Gmina Kołbaskowo

Pojawił się inwestor, który zamierza wybudować półtora tysiąca budynków niedaleko Kurowa

Ogromne osiedle na szambach w Kurowie? Pojawił się inwestor, który zamierza wybudować półtora tysiąca budynków. Gmina i mieszkańcy Kurowa są przeciwni. Deweloper wystawi kandydata na wójta? Brak terenów inwestycyjnych w granicach dużych miast napędza coraz większe zainteresowanie obszarami podmiejskimi. Deweloperzy usiłują wymuszać przeznaczanie terenów na obszarach rolnych na cele zabudowy mieszkaniowej. Gminy się bronią, bo uleganie tej presji często niesie za sobą chaos przestrzenny, ogromne koszty i obciążenia dla ich budżetu.

Opublikowane

w dniu

Jak jest w Kołbaskowie?
Presja właścicieli gruntów, którzy w większości nie są naszymi mieszkańcami, rzeczywiście jest ogromna – mówi Małgorzata Schwarz, wójt Gminy Kołbaskowo. – Gmina ma się rozwijać, ale w sposób zrównoważony. Nie może być tak, że jedna duża inwestycja tę równowagę zaburzy i to ze szkodą dla tych, którzy już ten teren zamieszkują. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje. Nie zawsze interes inwestora jest zbieżny z interesem gminy i jej mieszkańców. Deweloperzy chcą zabudowywać tereny rolne i to, niestety, na własnych ujęciach wody i na szambach. Starają się wymusić na gminie podjęcie takich decyzji, które im umożliwią realizację tych planów.
Szambiarki od rana do nocy
W ubiegłym roku Rada Gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w obrębie Przecław. Dotyczy on terenów sąsiadujących i z Przecławiem, i z Kurowem. Obszar ten obejmuje około 106 hektarów i położony jest vis a vis osiedla Na Klifie. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kołbaskowo, grunty te są przeznaczone pod produkcję rolniczą i tak dotychczas były wykorzystywane. W planie miejscowym ta funkcja nie może być zmieniona. Pojawił się jednak inwestor, który zamierza ten plan blokować i wybudować tu około półtora tysiąca budynków jednorodzinnych dwulokalowych, czyli łącznie może to być trzy tysiące mieszkań. Ma zamiar zrobić to na własnych ujęciach wody i na szambach.
Szczerze mówiąc, przerażają mnie te plany – mówi Małgorzata Schwarz. – Na alarm biją również mieszkańcy Kurowa. To niewyobrażalne, że chce się w dwa, trzy lata wybudować ogromne osiedle, większe niż Przecław i Warzymice razem wzięte, na własnych ujęciach wody i na szambach. Przecież szambiarki musiałyby tam jeździć od rana do późnej nocy. To prosta droga do katastrofy ekologicznej. Może dojść do skażenia tych pojedynczych ujęć. Mielibyśmy wtedy dostarczać wodę w beczkowozach? W XXI wieku wybierać nieczystości z szamb?
Nie jest tajemnicą, że miejscowości położone wzdłuż Odry oraz Siadło Górne mają problemy z nieprzerwanymi dostawami wody.
Widać to zwłaszcza latem, gdzie wprowadzamy zakazy dotyczące podlewania ogrodów. Dzięki gminnej inwestycji w wymianę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w Ustowie, problem udało się czasowo rozwiązać. Jednak ujęcie wody w Ustowie nie jest w stanie zaopatrzyć większej ilości potencjalnych mieszkańców w wodę, czy oczyszczalnia, odebrać ścieki. Przygotowujemy inwestycję budowy ujęcia wody w tym rejonie, jednak jest to proces długotrwały i bardzo kosztowny – kontynuuje pani wójt.
Plany gminy, a plany dewelopera
Ład przestrzenny na terenie Gminy Kołbaskowo określają dokumenty planistyczne: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowe plany zagospodarowania. Na ten czas żaden z aktualnych dokumentów nie przewiduje rozwoju terenów między Przecławiem a Kurowem, w kierunku zabudowy mieszkaniowej. Przede wszystkim z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury.
Od lat odpowiedzialnie podejmujemy decyzje dotyczące zagospodarowania przestrzennego – mówi Dorota Trzebińska, przewodnicząca Rady Gminy Kołbaskowo. – Nie ulegamy presji właścicieli terenów rolnych, którzy oczekują szybkiej zmiany ich przeznaczenia na mieszkaniówkę. Rozwój gminy musi być zrównoważony. Najpierw infrastruktura, potem zabudowa. Najpierw drogi, wodociągi, kanalizacja sanitarna i deszczowa, odpowiednia ilość miejsc w szkołach i przedszkolach. Żadnej wolnej amerykanki. Nie można działać inaczej, bo dojdzie do urbanistycznego chaosu. W pierwszej kolejności zagospodarować trzeba tereny, dla których sporządzone są już plany miejscowe i wydane warunki zabudowy. Reszta musi poczekać.
Przykładem tego, jakie problemy może spowodować rozwój zabudowy mieszkaniowej, bez wcześniejszego przygotowania infrastruktury, jest to co dzieje się na styku miasta Szczecin i Gminy Kołbaskowo, w rejonie ul. Cukrowej. Miasto dopuściło do intensywnej rozbudowy tych terenów. Powstało wiele osiedli mieszkaniowych i pojawił się problem z komunikacją. Korki są codziennością. Problemem jest odwodnienie ulicy Do Rajkowa, co władze miasta, mimo wielu monitów ze strony gminy, lekceważą.
Mieszkańcy Kurowa są przeciwni
Doskonale wiemy, czym to grozi. Jeśli w okolicy powstanie tak wielkie osiedle, to i my, i mieszkańcy Przecławia, będziemy mieć pod nosem szambowisko – mówi mieszkanka Osiedla na Klifie. – Ale to nie koniec. Droga powiatowa, którą codziennie jeździmy do pracy, będzie od rana do wieczora zakorkowana. Dopiero co położono na niej nakładkę. Tam nie ma pobocza, jest wąsko. Trudno to sobie wyobrazić.
Zabudowanie takich hektarów wymagałoby wybudowania nowego układu drogowego. I kto niby miałby to zrobić? – pyta inny mieszkaniec Kurowa. – Deweloper sprzeda domy i zniknie, a my zostaniemy z tym problemem na długie lata. Wiemy, że póki co, zgody na te plany nie ma, ale to się może zmienić. Boimy się, bo tajemnicą poliszynela jest, że firma, która chce wybudować to wielkie osiedle, chce wystawić swojego kandydata na wójta. To niby czyje interesy będzie on realizował? Na pewno nie nasze.
Kolejne osiedle?
Podobna batalia dotyczy terenów przy samej Odrze, również położonych w Kurowie. W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Kołbaskowo, jest to obszar o przeznaczeniu rolniczym. To w większości łąki o charakterze zalewowym.
Powstała spółka, która skupuje tam grunty i już sprzedaje działki, informując zainteresowanych, że będzie na nich można wybudować domy z pięknym widokiem na Odrę. Jest to niezgodne z prawdą. Informuję potencjalnych nabywców, że nie będzie można tam wprowadzić innej funkcji niż jest teraz w Studium. Nie będzie zgody na zabudowę mieszkaniową. Poza tym, nie ma tam dostępu do drogi. Gmina nie wybuduje i nie zezwoli na wybudowanie drogi na terenach, które nie mają przeznaczenia mieszkaniowego czy usługowego – podkreśla wójt Małgorzata Schwarz.
Źródło: kolbaskowo.pl

Gmina Kołbaskowo

Ćwierćmaraton Bielika – sportowe emocje w sercu natury!

Niezapomniane emocje, rywalizacja na pięknej trasie i aktywność w harmonii z naturą – Ćwierćmaraton Bielika już niebawem przyciągnie tłumy mieszkańców oraz gości powiatu polickiego! Gmina Kołbaskowo ma zaszczyt być organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 25 maja 2024 roku.

Opublikowane

w dniu

Start płynący malowniczym pejzażem nad Odrą w Siadle Dolnym to obietnica biegu w scenerii, która zapiera dech. Meta usytuowana na zielonym boisku w Pargowie czeka, by uwieńczyć sportowe dokonania uczestników po około 11 kilometrach zmagania z trasą Szlakiem Bielika. W programie czeka mnóstwo atrakcji: od tradycyjnego biegu, przez marsz nordic-walking, aż po rekreacyjny rajd rowerowy i spływ kajakowy.
Urozmaicona topografia trasy, upstrzona dużymi i małymi wzniesieniami, gwarantuje nie tylko test kondycyjny dla zawodników, ale również wizualną ucztę dla oczu. Przygotowania już trwają, a emocje rosną z każdym dniem. Ćwierćmaraton Bielika nie jest tylko wyzwaniem fizycznym, ale przede wszystkim świętem sportu, przyrody oraz lokalnej społeczności. Dołącz do nas i bądź częścią tej wyjątkowej przygody!

  • Zgłoszenia

Zgłoszeń uczestnictwa w XIII Ćwierćmaratonie Bielika należy dokonywać w formie elektronicznej od dnia 12.04.2024 r. od godziny 12:00 do dnia 13.05.2024 r. do godz. 00:00 poprzez link na stronie www.kolbaskowo.pl lub bezpośrednio na stronie: www.protiming24.pl – https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/cwiercmaraton-bielika

Prawo startu w biegu i marszu nordic-walking mają osoby, które do dnia 25.05.2024 r. ukończą 18 lat.

Dla uczestników rekreacyjnego rajdu rowerowego i rekreacyjnego spływu kajakowego nie ma ograniczeń wiekowych, jednak osoby niepełnoletnie udział w Zawodach mogą wziąć wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.

  • Limity

Limit zgłoszeń:
a) bieg – 300 uczestników,
b) marsz NW – 150 uczestników
c) rekreacyjny rajd rowerowy – 100 uczestników.
d) rekreacyjny spływ kajakowy – 50 osób (w zespołach dwuosobowych).

  • Opłata startowa

Ustala się następujące stawki opłat:

  • Dla konkurencji bieg i marsz nordic walking:

– 70 zł – wyłącznie osoby posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 100 zł – pozostałe osoby, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

  • Dla konkurencji rekreacyjny rajd rowerowy:

 35 zł – wyłącznie pełnoletnie osoby posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 0 zł – wyłącznie dzieci do 18 rż. posiadające Kołbaskowską Kartę Mieszkańca, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 50 zł – pozostałe osoby, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,
– 0 zł – dzieci do 18 rż, które dokonają zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

  • Dla konkurencji rekreacyjny spływ kajakowy:

– 30 zł – za zespół dwuosobowy, które dokona zgłoszenia i opłaty startowej do dnia 13.05.24 r.,

Osoby urodzone w roku 1959 lub wcześniej, zwolnieni są z opłaty startowej (wymagany kontakt mailowy z organizatorem na adres e-mail: beata.sypniewska@kolbaskowo.pl po dokowaniu zapisu).

  • Pamiątkowa koszulka techniczna

Wszyscy dorośli uczestnicy mają możliwość dokupienia do dnia 29.04.2024 r. JEDNEJ pamiątkowej koszulki technicznej z XIII Ćwierćmaratonu Bielika w cenie 40,00 zł za sztukęPosiadacze Kołbaskowskiej Karty Mieszkańca są zwolnieni z opłaty z koszulkę. 

Rozmiar koszulki wybierany jest na etapie rejestracji. Zmiana rozmiaru możliwa jest w ciągu 7 dni od dokonania rejestracji poprzez kontakt z organizatorem (e-mail: beata.sypniewska@kolbaskowo.pl), jednak nie później niż do dnia 29.04.2024 r.  Wyboru koszulek dokonuje się spośród rozmiarów damskich od XS do 2XL, spośród rozmiarów męskich od S do 2XL.

Tabela rozmiarów Koszulka XIII Ćwierćmaratonu Bielika

  • Terminy startu poszczególnych konkurencji (25 maja 2024 roku, sobota):

– godz. 10:00 start uczestników rekreacyjnego rajdu rowerowego,
– godz. 10:15 start uczestników rekreacyjnego spływu kajakowego,
– godz. 10:30 start uczestników biegu,
– godz. 10:45 start uczestników marszu nordic-walking,

  • Biuro zawodów

Biuro zawodów będzie działało w dniach 22-24.05.2024 r.  Szczegółowe godziny pracy biura zawodów podane zostaną w późniejszym terminie.
W dniu 25.05.2024 r. (sobota) biuro zawodów XIII Ćwierćmaratonu Bielika zlokalizowane będzie w Siadle Dolnym.

Szczegóły w regulaminie. 

Impreza, jak co roku, ma charakter rodzinnego pikniku sportowego, dlatego zapraszamy nie tylko sportowców, ale wszystkich. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Ruszyły świetlice podwórkowe w Rosówku i Kołbaskowie

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Rosówka i Kołbaskowa mieli okazję cieszyć się z inauguracji nowych świetlic podwórkowych. Pierwsze zajęcia, które odbyły się w obu lokalizacjach, przyciągnęły nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych, którzy chętnie włączyli się w działania twórcze i zabawy integracyjne.

Opublikowane

w dniu

Świetlica podwórkowa to inicjatywa mająca na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni do spotkań społeczności lokalnej oraz promowanie aktywności kulturalno-oświatowej wśród mieszkańców. Dzięki nowym placówkom, dzieci i młodzież uzyskają dostęp do kreatywnych zajęć edukacyjnych oraz miejsca, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i talenty, jednocześnie budując więzi z rówieśnikami.

Inauguracja rozpoczęła się od zajęć integracyjnych, podczas których uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać. Następnie wspólnie tworzono regulamin świetlicy, co pozwoliło na ukształtowanie odpowiednich zasad zachowania i wspólnej odpowiedzialności za utrzymanie porządku i pozytywnej atmosfery.

Organizatorzy wydarzenia zadbali o to, aby pierwsze spotkanie było wypełnione radością i kreatywnością, co sprzyjało wzmocnieniu więzi społecznych i budowaniu poczucia wspólnoty. Podkreślają, że takie inicjatywy są szczególnie ważne dla rozwoju lokalnych społeczności i zapewniają młodszym mieszkańcom dostęp do wartościowej oferty pozaszkolnej.

Czytaj dalej

Gmina Kołbaskowo

Zakończenie budowy ścieżki rowerowej między Będargowem a Karwowem

Dobiega końca budowa ścieżki CPO, która jest częścią lokalnej inwestycji mającej na celu poprawę infrastruktury rowerowej. Jak poinformował przedstawiciel inwestora, na odcinku łączącym miejscowości Będargowo i Karwowo, zamontowane zostały ostatnie elementy barierek ochronnych. Zabezpieczenie to ma kluczowe znaczenie, gdyż ścieżka przechodzi w bezpośrednim sąsiedztwie dużego zbiornika wodnego.

Opublikowane

w dniu

Warto podkreślić, że na odcinku drogi rowerowej z Warnika do Karwowa położona została ostateczna warstwa nawierzchni bitumicznej. Oznacza to zakończenie prac związanych z układaniem nawierzchni i pozwala na przejście do etapu finalnych prac wykończeniowych.

Planowane zakończenie inwestycji ma zapewnić mieszkańcom i turystom bezpieczne oraz komfortowe korzystanie ze ścieżek rowerowych, które stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu oraz formą aktywnego wypoczynku w regionie. Ścieżka rowerowa CPO ma również na celu zachęcenie lokalnej społeczności do korzystania z ekologicznych środków transportu, co w przyszłości może przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz redukcji ruchu drogowego.

Mieszkańcy oraz goście gminy Kołbaskowo z niecierpliwością oczekują oficjalnego otwarcia ścieżki, które ma nastąpić w najbliższym czasie. Ukończenie projektu jest również pozytywnie odbierane przez samorządy, jako istotna inwestycja w rozwój turystyki i rekreacji w regionie.

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie