Gmina Kołbaskowo

Posprzątaj – to nie jest kupa roboty!

Opublikowane

w dniu

[lead]Temat sprzątania odchodów po swoim pupilu od lat budzi wiele emocji. Praktycznie raz w tygodniu otrzymujemy na portal wasze komentarze i zdjęcia zanieczyszczonych chodników czy trawników. A tak niewiele trzeba – wystarczy zabrać ze sobą na spacer torebkę, schylić się i zebrać to co pozostawił nasz pupil. Niby prosta czynność, ale dla niektórych niemożliwa do wykonania.[/lead]

Sprzątanie po psie to nie tylko kwestia utrzymania czystości i estetycznego wyglądu naszych osiedli. Chodzi również o zdrowie innych mieszkańców oraz zwierząt. Odchody czworonogów mogą zawierać szkodliwe bakterie, takie jak pierwotniaki czy larwy pasożytów. W tym wypadku szczególnie narażone są dzieci oraz inne psy. Larwy np. glisty albo tasiemca, mogą poprzez kontakt ze zwierzęcymi odchodami przedostać się do organizmu zdrowego dziecka czy innego zwierzęcia i spowodować chorobę pasożytniczą!

Posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami. I nie chodzi tylko o karmienie, zabawę czy wyprowadzanie na spacer. Każdy właściciel musi wiedzieć, że wszystkie nieczystości pozostawione przez zwierzę to nasz obowiązek, od którego nie możemy się dystansować, bo nikt tego za nas nie posprząta. Piszemy o tym średnio raz do roku na łamach portalu, jednak jak życie pokazuje – trzeba pisać jeszcze częściej.

W Przecławiu są tereny do wyprowadzania zwierząt – największy z nich to spacerniak przy murze biegnącym wzdłuż drogi krajowej 13. Jednak część właścicieli na szybko wyprowadza psa najbliżej swojego domu, tak aby zwierzę szybko „załatwiło się” na chodniku. I to jest największa bolączka naszych osiedli. Potem taka kupa leży tygodniami, aż w końcu ktoś nie zauważy i niechcący w nią wdepnie. W tym i podobnym tonie otrzymujemy regularnie wasze komentarze. „Zawsze sprzątam po moim psie i jestem wściekła gdy robiąc to wdeptuję w g…no , którego inni nie sprzątnęli. Naprawdę kilka wysokich mandatów przydałoby się.” „Pies to nie tylko lizanie mordki, głaskanie, tulenie i mizianie. Masz psa i z nim wychodzisz, to po nim sprzątasz! Po co w ogóle to gadanie, proszenie i tłumaczenie? To obowiązek i koniec.” „Gdzie jest straż gminna? Przyda się kilka mandatów dla przykładu i może się nauczą!”

Jeśli właściciel nie posprząta po swoim psie i zostanie przyłapany – może dostać mandat. W „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołbaskowo”, Rozdział 6, § 12 pkt 4. czytamy „Właściciele i opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych oraz w innych miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.” Obowiązek ten nie dotyczy jedynie osób niewidomych posiadających psa przewodnika. W niektórych miastach kara za nieposprzątanie po swoim psie wynosi nawet 500zł!

Reklama

Gmina Kołbaskowo

Magda Umer, Czesław Śpiewa i Artur Andrus wystąpią w Moczyłach

Podczas 10. edycji festiwalu Dolina Dolnej Odry Poezją Śpiewana w Moczyłach wystąpią Magda Umer,  Czesław Śpiewa i Artur Andrus. Już teraz rezerwujcie wolny czas: sobota 26 sierpnia, start o 17:00.

Opublikowane

w dniu

Organizatorami festiwalu są Gmina Kołbaskowo i GOKSiR Przecław. Na wydarzenie zaprasza Wójt Gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Wstęp wolny!

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

BikeS także w Kołbaskowie

Od początku kwietnia rowerem BikeS można pojechać ze Szczecina do Kołbaskowa i odwrotnie. System powiększy się o trzy strefy postoju i 30 rowerów.

Opublikowane

w dniu

Gotowe są już dwie strefy postoju:

  • Przecławiu (na przystanku koło kościoła),
  • i w Kołbaskowie (na przystanku)

Trzecia w Warzymicach zostanie uruchomiona w późniejszym terminie.

Dzięki nowym strefom mieszkańcy Szczecina i gminy Kołbaskowo będą mogli podróżować między swoimi miejscowościami rowerami BikeS. To efekt umowy między gminą Dobra a spółką NiOL (operatorem BikeS). Umowa obowiązuje do końca roku, a gmina Dobra na jej realizację przeznaczyła 159,8 tys. zł.

To już druga umowa spółki NiOL na obsługę systemu BikeS z gminą sąsiadującą ze Szczecinem. Na podobnych zasadach BikeS funkcjonuje w gminie Dobra.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

AGA ZARYAN z poezją Sary Teasdale pojawi się w GOKSiR Przecławiu 

Artystka do Kołbaskowa przyjedzie 23 maja, by zaprezentować materiał ze swojej najnowszej płyty „Sara”. Inspiracją dla powstania albumu stała się twórczość wybitnej amerykańskiej poetki Sary Teasdale. Bilety już w sprzedaży!

Opublikowane

w dniu

Twórczość Agi Zaryan to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku. Tym samym artystka dołączyła do takich nazwisk jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin.

Na swoją ostatnią płytę Aga Zaryan wybrała bliskie jej sercu wiersze Sary Teasdale, poetki żyjącej na przełomie XIX I XX wieku. Sara była jedną z najbardziej uznanych i popularnych za jej życia poetek. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii.

Muzyka Agi na najnowszym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i nietuzinkowych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Zapraszamy wszystkich miłośników twórczości Agi Zaryan i dobrego jazzu do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Przecławiu we wtorek, 23 maja na godz. 19. Bilety w cenie 120 zł od osoby (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 100 zł) do nabycia w serwisie www.bilety.fm oraz kasie GOKSiR.

Aga Zaryan: „Sara”
23 maja 2023, godz. 19
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu
ul. Rekreacyjna 1,

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie