Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police

„Polimery Police” w trakcie budowy

Plac budowy jednej z największych inwestycji w sektorze chemicznym ostatniej dekady dynamicznie zmienia się niemalże każdego dnia. Spółka dysponuje już wszystkimi kluczowymi pozwoleniami na budowę, a Hyundai Engineering prowadzi już prace konstrukcyjne na wszystkich podprojektach.

Opublikowane

w dniu

W połowie sierpnia przygotowano fundamenty pod budynek, w którym będzie zlokalizowana samo „serce” nie tylko instalacji do produkcji polipropylenu, ale również całego kompleksu „Polimery Police”. Trwające kilkanaście godzin zadanie, polegające na dostarczeniu 1770 m3 betonu z dwóch węzłów betoniarskich zlokalizowanych w Szczecinie, było już trzecią tak dużą operacją realizowaną przy budowie kompleksu „Polimery Police”. W całą operację, zaangażowanych było 25 samochodów, które nieprzerwanie dowoziły beton na plac budowy.

Poprzednie dwa tak duże zadania realizowane były na terenie przyszłego morskiego terminalu gazowego (terminal przeładunkowo-magazynowy), gdzie przygotowywane były fundamenty pod dwa zbiorniki na propan oraz jeden zbiornik na etylen.

Operacja betonowania w porcie stanowiła pierwszy tak poważny sprawdzian sprawności organizacyjnej i logistycznej naszego generalnego wykonawcy. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętego efektu. – mówił Andrzej Niewiński, prezes zarządu Grupy Azoty Polyolefins S.A.

Do wykonania samych fundamentów pod zbiorniki na propan wykorzystano łącznie 4 200 m3 betonu. Zbiorniki na propan będą w stanie pomieścić łącznie 80 000 m3 gazu. Natomiast mniejszy ze zbiorników, w którym przechowywany będzie etylen, będzie w stanie pomieścić 12 000 m3 tego gazu. Rocznie policki gazoport będzie w stanie przyjąć 500 000 ton propanu. Zarówno propan jak i etylen będą surowcami w dwóch kluczowych procesach technologicznych projektu „Polimery Police”.

Obecnie na terenie polickiego gazoportu rozpoczęto już montaż konstrukcji samych zbiorników, który potrwa kilkanaście miesięcy. W sierpniu do portu w Szczecinie przypłynął z Korei Południowej kolejny statek zawierający płyty, które zostaną użyte przy budowie zbiorników.

Dużo dzieje się również na placu budowy drugiej kluczowej instalacji – instalacji do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu (PDH). Systematycznie montowana jest wielopoziomowa estakada służąca do przesyłu propylenu z instalacji PDH do instalacji do produkcji polipropylenu. W trakcie realizacji tego zadania zostanie zamontowanych ok. 4 150 ton konstrukcji stalowych estakad, etażerek i wiat. Równolegle do prowadzonych na placu budowy prac, w Policach prowadzona jest również prefabrykacja rurociągów. Aparaty i urządzenia zostaną dostarczone bezpośrednio od producentów z takich krajów jak m.in.: Korea Południowa, Japonia, Chiny, Włochy, Hiszpania, Niemcy i Polska.

Prace budowlane na podprojekcie PDH zostały rozpoczęte w marcu br. Dotychczas wykonano już m.in. 2517 kolumn DSM wzmacniających podłoże.

Projekt „Polimery Police” realizowany jest przez Grupę Azoty Polyolefins, spółkę należąca do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. W ramach inwestycji powstaje kompleks petrochemiczny, w którego zakres wejdą morski terminal gazowy (terminal przeładunkowo-magazynowy), instalacja do produkcji propylenu metodą PDH oraz instalacja do produkcji polipropylenu. Ponadto zostaną przygotowane instalacje pomocnicze i połączenia międzyobiektowe. W Grupie Azoty Polyolefins znajdzie docelowo zatrudnienie 380 osób.

Na czasie

Exit mobile version