Powiat Policki

Policjanci rozdawali odblaski pieszym i rowerzystom

Słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadający zmrok powodują, że piesi i rowerzyści na drodze są mało widoczni dla kierujących. Dlatego też, dbając o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, policjanci rozdawali im elementy odblaskowe. Pamiętajmy, że jeden mały odblask przyczepiony do ubrania, może uratować życie!

Opublikowano

w dniu

Jesienna aura sprawia, że warunki na drogach znacznie się pogorszyły. Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu i mgły, sprawiają, że zarówno piesi jak i rowerzyści są mało widoczni na drodze. Zderzenie pieszego, czy kierującego jednośladem z pojazdem ma zazwyczaj tragiczne skutki. Dlatego policjanci z Polic, w trosce o ich bezpieczeństwo, włączyli się w działania informacyjno – edukacyjne pn. „Świeć Przykładem – bądź widoczny”.

Podczas działań funkcjonariusze zwracali uwagę na zachowania pieszych na drodze, a rozdając odblaski zachęcali wszystkich do ich stosowania. Uświadamiali także niechronionych uczestników ruchu drogowego jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej i w terenie niezabudowanym.

Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska sprawią, że kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 – 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując.

Przypominamy, że za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada każdy jego uczestnik. Zarówno kierowca, jak i pieszy zobowiązani są do ostrożności i uwagi na drodze. Tylko właściwa relacja „kierujący – pieszy” i wzajemna dbałość o drugiego uczestnika ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa na drodze.

mł. asp. Katarzyna Leśnicka

Powiat Policki

Bractwo Śpiewacze z Tanowa zaśpiewa pieśni cechowe dawnych zawodów

Mularz, medyk, czy furman to zapomniane niestety dziś zawody, które jednak mają piękną historię opowiadaną między innymi w pieśniach dawnych bractw cechowych.

Opublikowano

w dniu

Odkryte na nowo i zaaranżowane na chór męski przez znanego szczecińskiego kompozytora Pawła Kornicza, wspaniałe utwory muzyczne ze Śpiewnika Przemysłowców z XIX wieku, można będzie usłyszeć na minikoncertach plenerowych w powiecie polickim. Już w najbliższą sobotę 24-go października Tanowskie Bractwo Śpiewacze zaśpiewa w Stolcu przed gminnym centrum kultury w Stolcu. Kolejny koncert w poniedziałek 26-października o godzinie 12.00 w Policach na deptaku przy ul. Zamenhoffa, a także o godz. 14 na rynku w Nowym Warpnie. Na występie zachowane będą wszystkie zasady bezpieczeństwa, prosimy widzów o zachowanie odpowiednich odstępów oraz noszenie maseczek.

Bractwo Śpiewacze z Tanowa zaprasza na koncerty „Stare Pieśni Przemysłowców”
Stolec – 24 października, godz. 16., świetlica wiejska
Police – 26 października godz. 12, deptak przy ul. Zamenhoffa
Nowe Warpno – 26 października, plac przy Urzędzie Miasta

Czytaj dalej

Powiat Policki

Drużyna MOW Trzebież zajęła 2. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Drużyna Energii”

Reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży zajęła 2 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Sportowym „Drużyna Energii”, w którym wzięło udział kilkanaście tysięcy uczniów z całej Polski.

Opublikowano

w dniu

3 edycja „Drużyny Energii” rozpoczęła się od podejmowania wyzwań gwiazd polskiego sportu. Rywalizacja toczyła się w pięciu dyscyplinach: lekkoatletyce, koszykówce, piłce nożnej i ręcznej oraz OCR. Najlepsze szkoły w każdej z pięciu dyscyplin zdobyły sprzęt sportowy oraz zapewniły sobie wizytę ambasadorów oraz awans do Wielkiego Finału.

Drużyna MOW Trzebież zmierzyła się w wielkim finale z drużynami: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Starych Zawadach, Szkoły Podstawowej w Łuszczowie, Szkoły Podstawowej w Strojcu, Szkoły Podstawowej w Golicach, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży oraz Szkoły Podstawowej im. Ks. Kanonika Bolesława Śledzia w Kosobudach.

Szkolne reprezentacje rywalizowały ze sobą w 5 dyscyplinach. W każdej drużynie kapitanem był ambasador.

Drużyna Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Trzebieży w nagrodę za drugie miejsce otrzymała 7 350 zł na sprzęt sportowy dla szkoły.

Foto: druzynaenergii.pl

Czytaj dalej

Powiat Policki

Walka bielików w Puszczy Wkrzańskiej

Do nietypowego zdarzenia doszło w ubiegłą środę (30 września br.) w godzinach popołudniowych. Przypadkowy turysta, przy głównej drodze leśnej, w brzozowym lesie zaobserwował dwa walczące ze sobą bieliki.

Opublikowano

w dniu

Jak się później okazało były to samce. Jeden z  nich przepłoszony obecnością człowieka odleciał. Słabszy i pokaleczony osobnik nie miał możliwości ucieczki. Świadek zdarzenia natychmiast  powiadomił miejscowego leśniczego, a w dalszej części zostali poinformowani przedstawiciele Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt ze Szczecina.

Foto: Z. Filip

Ptak został wstępnie opatrzony i przetransportowany do siedziby ośrodka w Szczecinie. Jak się później okazało miał sporo ran od szponów napastnika, został mocno poturbowany i pozbawiony części piór. Trwa rehabilitacja.

Walki bielików o tej porze roku są niezwykle rzadko spotykane – czytamy na stronie Nadleśnictwa Trzebież. Nie znamy przyczyn ani celu walki, tym bardziej że w pobliżu nie znajduje się żadne gniazdo bielika.

Foto: Z. Filip

Ranny bielik został na obserwacji w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie,  działającego przy Fundacji „Dzika Ostoja”.

Składamy ogromne podziękowania pracownikom ośrodka za udzielenie pomocy poszkodowanemu zwierzęciu, a znalazcy za wzorową współpracę z leśnikami – czytamy dalej na stronie Nadleśnictwa.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie