Kultura

Pokaz specjalny filmu „Odbicie” w Kinie Zamek

Kino Zamek w Szczecinie oraz organizatorzy Ukraina! Festiwal Filmowy zapraszają na specjalny seans filmu „Odbicie”, który odbędzie się w 1. rocznice agresji Rosji na Ukrainę. Film nie był prezentowany w regularnej dystrybucji kinowej w Polsce, a w Szczecinie to będzie pierwszy i zapewne jedyny pokaz tego filmu na dużym ekranie.

Opublikowane

w dniu

Już za tydzień 24 lutego (godz. 20) w Zamku Książąt Pomorskich zostanie zaprezentowane ukraińskie „Odbicie”. Film jest znakiem poparcia dla Ukrainy walczącej o swoją wolność już od 2014 roku. Ten film otwiera oczy na tragedię, jaka codziennie ma tam miejsce. „Odbicie” to jeden z najwybitniejszych ukraińskich filmów ostatnich lat.

Trudno jest się od tego filmu uwolnić, przejść obojętnie. Po takim seansie pozostaje długa cisza, wychodzimy z kina poruszeni, nie tylko obrazami wojny, ale też wewnętrznym światem bohatera, jego rodziny i tym dziwnym cieniem, który pojawia się w jego pobliżu. Zaczynamy patrzeć inaczej, z uwagą. Film wielu znaczeń, symboli, bolesnych obrazów, bezradności i wrażliwości, strachu i nadziei – mówi Krzysztof Spór z Kina Zamek.

Film doceniono na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2021 roku nominacją dla najlepszego reżysera. Produkcja brała również udział w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji w 2021 roku. Polska premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty w 2022 roku, a Roman Gutek mówił wtedy, że jeśli trzeba obejrzeć podczas tego wydarzenia tylko jeden film, niech będzie to właśnie „Odbicie”.

Walentyn Wasjanowicz to jeden z najważniejszych ukraińskich reżyserów, ale też ceniony autor zdjęć filmowych, który w 2017 roku współpracował z Maciejem Sobieszczańskim przy polskim filmie „Zgoda”. Zaczynał od filmów dokumentalnych, a w 2012 r. Wasjanowicz nakręcił pierwszą fabułę – komediodramat „Zwyczajna sprawa”. Rozgłos przyniosła mu profetyczna „Atlantyda” (2019), nakręcona w Mariupolu – dystopijna opowieść, rozgrywająca się w powojennej Ukrainie w 2025 r. Bohaterem jest były żołnierz z syndromem stresu pourazowego. Film otrzymał nagrodę główną w konkursie „Horyzonty” na festiwalu w Wenecji.

Wasjanowicz opowiadanie o wojnie uznał za swoją misję. W wywiadach powtarza, że „twórcy filmowi muszą informować świat o tym, co się dzieje”. Wasjanowicz ukończył „Odbicie” w 2021 r., kilka miesięcy przed agresją Rosji na Ukrainę. Sceny wojenne rozgrywają się w obwodzie donieckim okupowanym przez Rosję od 2014 r. Tuż po agresji Rosji na Ukrainę ruszył z kamerą na pierwszą linię frontu i rejestruje dziejące się tam wydarzenia.

Bilety można kupić na stronie https:/bilety.zamek.szczecin.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), a także w kasie Zamku (wejście A), czynnej na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

****

ODBICIE (Reflection / Vidblysk) WYDARZENIE SPECJALNE

24 lutego (piątek), godz. 20:00

dramat, Ukraina 2021 (125 min)

Reżyseria Walentyn Wasjanowicz

Obsada: Roman Lutskyi, Nika Myslytska, Nadia Levchenko

Kino Zamek

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Ukraiński chirurg Serhij zostaje schwytany przez rosyjskie siły zbrojne w strefie konfliktu we wschodniej Ukrainie i podczas pobytu w niewoli jest narażony na przerażające sceny upokorzenia, przemocy oraz obojętności wobec ludzkiego życia. Po uwolnieniu wraca do swojego wygodnego mieszkania z klasy średniej i próbuje znaleźć cel w życiu, odbudowując relacje z córką i byłą żoną. Uczy się na nowo jak być człowiekiem, jak być ojcem i pomagać córce, która potrzebuje jego miłości i wsparcia. Konsultantem przy „Odbiciu” był Stanisław Asiejew, reporter, który spędził ponad dwa lata w zakładzie karnym. Rosjanie zamknęli go, bo opisywał wojnę w Donbasie. To, co widzimy na ekranie, jest syntezą jego doświadczeń.

 

Reklama

Gmina Police

Kobiecy trening taneczny w gorących rytmach Salsation

Daj się porwać energetycznej muzyce i uwolnij swoje emocje poprzez ruch! Przyłącz się do wspólnego treningu tanecznego w gorących, kobiecych rytmach i poczuj radość, jaką daje taniec! Dołączając do naszego spotkania, masz gwarancję znakomitej zabawy i czasu spędzonego w gronie inspirujących kobiet. Przy tym wcale nie musisz mieć umiejętności tanecznych – liczy się zabawa, a dobry humor i pozytywna energia to wszystko, czego potrzebujesz na nasze spotkanie.

Opublikowane

w dniu

Swobodny trening na świeżym powietrzu będzie nie tylko okazją do aktywności, która przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji, ale też do przyjemnego spędzenia czasu wśród kobiet o podobnych zainteresowaniach. Po treningu będzie można usiąść wygodnie na leżaku i przy dźwiękach muzyki zrelaksować się podczas rozmów w swobodnej, serdecznej atmosferze.

Weź ze sobą koleżanki i razem czerpcie radość z muzyki i tańca! Wydarzenie jest bezpłatne, wstęp wolny dla wszystkich Pań, które podzielają pasję do tańca lub chcą rozpocząć zupełnie nową przygodę.

Trening odbędzie się w ramach Akademii Kreatywnych Kobiet, a poprowadzi go Aleksandra Sarnicka – certyfikowana instruktorka Salsation®, wulkan pozytywnej energii i dobrych wibracji, która z tańcem związana jest od 3. roku życia. Kilka lat temu trafiła na zajęcia Salsation®, które stało się jej pasją. Od tego czasu dzieli się nią z innymi, zaraża miłością do tańca, muzyki, do siebie samego i ludzi wokół.

Kiedy i gdzie? 23 lipca 2024 (wtorek), godz. 20:00, teren lodowiska przy Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

Czego potrzebujesz? Wygodnego obuwia i stroju niekrępującego ruchów

Czytaj dalej

Gmina Police

Letnie kino plenerowe już 20 lipca na polanie za Szkołą Podstawową nr 8!

Zapraszamy, by rozsiąść się wygodnie na leżakach i zrelaksować podczas seansu, który z pewnością zapewni dużą dawkę dobrego humoru i pozytywnych emocji! Polska komedia „Miłość jak miód” to opowieść o dojrzałej przyjaźni i miłości, która przychodzi niespodziewanie i nie patrzy na metrykę.

Opublikowane

w dniu

Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zostaje nad morzem. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?*

*Opis dystrybutora

Kiedy? 20 lipca (sobota), godz. 22:00

Gdzie? Polana za Szkołą Podstawową nr 8

Wstęp wolny

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Monika Mazur i Piotr Szwedes w komedii „Odjechana farsa” – nadchodzące wydarzenie w Przecławiu!

Już w najbliższą środę, 15 maja, o godzinie 19:00, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu stanie się areną teatralnych wydarzeń. Monika Mazur i Piotr Szwedes wcielą się w bohaterów komedii „Odjechana farsa”, stając przed wyzwaniem odtworzenia aż dziesięciu różnych postaci.

Opublikowane

w dniu

Wśród postaci, które pojawią się na scenie, będziemy świadkami perypetii takich osobowości, jak sławny pisarz autor poradników małżeńskich i jego zniesmaczona życiem żona, senator w przebraniu z ambitną kochanką, siostra zakonna marząca o karierze w show-biznesie, natrastliwy boy hotelowy oraz przebiegła dziennikarka telewizyjna. Wszystko to rozgrywać się będzie w niewielkim pokoju hotelowym, będącym świadkiem absurdalnych i pełnych zwrotów akcji sytuacji.

Bilety na wydarzenie są dostępne w cenie 80 złotych, zaś posiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca będą mogli nabyć je z rabatem w cenie 70 złotych poprzez portal biletomat.pl. Organizatorzy przypominają, że spektakl przeznaczony jest dla widzów od 15 roku życia. Przedstawienie, które trwać będzie 100 minut z 15-minutową przerwą, to efekt współpracy autorskiego duetu Philipa LaZebnika i Kingsleya Daya, a za tłumaczenie odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Reżyserią zajął się Tomasz Dutkiewicz, natomiast scenografię przygotował Wojciech Stefaniak.

Oczekuje się, że ten niezwykły wieczór będzie pełen humoru i rozrywki, a praca aktorów stanowić będzie istotne świadectwo ich wszechstronności scenicznego talentu.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie