Kultura

Policki artysta – Less R. Hoduń wydał kolejną książkę

Mamy przyjemność zaprezentować książkę, pt. „Nadal jestem”, której autorem jest Less R. Hoduń. To najnowsze dzieło tego polickiego artysty, który Czytelnikom dał się poznać jako Osobowość o wielu niezwykłych talentach. Nie bez powodu wspominamy o „wielu talentach” artysty, bo w 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć go w Dziale Regionalnym Biblioteki w Policach podczas Tygodnia Bibliotek. Zgromadzonej wówczas młodzieży zaprezentował się nie tylko jako pisarz, ale także jako grafik, wokalista, muzyk, kompozytor i pasjonat zjawisk niewyjaśnionych.

Opublikowane

w dniu

Więcej na temat tego spotkania można przeczytać tutaj:

–  https:/www.biblioteka.police.pl/n,tydzien-bibliotek-relacja

Wczytując się w biografię Autora dowiadujemy się, że Less R. Hoduń jest autorem tomiku poezji „Targowisko różności” i książki „Lekcja paranormalności”, które oczywiście można znaleźć w naszej Bibliotece:   

–  https:/police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M13050845

–  https:/police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M17000068

Publikował także w książce „Strofy znad Łarpii. Antologia poezji polickiej i regionalnej 1260 – 2010”, w czasopiśmie „Nieznany Świat” oraz  na stronach NPN i Fundacji NAUTILUS. Muzycznie zdobył uznanie jako ten, który nagrał 4 płyty (z zespołami Fanthrash i Helless), w tym jedną dla brytyjskiej wytwórni Rising Records, a jego solowa kompozycja Something została m.in. Przebojem Przebojów listy Polisz Czart w Irlandii.

To jednak nie wszystko, bo biografia Autora zdradza, że jego działalność artystyczna sięga poza horyzonty muzyczne, czy pisarskie, dowodem tego jest niewątpliwie projekt maszyny, za który zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, czy stworzenie pełnej czołówki programu podróżniczego pod nazwą „Z akwalungiem przez świat”.

Najnowsze dzieło tego wszechstronnego Artysty,  to książka, pt. „Nadal jestem”. Każdy, kto zna Autora lub słuchał jego radiowych audycji pod nazwą „Ukryta rzeczywistość” mógł się spodziewać, że książka o takiej tematyce musi pojawić się w jego dorobku artystycznym. Pamiętając jednocześnie o eseju „Lekcja paranormalności”, wydanym kilka lat wcześniej, który można powiedzieć, że jest dziełem kompletnym w tym temacie, to jednak napisanym w zupełnie inny sposób. Różnica polega na tym, że najnowsza książka Lessa, to publikacja skupiająca czytelnika zarówno wokół sposobu rozumienia świata w ujęciu Autora, ale jednocześnie zawiera mnóstwo niesamowitych historii innych osób. Książka osadzona jest w realiach zjawisk niewyjaśnionych, wprowadza czytelnika w niezbadany świat z pogranicza życia i śmierci. To zbiór opowieści obcych sobie ludzi, z różnych środowisk, których pozornie nie łączy nic, poza tym, że zetknęli się z niewyjaśnionym. To „niewyjaśnione”, niewątpliwie stanowi punkt wyjścia do rozmów po przeczytaniu tej książki.

Te historie, to rozmowy, zdarzenia, niecodzienne sytuacje, przeczucia czy sny – wszystkie z pogranicza dwóch światów. Ludzie, których historie możemy przeczytać, nazwane są przez Autora „spotkaniami” i stanowią spójną opowieść o ostatnich relacjach żyjących z tymi, którzy już odeszli lub lada moment odejdą. Ich historie przeplatane są komentarzami pisarza, często obszernie wyczerpującymi wspomniany temat.

Nie jest zaskoczeniem fakt, że w świadomości wielu ludzi, jest to zagadnienie często pomijane, niezrozumiałe, czy wręcz niewarte zgłębienia, bo wszystkie tego typu niewyjaśnione zdarzenia nie są poparte nauką, a stanowią raczej punkt wyjścia do rozważań filozoficznych, czy religijnych. Sam Less także o tym wspomina, rozważając wpływ wiary religijnej, przekonań wyniesionych z domu, czy właśnie badań naukowych na podejście ludzi do tematu zjawisk paranormalnych we współczesnym świecie. Autor zaznaczył, że opisane w książce historie dobierał w taki sposób, by niosły ze sobą konkretny przekaz. I tak właśnie jest. Wszystkie opisane tam spotkania, poza oczywistym przekazem istnienia energii po śmierci, pokazują  jeszcze cały wachlarz różnorodnych emocji, odczuć, przemyśleń – zdecydowanie działa to na wyobraźnię czytającego. Ale jest jeszcze jeden ważny element, który wyraźnie daje się odczuć podczas czytania tej książki, który wybija się niejako na pierwszy plan i towarzyszy czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony – to poczucie wewnętrznego spokoju, dające swego rodzaju akceptację dla tego, co nieuniknione. Jeszcze lepiej wyrażą to słowa Autora:

„Treści wielu relacji niosą spokój i ciepło…Dlatego napisałem prostą książkę, możliwie prostym językiem, aby przekazać prosty i zwyczajnie dobry impuls”.

Zwieńczeniem opowieści zawartych w książce jest ciekawy wywiad Autora z ks. prof. Wiesławem Dykiem – filozofem przyrody i bioetykiem z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wywiad stanowi odniesienie do zagadnień życia i śmierci, systematyzuje wiedzę z tego zakresu i pokazuje różne ścieżki rozumienia tych zjawisk. To bardzo ciekawa rozmowa o tanatologii, reinkarnacji, podejściu do zjawiska śmierci w kontekście nauki oraz w kontekście wiedzy powszechnie przyjętej, choć nie mającej z nauką nic wspólnego. Kwintesencją tych rozważań jest rozmowa księdza profesora z panią dziekan, która w sposób szczególny utkwiła mi w pamięci, a brzmiała ona tak: (słowa pani dziekan) „ – [Bóg] Dał Ci pewne zdolności. Żyj zgodnie z nimi, to będziesz miał sens życia”; (odpowiedź księdza) „ – Bo tak jest: mamy takie, a nie inne zdolności, to mamy sens życia wtedy”.

I tymi słowami pragnę zaprosić wszystkich – zarówno tych, który interesują się zgłębianiem zjawisk niewyjaśnionych, jak i sceptyków – do przeczytania tej książki. Poza niewątpliwym spokojem i poczuciem refleksji, ta książka w sposób wyważony, wręcz subtelny pokazuje czytelnikowi, że nasze życie to energia i niezbadana dotąd sfera, która wciąż dla wielu pozostaje zagadką

Reklama

Kultura

Contra plures. Przegląd polskiego monodramu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Gdy Szymek Pietruszka snuje swą opowieść, u widzów śmiech miesza się z głęboką refleksją i wzruszeniem. Już w niedzielę 1 września w zamkowym przeglądzie Contra plures kolejny znakomity monodram – „Kamień na kamieniu” na podstawie powieści o tym samym tytule jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opublikowane

w dniu

Na spektakl „Kamień na kamieniu” Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza w niedzielę 1 września o godz. 20:00. Tym razem w podwójnej roli – aktora i reżysera – Andrzej Róg, dobrze znany bywalcom krakowskich teatrów. W tym roku świętuje 40-lecie pracy scenicznej. Od 1984 roku aktor Teatru STU, ale współpracujący także z wieloma scenami Krakowa oraz innych miast, m.in. Tarnowa czy Łodzi.

Aktor wszechstronny z dużym, różnorodnym teatralnym dorobkiem – m.in. Rejent Milczek w „Zemście”, Poloniusz z „Hamleta”, Tichon w „Biesach” czy Żyd z „Wesela”, ale i Tetmajerowski Zwyrtała w spektaklu „Śleboda, czyli powaby życia”.

Dobrze śpiewa. Przez wiele lat śpiewał żydowskie piosenki słynnego ostatniego klezmera Galicji Leopolda Kozłowskiego. Udowodnił to także rolami m.in. w sztukach „Przybory, Wasowskiego dom wyobraźni”, „Labirynt” czy „Cabaret”. Świetne duety na scenie tworzy z Beatą Rybotycką, co skromnie kwituje: „Ogrzewam się w jej świetle”.

Ostatnio telewidzowie mogli go zobaczyć np. w serialu historycznym „Matylda”.

Monodram, który w Szczecinie zaprezentuje zamkowej publiczności, to adaptacja powieści wybitnego polskiego pisarza Wiesława Myśliwskiego (dwukrotnego zdobywcy Nagrody Literackiej Nike za późniejsze dzieła). „Kamień na kamieniu” uznawana jest za jedną z najważniejszych powieści Myśliwskiego. I choć z pozoru to bardzo polska książka – opowieść z nurtu chłopskiego – to jednak tak uniwersalna, że zachwyca czytelników na całym świecie. Do tego stopnia, że jeden z będących pod jej wrażeniem czytelników holenderskich zapisał autorowi w spadku swój dom.  A gdyby Myśliwski spadku nie chciał przyjąć, miał go otrzymać wydawca, który tłumaczy i edytuje dzieła pisarza w Holandii (i tak się właśnie stało).

W monodramie „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym…”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki, który snuje opowieść o sprawach przyziemnych i metafizycznych. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.

Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Na przegląd składają się kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Przegląd w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczął się 22 sierpnia znakomicie przyjętym monodramem „Simona K. wołająca na puszczy” Agnieszki Przepiórskiej. W programie Zamek przygotował osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach dotacji celowej na realizację zadania pn. Contra plures – Przegląd Polskiego Monodramu w Zamku Książąt Pomorskich 2024.

KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg

Czytaj dalej

Kultura

Koncert Agnieszki Hekiert w Niekłończycy – mieszanka jazzu i natury

W magicznym otoczeniu wiejskich krajobrazów w Niekłończycy, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie muzyczne. W sobotę, 10 sierpnia, o godzinie 19:00, znana wokalistka jazzowa i ceniona trenerka wokalna z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, Agnieszka Hekiert, wystąpi wraz ze swoim trio.

Opublikowane

w dniu

Koncert odbędzie się w niecodziennej przestrzeni – w kręgu utworzonym z bel siana, tworzącym intymną atmosferę. Takie ustawienie będzie nie tylko wspierać akustykę, ale także pozwoli publiczności znaleźć się blisko artystki, co jest rzadkością na koncertach o dużym rozmachu.

Agnieszka Hekiert, znana z głębokiej interpretacji standardów jazzowych oraz autorskich piosenek, obiecuje wieczór pełen emocji i muzycznych wrażeń na najwyższym poziomie. W trakcie koncertu posłuchać można będzie zarówno subtelnych ballad, jak i energetycznych melodii swingowych, które wprowadzą publiczność w stan zachwytu i skłonią do refleksji.

Wydarzenie to jest nie tylko okazją do zetknięcia się z jazzem w najlepszym wydaniu, ale również sposobnością do docenienia piękna lokalnej natury oraz kreatywności organizatorów w doborze miejsca dla takiego wydarzenia.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie