Powiat Policki

Powiat Policki złożył 5 wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”

Powiat Policki złożył do Banku Gospodarstwa Krajowego 5 wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”. 3 wnioski dotyczą drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych, a 2 wnioski trzeciej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych – PGR.

Opublikowane

w dniu

Pierwszy wniosek dotyczy Rozbudowy drogi powiatowej Szczecin – Warnik na odcinku Szczecin – Stobno, ETAP II – m. Stobno.

Celem inwestycji jest poprawa stanu nawierzchni oraz bezpieczeństwa ruchu na drodze powiatowej na odcinku miejscowości Stobno oraz dostosowania drogi do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Nadrzędnym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu samochodowym i pieszym oraz ujednolicenie standardu technicznego ciągu komunikacyjnego łączącego Stobno z Miastem Szczecin.

Drugi wniosek dotyczy przebudowy budynków przy ul. Korczaka 47 i 49 wraz z ich połączeniem oraz modernizacja budynku przy ul. Kresowej 32-34 wchodzących w skład SOSW Nr 1 DNR w Policach.

Inwestycja obejmuje dwa zadania, które będą realizowane w budynkach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo im. Marii Grzegorzewskiej w Policach w ramach koncepcji racjonalnego wykorzystania placówek Powiatu Polickiego.

Zad. 1 – Przebudowa i rozbudowa budynków przy ul. Korczaka 47 i 49 wraz z ich połączeniem umożliwi powstanie 6 nowoczesnych klasopracowni, w których uczniowie będą uczyli się w bezpiecznych warunkach bez barier poziomych i pionowych w przestrzeniach komunikacyjnych.

Prace termomodernizacyjne w tych budynkach obejmować będą m.in. montaż odnawialnych źródeł energii (OZE), modernizację instalacji c.o., modernizację c.w.u., docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropów, stropodachów i dachów, docieplenie podłóg na gruncie, montaż wentylacji mechanicznej, wymianę drzwi i okien zewnętrznych, wymianę oświetlenia na energooszczędne, montaż PV.

Zad. 2. – Modernizacja budynku przy ul. Kresowej 32-34 to zadanie, którego celem jest dostosowanie dotychczasowego budynku biurowego do funkcji internatu dla uczniów niepełnosprawnych ruchowo. Konieczność realizacji zadań wynika z braku odpowiednich warunków p/poż i bhp w istniejących budynkach internatu, ich niedostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz bardzo złym stanie technicznym, co skutkuje ich słabą termoizolacyjnością oraz wiąże się z wysokimi opłatami za media.

Trzeci wniosek dotyczy przebudowy drogi powiatowej na odcinku Stobno – Warzymice.

Planowana inwestycja drogowa obejmuje kompleksową przebudowę drogi powiatowej Nr 3920Z na odcinku Stobno – Warzymice. Inwestycja ta ma na celu dostosowanie drogi powiatowej do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Obecnie nawierzchnia jezdni jest mocno zdegradowana a jej szerokość nie daje możliwości swobodnego mijania się pojazdów. Z tego powodu na wskazanym odcinku drogi funkcjonuje ograniczenie w poruszaniu się pojazdów powyżej 10 ton. Przedmiotowy odcinek drogi jest strategiczny dla Powiatu Polickiego z punktu widzenia lokalizacji Węzła Będargowo, stanowiącego element przyszłego Zachodniego Drogowego Obejścia Miasta Szczecin, z uwagi na fakt że stanowić on będzie drogę dojazdową do tego węzła. W chwili obecnej stan techniczny drogi powiatowej Nr 3920Z na odcinku Stobno – Warzymice nie pozwala na wykorzystywanie jej jako drogi dojazdowej do węzła Będargowo. Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj”, a jej celem będzie przebudowa poszerzenie i wzmocnienie konstrukcji jezdni, przebudowa rowów drogowych, budowa odcinków kanalizacji deszczowej, budowa i przebudowa odcinków chodników na terenie miejscowości, budowa ścieżki rowerowej lub ciągu pieszo-rowerowego oraz usunięcie kolizji

Czwarty wniosek dotyczy przebudowy nawierzchni drogi powiatowej Dołuje – Przecław na odcinku Dołuje – Stobno.

Zakres rzeczowy przedsięwzięcia obejmuje przebudowę infrastruktury drogowej i towarzyszącej na odcinku Dołuje (Gmina Dobra) – Stobno (Gmina Kołbaskowo) w Powiecie Polickim, tj. drogi powiatowej. W ramach zadania przebudowana zostanie konstrukcja nawierzchni drogi powiatowej, przebudowane zostaną zjazdy z drogi powiatowej wyremontowany zostanie istniejący przepust pod drogą, wyremontowane zostaną pobocza drogi powiatowej.

Piąty wniosek dotyczy przebudowy drogi powiatowej w miejscowości Ustowo.

Planowane przedsięwzięcie inwestycyjne polegać będzie na przebudowie drogi powiatowej nr 3927Z Szczecin – Siadło Górne na odcinku miejscowości Ustowo. Odcinek drogi objęty wnioskiem o dofinansowanie jest ostatnim niewyremontowanym odcinkiem tej drogi. Droga powiatowa Nr 3927Z stanowi bezpośrednie połączenie z drogą krajową Nr 31 i stanowi jednocześnie alternatywę dla przebiegu drogi krajowej Nr 13. Droga zlokalizowana jest w granicach administracyjnych gminy Kołbaskowo, powiat policki i graniczy z Gminą Miastem Szczecin. Droga ta stanowi dostęp do terenów rekreacyjnych Gminy Kołbaskowo położonych wzdłuż Dolnej Odry.

Tekst: Karolina Wilk/Naczelnik Wydziału Planowania i Inwestycji, Mateusz Frąckowiak/koordynator ds. informacji, Starostwo Powiatowe w Policach.

Powiat Policki

Bezpieczeństwo na drodze – trwają działania „Łapki na kierownicę” i „Na drodze patrz i słuchaj”

W ramach poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu polickiego, do końca miesiąca prowadzone będą działania pod hasłem „Łapki na kierownicę” oraz „Na drodze patrz i słuchaj”. Celem inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwa o ryzyku związanym z używaniem urządzeń mobilnych podczas prowadzenia pojazdu.

Opublikowane

w dniu

Policja podkreśla, że używanie telefonów komórkowych, tabletów oraz innych urządzeń podczas jazdy znacząco wpływa na zmniejszenie poziomu koncentracji kierowców. Badania wskazują, że takie zachowanie jest jedną z czołowych przyczyn wypadków, zaraz obok nadmiernej prędkości i wpływu alkoholu bądź innych środków psychoaktywnych.

Kampania ma na celu również edukację pieszych. Zaleca się, aby przed zmianą kierunku poruszania się wybierać do tego przeznaczone miejsca, przestrzegać znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, a także wyraźnych poleceń osób kierujących ruchem.

Podczas przekraczania ulicy zalecane jest dokładne obserwowanie sytuacji drogowej, zdejmowanie słuchawek, pozwalające na usłyszenie dźwięków towarzyszących ruchowi pojazdów, oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego z kierowcami.

Przypomina się także o ograniczeniu korzystania z nowoczesnych technologii na rzecz własnego bezpieczeństwa oraz innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętać należy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo zaczyna się od każdego z nas.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Wzrost liczby pożarów związanych z wypalaniem traw wzbudza niepokój służb ratunkowych

Wraz z nadejściem wiosny, służby ratunkowe w Polsce obserwują alarmujący wzrost liczby pożarów spowodowanych przez wypalanie traw. Pomimo ostrzeżeń i akcji edukacyjnych, pewna część populacji nadal ignoruje przepisy prawne oraz związane z tą praktyką zagrożenia zarówno ekologiczne, jak i dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Opublikowane

w dniu

Wypalanie traw jest działaniem niedopuszczalnym oraz kwalifikowanym jako przestępstwo, za które sprawca może ponieść odpowiedzialność karną. Policja stanowczo przypomina, iż tego rodzaju praktyki są bezwzględnie zabronione. Zjawisko to powoduje nie tylko bezpośrednią szkodę dla fauny i flory, ale swoje konsekwencje ponoszą również mieszkańcy terenów narażonych na powstałe pożary. Palenie traw nie przyczynia się do użytkowania gleby, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie – owo działanie dewastuje warstwę próchniczną i prowadzi do unicestwienia mikroorganizmów, które są kluczowe dla żyzności gleb. Dodatkowym zagrożeniem jest dym, który zanieczyszcza powietrze, stanowiąc poważne ryzyko przede wszystkim dla osób starszych, dzieci, i chorych na astmę. Mniejsza widoczność na drogach w wyniku zadymienia również zwiększa ryzyko wypadków. Należy mieć na uwadze, że niekontrolowany ogień bardzo szybko rozprzestrzenia się, przenosząc na obszary leśne oraz zabudowania, w tym mieszkalne i gospodarcze. Psy, koty, dzikie zwierzęta – ptaki, jeże, czy zające – giną w płomieniach bez możliwości ucieczki, a dalsze konsekwencje odczuwa cały ekosystem. Zachęca się obywateli do reagowania na każdy przypadek wypalania traw i zgłaszania takich wydarzeń poprzez numer alarmowy 112. Działania prewencyjne są niezmiernie ważne w walce z tym nielegalnym procederem. Odpowiedzialność społeczna może przyczynić się do uniknięcia tragicznych w skutkach pożarów.  

Czytaj dalej

Powiat Policki

Odprawa roczna strażaków w Policach – podsumowanie działalności za 2024 rok

W ostatni piątek, w gmachu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach odbyła się coroczna odprawa, podczas której podsumowano działalność tej formacji w 2024 roku. Spotkanie zgromadziło liczne grono znamienitych gości, w tym przedstawicieli samorządu, służb, inspekcji, oraz prezesów ochotniczych straży pożarnych funkcjonujących na terenie powiatu polickiego.

Opublikowane

w dniu

Delegacja powiatu reprezentowana była przez Starostę Polickiego Shivana Fate, a towarzyszyli mu Przewodniczący Rady Powiatu w Policach Janusz Szwyd oraz Członek Zarządu Powiatu Jacek Fabisiak. Honorowe miejsce zajmował również bryg. Andrzej Podolak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z województwa zachodniopomorskiego.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono statystyki interwencji przeprowadzanych przez straż pożarną, w tym 195 akcji gaśniczych oraz 616 reakcji na miejscowe zagrożenia. Zauważalna była również liczba 78 fałszywych alarmów. Tematami dominującymi rozmowy były również działania kontrolno-rozpoznawcze oraz działania prewencyjne skierowane do społeczności lokalnej.

Szczególny nacisk położono na wkład strażaków w podnoszenie bezpieczeństwa publicznego. Starosta Policki, Shivan Fate, wyraził swoje uznanie i wdzięczność dla zasług strażaków, podkreślając ich profesjonalizm i zaangażowanie w ratowanie życia oraz ograniczanie strat w sytuacjach kryzysowych, w tym wypadkach komunikacyjnych i klęskach żywiołowych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie