Gmina Police

Podwyżki za opłaty za śmieci wzrastają o kilkadziesiąt procent

Od 50 do 100 procent wzrosną od 1 stycznia br. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Police. Według założeń projektu uchwały, opłaty dla mieszkańców domków jednorodzinnych wzrosłyby o prawie 50 procent. Natomiast mieszkańcy osiedli mieszkaniowych rozliczani byliby według nowego systemu, czyli od ilości zużytej wody.

Opublikowane

w dniu

Projekt uchwały przewiduje zmianę metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w budynkach wielorodzinnych. Metoda „od osoby” ma zostać zamieniona na „od ilości zużytej wody”.

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie jednorodzinnej będzie wynosić 29 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość, w przypadku kiedy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku stwierdzenia braku prawidłowej segregacji odpadów, opłata wzrasta do 58 złotych miesięcznie od każdej osoby.

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie wielorodzinnej stanowi iloczyn zużytej wody z lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty, która wynosi 9,20 zł za metr sześc. zużytej wody, w przypadku kiedy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku stwierdzenia braku prawidłowej segregacji odpadów, opłata wzrasta do 18,40 złotych miesięcznie za metr sześc. zużytej wody.

Przy zaproponowanych przez burmistrza stawkach dla mieszkańców osiedli mieszkaniowych i obecnym średnim zużyciu wody w Policach, to wzrost o prawie 100 procent. Przy zaproponowanych przez burmistrza stawkach i obecnym średnim zużyciu wody w Policach, to wzrost o prawie 100 procent – uważa przewodniczący polickich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Różycki.

– To jest zmowa cenowa Platformy Obywatelskiej i samorządów, które z nimi współpracują. Te podwyżki cen następują tam, gdzie rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i wspólnot samorządowych. Patrzmy: Szczecin i inne miejscowości – podkreślił.

Prawie 3 miliony strat polickiego ZOiSOK-u?

Czy straty finansowe Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym sięgają już prawie trzech milionów złotych? Tak oficjalnie twierdzi były dyrektor tej spółki, który o zaistniałym fakcie powiadomił już pisemnie radnych Rady Miejskiej w Policach. Zdaniem byłego szefa ZOiSOK-u wpływ na ten stan ma między innymi „przyjmowanie odpadów po zbyt niskiej stawce z poza terenu Gminy Police”. Pismo będące czysto prywatną analizą stanu aktualnego ZOiSOK-u trafiło do Biura Rady Miejskiej w Policach 29 czerwca br.

Jerzy Nędzusiak pisze w swoim piśmie między innymi:

„Ponadto wpływ na rozmiary szkód ma fakt obciążania od kilku lat zakładu kosztami utrzymania składowiska [ … ] bo zmagazynowano nielegalnie na jego koronie kilka tysięcy ton odpadów balastowych. Dodatkowo zakład poniósł straty w związku z wywozem do Szczecina zabranych na terenie Gminy surowców wtórnych”.

„Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za ten stan rzeczy jest Zastępca Burmistrza Polic Maciej Greinert, któremu powierzono nadzór nad gospodarką odpadami w gminie, jednak do wyrządzenia tak poważnych szkód w interesie publicznym przyczynili się również Burmistrz Polic i Dyrektor ZOiSOK”.

„Główną przyczyną wyrządzenia szkód w interesie publicznym jest prowadzona przez Burmistrza Władysława Diakuna polityka kadrowa, oparta na kumoterstwie i kolesiostwie – kwalifikacje kandydatów na funkcjonariuszy publicznych obejmujących stanowiska kierownicze są kryterium pobocznym [ … ] a hasło „kompetencja, uczciwość, postawa służby” jest już tylko wyświechtanym sloganem”.

Na czasie

Exit mobile version