Gmina Police

Podwyżki za opłaty za śmieci wzrastają o kilkadziesiąt procent

Od 50 do 100 procent wzrosną od 1 stycznia br. opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w gminie Police. Według założeń projektu uchwały, opłaty dla mieszkańców domków jednorodzinnych wzrosłyby o prawie 50 procent. Natomiast mieszkańcy osiedli mieszkaniowych rozliczani byliby według nowego systemu, czyli od ilości zużytej wody.

Opublikowane

w dniu

Projekt uchwały przewiduje zmianę metody naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w budynkach wielorodzinnych. Metoda „od osoby” ma zostać zamieniona na „od ilości zużytej wody”.

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie jednorodzinnej będzie wynosić 29 zł miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej nieruchomość, w przypadku kiedy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku stwierdzenia braku prawidłowej segregacji odpadów, opłata wzrasta do 58 złotych miesięcznie od każdej osoby.

Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie wielorodzinnej stanowi iloczyn zużytej wody z lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty, która wynosi 9,20 zł za metr sześc. zużytej wody, w przypadku kiedy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. W przypadku stwierdzenia braku prawidłowej segregacji odpadów, opłata wzrasta do 18,40 złotych miesięcznie za metr sześc. zużytej wody.

Przy zaproponowanych przez burmistrza stawkach dla mieszkańców osiedli mieszkaniowych i obecnym średnim zużyciu wody w Policach, to wzrost o prawie 100 procent. Przy zaproponowanych przez burmistrza stawkach i obecnym średnim zużyciu wody w Policach, to wzrost o prawie 100 procent – uważa przewodniczący polickich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Różycki.

– To jest zmowa cenowa Platformy Obywatelskiej i samorządów, które z nimi współpracują. Te podwyżki cen następują tam, gdzie rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i wspólnot samorządowych. Patrzmy: Szczecin i inne miejscowości – podkreślił.

Prawie 3 miliony strat polickiego ZOiSOK-u?

Czy straty finansowe Zakładu Odzysku i Składowania Odpadów Komunalnych w Leśnie Górnym sięgają już prawie trzech milionów złotych? Tak oficjalnie twierdzi były dyrektor tej spółki, który o zaistniałym fakcie powiadomił już pisemnie radnych Rady Miejskiej w Policach. Zdaniem byłego szefa ZOiSOK-u wpływ na ten stan ma między innymi „przyjmowanie odpadów po zbyt niskiej stawce z poza terenu Gminy Police”. Pismo będące czysto prywatną analizą stanu aktualnego ZOiSOK-u trafiło do Biura Rady Miejskiej w Policach 29 czerwca br.

Jerzy Nędzusiak pisze w swoim piśmie między innymi:

„Ponadto wpływ na rozmiary szkód ma fakt obciążania od kilku lat zakładu kosztami utrzymania składowiska [ … ] bo zmagazynowano nielegalnie na jego koronie kilka tysięcy ton odpadów balastowych. Dodatkowo zakład poniósł straty w związku z wywozem do Szczecina zabranych na terenie Gminy surowców wtórnych”.

„Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za ten stan rzeczy jest Zastępca Burmistrza Polic Maciej Greinert, któremu powierzono nadzór nad gospodarką odpadami w gminie, jednak do wyrządzenia tak poważnych szkód w interesie publicznym przyczynili się również Burmistrz Polic i Dyrektor ZOiSOK”.

„Główną przyczyną wyrządzenia szkód w interesie publicznym jest prowadzona przez Burmistrza Władysława Diakuna polityka kadrowa, oparta na kumoterstwie i kolesiostwie – kwalifikacje kandydatów na funkcjonariuszy publicznych obejmujących stanowiska kierownicze są kryterium pobocznym [ … ] a hasło „kompetencja, uczciwość, postawa służby” jest już tylko wyświechtanym sloganem”.

Gmina Police

Prezesi Grupy Azoty i Polic o sytuacji spółki i perspektywach współpracy z gminą

Sytuacja finansowa spółki nie jest dobra, ale prowadzimy restrukturyzacje na poziomie grupy i Polic, optymalizujemy koszty produkcji by poprawić sytuację rynkową, zwiększyć sprzedaż i odzyskać klientów – mówił Andrzej Dawidowski, wiceprezes Grupy Azoty i prezes polickiej części korporacji podczas sesji Rady Miejskiej Police. Prezes tłumaczył, że hałasy i łuny ognia związane z uruchamianiem zakładu produkcji polimerów powinny ustać, kiedy instalacja zostanie w pełni uruchomiona. Mówił też o szansach rozwoju terenów portowych, i licznych rozmowach z burmistrzem Polic o wspólnych działaniach w tym obszarze.  

Opublikowane

w dniu

Andrzej Dawidowski, prezes Grupy Azoty Police i wiceprezes całej grupy gościł na sesji rajców Polic. Towarzyszyli mu m.in. przedstawiciele Polyolefins. Prezes przybliżył sytuację Polic. Przyznał, że sytuacja finansowa producenta nawozowego jest trudna. Mają temu zaradzić działania restrukturyzacyjne, optymalizacja kosztów produkcji. Zarząd liczy na zwiększenie sprzedaży i odzyskanie klientów. Dawidowski przyznał, że w ramach restrukturyzacji grupy rozważane jest wyłączenie 22 instalacji. Decyzje będą poprzedzone analizami związanymi z rentownością, uwzględniającymi efekty synergii. Grupa uwzględni też unijną politykę zielonej transformacji, odchodzenia od węgla itd.

Prezes nie ukrywał, że powrót na ścieżkę operacyjnego zysku spółki bardzo utrudnia sytuacja geopolityczna, i zarzucenie naszego rynku tanimi nawozami z Rosji i Białorusi. To nieuczciwa konkurencja, i bez regulacji, odpowiednich ceł nie sposób z nimi cenowo rywalizować. Mają swoje surowce a przede wszystkim gaz.

Szefowie Polic odpowiadali też na pytania radnych dotyczące hałasu, odorów i częstych chmur ognia w fabryce polimerów, na które uskarżają się mieszkańcy. Zapewniali, że kiedy już zakończy się proces rozruchu nowych instalacji i zacznie się pełny cykl produkcyjny, te uciążliwości powinny zniknąć.

Tereny portowe z perspektywą!

Były też pozytywne akcenty spotkania z menadżerami Grupy Azoty Police. Prezes mówił o szansach jakie stwarza rozwój portu i terenów w jego zapleczu, należących do gminy. Rozmowy z włodarzami samorządu dotyczące wspólnych działań prowadzone są już od kilku miesięcy. Dawidowski dodał, że biznesmeni są zainteresowani, dopytują się o możliwości inwestowania. Police dysponuje terenami, których brakuje w gminie Goleniów, Stargard czy otoczeniu Szczecina.

Jesteśmy w pozytywnym sensie skazani na siebie, ta współpraca może przynieść obopólne korzyści – potwierdził burmistrz Krystian Kowalewski. – Inwestycje w zaplecze portowe, firmy logistyczne, magazynowe, przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, oczyszczalnie itd. to przecież nowe miejsca pracy, wzrost dochodów itd. Nie dziwi mnie zainteresowanie. Sprzyjają temu inwestycje w połączenie kolejowe portu, budowa obwodnicy Szczecina i Polic, które finalnie zwiększą atrakcyjność terenów w otoczeniu zakładów i portu.

Czytaj dalej

Gmina Police

Prestiżowe wyróżnienie dla Spółdzielni Socjalnej „Pożyteczni” z Polic

Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” działająca na terenie powiatu polickiego, została uhonorowana trzecim miejscem w prestiżowym konkursie „Lodołamacze 2024”. Wyróżnienie w kategorii „Otwarty rynek pracy” zostało wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek, 17 października, w historycznych murach Zamku Królewskiego w Warszawie.

Opublikowane

w dniu

Konkurs „Lodołamacze” jest wydarzeniem ukierunkowanym na promowanie równych szans w dostępie do rynku pracy oraz wyróżnianie instytucji i inicjatyw, które przyczyniają się do zwiększenia integracji zawodowej osób niepełnosprawnych. Kapituła konkursu zwróciła szczególną uwagę na skuteczne działania Spółdzielni „Pożyteczni” w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wyróżnienie to stanowi potwierdzenie ważnej roli Spółdzielni „Pożyteczni” w budowaniu otwartego rynku pracy, który jest dostępny dla wszystkich członków społeczeństwa, niezależnie od ich ograniczeń fizycznych czy intelektualnych. Gratulujemy Spółdzielni i zachęcamy do wspierania ich dalszych działań na rzecz integracji społecznej i zawodowej.

 

Czytaj dalej

Gmina Police

Police z inwestycją w przyszłość: poszukiwanie wód termalnych

Gmina Police uzyskała znaczące wsparcie finansowe na przeprowadzenie odwiertów w celu poszukiwania wód geotermalnych. Suma dofinansowania wynosi 18 milionów złotych i pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Umowę na te prace podpisał burmistrz Police, Krystian Kowalewski, we Wrześni, w obecności wiceprezesa NFOŚiGW, Józefa Matysiaka, i minister klimatu i środowiska Pauliny Henning-Kloski.

Opublikowane

w dniu

Inwestycja stanowi krok w kierunku wykorzystania zasobów naturalnych i zrównoważonego rozwoju, ponieważ energia geotermalna uznawana jest za tańszą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. W ramach projektu w Policach wykonany zostanie otwór wiertniczy na terenie ciepłowni gminnej przy ul. Tanowskiej, aby umożliwić bardziej ekonomiczne wykorzystanie ciepła ziemi.

Prezes polickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC), Cezary Arciszewski, wskazuje na korzyści finansowe i operacyjne wynikające z potencjalnego wykorzystywania wód termalnych. Szacuje się, że koszt budowy instalacji geotermalnej to około 50-55 milionów złotych, lecz dzięki wsparciu NFOŚiGW suma ta może zostać pomniejszona o 18 milionów złotych.

Gmina Police posiada dużą szansę na efektywne wykorzystanie wód geotermalnych, biorąc pod uwagę położenie nad Niżem Polskim, gdzie wody o wysokiej temperaturze znajdują się na stosunkowo niewielkiej głębokości. Gmina może również liczyć na dalszą pomoc finansową NFOŚiGW oraz niskooprocentowane pożyczki na sfinansowanie całości przedsięwzięcia.

Jeżeli odwierty potwierdzą obecność wód termalnych o parametrach podobnych do tych wykorzystywanych w Stargardzie, instalacja geotermalna w Policach będzie mogła zagwarantować mieszkańcom dostęp do ciepłej wody oraz znacznie przyczynić się do ogrzewania mieszkań. Projekt ma znaczący wpływ na poprawę samowystarczalności cieplnej regionu i wzbogaca portfolio źródeł odnawialnych.

 

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie