Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Potwierdzone kompetencje do wykonywania analiz

Opublikowane

w dniu

[lead]Kompetencje laboratorium akredytowanego Grupy Azoty Police potwierdzone są przez Polskie Centrum Akredytacji. To gwarancja, że wykonywane badania są najwyższej jakości, przeprowadzane z obowiązującymi metodami, a wyniki mogą być wykorzystywane w obszarze regulowanym prawem.[/lead]

Grupa Azoty Police posiada Centrum Analiz Laboratoryjnych. W skład jego struktury wchodzi m.in. Dział Analiz Środowiskowych i Energetycznych, w którym działają dwa laboratoria – Ochrony Środowiska i Energetyczne. Oba laboratoria są akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji i spełniają ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących.

Polskie Centrum Akredytacji jest krajową jednostką akredytującą upoważnioną do akredytacji jednostek oceniających zgodność na podstawie ustawy o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku. PCA posiada status państwowej osoby prawnej i jest nadzorowane przez ministra właściwego do spraw gospodarki.

-Posiadanie akredytacji przynosi Spółce wymierne korzyści. Nasze certyfikaty są uznawane przez międzynarodowe instytucje. Akredytacja jest istotnym argumentem przy wyborze dostawców towarów i usług na rynku krajowym i międzynarodowym. Podnosi wiarygodność wyników, zwłaszcza tych związanych z bezpieczeństwem, zdrowiem i środowiskiem, co nie jest bez znaczenia przy wprowadzaniu na rynek produktów Spółki. Dla Centrum akredytacja zapewnia precyzyjne pomiary i badania przeprowadzane zgodnie z najlepszą praktyką, ogranicza liczbę wyrobów wadliwych, obniża koszty kontroli i produkcji, zwiększa również przychody za usługi laboratoryjne. Dlatego poddajemy się corocznej ocenie Polskiego Centrum Akredytacji –mówi dyrektor Centrum Analiz Laboratoryjnych Grupy Azoty Police Beata Wawrzyniak.

W ramach zakresu akredytacji w Laboratorium Energetycznym wykonywane są badania paliw stałych, czyli węgla kamiennego oraz odpadów energetycznych – popiołów lotnych i żużli – w celu zapewnienia prawidłowej eksploatacji urządzeń elektrociepłowni. Wyniki badań tego laboratorium wykorzystywane są również do wyliczania wielkości emisji dwutlenku węgla na potrzeby systemu handlu emisjami CO2. Z kolei Laboratorium Ochrony Środowiska przeprowadza pomiary na stanowiskach pracy gdzie oznaczane są czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników m.in. natężenie hałasu, zapylenie, czy stężenia substancji chemicznych. Wyniki z oznaczania zanieczyszczeń wód wykorzystywane są na potrzeby monitoringu środowiska, a ścieków dla oceny środowiska naturalnego. Wyniki te brane są również pod uwagę przy naliczaniu opłat za korzystanie ze środowiska oraz przekazywane są do stosownych urzędów w celach sprawozdawczych i monitoringowych.

Pracownie laboratoriów wyposażone są w odpowiedni sprzęt, począwszy od tego prostego typu pehametry do pomiaru kwasowości i zasadowości roztworów, konduktometry do pomiaru przewodności, aż do wysoko specjalistycznego jak przykładowo spektrometr absorpcji atomowej ASA, który znakomicie nadaje się do analizy elementarnej próbek wszelkiego rodzaju. Cały sprzęt znajduje się pod fachowym nadzorem.

Zakres akredytacji laboratorium nr AB 874 dostępny jest na stronie internetowej PCA w zakładce” Akredytacje aktywne” – „Laboratoria badawcze”.

Szerokie możliwości badawcze, nowoczesny sprzęt, oraz akredytacja Polskiego Centrum Akredytacji przyciągają również klientów z zewnątrz.

Reklama

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zielone światło dla rozwoju Portu Morskiego Police: Unia Europejska przyznaje znaczące dofinansowanie

Zarząd Morskiego Portu Police sp. z o.o. może świętować sukces, gdyż otrzymał znaczne wsparcie finansowe z Unii Europejskiej na realizację projektu mającego na celu rozbudowę infrastruktury kolejowej. Dotacja w wysokości ponad 150 milionów złotych zostanie przeznaczona na budowę węzła kolejowego, który zintegruje Port Police z siecią transportową kraju poprzez linię kolejową nr 437.

Opublikowane

w dniu

Ten projekt jest szczególnie istotny z perspektywy wzrostu gospodarczego powiatu polickiego, gdyż umożliwi znaczne zwiększenie efektywności i pojemności operacyjnej w obszarze przepływu towarów. Rozbudowa portu w Policach i skomunikowanie go z linią kolejową to strategiczna inwestycja w infrastrukturę, która może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności regionu, a także stworzyć nowe miejsca pracy i wygenerować dodatkowy ruch gospodarczy.

Dzięki temu projektowi, Port Police zyska nową jakość w obsłudze logistycznej, stając się jeszcze bardziej atrakcyjnym punktem na mapie europejskich szlaków transportowych. Realizacja inwestycji przyczyni się również do większej ochrony środowiska, poprzez promowanie transportu kolejowego, który jest znacznie bardziej ekologiczny niż transport samochodowy.

Zarząd Portu już zapowiedział, że planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych w najbliższym czasie, a całość projektu ma zostać zrealizowana zgodnie z harmonogramem unijnego dofinansowania.

 

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Polimery Police: Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała pierwsze 100 tysięcy ton polipropylenu w ramach rozruchu instalacji

Do 15 maja br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 100 tys. ton polipropylenu. To poziom produkcji osiągnięty w ramach rozruchu i testów parametrów gwarantowanych na instalacji PDH (odwodornienia propanu), i PP (polipropylenu), jak również na AUX (instalacjach pomocniczych) i HST (morski terminal gazowy).

Opublikowane

w dniu

Polipropylen produkowany w ramach nowo powstałych instalacji w fabryce w Policach przeszedł pozytywne testy i jest dostępny w sprzedaży bezpośredniej oraz dystrybucji. Zgodnie z założeniami, gama produktów Spółki jest sukcesywnie poszerzana. Docelowe portfolio Spółki to ponad 30 typów polipropylenu pod marką Gryfilen®. Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i przetwórczej u klientów. Morski Terminal Gazowy w Policach regularnie przyjmuje dostawy propanu i etylenu. W ubiegłym tygodniu Spółka przyjęła dziewiąty statek
z ładunkiem propanu –
mówi p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins Wojciech Blew.

Portfolio produktowe Grupy Azoty Polyolefins pod marką Gryfilen® obejmuje homopolimery, jak
i kopolimery, w różnych typach dostosowanych do potrzeb przetwórców. W regularnej ofercie znajdują się już:

  • Gryfilen® H02-L i H04-L dedykowany do produkcji sznurków i taśm spinających w procesie ekstruzji,

  • Gryfilen® H03-N przeznaczony do produkcji opakowań sztywnych w technologii termoformowania, również do kontaktu z żywnością,

  • Gryfilen® H03-F przeznaczony do produkcji folii BOPP,

  • Gryfilen® H12-G przeznaczony do procesu formowania wtryskowego dla wielu zastosowań, w tym artykułów gospodarstwa domowego, artykułów sportowych, rekreacyjnych, zabawek czy sztywnych opakowań cienkościennych.

Hyundai Engineering Co. Ltd., Generalny Wykonawca inwestycji w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez Generalnego Wykonawcę Parametrów Gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP). Osiągnięcie Parametrów Gwarantowanych jest ściśle powiązane z przeprowadzeniem Testu Integralności całej instalacji.

Czytaj dalej

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

Zmiany w składzie Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. odwołała z dniem 10 maja br. Pawła Bakuna  z funkcji Wiceprezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Opublikowane

w dniu

Podczas posiedzenia w dniu 10 maja br. Rada Nadzorcza Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na wybór Wiceprezesa ds. finansowych, powierzając tę funkcję Maciejowi Wolańskiemu, dotychczasowemu Dyrektorowi Departamentu Finansów Spółki.

Uchwałą z dnia 10 maja br. Rada Nadzorcza Grupy Azoty Polyolefins S.A. postanowiła ustalić liczbę członków Zarządu Spółki na trzy osoby.

Aktualny skład Zarządu jest następujący:

Wojciech Blew – p.o. Prezesa Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Aleksandra Ścibich-Kopiec – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Maciej Wolański – Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie