Powiat Policki

Pomoc świadczona przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach w czasie epidemii nieprzerwanie służy pomocą skierowaną do osób niepełnoprawnych.

Opublikowane

w dniu

Wszystkie osoby niepełnosprawne potrzebujące wsparcia psychologicznego mogą kontaktować się pod całodobowy numerem telefonu 603 083 020.

Ponadto PCPR realizuje usługi Asystenta Osobistego Osoby Niepełnosprawnej, które mają na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu podstawowych czynności dnia codziennego np. w robieniu zakupów, ubieraniu, czynnościach higienicznych.

Na bieżąco przyjmowane są wnioski o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania do nabycia przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, turnusu rehabilitacyjnego oraz w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” mogą złożyć wniosek elektronicznie poprzez platformę SOW dostępną na stronie https:/sow.pfron.org.pl/

Wnioski w pozostałym zakresie można przesłać na adres PCPR lub po uprzednim umówieniu z pracownikiem dostarczyć do siedziby PCPR.

Od 10 kwietnia 2020 r. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Policach o wsparcie w ramach programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”, finansowanym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Pomoc finansowa udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej.

Wysokość pomocy wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym że okres, na jaki może zostać przyznane świadczenie, nie może być dłuższy niż 3 miesiące. W każdym z miesięcy, wykazanych we wniosku o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III, musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.

Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są:

1. uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
2. uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
3. podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
4. podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
5. uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
6. pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
7. pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.

Wnioski o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III mogą być składane do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Policach w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do dnia 4 września 2020 roku.

W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób.

Wnioski można składać w wersji elektronicznej poprzez platformę SOW dostępną na stronie https:/sow.pfron.org.pl/ lub w wersji  papierowej w siedzibie PCPR przy ul. Szkolnej 2 w Policach.

Druki wniosków wraz z załącznikami dostępne są w siedzibie PCPR, na stronie internetowej www.pcpr.police.pl w zakładce PLIKI DO POBRANIA oraz na platformie SOW.

Tekst: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Policach

Powiat Policki

Ponad 140 tys. zł wsparcia dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej

Powiat Policki, reprezentowany przez Starostę Polickiego Shivana Fate oraz Wicestarostę Polickiego Damiana Walczaka, zawarł porozumienie z Wójt Gminy Dobra Magdaleną Zagrodzką na rzecz przekazania dotacji celowej dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dobrej. W wydarzeniu uczestniczył również Paweł Malinowski, Zastępca Wójta Gminy Dobra. W dniu 18 marca br., podpisano umowę dotyczącą finansowania działalności schroniska, gwarantując fundusze w wysokości ponad 140 tysięcy złotych.

Opublikowane

w dniu

Zapewnione dofinansowanie jest wynikiem uchwał Rady i Zarządu Powiatu Polickiego i ma na celu wsparcie schroniska, które odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu opieki bezdomnym zwierzętom na terenie powiatu, posiadając przy tym charakter międzygminny. Działania te są częścią corocznego wsparcia, jakiego udziela Powiat Policki instytucji zapewniającej schronienie oraz opiekę dla zwierząt.

Przekazane środki zostaną wykorzystane na bieżącą działalność schroniska, w tym na zakup medykamentów i środków medycznych, a także narzędzi weterynaryjnych niezbędnych do opieki nad zwierzętami. Starosta Policki podkreśla ważność placówki dla lokalnej społeczności i jej wkład w utrzymanie dobrostanu zwierząt.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

Kampania „Stop Pożarom Traw” – działania i edukacja przeciwko wypalaniu [WIDEO]

W odpowiedzi na rosnącą liczbę pożarów traw i nieużytków, w Polsce zainaugurowano kampanię „Stop Pożarom Traw”, wspieraną przez Lasy Państwowe. Już na wstępie warto odnotować, że przekazywane prognozy pogodowe wskazują na zwiększone ryzyko takich zdarzeń z uwagi na małą ilość opadów w zimie, oczekiwane wysokie temperatury i porywisty wiatr. Działania kampanii, z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, kierują się ku edukacji społecznej i zapobieganiu szkodliwej praktyki wypalania.

Opublikowane

w dniu

W roku 2024 strażacy interweniowali już ponad dwadzieścia jeden tysięcy razy w związku z pożarami łąk i terenów rolnych, odnotowując w ich konsekwencji pięć ofiar śmiertelnych i trzydzieści sześć osób rannych. Tradycyjne przekonanie o użyźnianiu gleby przez spalanie traw okazuje się mitem szkodliwym dla środowiska – prowadzi do wyjaławiania ziemi, unicestwiania fauny i flory oraz emisji toksycznych związków chemicznych.

W odpowiedzi na te zagrożenia, Lasy Państwowe uruchamiają Punkty Alarmowo – Dyspozycyjne w każdym nadleśnictwie i będą dysponować śmigłowcami oraz samolotami gaśniczymi do interweniowania w przypadkach wykrycia pożarów. Jak wyjaśnił Roman Wróblewski, nie tylko prawo, ale i zdrowy rozsądek winny powstrzymać przed wypalaniem traw – działaniem, które może prowadzić do niewyobrażalnych strat. „Każdy, kto podpala tereny, jest wielokrotnym mordercą” – podkreślił Wróblewski.

Cel kampanii to nie tylko edukacja, ale również podniesienie świadomości o negatywnym wpływie wypalania na środowisko i zdrowie ludzi. Zaplanowano działania w szkołach i wsparcie dla straży pożarnej, a także promowanie odpowiedzialnego zarządzania terenami zielonymi dla lokalnych społeczności. Aby ograniczyć liczbę pożarów, niezbędna jest rezygnacja z wypalania, właściwe zarządzanie odpadami roślinnymi oraz edukacja na temat zagrożeń pożarowych.

 

Czytaj dalej

Powiat Policki

ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW – priorytety Powiatu Polickiego

W związku z opracowywaniem Koncepcji Rozwoju Powiatu Polickiego na lata 2025-2035 serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w anonimowym badaniu ankietowym. 

Opublikowane

w dniu

Link do ankiety:
ANKIETA ONLINE

Państwa opinie przyczynią się do wyznaczenia celów, kierunków oraz priorytetów Powiatu Polickiego. Czas uzupełniania ankiety to tylko 5 minut.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie