Kultura

Policki artysta – Less R. Hoduń wydał kolejną książkę

Mamy przyjemność zaprezentować książkę, pt. „Nadal jestem”, której autorem jest Less R. Hoduń. To najnowsze dzieło tego polickiego artysty, który Czytelnikom dał się poznać jako Osobowość o wielu niezwykłych talentach. Nie bez powodu wspominamy o „wielu talentach” artysty, bo w 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć go w Dziale Regionalnym Biblioteki w Policach podczas Tygodnia Bibliotek. Zgromadzonej wówczas młodzieży zaprezentował się nie tylko jako pisarz, ale także jako grafik, wokalista, muzyk, kompozytor i pasjonat zjawisk niewyjaśnionych.

Opublikowane

w dniu

Więcej na temat tego spotkania można przeczytać tutaj:

–  https://www.biblioteka.police.pl/n,tydzien-bibliotek-relacja

Wczytując się w biografię Autora dowiadujemy się, że Less R. Hoduń jest autorem tomiku poezji „Targowisko różności” i książki „Lekcja paranormalności”, które oczywiście można znaleźć w naszej Bibliotece:   

–  https://police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M13050845

–  https://police.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=0&typ=record&001=POL%20M17000068

Publikował także w książce „Strofy znad Łarpii. Antologia poezji polickiej i regionalnej 1260 – 2010”, w czasopiśmie „Nieznany Świat” oraz  na stronach NPN i Fundacji NAUTILUS. Muzycznie zdobył uznanie jako ten, który nagrał 4 płyty (z zespołami Fanthrash i Helless), w tym jedną dla brytyjskiej wytwórni Rising Records, a jego solowa kompozycja Something została m.in. Przebojem Przebojów listy Polisz Czart w Irlandii.

To jednak nie wszystko, bo biografia Autora zdradza, że jego działalność artystyczna sięga poza horyzonty muzyczne, czy pisarskie, dowodem tego jest niewątpliwie projekt maszyny, za który zdobył Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich, czy stworzenie pełnej czołówki programu podróżniczego pod nazwą „Z akwalungiem przez świat”.

Najnowsze dzieło tego wszechstronnego Artysty,  to książka, pt. „Nadal jestem”. Każdy, kto zna Autora lub słuchał jego radiowych audycji pod nazwą „Ukryta rzeczywistość” mógł się spodziewać, że książka o takiej tematyce musi pojawić się w jego dorobku artystycznym. Pamiętając jednocześnie o eseju „Lekcja paranormalności”, wydanym kilka lat wcześniej, który można powiedzieć, że jest dziełem kompletnym w tym temacie, to jednak napisanym w zupełnie inny sposób. Różnica polega na tym, że najnowsza książka Lessa, to publikacja skupiająca czytelnika zarówno wokół sposobu rozumienia świata w ujęciu Autora, ale jednocześnie zawiera mnóstwo niesamowitych historii innych osób. Książka osadzona jest w realiach zjawisk niewyjaśnionych, wprowadza czytelnika w niezbadany świat z pogranicza życia i śmierci. To zbiór opowieści obcych sobie ludzi, z różnych środowisk, których pozornie nie łączy nic, poza tym, że zetknęli się z niewyjaśnionym. To „niewyjaśnione”, niewątpliwie stanowi punkt wyjścia do rozmów po przeczytaniu tej książki.

Te historie, to rozmowy, zdarzenia, niecodzienne sytuacje, przeczucia czy sny – wszystkie z pogranicza dwóch światów. Ludzie, których historie możemy przeczytać, nazwane są przez Autora „spotkaniami” i stanowią spójną opowieść o ostatnich relacjach żyjących z tymi, którzy już odeszli lub lada moment odejdą. Ich historie przeplatane są komentarzami pisarza, często obszernie wyczerpującymi wspomniany temat.

Nie jest zaskoczeniem fakt, że w świadomości wielu ludzi, jest to zagadnienie często pomijane, niezrozumiałe, czy wręcz niewarte zgłębienia, bo wszystkie tego typu niewyjaśnione zdarzenia nie są poparte nauką, a stanowią raczej punkt wyjścia do rozważań filozoficznych, czy religijnych. Sam Less także o tym wspomina, rozważając wpływ wiary religijnej, przekonań wyniesionych z domu, czy właśnie badań naukowych na podejście ludzi do tematu zjawisk paranormalnych we współczesnym świecie. Autor zaznaczył, że opisane w książce historie dobierał w taki sposób, by niosły ze sobą konkretny przekaz. I tak właśnie jest. Wszystkie opisane tam spotkania, poza oczywistym przekazem istnienia energii po śmierci, pokazują  jeszcze cały wachlarz różnorodnych emocji, odczuć, przemyśleń – zdecydowanie działa to na wyobraźnię czytającego. Ale jest jeszcze jeden ważny element, który wyraźnie daje się odczuć podczas czytania tej książki, który wybija się niejako na pierwszy plan i towarzyszy czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony – to poczucie wewnętrznego spokoju, dające swego rodzaju akceptację dla tego, co nieuniknione. Jeszcze lepiej wyrażą to słowa Autora:

„Treści wielu relacji niosą spokój i ciepło…Dlatego napisałem prostą książkę, możliwie prostym językiem, aby przekazać prosty i zwyczajnie dobry impuls”.

Zwieńczeniem opowieści zawartych w książce jest ciekawy wywiad Autora z ks. prof. Wiesławem Dykiem – filozofem przyrody i bioetykiem z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Wywiad stanowi odniesienie do zagadnień życia i śmierci, systematyzuje wiedzę z tego zakresu i pokazuje różne ścieżki rozumienia tych zjawisk. To bardzo ciekawa rozmowa o tanatologii, reinkarnacji, podejściu do zjawiska śmierci w kontekście nauki oraz w kontekście wiedzy powszechnie przyjętej, choć nie mającej z nauką nic wspólnego. Kwintesencją tych rozważań jest rozmowa księdza profesora z panią dziekan, która w sposób szczególny utkwiła mi w pamięci, a brzmiała ona tak: (słowa pani dziekan) „ – [Bóg] Dał Ci pewne zdolności. Żyj zgodnie z nimi, to będziesz miał sens życia”; (odpowiedź księdza) „ – Bo tak jest: mamy takie, a nie inne zdolności, to mamy sens życia wtedy”.

I tymi słowami pragnę zaprosić wszystkich – zarówno tych, który interesują się zgłębianiem zjawisk niewyjaśnionych, jak i sceptyków – do przeczytania tej książki. Poza niewątpliwym spokojem i poczuciem refleksji, ta książka w sposób wyważony, wręcz subtelny pokazuje czytelnikowi, że nasze życie to energia i niezbadana dotąd sfera, która wciąż dla wielu pozostaje zagadką

Reklama

Kultura

Oscarowa dogrywka w Kinie Zamek

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na dodatkowe seanse filmów nominowanych i nagrodzonych tegorocznymi Oscarami. Na widzów czekają główni laureaci tegorocznych nagród, „Wszystko wszędzie naraz” oraz „Na Zachodzie bez zmian”.

Opublikowane

w dniu

Dużym wydarzeniem w Kinie Zamek będą pokazy filmu „Wszystko wszędzie naraz”, który zdobył aż 7 głównych Oscarów. Ten niezwykły i bardzo nieszablonowy obraz doceniono tytułem najlepszego filmu roku, trzema Oscarami za role aktorskie, a także za reżyserię, scenariusz i montaż. W zamkowym kinie „Wszystko wszędzie naraz” zaprezentowane zostanie w specjalnej wersji, niepokazywanej jeszcze na ekranach szczecińskich kin.

Wyprzedana sala na niedawnym, pierwszym w Szczecinie kinowym, pokazie filmu „Na Zachodzie bez zmian”, zachęciła nas do ponownego sprowadzenia tego filmu. – mówi Krzysztof Spór, koordynator programu filmowego w Kinie Zamek.

Dziś ten niemiecki film to laureat czterech Oscarów, za muzykę, zdjęcia, scenografię i w kategorii doceniającej pełnometrażowe filmy międzynarodowe. W tej ostatniej kategorii „Na Zachodzie bez zmian” pokonał nasze „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W związku z nieustającym zainteresowaniem widzów, „IO” również powraca na ekran Kina Zamek.

Inne Oscarowe wydarzenia w zamkowym kinie to prezentacja filmu „Wieloryb” z Oscarową rolą Brendana Frasera oraz dwa specjalne bloki filmów krótkometrażowych, wśród których są już dziś także tytuły nagrodzone Oscarami.

Bilety na seanse można kupić na stronie https://bilety.zamek.szczecin.pl/ oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem seansów.

PROGRAM OSCAROWE DOGRYWKI W KINIE ZAMEK:

WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ (Everything Everywhere All at Once)

28 marca (wtorek), godz. 19:00

30 marca (czwartek), godz. 19:00

fantastyczny/komedia, USA 2022 (140 min + dodatek)

Reżyseria Daniel Kwan i Daniel Scheinert (po 3 OSCARY)

Obsada: Michelle Yeoh (OSCAR!), Ke Huy Quan (OSCAR!), Jamie Lee Curtis (OSCAR!)

ZDOBYWCA 7 OSCARÓW! W TYM DLA NAJLEPSZEGO FILMU ROKU.

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę.

SEANSOWI FILMU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE DODATKOWY MATERIAŁ, SPECJALNE NA TĘ OKOLICZNOŚĆ WYSELEKCJONOWANY PRZEZ DUET REŻYSERSKI DANIEL KWAN I DANIEL SCHEINERT.

IO

25 marca (niedziela), godz. 15:00

dramat, Polska/Włochy 2022 (86 min)

Reżyseria Jerzy Skolimowski

Obsada: Sandra Drzymalska, Isabelle Huppert, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz

Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN (Im Westen nichts Neues)

29 marca (środa), godz. 19:00

Reżyseria Edward Berger

Obsada: Felix Kammerer, Albrecht Schuch, Daniel Brühl

Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach. Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Niemieckie wydanie książki ukazało się w styczniu 1929, a w ciągu pierwszego roku sprzedano milion egzemplarzy w samych Niemczech (kolejny milion rozszedł się za granicą). „Na Zachodzie bez zmian” to poruszająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.

4 OSCARY, W TYM ZA NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM MIĘDZYNARODOWY, ZA ZDJĘCIA, MUZYKĘ I SCENOGRAFIĘ.

TAKŻE W KINIE ZAMEK LAUREACI OSCARÓW 2023:

23 marca (czwartek), godz. 19:00

OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY ANIMOWANE

21 marca (wtorek), godz. 19:00

OSCARY 2023: NAJLEPSZE KRÓTKOMETRAŻOWE FILMY AKTORSKIE

22 marca (środa), godz. 19:00

Czytaj dalej

Kultura

XXV Wiosenne Koncerty Gitarowe na Zamku

Miłośników dobrej muzyki Zamek zaprasza na jubileuszową edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych. Dla szczecińskiej publiczności wystąpią światowej sławy muzycy – Szymon Mika Duo, Duo Melis, Erlendis Quartet oraz Zsombor Sidoo. Koncerty rozpoczną się w weekend 18 i 19 marca, kolejne odbędą się tydzień później.

Opublikowane

w dniu

Wiosenne Koncerty Gitarowe organizowane są już od ćwierć wieku i od samego początku gromadzą grono wiernych melomanów oraz przysparzają temu instrumentowi nowych wielbicieli. Każdego roku Zamek w Szczecinie gości artystów reprezentujących najwyższy światowy poziom. W tym roku odbędzie się wyjątkowa jubileuszowa dwudziesta piąta edycja, podczas której wystąpią: utytułowany gitarzysta jazzowy Szymon Mika wraz z kontrabasistą Piotrem Narajowskim, jeden z najlepszych duetów gitarowych na świecie Duo Melis, najczęściej nagradzany w historii kwartet gitarowy Erlendis Quartet oraz laureat licznych konkursów Zsombor Sidoo. Wszystkie cztery koncerty rozpoczną się o godz. 17.

„Dwadzieścia pięć lat temu nikt chyba nie spodziewał się, że impreza przetrwa ćwierć wieku i zapisze się w kronikach kulturalnych miasta jako jedno z najdłużej funkcjonujących, cyklicznych wydarzeń muzycznych Szczecina.” – opowiada Piotr Pałac, kierownik artystyczny Wiosennych Koncertów Gitarowych. „Choć od pierwszej edycji festiwalu bohaterką większości koncertów była gitara klasyczna, to na przestrzeni lat program festiwalu podlegał ewolucji, dając szansę miłośnikom gitary nie tylko na delektowanie się subtelnym klasycznym brzmieniem, ale i dźwiękami gitary jazzowej, flamenco, lutni czy gitary zestawionej z innymi instrumentami. Tegoroczne jubileuszowe spotkanie powinno zaspokoić najbardziej wyrafinowane gusta.” – dodaje.

 

Jako pierwszy, 18 marca, w sali Anny Jagiellonki wystąpi gitarzysta jazzowy Szymon Mika uznany w najnowszym, corocznym plebiscycie specjalistycznego czasopisma Jazz Forum za Gitarzystę Roku 2022. Artysta zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Na co dzień koncertuje z czołówką polskiego i światowego jazzu, tworząc nietuzinkowe projekty. Do współpracy w Zamku zaprosił zdobywcę wielu nagród, kontrabasistę Piotra Narajowskiego.

Dzień później, 19 marca, Zamek zaprasza na koncert jednego z najwyżej cenionych duteów gitarowych na świecie – Duo MelisSusana Prieto (Hiszpania) i Alexsis Muzurakis (Grecja) koncertują na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. w Filharmonii  Berlińskiej czy Concertgebouw w Amsterdamie. W ramach Wiosennych Koncertów Gitarowych występowali już dwukrotnie, zawsze wywołując entuzjazm publiczności swoją niezwykłą muzykalnością, porozumieniem na scenie, przepięknym dźwiękiem i wyjątkową wirtuozerią.

Tydzień później, 25 marca, usłyszymy Erlendis Quartet. W opinii wielu fachowców Erlendis jest obecnie najciekawszym kwartetem gitarowego świata. Młodzi muzycy zachwycają swoim nietuzinkowym spojrzeniem na sztukę gitarową, świeżością i wyrazistością interpretacji. Być może tajemnica ich kunsztu tkwi w tym, że tajniki muzykowania w zespole zgłębiali pod okiem artystów innych specjalności niż gitara. W swoim muzycznym życiorysie wymieniają, m.in. muzyków tworzących kwartet smyczkowy Artemis, Belcea Quartet jako tych, którym zawdzięczają wyzwolenie się z ograniczeń, jakie w powszechnym przekonaniu posiada gitara klasyczna.

Ostatnim wydarzeniem jubileuszowej edycji Wiosennych Koncertów Gitarowych (26 marca) będzie recital węgierskiego artysty Zsombora Sidoo. To niewątpliwie jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia. Jest uznawany za wyjątkowo utalentowanego muzyka z wielką wrażliwością na różne style, dużą kulturą i wiedzą oraz imponującymi zdolnościami technicznymi. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych konkursów i muzykiem, który w doborze repertuaru nie uznaje kompromisów, zawsze sięga po utwory uznane za arcydzieła.

Wiosenne Koncerty Gitarowe są organizowane przez Zamek od 1998 roku. Kierownikiem artystycznym jest Piotr Pałac, szczeciński gitarzysta i pedagog.

Bilety: 70 zł (na koncerty w dn. 18 i 25 marca), 100 zł (na koncerty w dn. 19 i 26 marca) dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (Dziedziniec Menniczy, wej. I), a także na stronie internetowej https://bilety.zamek.szczecin.pl. Więcej informacji: https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/koncerty/xxv-wiosenne-koncerty-gitarowe

PROGRAM KONCERTÓW:

18 marca (sobota), godz. 17:00

Szymon Mika Duo

Szymon Mika – gitara

Piotr Narajowski – kontrabas

W programie m.in. kompozycje lidera, autorskie aranżacje standardów muzyki jazzowej i rozrywkowej.

19 marca (niedziela), godz. 17:00

Duo Melis

Susana Prieto – gitara

Alexis Muzurakis – gitara

W programie m.in. Astor Piazzolla, Antoine de Lhoyer, J. N. Pancrace Royer.

25 marca (sobota), godz. 17:00

Erlendis Quartet

Anna Krupa – gitara

Adrian Furmankiewicz – gitara

Wojciech Jurkiewicz – gitara

Karol Mruk – gitara

W programie m.in. Jan Sebastian Bach, Ignacy Jan Paderewski, Sting.

26 marca (niedziela), godz. 17:00

Zsombor Sidoo

Zsombor Sidoo – gitara

W programie m.in. Johann Kaspar Mertz, Jan Sebastian Bach.

Czytaj dalej

Gmina Police

Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło Pieśń Rzeźniczą – teledysk ma szasnę zostać hitem Internetu [FILM]

Śpiewająca grupa męska z Tanowa od kilku lat promuje nasz region, a od niedzieli w serwisie youtube pojawił się znakomity teledysk do Pieśni Rzeźniczej z XIX wieku. Jest chwilami mrocznie, także lekko „krwiście”, ale bardzo stylowo, a przede wszystkim zabawnie.

Opublikowane

w dniu

Pieśń pochodzi ze Śpiewnika dla Przemysłowców, w którym są zamieszczone dawne pieśni cechowe. Nie tylko rzeźnik, ale także mularz, piwowar, wędrowczyk, czy medyk. Poza tekstem, jest podstawowa linia melodyczna, którą specjalnie dla bractwa przearanżował szczeciński kompozytor Paweł Kornicz. Pieśń Rzeźnicza jest pierwszą, która doczekała się teledysku, choć teledysk to za mało powiedziane.

Na filmie przedstawiono także historię spotkania w sklepie „Panny Andzi”, która zagrała Anna Neugebauer oraz rzeźnika, w którego rolę wcielił się mieszkaniec podgrodzia Zbigniew Kotuła. Po brawurowej i zabawnej scenie w sklepie (nagrania realizowano w danym szczecińskim sklepie mięsnym, przy ul. Pocztowej 19, w którym dziś funkcjonuje Kawiarnia w Lesie) możemy zobaczyć odtworzony warsztat pracy dawnego rzeźnika i wysłuchać przejmującej historii, która wcale nie jest tak oczywista. Dawni rzeźnicy mieli świadomość, że zadają śmierć i ból, ale ich zawód był bardzo potrzebny i odpowiedzialny. W czasach, gdy nie było lodówek, obróbka mięsa wymagała szczególnej wiedzy, umiejętności i… siły.  Pieśń rzeźnika opowiada o trudzie, cierpieniu, a także o sumieniu.

Wzrok dziki, suknia splugawiona krwią, w rękach nóż i toporek, a po chwili bezduszny morderca zadaje śmierć niewinnym ofiarom. I do tego za pieniądze! Czy tacy właśnie byli dawni rzeźnicy? Bractwo Śpiewacze z Tanowa odtworzyło pieśń cechową z XIX wieku, która wiele wyjaśnia. Złap się mocno fotela i zanurz się w przerażająco prawdziwą, ale jakże piękną Pieśń Rzeźnicką – czytamy w opisie filmu.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa powstało w grudniu 2018 roku. Jest to męska grupa wokalna, która za cel obrała sobie „rozśpiewanie powiatu Polickiego”, w szczególności osób w wieku senioralnym, ale członkami Bractwa są także nastolatkowie. Dyrygentem zespołu jest Piotr Biniek, a zdjęcia do teledysku zrealizował Bartosz Jurgiewicz.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie