Zachodniopomorskie

Policjant, który mi pomógł

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji organizuje ogólnopolski konkurs „Policjant, który mi pomógł”. Głównym celem konkursu jest w szczególności promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym.

Opublikowane

w dniu

Istotą przedsięwzięcia jest również wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom krzywdzonym, w tym dotkniętym przemocą w rodzinie.

Konkurs „Policjant, który mi pomógł” jest kolejnym działaniem polskiej Policji, która w ten sposób poddaje się społecznej ocenie podejmowanych działań, sama zaś nominacja policjanta jest szczególnym wyróżnieniem świadczącym o aprobacie inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa osób.

Zaangażowanie w powyższym zakresie niewątpliwie wpływa na kształtowanie pozytywnego wizerunku Policji wśród społeczeństwa, a funkcjonariusze Policji, którzy w ocenie społecznej przyczynili się do budowania lokalnego systemu pomocowego w tym obszarze zasługują na wyróżnienie.

Obecność wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu to wyróżnienie, wyjątkowy dowód uznania społeczności lokalnej dla profesjonalizmu i determinacji policjantów w działaniach podejmowanych na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu, zgłoszenia policjanta do konkursu może dokonać osoba indywidualna, instytucja lub organizacja.

Zapraszamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu oraz formularzem zgłoszeniowym dostępnym na niniejszej stronie. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 maja 2022 r.

Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać na adres poczty elektronicznej e-mail:

policjantktorymipomogl@policja.gov.pl.

Laureatów konkursu wybiera Komisja, w skład której wchodzi przedstawiciel Biura Prewencji KGP oraz laureaci 3 ostatnich edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”.

Podczas wyłaniania Laureatów w szczególności brane będzie pod uwagę ich zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli, jak również doświadczenie i zaangażowanie w pomoc osobom, wobec których istnieje podejrzenie, że są krzywdzone.

Formularz_zgloszenia_-_iteractive

Formularz zgloszenia do druku

Regulamin_konkursu

(Biuro Prewencji KGP)

Reklama

Zachodniopomorskie

Muzyczna pasja od najmłodszych lat. Rusza nabór wniosków do „Janko Muzykanta”

Grają od najmłodszych lat, a niektórzy już wygrywają ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe konkursy. To właśnie do dzieci uzdolnionych muzycznie, które chcą rozwijać swoje umiejętności, skierowany jest program stypendialny marszałka „Janko Muzykant”. Wnioski można składać do 28 kwietnia 2023 r.

Opublikowane

w dniu

To już jedenasta odsłona programu. Mogą z niego skorzystać dzieci i młodzież w wieku szkolnym: od pierwszych klas szkoły podstawowej, po klasy maturalne. W tym roku pula stypendium wynosi 130 tys. zł.
i jest największa ze wszystkich dotychczasowych edycji.

Realizujemy wsparcie dla najmłodszych muzyków od kilku lat. Udało się pomóc ponad 200 utalentowanym osobom. Muzyczne pasje ma wielu mieszkańców regionu, jednak zdarza się tak, że sytuacja materialna w danej rodzinie nie pozwala im w pełni rozwijać tych zainteresowań, dlatego spieszymy z finansową pomocą – mówi Anna Bańkowska, członkini Zarządu Województwa.

Wnioski mogą składać sami zainteresowani z pomocą opiekunów, jak też przedstawiciele szkół lub środowisk twórczych. Mają na to czas do 28 kwietnia br. Wsparcie dla jednej osoby może wynieść nawet 5 tys. zł. Stypendium może być wykorzystane na zakup instrumentu muzycznego, zakup akcesoriów do instrumentów lub opłacenie udziału w warsztatach muzycznych i mistrzowskich kursach wykonawczych.

Stypendium „Janko Muzykant” przyznawane jest od 2013 roku. Lista stypendystów marszałka liczy już ponad 200 osób.

Szczegółowe informacje o naborze znajdują się na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: www.kultura.wzp.pl

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Rozwiązania dla osób w spektrum autyzmu. Ważna publikacja

Ta książka powinna znaleźć się w każdym samorządzie. Powstała pierwsza w Polsce publikacja dla wszystkich odpowiedzialnych za rozwój mieszkalnictwa wspomaganego i wdrażających takie rozwiązania dla osób w spektrum. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego udostępnia unikatowy przewodnik z rekomendacjami praktyków, wynikami badań oraz radami dla kadry mieszkań, rodziców i osób dorosłych w spektrum autyzmu.

Opublikowane

w dniu

Szansa na niezależność

Publikacja pn. „Mieszkalnictwo wspomagane jako źródło godnego życia i wolności osób ze spektrum autyzmu” została przygotowana przez praktyków testujących przez kilka lat mieszkalnictwo wspomagane w ramach projektu „Azymut Samodzielność”. Model testowany był w 9 gminach, w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim.

Uczestnicy projektu  otrzymali szansę na samodzielność i w odpowiednio przygotowanych mieszkaniach odkrywali swoje możliwości, nawiązywali relacje koleżeńskie i społeczne. Podczas specjalnych treningów  zdobywali  nowe umiejętności, zrobili pierwszy poważny krok w dorosłość. W Zachodniopomorskiem takie zajęcia odbywały się w Kołobrzegu, Goleniowie i Stargardzie.

„Otwarta społeczność” jest pierwszym celem strategicznym województwa zachodniopomorskiego. To nasze wspólne marzenie o tym, żeby każdemu stwarzać szanse na  godne i normalne życie, na dobry rozwój. Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy pionierskim projektom, które mają na celu w pełni włączenie do społeczności osób, którym w życiu trudniej. Chcemy dać im szansę na niezależność i dorosłość – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W stronę samodzielności

W ramach projektu „Azymut Samodzielność” zostało uruchomionych dziewięć mieszkań wspomaganych. Sześć z nich znajduje się na Pomorzu Zachodnim: w Kołobrzegu, Stargardzie i cztery w Goleniowie. Gminy udostępniły lokale na ten cel. Ze środków przeznaczonych na realizację projektu wyremontowano je i przystosowano do specjalnych potrzeb osób ze spektrum autyzmu. I to w tych mieszkaniach odbywała się najważniejsza część działań – specjalnie przygotowane treningi samodzielności. Dla każdego uczestnika i uczestniczki ustalane były indywidualne cele, na podstawie diagnozy i oceny możliwości. Pod okiem trenerów samodzielności uczestnicy wkraczali w dorosłość, ucząc się gotować, sprzątać, zarządzać budżetem czy spędzać wolny czas. Treningi usamodzielniania trwały około 2 lat. W projekcie uczestniczyło w latach 2019-2022 ok. 80 użytkowników mieszkań oraz ich bliscy, w szczególności rodzice i opiekunowie prawni.

Treningi samodzielności

Pierwsza taka książka w Polsce

Po czterech latach od rozpoczęcia projektu, po fazie testowania zaproponowanych  rozwiązań, mieszkania wraz z wyposażeniem ponownie zostały przekazane gminom. Teraz  samorządy przejęły rolę prowadzenia mieszkań zgodnie z wypracowanym w projekcie modelem działania. Powstała też ważna publikacja z rekomendacjami.

Autorka wstępu do publikacji, dr Irena Ramik-Mażewska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego podkreśla, że „jest to pierwsza taka książka w Polsce”. Zaznacza także, że „odsłania trudną, ale możliwą drogę do usamodzielniania się dorosłych osób ze spektrum. Jest przewodnikiem, instruktażem, który wystarczy przyłożyć do swoich realiów i analizując owe realia dokonać zmian na miarę regionalnych, instytucjonalnych oraz osobistych możliwości”.

W książce zostały zawarte m.in. informacje dotyczące standardu lokalu, jego wyposażenia, rodzajów treningów, zakres pracy z rodzinami oraz kierunków pracy trenerów i osób organizujących prace.

Publikacja zawiera też dobre praktyki opisujące wnioski z fazy testowania modelu. Monografię zamyka dokumentacja projektowa, która może być wykorzystana w codziennej pracy. To gotowe do wdrożenia rozwiązania zawierające np. regulamin mieszkania wspomaganego, książkę ewidencji wyposażenia czy formularze kwalifikacyjne itp.

Autorkami publikacji, która podjęła próby opisania i usystematyzowania wsparcia jakie powinno być dedykowane dorosłym osobom w spektrum autyzmu są: Iwona Sondej-Pawlak oraz współpracujące z Fundacją SYNAPSIS Maria Jankowska, Maria Wroniszewska i Katarzyna Paluch.

Link do publikacjihttps://rops.wzp.pl/sites/default/files/mieszkalnictwo_wspomagane.pdf

Przykłady rozwiązań w projektowaniu 

Oprócz zasad uniwersalnego projektowania, ważne są  kryteria odnoszące się do specyfiki życia osób z całościowym zaburzeniem rozwoju. Przygotowywane mieszkania muszą być położone w niedalekiej odległości od miejsca pracy czy aktywności osób ze spektrum autyzmu, a zastosowany projekt powinien być łatwy do zrozumienia, niezależnie od doświadczenia, wiedzy, umiejętności językowych czy obecnego poziomu koncentracji użytkownika. Oznacza to logiczność, prostotę i przejrzystość układu przestrzenno-funkcjonalnego.

W miarę możliwości projektanci ograniczają ilość wąskich przejść i korytarzy. Ważna jest dobra widoczność i równomierne oświetlenie w przestrzeniach otwartych, przy równoczesnej możliwości wydzielenia miejsc odosobnienia. Ze względu na hałas mieszkanie takie nie może także znajdować się w bezpośredniej bliskości szybu windy. Warunkiem koniecznym są także pojedyncze pokoje o powierzchni nie mniejszej niż 12 m kw. Powyższe wymagania nie są związane z podniesieniem komfortu, ale przede wszystkim mają na celu wyciszenie, uwolnienie od napięć wynikających z nadmiaru bodźców. Kolejnym istotnym elementem jest stonowana kolorystyka. Warunkiem koniecznym jest nieużywanie farb błyszczących, zwłaszcza w pomieszczeniach nasłonecznionych. To samo dotyczy kafli ceramicznych. Ściany powinny być gładkie, bez wzorów, bez dużych barwnych elementów.

Dlaczego taki tytuł?

Pierwotna nazwa tego dokumentu to: „Model mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i Zespołem Aspergera”. Zmianę nazwy dokonano wskutek zmiany zapisów klasyfikacji medycznej w ICD-11. We wspomnianej klasyfikacji nie ma podziału na: autyzm, Zespół Aspergera. Występuje natomiast zapis o zaburzeniach w spektrum autyzmu.

Zespół projektowy  

Projekt  „Azymut Samodzielność” to międzyregionalne przedsięwzięcie, w którego realizację od 2018 r. zaangażowany jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (lider) oraz  ROPS-y z Poznania oraz Zielonej Góry, gminy oraz organizacje pozarządowe (Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych TWIKS (Goleniów), Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kołobrzegu, Fundacja Generado (Gubin), Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem (Gorzów Wielkopolski), Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „Gepetto” (Konin) oraz Stowarzyszenie na Rzecz osób z Autyzmem ProFUTURO z Poznania.

W maju 2022 r. projekt został nagrodzony  w tegorocznej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Serwis Samorządowy PAP.

Więcej informacji o projekcie i mieszkaniach:

https://rops.wzp.pl/rehabilitacja-osob-niepelnosprawnych/projekt-azymut-samodzielnosc

Projekt „Azymut-Samodzielność” został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Czytaj dalej

Zachodniopomorskie

Użytkownicy Pyszne.pl wybrali. To najlepsza restauracja w województwie zachodniopomorskim

Pizza King została najlepszą restauracją w województwie zachodniopomorskim w konkursie Pyszne.pl Awards 2022. Wyboru dokonali użytkownicy najpopularniejszego serwisu do zamawiania jedzenia online, którzy przez prawie dwa miesiące oddawali głosy na ulubione lokale.

Opublikowane

w dniu

To już ósma edycja Pyszne.pl Awards, czyli nagród, które przyznawane są cenionym lokalom. Na podstawie głosów klientów, najpopularniejszy serwis do zamawiania jedzenia online wręczył 11 tytułów w kategoriach ogólnopolskich, a także wyróżnienia dla najlepszych restauracji każdego regionu. W województwie zachodniopomorskim ten tytuł oraz nagrody od organizatorów otrzymała Restauracja Pizza King ze Szczecina.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że klienci na co dzień nie zawsze mają czas i przestrzeń na wyrażanie swoich opinii odnośnie do jakości oferty czy też obsługi w restauracjach, które odwiedzają. Konkursy takie jak Pyszne.pl Awards stanowią więc dla nas pewnego rodzaju przypomnienie, jak wielu klientów faktycznie docenia to, jak działamy. Oznacza to w końcu, że w odpowiednim momencie goście wracają myślami do ulubionych restauracji, pokazując wsparcie – jest to niezwykle motywujące – mówi Filip Dymarczyk z pizzerii Pizza King w Szczecinie.

Goście biorący udział w konkursie wybrali też Restaurację Roku, którą została Pizzeria Al Forno z Krakowa, oraz najlepszych reprezentantów kuchni z całego świata. Według klientów, królem Azjatyckich Smaków była w tym roku restauracja Złoty Smok z Wrocławia, najlepsze dania bez mięsa serwował warszawski Vegab, a najwyższej jakości potrawy z Włoch podawała Non Solo Pizza z Olsztyna. Bliskowschodnim Odkryciem okazał się Amir Kebab z Katowic, najlepsze dania kuchni polskiej oferowała restauracja Kucharek Sześć z Warszawy, a przepyszne burgery i potrawy z USA przyrządzano w stołecznym lokalu Burgery Nocą&Pizza Neapolitańska.

Nagroda Pyszne.pl Awards jest przyznawana przez klientów, dlatego ma tak dużą wartość dla restauratorów. Co istotne, część z wyróżnionych znalazło się w konkursie po raz kolejny. To pokazuje ogromne zaangażowanie właścicieli restauracji na przestrzeni całego roku i ich ciągłą determinację do utrzymania świetnej obsługi. Bardzo nas cieszy, gdy restauracje obecne na Pyszne.pl rozwijają się, a my możemy je w tym wspierać – mówi Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

W ramach Pyszne.pl Awards nagradzano też restauracje za działalność pozakulinarną, taką jak prowadzenie mediów społecznościowych (nagroda Social Media Ninja). W tej kategorii uhonorowano restaurację Po Prostu Rest z Chełma. W drugiej kategorii specjalnej użytkownicy docenili Inicjatywy Proekologiczne lokali gastronomicznych – tu wyróżniona została restauracja Masna Micha z Gdańska.

W tym roku statuetki Pyszne.pl Awards po raz pierwszy zostały wręczone na uroczystej gali w siedzibie Pyszne.pl we Wrocławiu. Zwycięzcy otrzymali nagrody: w pełni opłacone kody rabatowe, którymi mogą podzielić się z klientami, a także darmowe doładowania TopRank, które pomogą w lepszym pozycjonowaniu restauracji w wynikach wyszukiwania w Pyszne.pl. Z obecnymi na gali rozdania nagród Pyszne.pl Awards spotkał się Tomasz Jakubiak, znany kucharz, prowadzący programów kulinarnych oraz polskiej edycji programu MasterChef Junior.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie