolorosa oraz Bractwo Śpiewacze z Tanowa.

Tradycyjnie Jasienickie Zamyślenia pasyjne są okazją na otwarcie naszych serc dla potrzebujących. W poprzednich latach zorganizowaliśmy zbiórkę dla Piotra Janiaka, który choruje na glejaka IV stopnia. W 2022 roku zbieraliśmy środki dla Ukrainy. W tym roku zostaliśmy głęboko poruszeni tragedią rodziny z sąsiedniej Trzebieży, która straciła w pożarze dorobek życia (więcej o tej historii na portalu pomagam.pl, gdzie można także wesprzeć bezpośrednio rodzinę).

Organizatorami koncertu są: Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Jasienicy-Policach, Bractwo Śpiewacze z Tanowa, Zespół Szkół w Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury w Policach. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu na profilu FB

Czytaj dalej

Kultura

18. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij- ruszyła sprzedaż karnetów!

Przed nami niezapomniana osiemnastka. Jedna z największych imprez w kraju o szeroko rozumianej tematyce podróżniczej – Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w terminie 21-25 lutego 2024.

Opublikowane

w dniu

Tradycyjnie głównymi punktami programu będą spotkania z miłośnikami wędrówek, reportażystami, etnografami oraz artystami. W programie oprócz prezentacji podróżniczych znajdziemy wiele wydarzeń towarzyszących – projekcji filmowych, spotkań autorskich, koncertów, warsztatów, degustacja potraw. Łącznie planowanych jest około 50 spotkań.

Oprócz propozycji skierowanych do dorosłej publiczności odbędą się także zajęcia dla najmłodszych czyli Mały Włóczykij.

Uwaga! 22 stycznia 2024 rusza sprzedaż karnetów, biletów na koncerty (dla wszystkich) oraz biletów na Bal Włóczykija i spacery (dla osób z karnetami). Koszt karnetu na festiwal to 170 zł. Bilety dostępne są https://wloczykij.com i https://gdk.com.pl/biletyna

5 lutego ruszy sprzedaż biletów jednodniowych oraz biletów na spacery i Bal Włóczykija dla osób bez karnetów.

Więcej informacji https://wloczykij.com/18/uczestnictwo/bilety-i-karnety/

Informujemy, że trwają zapisy do udziału w 15. Włóczykij Trip Extreme, który odbędzie się w nocy 17/18 lutego 2024. (sobota/niedziela).
Uczestnicy mają do wyboru start na dwóch trasach: 25 lub 50 km. Zapisy i info https://wloczykij.com/18/program/trip-extreme/

Powoli klaruje się program tegorocznej edycji. Warto śledzić festiwalowe nowinki na oficjalnej stronie wloczykij.com oraz fanpejdżu https://www.facebook.com/profile.php?id=100064721589176

Możemy już zdradzić, że na  festiwalowej scenie zagrają DUBSKA, CHRUST i HEY HATO.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie