Sport

Ponad 300 miłośników turystyki rowerowej na rajdzie rodzinnym w Mierzynie

Opublikowane

w dniu

[lead]Wczoraj odbył się III Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy na który przybyło ponad 300 miłośników turystyki rowerowej z Mierzyna, Gminy Dobra, Szczecina oraz różnych miejscowości Pomorza Zachodniego. Upał nie zniechęcił rowerzystów i przybyli do Mierzyna całymi rodzinami. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus wraz z Mierzyńskim organizacjami pozarządowymi, a swojego patio na festyn, który się odbył na zakończenie rajdu użyczyło Centrum Handlowe Ster.[/lead]

Rowerzyści pokonali wspólnie kilkanaście kilometrów w bardzo spokojnym tempie, aby nawet najmłodsi i najstarsi uczestniczy rajdu dali radę pokonać wspólnie dystans. Trasa była różnorodna. Poza fragmentami asfaltowymi, organizatorzy zaplanowali także przejazd przez las oraz fragmenty drogami polnymi, które szczególnie spodobały się najmłodszym uczestnikom rajdu. Rajd rozpoczął się na parkingu Terenu Sportowo – Rekreacyjnego „Mierzynianka”. Na starcie rajdu wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus rozdawali miłośnikom turystyki rowerowej kamizelki rowerowe, które ufundowali: DGS Poland, Aps-Tech oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Szczecinie. Przed rozpoczęciem przejazdu przez Mierzyn funkcjonariusze Straży Gminnej z Dobrej przypomnieli dzieciom najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i opowiadali o zadaniach, które na co dzień realizują. Rowerzyści na trasę rajdu wyruszyli o godz. 10.00. Przejazd rowerzystów zabezpieczali policjanci w Wydziału Ruchu Drogowego KWP ze Szczecina, Polic i Mierzyna. Po pokonaniu kilkunastu kilometrów uczestnicy rajdu dotarli na patio Centrum Handlowego Ster, gdzie uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale ufundowane z budżetu Gminy Dobra.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników rajdu grill z kiełbaskami, napoje oraz wiele innych atrakcji. Animatorki malowały dzieciom buzie i skręcały fantazyjne baloniki. W patio Centrum Handlowego wolontariusze prowadzili zabawy i konkursy. Konkursy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych rowerzystów. Dla uczestników konkursów przygotowano atrakcyjne nagrody. Uczestnicy rajdu otrzymali także gadżety odblaskowe poprawiające bezpieczeństwo, które przekazali: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dorośli uczestnicy rajdu otrzymali także jednorazowe alkotesty. Bardzo interesującą pogadankę dla dzieci na temat bezpiecznej jazdy na rowerze przeprowadziła Marta Kucharska – policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie.

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zaprosiła do organizacji tego wydarzenia Centrum Handlowe STER, Sołectwo Mierzyn, Rowerowy Mierzyn oraz najprężniej działające organizacje pozarządowe w Mierzynie, a wśród nich Stowarzyszenie My w Gminie Dobra oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Mierzyn

Wydarzenie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Dobra. Ze środków otrzymanych z Gminy dobra zakupiono medale dla uczestników wydarzenia oraz nagrody dla uczestników konkursów, które odbędą się w patio Centrum Handlowego Ster bezpośrednio po zakończeniu przejazdu. Udział w rajdzie był bezpłatny.

„Cieszę się ogromnie, że Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń integrujących mieszkańców Mierzyna. Jednocześnie to wydarzenie jest stałym punktem w kalendarzu miłośników turystyki rowerowej nie tylko z Mierzyna, ale także z innych miejscowości Gminy Dobra, ze Szczecina, a nawet z odległych miejscowości naszego województwa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i wsparciu wielu sponsorów, instytucji i urzędów w ostatni weekend czerwca Mierzyn może gościć rowerowe rodzinny z całego Pomorza Zachodniego. Już dzisiaj zapraszamy za rok na czwartą edycję tego wyjątkowego wydarzenia„ – powiedział Paweł Malinowski, prezes Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus oraz radny Gminy Dobra.

Bezpośrednio przed rajdem wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus przekazali dzieciom z Domu Dziecka w Trzcińsku Zdroju 8 nowych rowerów. Zakup rowerów był możliwy dzięki zbiórce środków prowadzonych przez Fundację wśród uczestników IX rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego. Rowerzyści zebrali łącznie 3.541,69 złotych co pozwoliło na zakup czterech rowerów. Kolejne cztery rowery ufundował Decathlon. Wychowankowie domu dziecka na nowych rowerach uczestniczyli w rajdzie.

„Uśmiechy dzieci i ich radość z pierwszych jazd na nowych rowerach były dla nas najlepszym podsumowaniem akcji zbiórki pieniędzy na rowery. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tą akcję” – powiedział Wojtek Marciniak, członek Rady Programowej Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus.

Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus zapowiedziała organizację kolejnych rodzinnych rajdów rowerowych. Przed nami m.in. rodzinny rajd rowerowy do Rezerwatu Świdwie, rodzinny rajd rowerowy do Puszczy Bukowej czy rodzinny rajd rowerowy połączony ze zwiedzaniem Szczecina ze znanym szczecińskim przewodnikiem Michałem Rembasem. Udział we wszystkich rajdach rodzinnych organizowanych przez Szczeciński Klub Rowerowy jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące tych rajdów będą zamieszczane na bieżąco na profilu klubu na portalu Facebook https:/www.facebook.com/gryfus.szczecin/ oraz na stronie www.gryfus.szczecin.pl

Reklama

Sport

Już w najbliższy weekend największe wydarzenie turystki rowerowej na Pomorzu Zachodnim, czyli 13. Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego

W najbliższy weekend odbędzie się największe wydarzenie turystki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. Blisko 500 rowerzystów z różnych zakątków Polski oraz z zagranicy wyruszy na trasę 13. Rajdu rowerowego dookoła Zalewu Szczecińskiego.

Opublikowane

w dniu

Rowerzyści pokonają wspólnie dystans około 290 kilometrów (155 kilometrów pierwszego dnia oraz 135 kilometrów drugiego dnia) jadąc przez Pomorze Zachodnie w Polsce oraz Meklemburgię – Pomorze Przednie w Niemczech. Uczestnicy rajdu będą poruszali się w grupach turystycznym tempem (około 20 km/h) delektując się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego. O bezpieczeństwo uczestników zadbają wolontariusze Fundacji Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, a na odcinkach gdzie nie będzie możliwości korzystania ze ścieżek rowerowych policja.

Patronat nad wydarzeniem objęli Minister Sportu i Turystyki – Sławomir Nitras, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz oraz Prezydent Szczecina – Piotr Krzystek. W Anklam rowerzystów będzie gości burmistrz Michael Galander, a w Stepnicy burmistrz Andrzej Wyganowski.

Organizatorzy na organizację wydarzenia oraz dofinansowanie zakupu dedykowanych koszulek kolarskich dla uczestników rajdu pozyskali środki finansowe z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz z Gminy Szczecin (tzw. mała dotacja). Zakup koszulek wsparły także firmy: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Grupa Gezet i Berlin Döner Kebap. Grupa Gezet jest także Partnerem Motoryzacyjnym wydarzenia i zapewnia samochody niezbędne do zabezpieczenia rajdu. Serwis uczestnikom rajdu zapewnił szczeciński producent rowerów elektrycznych firma – Geobike. Na całej trasie rowerzystów będą wspierali serwisanci zarówno w samochodzie serwisowym jak i na rowerach elektrycznych (duża część trasy prowadzi po wałach w miejscach niedostępnych dla samochodów stąd serwisanci na rowerach będą bardzo praktyczną formą pomocy). Partnerem wydarzenia jest Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Cieszymy się ogromnie, że zapowiada się kolejny rekord frekwencyjny i zbliżamy się do 500 uczestników rajdu dookoła Zalewu Szczecińskiego. Swój udział zapowiedzieli rowerzyści z niemal każdego zakątka Polski, a także miłośnicy turystki rowerowej z zagranicy. Bez wątpienia będzie to wielkie rowerowe święto i przez ten weekend Pomorze Zachodnie będzie stolicą turystki rowerowej w Polsce – powiedział Paweł Malinowski, prezes Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Czytaj dalej

Sport

Biegiem po medal! Trwają zapisy na 5. Szczeciński Bieg Nocny

Opublikowane

w dniu

W limitowanej koszulce lub też w swoimi ulubionym biegowym t-shircie, dla dzieci, dla dorosłych, na 5 lub na 10 km – możliwości udziału w biegu jest wiele, ale miejsc na listach startowych coraz mniej. Najwyższy czas zapisać się na bieg, bo później może być za późno.

5. edycja Szczecińskiego Biegu Nocnego odbędzie się w nocy z 10 na 11 maja. W zawodach będą mogli wziąć udział zarówno wytrawni, pełnoletni biegacze, jak i maluchy stawiające swoje pierwsze kroki na biegowych ścieżkach. Z każdym dniem na listach startowych przybywa nowych zawodników. Dorośli biegacze będą mieli do pokonania 5 lub 10 km. Bieg wystartuje z Jasnych Błoni, następnie przez ulicę Felczaka zawodnicy wbiegną na aleję Wojska Polskiego, gdzie przy placu Zwycięstwa skierują się w stronę Bramy Portowej i kolejno aleją Niepodległości i Wyzwolenia dotrą do placu Rodła, skąd przez Plac Grunwaldzki i aleję Papieża Jana Pawła II wrócą na Jasne Błonia. Taka pętla będzie miała 5 km. Osoby, które zapiszą się na 10 km, pokonają trasę dwukrotnie. Cała trasa będzie posiadała atest PZLA.

W tym roku także najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił podczas nocnego biegania. Szczeciński Bieg Nocny będzie miał swoją wersję dla dzieci. Na najmłodszych zawodników będą czekać dystanse od 200 do nawet 1000 m. Oczywiście długość trasy będzie adekwatna do wieku młodego biegacza. Co ważne, 1. Szczeciński Bieg Świetlików odbędzie się w tym samym terminie, co Bieg Nocny, czyli 10 maja na Jasnych Błoniach. Starty najmłodszych zaplanowane są na chwilę po godzinie 20:00.

Każdy zawodnik po przekroczeniu linii mety otrzyma pamiątkowy medal. Zapisy na 5. Szczeciński Bieg Nocny odbywają się za pośrednictwem strony DO:ST:AR:TU (domtel-sport.pl). Link do biegów dla dzieci: https://zapisy.domtel-sport.pl/1-szczecinski-bieg-swietlikow-2024-v10532

Zawodnicy mają możliwość zakupienia nie tylko pakietów sportowych ale także koszulek biegowych. Koszulki są dostępne w sprzedaży do dnia 14.04.2024 w cenie 70 zł, a ich sprzedaż odbywa się pod linkami

Po więcej aktualności zapraszamy na stronę www.zstw.szczecin.pl oraz na wydarzenie a Facebooku 5. Szczeciński Bieg Nocny.

Czytaj dalej

Sport

Turniej Gry 1×1 wraca na boiska! Rozpoczęły się eliminacje do etapu regionalnego

Wystartowały eliminacje do II edycji Turnieju Gry 1×1 – rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Kluby piłkarskie mają czas na zgłoszenie reprezentantów do udziału w turnieju do 15 maja.

Opublikowane

w dniu

Turniej Gry 1×1 to inicjatywa mająca na celu przede wszystkim promocję indywidualnych zdolności zawodników, kształtowanie ich odwagi na boisku oraz zwrócenie uwagi trenerom klubowym, pracującym z dziećmi, na fundamentalne znaczenie tego elementu sztuki piłkarskiej. Do 14 maja 2024 r. kluby piłkarskie, chcące wziąć udział w turnieju, powinny przeprowadzić eliminacje klubowe, aby do 15 maja zgłosić reprezentantów poprzez uzupełnienie formularza zgłoszeniowego. Zawodniczki i zawodników można zgłaszać w czterech kategoriach wiekowych – roczniki: 2013, 2014, 2015, 2016 w sezonie 2023/24. Co istotne, do 30 czerwca przeprowadzone zostaną turnieje regionalne, podczas których wyłonionych zostanie po 16 zawodniczek i zawodników w każdej kategorii wiekowej do udziału w finałach wojewódzkich. Te z kolei zaplanowane są we wrześniu 2024 r., natomiast Finał Ogólnopolski dla kategorii 2013 i 2014 w październiku. Podobnie jak w poprzedniej edycji kategoria U-8 i U-9 kończy rywalizację na etapie wojewódzkim. Szczegółowe terminy i miejsca turniejów regionalnych ustala Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, który na minimum 10 dni roboczych przed ich terminem powinien poinformować zgłoszone kluby o planowanych rozgrywkach.

14 województw gotowych do rywalizacji!

W I edycji Turnieju Gry 1×1 wzięło udział ponad 30 tys. uczestników z 13 województw. Najlepsi zawodnicy w kategoriach U-10 i U-11 reprezentowali województwa: podkarpackie, śląskie, małopolskie i łódzkie. Do organizacji II edycji turnieju zgłosiło się natomiast 14 województw: kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz zachodniopomorskie. W związku z tym z dwóch województw, w których do udziału w turnieju zgłosi się najwięcej zawodniczek i zawodników, awans do Finału Ogólnopolskiego otrzyma najlepsza dwójka piłkarek i piłkarzy w danej kategorii wiekowej.

Najlepsza dryblerka i drybler poszukiwani

Umiejętność minięcia przeciwnika oraz skuteczna gra ofensywna – tymi zdolnościami wyróżniają się uczestnicy Turnieju Gry 1×1, rozgrywek skierowanych do piłkarek i piłkarzy w wieku 8-12 lat. Aby jeszcze skuteczniej rozwijać wśród dzieci te zdolności, w II edycji turnieju wprowadzono strefy, dzięki którym zawodnik broniący nie będzie mógł czekać na rywala pod swoją bramką. Zmiana ta ma zachęcić zawodniczki i zawodników do odważnej, proaktywnej gry. Co ważne, na najlepsze dryblerki i dryblerów czekają fantastyczne nagrody – pamiątkowe medale, puchary i upominki.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie