Kultura

Policki artysta – Less R. Hoduń wydał kolejną książkę

Mamy przyjemność zaprezentować książkę, pt. „Nadal jestem”, której autorem jest Less R. Hoduń. To najnowsze dzieło tego polickiego artysty, który Czytelnikom dał się poznać jako Osobowość o wielu niezwykłych talentach. Nie bez powodu wspominamy o „wielu talentach” artysty, bo w 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć go w Dziale Regionalnym Biblioteki w Policach podczas Tygodnia Bibliotek. Zgromadzonej wówczas młodzieży zaprezentował się nie tylko jako pisarz, ale także jako grafik, wokalista, muzyk, kompozytor i pasjonat zjawisk niewyjaśnionych.

Opublikowane

w dniu

Więcej na temat tego spotkania można przeczytać tutaj:

–  https:/www.biblioteka.police.pl/n,tydzien-bibliotek-relacja

Wczytując się w biografię Autora dowiadujemy się, że Less R. Hoduń jest autorem tomiku poezji „Targowisko różności” i książki „Lekcja paranormalności”, które oczywiście można znaleźć w naszej Bibliotece:   

–  https:/police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M13050845

–  https:/police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M17000068

Publikował także w książce „Strofy znad Łarpii. Antologia poezji polickiej i regionalnej 1260 – 2010”, w czasopiśmie „Nieznany Świat” oraz  na stronach NPN i Fundacji NAUTILUS. Muzycznie zdobył uznanie jako ten, który nagrał 4 płyty (z zespołami Fanthrash i Helless), w tym jedną dla brytyjskiej wytwórni Rising Records, a jego solowa kompozycja Something została m.in. Przebojem Przebojów listy Polisz Czart w Irlandii.

To jednak nie wszystko, bo biografia Autora zdradza, że jego działalność artystyczna sięga poza horyzonty muzyczne, czy pisarskie, dowodem tego jest niewątpliwie projekt maszyny, za który zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, czy stworzenie pełnej czołówki programu podróżniczego pod nazwą „Z akwalungiem przez świat”.

Najnowsze dzieło tego wszechstronnego Artysty,  to książka, pt. „Nadal jestem”. Każdy, kto zna Autora lub słuchał jego radiowych audycji pod nazwą „Ukryta rzeczywistość” mógł się spodziewać, że książka o takiej tematyce musi pojawić się w jego dorobku artystycznym. Pamiętając jednocześnie o eseju „Lekcja paranormalności”, wydanym kilka lat wcześniej, który można powiedzieć, że jest dziełem kompletnym w tym temacie, to jednak napisanym w zupełnie inny sposób. Różnica polega na tym, że najnowsza książka Lessa, to publikacja skupiająca czytelnika zarówno wokół sposobu rozumienia świata w ujęciu Autora, ale jednocześnie zawiera mnóstwo niesamowitych historii innych osób. Książka osadzona jest w realiach zjawisk niewyjaśnionych, wprowadza czytelnika w niezbadany świat z pogranicza życia i śmierci. To zbiór opowieści obcych sobie ludzi, z różnych środowisk, których pozornie nie łączy nic, poza tym, że zetknęli się z niewyjaśnionym. To „niewyjaśnione”, niewątpliwie stanowi punkt wyjścia do rozmów po przeczytaniu tej książki.

Te historie, to rozmowy, zdarzenia, niecodzienne sytuacje, przeczucia czy sny – wszystkie z pogranicza dwóch światów. Ludzie, których historie możemy przeczytać, nazwane są przez Autora „spotkaniami” i stanowią spójną opowieść o ostatnich relacjach żyjących z tymi, którzy już odeszli lub lada moment odejdą. Ich historie przeplatane są komentarzami pisarza, często obszernie wyczerpującymi wspomniany temat.

Nie jest zaskoczeniem fakt, że w świadomości wielu ludzi, jest to zagadnienie często pomijane, niezrozumiałe, czy wręcz niewarte zgłębienia, bo wszystkie tego typu niewyjaśnione zdarzenia nie są poparte nauką, a stanowią raczej punkt wyjścia do rozważań filozoficznych, czy religijnych. Sam Less także o tym wspomina, rozważając wpływ wiary religijnej, przekonań wyniesionych z domu, czy właśnie badań naukowych na podejście ludzi do tematu zjawisk paranormalnych we współczesnym świecie. Autor zaznaczył, że opisane w książce historie dobierał w taki sposób, by niosły ze sobą konkretny przekaz. I tak właśnie jest. Wszystkie opisane tam spotkania, poza oczywistym przekazem istnienia energii po śmierci, pokazują  jeszcze cały wachlarz różnorodnych emocji, odczuć, przemyśleń – zdecydowanie działa to na wyobraźnię czytającego. Ale jest jeszcze jeden ważny element, który wyraźnie daje się odczuć podczas czytania tej książki, który wybija się niejako na pierwszy plan i towarzyszy czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony – to poczucie wewnętrznego spokoju, dające swego rodzaju akceptację dla tego, co nieuniknione. Jeszcze lepiej wyrażą to słowa Autora:

„Treści wielu relacji niosą spokój i ciepło…Dlatego napisałem prostą książkę, możliwie prostym językiem, aby przekazać prosty i zwyczajnie dobry impuls”.

Zwieńczeniem opowieści zawartych w książce jest ciekawy wywiad Autora z ks. prof. Wiesławem Dykiem – filozofem przyrody i bioetykiem z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wywiad stanowi odniesienie do zagadnień życia i śmierci, systematyzuje wiedzę z tego zakresu i pokazuje różne ścieżki rozumienia tych zjawisk. To bardzo ciekawa rozmowa o tanatologii, reinkarnacji, podejściu do zjawiska śmierci w kontekście nauki oraz w kontekście wiedzy powszechnie przyjętej, choć nie mającej z nauką nic wspólnego. Kwintesencją tych rozważań jest rozmowa księdza profesora z panią dziekan, która w sposób szczególny utkwiła mi w pamięci, a brzmiała ona tak: (słowa pani dziekan) „ – [Bóg] Dał Ci pewne zdolności. Żyj zgodnie z nimi, to będziesz miał sens życia”; (odpowiedź księdza) „ – Bo tak jest: mamy takie, a nie inne zdolności, to mamy sens życia wtedy”.

I tymi słowami pragnę zaprosić wszystkich – zarówno tych, który interesują się zgłębianiem zjawisk niewyjaśnionych, jak i sceptyków – do przeczytania tej książki. Poza niewątpliwym spokojem i poczuciem refleksji, ta książka w sposób wyważony, wręcz subtelny pokazuje czytelnikowi, że nasze życie to energia i niezbadana dotąd sfera, która wciąż dla wielu pozostaje zagadką

Reklama

Kultura

Walentynkowy weekend w GOKSiR Przecław: Komediodramat „Boeing, Boeing” na scenie

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza na walentynkowy weekend pełen humoru i zabawy. Bałtycki Teatr Dramatyczny na deskach tej placówki przedstawi spektakl „Boeing, Boeing” – komediodramat autorstwa znanego francuskiego dramaturga, Marca Camoletti’ego.

Opublikowane

w dniu

Przedstawienie odbędzie się w sobotę, 15 lutego o godz. 18:00. To niecodzienna sztuka, która zabierze widzów w świat śmiechu i zabawnych perypetii. „Boeing, Boeing” to historia mężczyzny imieniem Maks, który żyje w związku z trzema stewardessami jednocześnie, utrzymując ścisłą tajemnicę swoich wielokrotnych związków.

Rozrywka i emocje zostają spotęgowane gdy, na skutek nieoczekiwanych zmian w rozkładzie lotów, wszystkie trzy kobiety pojawiają się w jego mieszkaniu w tym samym czasie. Spektakl obiecuje porywającą historię, która stawia przed bohaterem wyzwanie utrzymania ładu w nadzwyczaj zaistniałych okolicznościach.

Reżyserią spektaklu zajmuje się Jan Tomasiewicz, a role odgrywają znamienici aktorzy, takich jak Bernadetta Burszta, Adrianna Jendroszek, Katarzyna Lenarcik-Stenzel, Jerzy Dowgiałło, Wojciech Rogowski i Marcin Tomaszewski.

Publiczność będzie miała okazję doświadczyć 140 minut niezapomnianej zabawy z przerwą na kwadrans. To idealna okazja, by spędzić walentynki w niebanalny sposób, dobrze się bawiąc i podziwiając talent artystów Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.

Bilety w cenie 60 zł (z Kołbaskowską Kartą Mieszkańca 50 zł) dostępne są w serwisie Biletomat.pl oraz w kasie GOKSiR.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Recital Zbigniewa Zamachowskiego w Przecławiu – muzyczne emocje i niepowtarzalna atmosfera

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu ma zaszczyt zaprosić na niezwykły wieczór muzyczny, który odbędzie się w sobotę, 22 lutego. O godzinie 19:00, słynny aktor i artysta estradowy, Zbigniew Zamachowski, wejdzie na scenę, by dostarczyć publiczności muzycznych przeżyć w ramach swojego recitalu.

Opublikowane

w dniu

Publiczność będzie miała okazję posłuchać nie tylko autorskich kompozycji samego Zamachowskiego, ale również interpretacji popularnych utworów, które na trwałe wpisały się w serca miłośników poezji śpiewanej. Wśród nich znajdą się piosenki autorstwa Agnieszki Osieckiej, Jaromíra Nohavicy, Andrzeja Poniedzielskiego, Marka Grechuty, oraz innych cenionych twórców.

Szczególnym momentem wieczoru będzie wykonanie utworu „Kobiety jak te kwiaty”, który zyskał dużą popularność dzięki antenie radiowej „Trójki” oraz spektaklu „Zamach na MoCarta”. Towarzyszyć będzie mu wybitny pianista i kompozytor, Roman Hudaszek, co z pewnością sprawi, że występ nabierze wyjątkowej ostrości dźwięków i emocji.

Bilety na ten jedyny w swoim rodzaju recital są dostępne po cenie 100 złotych. Dla posiadaczy Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca przewidziano zniżkę, obniżając cenę biletu do 90 złotych. Nabyć je można przez internet na stronie www.biletomat.pl lub bezpośrednio w kasie GOKSiR Przecław. Warto przypomnieć, że zakup biletów ze zniżką wymaga przedstawienia Karty Mieszkańca oraz dokumentu tożsamości przed wejściem na wydarzenie.

Źródło: https://kolbaskowo.eu/

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

„Kłamca spuszczony ze smyczy” – spotkanie z Jarosławem Dworzyńskim

Miłośnicy literatury mogą cieszyć się nowym tytułem na półkach lokalnych księgarń. „Kłamca spuszczony ze smyczy” to debiutancka powieść, która zadebiutowała na rynku wydawniczym 2 października .Na spotkanie z Jarosław Dworzyńskim, autorem pierwszego thrillera, którego akcja dzieje się w Gminie Kołbaskowo, zaprasza Gminna Biblioteka Publiczna, oddział w Przecławiu. Środa, 23.10, godz. 17

Opublikowane

w dniu

Fabuła książki skupia się na postaci Adama Hala, dziennikarza z gminy Kołbaskowo, który zmaga się z mroczną strona swojej osobowości. Podczas pięciodniowej majówki 2022 roku czytelnik jest świadkiem jego wewnętrznych rozterek oraz tajemniczych wydarzeń, które mogą go zdefiniować jako psychopatę lub po prostu zwykłego człowieka.

Adam Hal posiada mroczną historię; jako dziecko pozbawił życia inną osobę i przez lata utrzymywał tę tajemnicę w ukryciu. Dziś, jako dorosły, prowadzi podwójne życie i przygotowuje się do ryzykownego planu przeprowadzenia intymnych spotkań z kobietami poznanych online podczas nieobecności rodziny. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli, gdy okazuje się, że jego sekrety nie są już bezpieczne.

Akcja powieści rozgrywa się w malowniczych lokalizacjach gminy Kołbaskowo oraz Szczecina, rzadko spotykanych w literaturze. Autor, korzystając z autentycznych miejscowości takich jak Waliszewo, Moczyły czy Siadło Dolne, ożywia na kartach książki przedwojenną osadę Wilhelmshöhe, tworząc tło dla swojej historii.

Pierwsze recenzje są nad wyraz pozytywne. Zostały wyrażone przez takie osobistości jak Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo, oraz inne osoby z lokalnej społeczności i ze świata literatury, wyróżniają w szczególności wartką akcję i głębokość postaci głównego bohatera.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie