Region

Poczta Polska przechowa przesyłki osobom objętym kwarantanną

Poczta Polska wstrzymuje doręczanie korespondencji pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną. Do czasu zakończenia przymusowej izolacji, przesyłki będą przechowywane w placówkach pocztowych. Spółka przypomina jednocześnie, że w ramach swoich usług umożliwia m.in. zlecenie przedłużonego przechowania w określonym czasie przesyłki rejestrowanej.

Opublikowane

w dniu

W związku z ogłoszonym stanem epidemii, Poczta Polska stosuje zwiększone środki ostrożności. Podjęto szereg działań zmierzających do ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 oraz zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa pracowników oraz klientów i partnerów biznesowych.

Emerytury i przesyłki dla osób objętych kwarantanną

Do czasu zakończenia okresu izolacji korespondencja kierowana pod adresy objęte kwarantanną, będzie przechowywana w placówkach pocztowych, bez próby doręczenia. Rozwiązanie to oznacza wyjątkowe wstrzymanie biegu terminu awizacji w okresie przechowania. Podjęcie próby doręczenia przesyłki nastąpi dopiero po zakończeniu kwarantanny przez adresata.

Osoby objęte kwarantanną nie muszą tego faktu zgłaszać Poczcie Polskiej, Spółka otrzymuje ich adresy na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491). Poczta jest w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi w tym zakresie.

Poczta Polska wprowadza szczególne procedury w przypadku wypłat rent i emerytur dla osób objętych kwarantanną. Emerytury są komisyjnie przygotowane do wypłaty w placówce pocztowej i wkładane do tzw. bezpiecznych kopert, które następnie są doręczane pod wskazany adres przy zastosowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Usługi przechowywania i przekierowania przesyłek

Poczta Polska realizując misję i obowiązki operatora wyznaczonego każdorazowo podejmuje wszelkie możliwe i dostępne działania zapewniające pełną i profesjonalną obsługę klientów. Jednocześnie w ramach świadczonych usług umożliwia szereg różnych rozwiązań, które mogą być szczególnie przydatne teraz.

Klienci mogą skorzystać z usługi przechowania przesyłki nawet do czterech tygodni od pierwszej próby doręczenia. Standardowo przesyłki pozostają w placówkach maksymalnie 14 dni. Odpowiedni formularz można złożyć przez stronę Poczty Polskiej: Przechowywanie przesyłki albo pobrać ze strony. Wypełniony formularz należy złożyć osobiście w placówce pocztowej albo przekazać listonoszowi. Opłata zależy od okresu przechowywania i jest naliczana każdorazowo przy odbiorze przesyłki według cennika. Usługa nie dotyczy przesyłek nadawanych na zasadach specjalnych.

W ramach usługi „Polecony do skrzynki” Poczta Polska dostarcza przesyłki bezpośrednio do skrzynki oddawczej.Usługa „Polecony do skrzynki” jest bezpłatna. By z niej skorzystać wystarczy wypełnić formularz w wersji elektronicznej ( lub papierowej, a następnie złożyć go w wybranej placówce pocztowej albo przekazać listonoszowi. Dodatkowo można na formularzu podać numer swojego telefonu albo adres e-mail. Dzięki temu otrzyma się powiadomienia o dostarczeniu przesyłki do skrzynki pocztowej. Usługa „Polecony do skrzynki” nie obejmuje przesyłek z potwierdzeniem odbioru oraz takich, które nie mieszczą się w skrzynce. Więcej informacji jest na stronie Poczty w zakładce Polecony do skrzynki.

Poczta Polska umożliwia także swoim klientom przekierowanie przesyłki pod wskazany adres. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej Poczty Polskiej: Przekierowanie przesyłki, a następnie przekazać go listonoszowi lub złożyć osobiście w placówce pocztowej, by przesyłki docierały na nowy adres. Klienci składający żądanie przez formularz elektroniczny nie ponoszą dodatkowych kosztów, natomiast składający żądania w placówce pocztowej uiszczają jednorazową opłatę w wysokości 6,00 zł. Opłata za dosłanie przesyłki jest uzależniona od jej rodzaju. Usługa ta nie dotyczy jednak przesyłek nadawanych na zasadach specjalnych.

Region

Komplet decyzji ZRID dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina [WIDEO]

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina (ZOS) w ciągu S6 o łącznej długości 49 km. Na podstawie tych decyzji przyszli wykonawcy, którzy zostaną wybrani w prowadzonych obecnie przetargach, będą mogli rozpocząć roboty budowlane. Mogą też ruszyć procedury odszkodowawcze za nieruchomości przejęte pod drogę.

Opublikowane

w dniu

Przejście do etapu realizacji

Wnioski o wydanie decyzji ZRID złożyliśmy pod koniec września ubiegłego roku. Wieloetapowa procedura, uwzględniająca konsultacje społeczne, obejmowała również ponowną ocenę oddziaływania na środowisko. Sprawne procedowanie przez wszystkie zaangażowane strony pozwoliło już po upływie pięciu miesięcy na wydanie przez Wojewodę decyzji umożliwiającej przejście inwestycji do etapu robót budowlanych. Ponadto decyzje ZRID ostatecznie zatwierdziły rozwiązania projektowe oraz podziały nieruchomości. Szczegółowe informacje dotyczące procedur związanych z nieruchomościami przejmowanymi pod drogę można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Przetargi na realizację inwestycji

Przetargi na wybór wykonawców, którzy wykonają inwestycje, ruszyły w grudniu ubiegłego roku. Postępowania budzą duże zainteresowanie firm wykonawczych. Dotychczas, w ramach procedury przetargowej, na wszystkie trzy zadania wpłynęło ponad 1 600 pytań wykonawców. Wszelkie wątpliwości wymagają na tym etapie szczegółowego wyjaśnienia, aby uniknąć problemów podczas trwania budowy. W II kwartale tego roku planujemy poznać oferty wykonawców.

Kolejnym etapem będzie badanie i weryfikacja ofert. Będą musiały zostać dokładnie sprawdzone, aby wybrać najkorzystniejsze z nich. Termin zakończenia procedur będzie zależał również od tego, czy oferenci skorzystają z prawa odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Postępowania przetargowe będą również podlegały kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Finałem będzie podpisanie umów, które jest planowane w IV kwartale tego roku.

Plan realizacji inwestycji

Wykonawcy będą mieli za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane. Dla odcinków Kołbaskowo – Dołuje i Dołuje – Police terminy realizacyjne będą takie, jak dla standardowych odcinków drogowych. Dlatego tu zakończenie prac jest planowane w 2028 roku. 

Odcinek Police – Goleniów z tunelem pod Odrą będzie miał znacznie dłuższy czas realizacji, ze względu na konieczność wydrążenia i wyposażenia dwunawowego tunelu o długości 5 km. Zakładamy, że kierowcy z tego odcinka skorzystają w 2032 roku. 

Należy jeszcze dodać, że od września 2024 roku trwa już przetarg na budowę II etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. W ramach tej inwestycji powstanie między innymi nowy węzeł drogowy Kołbaskowo, łączący ZOS z DK13 i autostradą A6. 

Ring wokół Szczecina

Nowa trasa odciąży obecny przebieg dróg A6, S3 i S6 omijających Szczecin od południa oraz wschodu. W miesiącach letnich, ze względu na znaczne natężenie ruchu, na istniejącej trasie tworzą się spowolnienia i zatory drogowe. Nowa S6 domknie ring wokół Szczecina, co znacząco poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg szybkiego ruchu. Nowa droga będzie miała szczególne znaczenie dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie, aby dojechać z Polic do węzła Goleniów Północ (S3/S6) po drugiej stronie Odry, trzeba przejechać 58 km. Po wybudowaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu zmniejszy się kilkukrotnie. Z centrum Szczecina wyprowadzona zostanie znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdów jadących do zakładów chemicznych w Policach. 

Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina przewidziana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033 roku).  

Tunel pod Odrą – kluczowy element inwestycji

Zachodnia Obwodnica Szczecina przetnie na północ od Polic rzekę Odrę, którą prowadzi tor wodny do portu w Szczecinie. Ze względu na uwarunkowania terenowe i kwestie środowiskowe, S6 będzie przechodziła pod Odrą tunelem o długości 5 km. Będzie to dwururowy obiekt drążony maszyną TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Średnica zewnętrzna tunelu będzie wynosiła niemal 15 m, a grubość obudowy 60 cm. Na przebiegu tunelu zaplanowano 19 przejść poprzecznych między nawami, które będą służyły przede wszystkim do ewakuacji w sytuacjach niebezpiecznych. Spód konstrukcji tunelu będzie schodził maksymalnie 51 m poniżej poziomu terenu, natomiast jezdnia będzie na głębokości do 45 m. Odcinki wjazdowe do tunelu będą mieć długość około 600 m.     

Trzy odcinki realizacyjne

Kołbaskowo – Dołuje (13,6 km) 

Na tym odcinku powstaną dwa węzły drogowe i 18 obiektów mostowych, w tym 8 przejść dla zwierząt. W ramach inwestycji powstanie również Obwód Utrzymania Drogi przy węźle Szczecin Południe.  

Dołuje – Police (11,9 km) 

W ramach tego odcinka powstaną dwa węzły drogowe i 14 obiektów mostowych, w tym cztery górne przejścia dla zwierząt i pięć dolnych.

Police – Goleniów (23,4 km)  

W ramach tego odcinka powstanie tunel pod Odrą o długości 5 km – najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Inwestycja obejmie również budowę dwóch węzłów drogowych i rozbudowę jednego, budowę 22 obiektów mostowych, w tym aż ośmiu nad ciekami wodnymi. Ich przyczółki będą rozstawione szerzej, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń wzdłuż cieku na przejście dla zwierząt. Powstaną również dwa duże górne przejścia dla zwierząt.

Czytaj dalej

Region

Edukacyjne sobotnie warsztaty w TOEE – sposób na zakończenie ferii

Miłośnicy przyrody w wieku szkolnym nie będą się nudzić w ostatnią sobotę ferii zimowych. Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej zaprasza na serię warsztatów edukacyjnych, które mają na celu rozszerzenie wiedzy o zwierzętach oraz rozwijanie empatii wśród najmłodszych.

Opublikowane

w dniu

O godzinie 11:00 rozpocznie się warsztat pt. „Walentynki wśród zwierząt”, skierowany do dzieci w wieku od 6 lat. Ciekawostki na temat zwyczajów godowych zwierząt, ich zachowań w okresie rozrodu oraz tajemnice świata przyrody zostaną przedstawione w przystępnej dla dzieci formie. Dzięki interaktywnym zajęciom, uczestnicy będą mieli okazję poznać miłosne zwyczaje fauny w sposób zarówno edukacyjny, jak i zabawny.

ZAPISZ SIĘ: https://tiny.pl/t8jpf24r

Drugi warsztat będzie miał miejsce o godzinie 13:00 i będzie nosił nazwę „Miej serce i patrz w serce”. Jest on również przeznaczony dla dzieci powyżej 6 roku życia. Podczas tej sesji, młodzi uczestnicy nauczą się, jak ważna jest empatia wobec zwierząt oraz jakie są sposoby na okazywanie troski i zrozumienia dla potrzeb żywych istot. Interaktywny charakter warsztatów z pewnością przyciągnie uwagę uczestników i zachęci ich do aktywnego udziału.

APISZ SIĘ: https://tiny.pl/4h7ghn8p

Oba warsztaty są bezpłatne, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc niezbędna jest wcześniejsza rejestracja. TOEE zachęca rodziców do zapisywania swoich pociech i wspólnego spędzenia edukacyjnego czasu w miłej i inspirującej atmosferze.

 

Czytaj dalej

Region

Bezpieczeństwo w drodze na ferie zimowe – policja wzmacnia kontrole autobusów

W związku z nadchodzącymi feriami zimowymi, policja w całym kraju przystępuje do intensyfikacji działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Szczególną uwagę funkcjonariusze ruchu drogowego zwrócą na autobusy przewożące dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Opublikowane

w dniu

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji opracowało szczegółowy wykaz punktów kontrolnych, gdzie kierowcy autobusów mogą poddać swoje pojazdy inspekcji. Lista ta zawiera lokalizacje kontroli wraz z numerami kontaktowymi, umożliwiając organizatorom wycieczek i przewoźnikom zaplanowanie kontroli i tym samym uniknięcie nieprzewidzianych opóźnień w podróży.

Podczas kontroli funkcjonariusze oceniają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, sprawdzając jego wyposażenie, poprawność dokumentów i uprawnienia kierowcy, a także jego stan trzeźwości i kondycję psychofizyczną.

Dla usprawnienia procedury, policja zaleca, aby organizatorzy podróży informowali odpowiedni oddział o planowanej dacie wyjazdu z kilkudniowym wyprzedzeniem. To ułatwi synchronizację z harmonogramem patroli i pozwoli na sprawne przeprowadzenie niezbędnych kontroli bez zbędnego opóźniania autobusów.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

WYKAZ  PUNKTOW_KONTROLI_AUTOBUSOW_-_FERIE_2025

Czytaj dalej
Reklama

Na czasie